2020. július 29.

Dióbundában rántott sajt egres csatnival, burgonyacsipsszel







A büszke szószként nagyon illik a főtt húsból készült fogásokhoz, és bár én csatnit csináltam belőle, úgy gondoltam, így sem illene kevésbé hozzá. Az anyósom által nevelt csirke melléből épp akkor kaptunk egy kis kóstolót, amikor az egres csatnit készítettem, úgyhogy grillezett formában eredetileg amellé szántam. Mégis másként döntöttem, mert egyrészt egy régi receptemben a csatni + grillezett hús párosítás már szerepel, másrészt a hűtőben lapuló camambert már piszkálta a fantáziámat. Ehhez ugyebár előszeretettel adnak áfonyalekvárt, így aztán – gondoltam – az egres csatnival sem lőhetek mellé, ha már rántott sajtról van szó. Jelentősebb mennyiségű francia sajt híján azonban Pannóniát választottam az édeskés íze miatt, meg azért is, mert nagy kedvencünk. Ebédnél persze már ott figyelt a tányérunkon az az árva darab rántott camambert is. :D
Az egres csatni egyébként egyformán ízlett mindkétféle sajttal, a ropogós csipsz pedig csak még jobban emelte az étel élvezeti értékét. :)






Hozzávalók 4 személyre:

40 dkg Pannónia sajt
teljes kiőrlésű búzaliszt
3 tojás
8 dkg durvára darált dió
10 dkg zsemlemorzsa
4 nagyobb krumpli (sütni való)

kókusz- vagy napraforgóolaj a sütéshez
egres csatni a tálaláshoz

elkészítés:
  1. A diót késes aprítóval durvára daráljuk, majd összekeverjük a zsemlemorzsával.
  2. A sajtot kisujjnyi vastagra felszeljük, és a szeleteket átlósan félbevágjuk. Vízbe mártjuk és kicsit lerázzuk.
  3. Előbb lisztbe, majd a felvert tojásba mártjuk és megforgatjuk a diós morzsában. A sajtszeleteket újra tojásba, majd zsemlemorzsába forgatjuk. 1 órát hűtőben pihentetjük.
  4. A csipszhez a meghámozott, megmosott krumplit zöldséghámozóval vagy V-gyaluval hajszálvékonyra szeljük, és kisebb adagokban kisütjük a bő, forró olajban. Papírtörlőre szedjük, majd megsózzuk.
  5. A sajtszeleteket kisujjnyi mély, forró olajban mindkét oldalukon kisütjük, majd leitatjuk róluk a zsiradékot.
  6. A rántott sajtot a burgonyacsipsszel tálaljuk, és egres csatnit kínálunk mellé. (Utóbbi melegen is hidegen is finom.)





2020. július 25.

Rumos csokoládé tarte







Két-három héttel ezelőtt nagyon megkívántam a csokoládés pitét, de nem találtam hozzá olyan leírást, ami igazán elnyerte volna a tetszésemet, és valahogy nem volt kedvem kiötölni egy sajátot. Aztán meg is feledkeztem erről a sütiről. Amikor a napokban a neten kavilláltam, szembe jött velem a nem várt, de tökéletesnek tűnő recept. A japánokra jellemző precíz készítési technika és a desszertjeik külleme engem mindig lenyűgöz, úgyhogy a videós útmutatás azonnal levett a lábamról. Másnap neki is álltam, de 18 cm-es sütőforma híján 2 db 12 cm-eset vetettem be, a töltelék mennyiségét egy icipicit csökkentve. A tésztát nem „bántottam”, ezért abból egy kevés kimaradt.
Az ítélet a következő: a töltelék kellemes, csokiimádóknak telitalálat. Ebben a borongós, esős időben igazi vigasz süti, de délutáni, filmnézős bekuckózáshoz is tökéletes. ;)






Hozzávalók 2 db 12 cm átmérőjű pitéhez:

Mandulás tésztához:

7,5 dkg vaj
2,5 dkg őrölt mandula
5 dkg porcukor
egy kis csipet só
1 kis tojás (felütve 30 g)
12,5 dkg finomliszt
1 tojássárgája a kenéshez

