2012. december 30.

Gesztenyekrémes torta







A gesztenyés piskótaroládommal mindenki, aki kóstolta, meg volt elégedve, ezért karácsonyra újból el akartam készíteni. Nálunk ünnepekkor amúgy is hagyomány a gesztenyés édesség. Időm viszont sajna nem sok volt, ezért gyorsabban elkészíthető alakzatban akartam viszontlátni a fent említett sütit. Csak icipicit változtattam rajta, így markánsabban érződik benne a gesztenye, amit én speciel imádok, kivétel, ha tejszínhabos gesztenyepüréről van szó. A tésztába is kevesebb liszt került, és így még könnyebb lett.
Ezúttal nevelőapám szülinapjára sütöttem meg, és a 7 évvel korábbi díszítéshez viszonyítva, jóval ünnepibb külsőt kapott. :)






Hozzávalók 18-20 cm-es tortaformához:

Piskótához:
3 tojás
5 dkg cukor
5 dkg finomliszt
1 dkg holland kakaópor
késhegynyi sütőpor
1 ½ ek. rum
1 ek. víz

Krémhez:
1 tojás
2 dl tejszín
1,5 dkg vaníliaízű pudingpor
5,5 dkg cukor
1 cs. vaníliás cukor
30 dkg cukrozott gesztenyemassza (magas gesztenyetartalmú, pl. Maroni)
10 dkg vaj

Díszítéshez:
8 dkg tejcsokoládé
2 tk. napraforgóolaj
8 dkg étcsokoládé
cukorgyöngyök

elkészítés:

  1. A piskótához a tojások sárgáját a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a vizet, a rumot, és felváltva beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét, valamint a kakaóporral, sütőporral vegyített lisztet.
  2. A tésztamasszát sütőpapírral bélelt (vagy kivajazott, liszttel behintett) tortaformába simítjuk, és előmelegített sütőben megsütjük. Tortarácson hagyjuk kihűlni.
  3. A krémhez a tojást lábasba ütjük, felverjük, a pudingporral és a cukorral csomómentesre keverjük, majd felengedjük a tejszínnel. Lassú tűzön, folyamatosan kevergetve felfőzzük. Kihűtjük.
  4. A szoba-hőmérsékletűre kiengedett gesztenyemasszát áttörjük, a puha vajjal felhabosítjuk, és a pudinghoz dolgozzuk. Robotgéppel 2-3 percig magas fokozaton habosítjuk, majd a piskótalapra simítjuk.
  5. A tejcsokoládét 1 teáskanál olajjal gőz fölött felolvasztjuk, márványlapra vagy tepsi hátuljára öntjük, és téglalap alakban egyenletesen elkenjük. Hűtőbe tesszük épp csak annyi időre, hogy megkössön, de még ne keményedjen meg túlzottan. Lapáttal forgácsokat készítünk belőle, felrázzuk, majd hűtőbe tesszük.
  6. Az étcsokoládét is a fenti módon olvasztjuk fel, a tortára simítjuk, és néhány perc elteltével csokoládéforgáccsal és cukorgyöngyökkel díszítjük. A tortát fogyasztásig hűtőbe tesszük, majd forró vízbe mártott, mindig szárazra törölt késsel felszeleteljük.
sütési hőfok: 170ºC
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 20 perc


Tipp:
A piskótát kisebb formában (16-18 cm) is megsüthetjük. Ebben az esetben vágjuk két lapra, és töltsük be a krémmel.

Megjegyzés:
Ha a forgácskészítéshez a csoki nem kötött meg eléggé, akkor a sávok teljesen feltekerednek és nem lehet majd forgácsokat készíteni belőlük, azaz nem lehet felrázni, hogy kissé széttörjenek. Ha viszont túlságosan is keménnyé vált a hűtés során, akkor meg nem tekeredik fel, csak töredezik.
Nem könnyű megtalálni azt a pillanatot, amikor sem nem túl képlékeny, se nem túl kemény – én speciel ezúttal elbénáztam, nem kötött meg eléggé a csoki, ezért egyben maradtak a forgácsok. De ez sem feltétlenül baj, mert olyan jópofák így feltekeredve is. :D












2012. december 29.

