2014. március 21.

Vadkovászos csigazsemle fűszerolajjal





Nagyon élvezem a kelt tésztákon való agyalást, amióta vadkovásszal készítem a kenyeret/péksüteményt. Jópofa kalandnak tartom figyelni, hogy mire képes az én Zsófim, miközben tudom, hogy nincs is mit csodálkozni rajta, hiszen bármire – mindarra, amire a „rendes” élesztő. :)
Most ezt a csigásított zsemlét fundáltam ki, ami eredetileg cirmos kiflinek indult, de elkapott a hév, és úgy éreztem, nem fogom ugyanazt megcsinálni, amit korábban élesztővel. Pedig az a fent említett kifli iszonyú finom volt ám, ráadásul az volt a legelső péksüti, amit évekkel ezelőtt elkészítettem. Persze van némi cirmos kiflis áthallás ebben a receptben is, de nem pont ugyanaz, mert ebben nincs hagyma, viszont van helyette finom fűszerolaj, vizuális élvezetnek meg ez a csigaforma, ami csöppet szétrepedt, de még így is simán félbevágható.



Hozzávalók 6 zsemléhez:

10 dkg vadélesztő+1 dl langyos víz+10 dkg kenyérliszt
25 dkg kenyérliszt
20 dkg finomliszt
1 csapott ek. só
1 tk. őrölt kömény
1 tk. őrölt pirospaprika+1 ek. olívaolaj
2 ½ ek. fűszerolaj
kb. 2 dl langyos víz
lenmag a szóráshoz (elhagyható)

elkészítés:
 
  1. Az előkészületekhez a befőttes üvegben lévő vadkovászt elkeverjük 1 dl vízzel, 10 dkg kenyérliszttel, és letakarva hagyjuk, hogy felfusson. Kelesztőtálba öntünk belőle 10 dkg-ot, és ezt is megetetjük 1 dl vízzel, 10 dkg kenyérliszttel. Egy éjszakát letakarva hagyjuk megbuborékosodni.
  2. Másnap rászitáljuk a liszteket, hozzáadjuk a sót, a köményt, valamint fél evőkanál fűszerolajat, és alaposan összekeverjük. Kettévesszük.
  3. Az egyik adag tésztához az olívaolajat elkeverjük a pirospaprikával, és megkenjük vele a kilapogatott tésztát. Megdagasztjuk, majd kilisztezett kelesztőtálban, letakarva, meleg helyen pihentetjük 10 percet.
  4. A másik tésztaadagot 1 evőkanál fűszerolajjal dagasztjuk ki, és ezt is letakarva pihentetjük 10 percet. Ezután mindkét tésztát újra megdagasztjuk és ismét pihentetjük, de ezúttal 20 percet.
  5. Az idő leteltével egymás után meghajtogatjuk mindkettőt: a tésztát téglalap alakúra kihúzkodjuk, és fentről le, ill. balról jobbra is egymásra hajtjuk. Hajtással lefelé kelesztőtálba tesszük, betakarjuk és 1 órát pihentetjük.
  6. A hajtogatást megismételjük, újabb 1 órát hagyjuk pihenni, majd ismét meghajtogatjuk. Harmadszorra is így járunk el.
  7. A megkelt tésztákat lisztezett munkalapra borítjuk úgy, hogy a korábbi hajtás legyen felül, és külön-külön, kb. 0,5 cm vastag, egyforma nagyságú téglalap alakúra nyújtjuk.
  8. A paprikás tésztalapot a fehér tésztára fektetjük, kicsit összenyomkodjuk (hogy sütéskor ne nagyon nyíljanak szét), és a hosszabbik oldalától kiindulva felgöngyöljük.
  9. A kb. 30 cm hosszú tésztahengert 6 egyenlő részre vágjuk, és úgy tesszük a munkafelületre, hogy a kör alakú alapjukon álljanak. A tenyerünkkel ellapítjuk, és a sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk. Letakarva, meleg helyen 1 óra alatt megkelesztjük. (A sütőt közben 220°C-ra előmelegítjük, és az aljába egy tálka forró vizet teszünk, hogy gőz képződjön.)
  10. A megkelt péksüteményeket bespricceljük vízzel (megszórhatjuk lenmaggal), és a sütő hőmérsékletét 200°C-ra mérsékelve, készre sütjük a zsemléket. Rácsra szedve hagyjuk kihűlni.
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 25 perc