Rumos csokoládé ganache-hoz:
15 dkg tejcsokoládé
1 dl habtejszín
1 tk. folyékony méz
10 ml rum
1,5 dkg vaj

Glazúrhoz:
5 dkg kristálycukor
2 dkg holland kakaópor
2 zselatinlap (3 g)
35 g víz
30 g habtejszín

Díszítéshez:
tejcsokoládé forgács
holland kakaópor

elkészítés:

  1. A puha vajat önmagában kihabosítjuk, és beledolgozzuk a porcukorral, sóval összeszitált őrölt mandulát. Hozzákeverjük a felvert tojást, majd az átszitált lisztet.
  2. A lágy tésztamasszát (két pite esetén kettévesszük) egy ív folpackra tesszük, és a fóliát ráhajtva, 10-12 cm átmérőjű körlapot formázunk belőle (két adag esetén kisebbeket). Becsomagolva, 5-6 órát hűtőben pihentetjük.
  3. A lehűtött tésztát lisztezett felületen 0,5 cm vékonyra kinyújtjuk és kibéleljük vele a sütőformá(ka)t. A túllógó tésztaszéleket levágjuk, és villával több helyen megszurkáljuk. 1 órára hűtőbe tesszük.
  4. Alufóliából akkora betéte(ke)t készítünk, amivel ki tudjuk bélelni a nyers tésztakosara(ka)t úgy, hogy a fóliának a tészta pereméhez hasonló szélt készítünk. Ezt a betétet a tésztakosár(ak)ba helyezzük, és kerámiagolyókat vagy sütőbabot öntünk bele.
  5. 160°C-ra előmelegített sütőbe toljuk, és 35 perc alatt készre sütjük. A kész tésztakosár(ak)ból kiöntjük a sütőbabot, kivesszük az alufóliát. (Ha a tészta nem elég barna, visszatesszük a sütőbe még néhány percre.)
  6. A tésztakosár(ak) belsejét lekenjük tojássárgájával, és 140°C-os sütőben 5 percig szárítjuk. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
  7. A töltelékhez a csokoládét finomra aprítjuk vagy lereszeljük. A mézzel és a rummal ízesített tejet épp csak felforraljuk, a csokoládéra öntjük, és kevergetve felolvasztjuk.
  8. Amikor a ganache kézmelegre hűlt, hozzákeverjük a puha vajat, és a tésztakosár(ak)ba öntjük. 3 órára hűtőbe tesszük.
  9. A glazúrhoz a cukrot alaposan összekeverjük a kakaóporral. A zselatinlapokat néhány percre hideg vízbe áztatjuk.
  10. A tejszínt a vízzel felhevítjük, a tűzről levéve simára keverjük benne a cukros kakaót, és a tűzre visszatéve összeforraljuk. Még forrón feloldjuk benne az alaposan kinyomkodott zselatint, és a folyadékot szitán átszűrjük. Hagyjuk langyosra (kb. 30°C-osra) hűlni.
  11. A glazúrt a töltelék közepére öntjük, finoman mozgatva a formát, szétoszlatjuk, és 1 órára hűtőbe tesszük.
  12. A sütemény(ek) közepét tejcsokoládé forgáccsal, a szélét körben kakaóporral díszítjük.

Megjegyzés:
Akinek van 18 cm átmérőjű pitesütő formája, az a töltelék mennyiségét az itt látható javaslat szerint növelje.






2020. július 21.

Hagymaleves








Vagy 20 évvel ezelőtt az akkori párom anyukája jóvoltából kóstoltam először hagymalevest. Rosszul lettem tőle. :D No nem az anyósjelölttől, hanem a levesétől. A hagyma ui. vastagra volt szelve, és nem főtt meg rendesen, minekutána olyan erőteljes hagymaíze volt, hogy megfájdult tőle a gyomrom. Ez az élmény meghatározta a hagymaleveshez és az anyósjelölthöz fűződő viszonyomat, ami ezután a nullához konvergált. Míg nem, a blog újdonsült és büszke tulajdonosaként úgy éreztem, hogy nekifutnék én ennek a levesnek. Meg is született az első – az óvatosságom okán – krémesített formában, és nagyon ízlett. Aztán időről-időre újra előkerült, mint ahogyan most is. A különbség az eddigi hagymaleveseimhez képest csak annyi, hogy ebben a mostaniban ezúttal nem csak összeturmixolva, hanem vékonyra szelve is benne van, viszont alaposan megfőzve, hogy se állagra, se ízre ne legyen zavaró őhagymasága ereje. Kijelenthetem, hogy így bizony már nagyon is szeretem ezt a levest. :)






Hozzávalók 4 személyre:

2 fej vöröshagyma
1 fej lila hagyma
4 gerezd fokhagyma
őrölt szerecsendió
őrölt fekete bors
tört csili
aprított zellerlevél
3 dkg vaj
1 ek. finomliszt
1 l növényi főzet zellerzöldből és/vagy petrezselyemből vagy zöldségalaplé
2 dl habtejszín

elkészítés:

  1. Az egyik vöröshagymát és a fokhagymát felaprítjuk, megsózzuk, a felhevített vajon megdinszteljük, majd rászórjuk a lisztet, és alaposan elkeverjük.
  2. Felöntjük annyi növényi főzettel (alaplével), amennyi épp ellepi, és puhára főzzük.
  3. Leturmixoljuk, befűszerezzük és hozzáadjuk a többi főzetet, a (V-gyaluval) hajszálvékonyra szelt vörös- és lila hagymát. Lefedve, kis lángon addig főzzük, amíg a hagyma teljesen megpuhul.
  4. Hozzáöntjük a tejszínt, épp csak összeforraljuk, és a levest utánaízesítjük, ha szükséges. Tálaljuk.
Tipp:
Krutonnal az igazi. ;) Én ehhez kenyérrudat használok, amiket felszelve meglocsolok olívaolajjal vagy fokhagymás olvasztott vajjal, és 230°C-os sütőben pár perc alatt ropogósra pirítom. Mindig másféle tésztával készítem, pl. jó lehet ez a recept is.

 



2020. július 19.

Vaníliakrémes-meggyes pite mandulás habbal







Senkit sem akarok elijeszteni, de ez a torta nem olcsó, sőt még elkészíteni is időigényes. Főleg abban az esetben, ha Pierre Hermé technikáját követjük. :D Ezzel persze nem akarom degradálni a mestert, de tény, hogy egyes mozzanatok feleslegesen túl vannak bonyolítva. Gondolom, amolyan mestercukrász-dolog az, hogy a habot habzsákba töltik, és úgy nyomják rá a krémre. Sok esetben persze van ennek létjogosultsága, és én is csinálok ilyet, de ha a fehérjehabban vaj is van, akkor bizony semmi értelme zsonglőrködni. A vaj ui. a sütő melegében elolvad, ennél fogva szétterül, és ezzel oda a nagy gonddal kialakított, csigavonalas mintázat. Nem csak nálam, Messire Herménél is, sőt bárkinél, legyen az a cukrászok legjobbika. :D Tökéletesen egyenletes lesz úgy is, ha póriasan rákanalazzuk és elsimítjuk. ;)
A krémet sem szükséges szitán átszűrni, max. akkor, ha véletlenül csomósra főztük (ilyen esetekben a botmixer is a jó barátunk :D ). De ha kellőképp odafigyelünk, nem lesz csomós. ;) Nekem dzsemből bőven elég volt az előírt mennyiség fele is; nem is értem, hogy Hermé mester hogy a manóba tudta rátenni az összeset, hiszen a tortáról készült fázisképek alapján egyértelműen látszódik, hogy a felhasznált lekvár nála is a receptben leírt mennyiségnek csak kb. a fele. A pâte brisée-t (omlós tésztát) – amibe én egy picit több cukrot tettem – már nem is említem. Lényeg, hogy egy része kimaradt, pedig így is jóval vastagabbra nyújtottam, mint ahogyan az a könyveben lévő képen volt látható. Úgyhogy a fölös tésztából egyebet sütöttem, bár nem akartam. Annyi baj legyen!
Na, de ennyi kritikai megjegyzés után jöjjön a pozitív ítélet! A torta bizonyára megijedt a készítés közben tapasztalt anyázásoktól, mert kisülve „megemberelte magát”, és kóstoláskor meglágyította a szívemet. :D Ez bizony egy nagyon finom sütemény, akkor is, ha kifelejtettem belőle a fahéjat! :D






Hozzávalók 24 cm-es tortához:

Omlós tésztához:
25 dkg finomliszt
18 dkg vaj
2-3 ek. zsíros tej
1 kis tojássárgája
5 dkg porcukor
½ mk. só

Vaníliakrémhez:
3 dl tej
1 dl habtejszín
5 tojássárgája (100 g)
7,5 dkg porcukor
1,5 dkg étkezési kukoricakeményítő
1 tk. vaníliapaszta

Töltelékhez:
kb. 25 dkg házi meggydzsem (eredetileg cseresznyedzsem)

Mandulás habhoz:
10 dkg kekszmorzsa (nálam zabkekszből, de lehet finom zsemlemorzsával is)
9 dkg pirított, őrölt mandula
½ mk. őrölt fahéj
8 dkg vaj
10 dkg porcukor
3 tojássárgája (60 g)
1 tk. vaníliapaszta
½ citrom reszelt héja
4 tojásfehérje (kb. 120 g)

elkészítés:
  1. A tésztához a puha vajhoz adjuk a sót, a porcukrot, a tojássárgáját, és robotgéppel habosra kavarjuk. Folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a tejet, majd beleszitáljuk a lisztet. Előbb fakanállal, majd kézzel gyors mozdulatokkal összedolgozzuk a hozzávalókat.
  2. A lágy tésztát habkártyával úgy osztjuk el, hogy az egyik adag 27 dkg legyen, a másik pedig 10 dkg. (A többi tésztát felhasználhatjuk később.)
  3. Mindkettőt egy-egy ív folpackra szedjük, gombóccá formázzuk, becsomagoljuk és kissé ellapítjuk. Legalább 2 órát pihentetjük.
  4. A nagyobbik tésztát lisztezett felületen 24 cm átmérőjű körlapra nyújtjuk (ha törik, a formába téve könnyebben kinyújtható), és a pitesütőformába fektetjük. Villával több helyen megszurkáljuk, majd 200°C-ra előmelegített sütőben 10 perc alatt elősütjük. A sütőből kivéve, teljesen kihűtjük.
  5. A 10 dkg-os tésztát (2-3 részletben) a forma oldalánál egy kicsit szélesebb sávra nyújtjuk, és kibéleljük a forma belső oldalát. Késsel levágjuk a túllógó tésztaszélt. Hűtőbe tesszük, amíg a krémet és a habot elkészítjük.
  6. A vaníliakrémhez a tojássárgákat a porcukorral, a vaníliapasztával, a keményítővel és 1 dl tejjel simára keverjük.
  7. A többi tejet a tejszínnel lábasba öntjük, felforraljuk, majd állandó keverés mellett, lassan a tojássárgájás elegyhez csorgatjuk. Visszaöntjük a lábasba, és folyamatosan kevergetve besűrítjük. Amint egyet buggyan, rögtön elzárjuk alatta a lángot. A még meleg krémet a tésztakosárba simítjuk.
  8. A meggydzsemet teáskanál segítségével gyűrű alakban a krémre tesszük úgy, hogy az egyik gyűrű a tészta szélétől kb. 1,5 cm-rel beljebb legyen. A másikat pedig az első gyűrűn belül alakítjuk ki, tőle kb. 1,5 cm-rel beljebb.
  9. A mandulás habhoz a puha vajat a fele mennyiségű porcukorral és a vaníliapasztával kihabosítjuk, majd egyenként hozzákeverjük a tojássárgákat, a reszelt citromhéjat és a mandulával, fahéjjal vegyített kekszmorzsa harmadát.
  10. A tojásfehérjét a többi porcukorral fényes, kemény habbá verjük. A harmadrészét a morzsás vajkrémhez keverjük, majd a többi morzsával felváltva, óvatosan beleforgatjuk a többi habot.
  11. A mandulás habot a dzsemre kanalazzuk és elsimítjuk. A tortát 175°C-os sütőbe toljuk, és kb. 50 perc alatt készre sütjük.
  12. A kész tortát óvatosan kivesszük a formából, hűlni hagyjuk, majd óvatosan kiemeljük a formából, az alját leügyeskedve róla, tortarácsra csúsztatjuk, és teljesen kihűtjük. Porcukorral hintve vagy cukormázzal bevonva tálaljuk.






Forrás

2020. július 16.

Puha, túrós sós perec





Az új keletű levesmániám miatt kenyérrudakat szoktam sütni, amiket felkarikázva, megpirítva levesbetétnek fogyasztunk. Mindig egy picit máshogyan készítem – ezúttal túró is került bele. A minap egy kicsivel több tésztát dagasztottam be, és csak az egyik adagból készült kenyérrúd, a másikból egyebet akartam sütni. A sós pereccel már régóta szemeztem, és most végre eljött a perecsütés ideje. :D Jópofának tartom, hogy sütés előtt pár pillanatra forrásban lévő vízben kell „őket” megmártóztatni.
Ez a perec most egy puha tésztájú változat (a túró is rásegít erre), nem a ropogós fajta, amit egyébként szintén nagyon szeretek – arra majd máskor kerítek sort. Reggelire, uzsonnára egy bögre kakaóval vagy tejjel jó választás... akár mártogatóval is.;)


Hozzávalók 16 darabhoz:

a tésztához:

50 dkg fehér kenyérliszt
25 dkg túró
3 dkg cukor
1 ek. só
3 ek. olívaolaj
2,5 dkg friss élesztő
1 dl tej
1,5 dl víz
1 ek. szódabikarbóna a főzéshez

a sómasszához:
3 dkg finomliszt
2 dkg só
kb. 5 ek. víz

elkészítés:
  1. A tésztához az élesztőt 2 evőkanál kenyérliszttel és 1 dkg cukorral a fele mennyiségű langyos, tejes vízben simára keverjük, és egy kis liszttel betakarva felfuttatjuk.
  2. A többi cukorral, sóval vegyített lisztet elmorzsoljuk a túróval, hozzáadjuk a felfutott élesztőt, az olívaolajat, a többi folyadékot, és megdagasztjuk a tésztát. Vékonyan kiolajozott tálban, letakarva, huzatmentes helyen megkelesztjük.
  3. A megkelt tésztából 16 egyforma gombócot gömbölygetünk, és letakarva, negyedórát pihentetjük.
  4. A tésztagombócokat egymás után megsodorjuk, a végeiket összecsavarva kialakítjuk a perecformát, és a végeket jól lenyomkodjuk. (Én ehhez megfordítottam a perecet, és a hátoldalán ragasztottam rá a végeket, hogy elöl szép legyen).
  5. A kész pereceket forrásban lévő, szódabikarbónás vízben oldalanként fél percig főzzük, majd sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk és megsütjük.
  6. A sómasszához a sót a lisztbe vegyítjük, a vízzel csomómentesre keverjük, és a kisült perecekre csorgatjuk. Kb. 1 percre visszatesszük a sütőbe, hogy a sós máz megszilárduljon rajtuk. A sütőből kivéve, tortarácson hagyjuk langyosra hűlni.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 20 perc





2020. július 14.

Egres csatni







Nem mostanában készítettem csatnit. Mivel azonban a napokban vettem 1 kilót a telekszomszédunktól, és kivételesen nem süteménybe akartam tenni, szinte azonnal jött az ötlet, hogy akkor legyen belőle csatni. Igaz, ez most csak egy kisebb mennyiség, de mivel az ilyen típusú pikáns dzsemek nálunk ritkán kerülnek asztalra, így éppen elegendőnek éreztem egy kisebb befőttesüvegnyi adagot főzni. A fele már aznap délben el is fogyott, és csodák-csodájára a Kutyafülnek is nagyon ízlett. :)






Hozzávalók:

60 dkg egres
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
10 dkg finomítatlan nádcukor
3 cm hosszú gyömbérgyökér
1 ek. frissen facsart citromlé
1 ek. fehérborecet
1 tk. balzsamecet
1 tk. fehér mustármag
1 tk. koriandermag
1 tk. őrölt rozmaring
1 mk. római kömény
1 mk. őrölt fahéj
½ mk. madagaszkári vadbors
szerecsendió, reszelve
egy csipet só
3 ek. olívaolaj

elkészítés:

  1. A római köményt, a vadborsot, a mustár- és a koriandermagot zsiradékmentes serpenyőben kis lángon illatozásig pirítjuk, majd mozsárban porrá törjük (vagy kávédarálón ledaráljuk) és összekeverjük a többi fűszerrel.
  2. Lábasban olívaolajat hevítünk, rátesszük a felaprított vörös- és a fokhagymát, enyhén megpirítjuk, majd rászórjuk a nádcukrot, és hagyjuk felolvadni. Kevergetve világosra karamellizáljuk.
  3. Felöntjük a citromlével, a fehérbor- és a balzsamecettel, majd a megtisztított gyömbért az édes hagymás alapra reszeljük, és 1-2 percig pároljuk.
  4. A tűzről lehúzva megfűszerezzük, hozzáforgatunk 40 dkg lecsumázott egrest, majd a tűzre visszatéve felforraljuk, és kis lángon puhulásig főzzük. Néha megkeverve, fedő nélkül sűrűsödésig főzzük.
  5. A főzési idő vége felé hozzáadjuk a félbevágott többi gyümölcsöt, és 1-2 perc alatt készre főzzük.

Megjegyzés:
Melegen vagy hidegen egyaránt fogyaszthatjuk pl. sült vagy grillezett húsok, rántott sajt mellé, vagy sajtválogatáshoz is kínálhatjuk, sőt bundás kaláccsal is nagyon finom.

Tipp:
A csatnit későbbre is eltehetjük. Ebben az esetben a teljes mennyiséget egyszerre főzzük meg, majd még forrón szedjük csírátlanított befőttesüvegekbe, és zárjuk le! Száraz dunsztba téve hagyjuk teljesen kihűlni.






2020. július 11.

Kókuszos málnahab szelet




 


A Kutyafült névnapjára olyan süteménnyel szerettem volna meglepni, ami kivételesen nem diós. Olyat már kapott a szülinapjára, és különben is, diótortát egy évben csak egyszer sütök. :D Persze ettől függetlenül készíthettem volna másfajta diós édességet, de mivel a málna legalább akkora kedvence, ráadásul a névnapja körüli időben még vastagon szezonja volt, sőt saját málnából is sok termett, így adódott a lehetőség, hogy ez a gyümölcs kerüljön a neki szánt sütibe.
A neten találtam megfelelőnek tűnő receptet – több helyen is ugyanaz a leírás volt olvasható tündérsüti néven, úgyhogy ki tudja, valójában kitől származhat az ötlet –, de az eredeti krémet lecseréltem málnásra, miközben a mennyiségeken semmit sem változtattam.
Az biztos, hogy ezzel a sütivel nem lőttem mellé, mert nem csak az ünnepeltnek, hanem Anyáéknak és magamnak is örömet szereztem vele. :)






Hozzávalók 25x35 cm-es tepsihez:

Tésztához:
50 dkg finomliszt
25 dkg vaj
20 dkg porcukor
5 tojássárgája
1 cs. sütőpor
egy csipet só

Krémhez:
30 dkg friss vagy mirelit málna
2 cs. kókuszízű pudingpor
2,5 dl tej (vagy annyi, hogy a málnavelővel együtt 5 dl legyen)
18 dkg cukor
45 dkg tejföl
5 tojásfehérje

Tálaláshoz:
porcukor

elkészítés:
  1. A tésztához a porcukorral, sóval, sütőporral vegyített lisztet elmorzsoljuk a vajjal, hozzáadjuk a tojássárgákat, és sima felületű tésztává gyúrjuk. 60-40%-ban kettévágjuk.
  2. A nagyobbik darabot lisztezett felületen tepsi méretűre kinyújtjuk, a sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, villával több helyen megszurkáljuk, és nejlonzacskóba húzva (a gombóccá formázott, folpackba csomagolt kisebbik tésztadarabbal együtt) hűtőbe tesszük 30 percre.
  3. A (mirelit) málnát 12 dkg cukorral lábasba tesszük, felmelegítjük, botmixerrel pürésítjük, majd átpasszírozzuk. A kb. 2,5 dl málnavelőt felöntjük a tejjel.
  4. A pudingport simára keverjük egy kevés málnás tejjel, hozzáöntjük a többi málnás tejet, és kis lángon pudinggá főzzük. Még forrón belekeverjük a tejfölt, és hagyjuk langyosra hűlni.
  5. A tojásfehérjét a többi porcukorral kemény habbá verjük, és a málnás tejfölkrémhez forgatjuk. A habot a tésztára simítjuk.
  6. A kisebbik adag tésztából rudakat sodrunk, amiket rácsmintában a krémre fektetünk. A süteményt előmelegített sütőben megsütjük, majd tortarácsra téve, a tepsiben hagyjuk kihűlni.
  7. A tésztát tepsistől 1 órára hűtőbe tesszük, majd meghintjük porcukorral, és négyzet alakú szeletekre vágjuk. Friss málnaszemekkel díszítve kínáljuk.sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 40 perc






2020. július 9.

Batátakrémleves sajtgombóccal








Pár hete szinte naponta főzök levest. Elmondhatom, hogy mára annyira megszerettem, hogy a leves sokszor jobban tud esni, mint a második fogás. Sokáig egyáltalán nem csináltam levest, sőt úgy nőttem fel, hogy az apai nagyanyám -féle tyúkhúslevesen és Anya becsinált levesén kívül nem is ettem meg mást. Ezeket viszont legalább imádtam. :) Aztán kezdtem ebben is változni, de még mindig nem volt rólam elmondható, hogy nálam a leves, mint első fogás az ebéd szerves részét képezné. Most fordult a kocka – pár hete csak levest eszünk. :D A gyakoriság miatt igyekszem mindig egy kicsit másfajtával előrukkolni, de mindegyiknek a húsmentesség a fő jellemzője. Miután a 3 hónapnyi, húst mellőző táplálkozást követően a fagyóban lévő csirkemelleket szép lassan elfogyasztottuk, már több, mint 2 hónapja, hogy ismét enélkül az alap élelmiszer nélkül létezünk. És nem vegetálunk, jól elvagyunk így is. :)
Nálam a leves az szinte mindig krémleves, tekintve, hogy a zöldségek javát jobbára csak pürésítve vagy jól szétfőzve bírom megenni. Úgyhogy aki hozzám hasonlóan imádja a krémes leveseket, az itt jó helyen kopogtat – lesz még néhány ilyen típusú leves a Sünisen. ;) Bár ez a sajtgombóccal gazdagított, édesburgonya alapú fogás igen kiadós, és talán sokan úgy érzik, hogy inkább télire való, annak érvként hozom fel, hogy nagyon jó ez nyárára is, ha az ember fogyókúrázik, és semmi egyebet nem eszik utána. Mi egy ilyen fogás után estig biztos nem éhezünk meg, pedig 1 tányérnál nem fogyasztunk többet, ami ugyebár 2,5-3 dl folyadéknak felel meg. Ennyi éppen elég, ha olyan laktató, mint pl. ez a mostani leves. A vacsoránk szűk 2 hete pedig egy-egy nagy tálka málna, így aztán az esti evéskor sincs miért szégyenkeznünk. :D
Már másodjára főztem meg ezt a levest, annyira ízlett mindkettőnknek. :)






Hozzávalók 4 személyre:

a leveshez:
1 nagy édesburgonya (tisztítva kb. 25 dkg)
1 nagy fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
8 dl növényi főzet zellerzöldből vagy zöldségalaplé, esetleg ugyanennyi víz + 1 zöldségleveskocka
2 dl kókusztejszín
1 ek. morzsolt oregánó
1 csapott ek. Provence-i fűszerkeverék
1 tk. currypor
őrölt fekete bors
1 ½ ek. szilárd mangalicazsír
2 ek. aprított zellerlevél
pirított fokhagymás kruton a tálaláshoz (elhagyható)

a sajtgombóchoz:

2 tojás
5 dkg reszelt Pannónia sajt
5 dkg reszelt Cheddar sajt
4-5 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
őrölt fehér bors
morzsolt oregánó


elkészítés:
  1. A leveshez a felaprított vörös- és fokhagymát, kevés sóval megpörgetve, a felhevített zsíron üvegesre pároljuk.
  2. Hozzáadjuk a feldarabolt édesburgonyát, megborsozzuk, és a hagymás alapon, néha megkeverve, 1-2 percig pároljuk.
  3. Felöntjük a zellerlevél főzetével, és fedő alatt puhulásig főzzük. Botmixerrel pürésítjük, befűszerezzük, hozzáadjuk az aprított zellerlevelet, és a kókuszkrémmel selymesítjük. A gázt takarékra kapcsoljuk.
  4. A levesbetéthez a felvert, megfűszerezett tojást összekeverjük a kétféle reszelt sajttal, a liszttel, és nedves kézzel kis gombócokat formázunk belőle. Belefőzzük a forrásban lévő levesbe. Amint a gombócok megfőttek, elzárjuk alatta a lángot.
  5. A levest kitálaljuk, megszórjuk kevés aprított zellerlevéllel, és igény szerint fokhagymás krutont kínálunk hozzá.

Tipp:
A zellerlevél főzete helyett a levesbe zsineggel összekötött, friss zellerzöldet is belefőzhetünk, amit aztán kiveszünk az elkészült ételből.




2020. július 7.

Növényi főzet petrezselyemből és zellerzöldből







Pár hete szinte csak levest eszünk ebédre, és ehhez elég nagy mennyiségben vásároljuk a zöldségeket. Előfordul, hogy épp kifogy a petrezselyem, és ilyenkor jól jönne valami egyéb, ízesítésre szolgáló alternatíva, ami nem leveskocka.
Egy jó háziasszony általában belefőzi a zsineggel összekötött levélzöldet a levesbe, de ha épp kifogyott a friss hozzávaló, vagy nincs otthon zöldségalaplé, akkor akár egy korábban elkészített növényi főzet is megteszi a magáét. Nem néztem utána, hogy mások is szokták-e ilyesmivel helyettesíteni a zeller- vagy a petrezselyem zöldjét, de ha nem, akkor én most ezt feltaláltam. :D A minap ui. olyan gyökeret és zellert sikerült vennem, aminek a végén még frissek voltak a levelek. Egyszerre mindet túl sok lett volna belefőzni az aznapi levesbe, ezért a megmaradt mennyiségre ki kellett találnom valamit, ami eltér a jégkockába belefagyasztott, aprított levélkés opciótól. Ehhez ui. egyrészt túl sok volt a zöldem, másrészt számomra a lefagyasztott, majd kiolvasztott petrezselyemnek van egy olyan mellékíze, amit ki nem állhatok. Mivel most szinte naponta főzök levest, úgysem tárolom hetekig a főzeteket, és így a kioldódott íz friss marad. Nem úgy, mint a friss levelek, amik állásukban hamar elfonnyadnak.
Szerintem igazán jó ízt kölcsönöz a leveseknek. :) Aki akarja, le is fagyaszthatja későbbi felhasználásig.






Hozzávalók:

zellerzöld
petrezselyemzöldje
forró víz

elkészítés:
  1. A zöldségek zöldjét levágjuk, alaposan megmossuk és lerázzuk róluk a vizet. A levélkéket lecsipkedjük a szárról.
  2. A petrezselyemből elveszünk valamennyit, és felaprítva félretesszük.
  3. A leveleket külön-külön lábasba szórjuk (de mehetnek együtt is), és leforrázzuk annyi vízzel, amennyi épp ellepi. Lefedve, kis lángon 10 percig főzzük, majd elzárjuk alattuk a lángot.
  4. A főzetekben lévő leveleket leszűrjük, és alaposan kinyomkodjuk. A félretett petrezselyemzöldet a még forró petrezselyemfőzetbe tesszük (össze is turmixolhatjuk).
  5. Mindkettőt hagyjuk langyosra hűlni, majd külön-külön befőttesüvegekbe vagy műanyag dobozokba öntjük. Lezárjuk, és hűtőbe vagy mélyhűtőbe tesszük. (Hűtőben jó 1 hétig eláll.)
  6. Levesfőzéskor vagy főzelékek, mártások készítésekor tetszés szerinti mennyiségű növényi főzetet adunk az ételhez.

Megjegyzés:
Én most 2 zellergumó zöldjét és 5-6 gyökér zöldjét használtam fel, amit 7-7 dl vízzel forráztam le.
A petrezselyemfőzethez 1 nagy marék aprított petrezselyemzöldet adtam.
Kevesebb vízzel is leforrázhatjuk, ha töményebb főzetet szeretnénk.