Aszalt gyümölcsökkel göngyölt karaj baconben





Hozzávalók 2 roládhoz:

2 szelet rövidkaraj (2 ujjnyi vastag)
őrölt fekete bors

8 szelet bacon
10 dkg aszalt szilva
10 dkg aszalt sárgabarack
1 ek. napraforgóolaj az elősütéshez

elkészítés:

  1. A hússzeleteket folpack alatt vékonyra klopfoljuk (nekem majdnem 3 tenyérnyi nagyságúak lettek), és mindkét oldalukon enyhén sózzuk, borsozzuk.
  2. 2 ív akkora méretű alufóliát tépünk le a gurigáról, hogy a hússzeletek alá téve, a szeletek mentén, körben legalább 2 ujjnyi széles sáv maradjon.
  3. 5-6 db aszalt szilvát sorban egymás mellé rendezünk a hús hozzánk közelebb lévő szélére, majd jobbról és balról ráhajtjuk a túllógó hússzéleket, és az alufólia segítségével tekerünk rajta egyet.
  4. A műveletet megismételjük úgy, hogy most barackszemeket rendezünk egymás mellé, és megint tekerünk rajta. Aztán ismét szilvaszemeket sorakoztatunk egymás mellé, és befejezzük a göngyölést. (Így a tekercsekben szerencsés esetben 2 szilva és 1 barackszem fog látszódni. Az alufóliát aztán újra kisimítjuk, mert még szükség lesz rá.)
  5. A roládokat óvatosan megemeljük, alájuk teszünk 4-4 baconszeletet, majd lentről és fentről, ferdén ráhajtjuk a húsokra.
  6. A húsokat a fóliával együtt feltekerjük, végeiket összesodorjuk és kicsit elegyengetjük, hogy tetszetősebbek legyenek.
  7.  A serpenyőben 1 evőkanál olajat hevítünk, és néha megforgatva elősütjük a húsokat.
  8. A tekercseket kicsit hűlni hagyjuk, majd lehámozzuk róluk az alufóliát, és a roládokat hőálló edénybe fektetjük. Előmelegített sütőben minden oldalukon pirosra sütjük. 5-10 perc pihentetés után felszeleteljük és tálaljuk.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód alul-felül sütés
sütési idő: kb. 35 perc

Tipp:
Ha csirkemellből készítjük, akkor az egész melleket oldalt óvatosan bemetsszük, majd széthajtjuk, klopfoljuk, és a leírt módon betöltjük.





Tejszínes gombamártással töltött sertéskaraj baconben





Anyának a múltkor nagyon ízlett a gombával töltött csirkemell, amit a szülinapomra készítettem, ezért az ő kívánságára mindenképp újráznom kellett, hogy az ünnepi asztalon ismét ott legyen ez a húsétel. Mivel én nem szeretem a gombát, muszáj volt olyan töltött húst is sütnöm, amiben másféle töltelék van. Az aszalt szilvás hús már bevált nálunk 2 évvel ezelőtt, így most is erre esett a választás, nehogy már én ne egyek sültet. Mindezt persze karajból és csirkemellből is el kellett készítenem, hogy a család minden tagjának ízlését kielégítsem.
Fura, de senki nem tudott sokat enni, pedig direkt rákészítettük a gyomrunkat a vacsira. Rengeteg étel megmaradt, aminek egyébként nagyon örültem, mert így nem kellett főznöm az ünnepek utáni napokban. Szerencsére minden fogással nagy sikert arattam és jól laktunk.

Hozzávalók 4 roládhoz:

4 szelet rövidkaraj (2 ujjnyi vastag)
őrölt fekete bors

16 szelet bacon
2 ek. napraforgóolaj az elősütéshez

Töltelékhez:
1 nagy fej vöröshagyma
3 gerezd zúzott fokhagyma
3 dkg vaj
20 dkg konzerv csiperkegomba (szeletelt)
2 dl húsalaplé vagy húsleves (leveskockából is lehet)
1 mk. rozmaring
1 mk. kakukkfű
1 mk. bazsalikom
½ mk. őrölt fekete bors

1 ek. finomliszt
2 dl habtejszín
1 nagy tojás

elkészítés:

  1. Az apróra vágott hagymát megdinszteljük a vajon, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, és tovább pároljuk.
  2. A szeletelt gombát apróra vágjuk, rátesszük a hagymára, és pár percig pároljuk. Hozzáadjuk a fűszereket, felöntjük az alaplével, és tovább főzzük.
  3. Majdnem teljesen elforraljuk a levét, majd rászórjuk a lisztet, elkeverjük, és a tejszínt is hozzáöntve besűrítjük. Hűlni hagyjuk, majd hozzákeverjük a tojást.
  4. A karajszeleteket folpack alatt vékonyra klopfoljuk (nekem majdnem 3 tenyérnyi nagyságúak lettek), és mindkét oldalukon enyhén sózzuk, borsozzuk.
  5. 4 ív akkora méretű alufóliát tépünk le a gurigáról, hogy a hússzeletek mentén körben legalább 2 ujjnyi széles sáv maradjon.
  6. A tojásos gombamártásból 4 evőkanálnyit a hússzelet hozzánk közelebb lévő szélére halmozunk úgy, hogy mellette jobbról és balról legalább 2 ujjnyi széles sávot szabadon hagyunk.
  7. Ezt ráhajtjuk a töltelékre, és az alufólia segítségével szorosan feltekerjük. (Az alufóliát aztán újra kisimítjuk, mert még szükség lesz rá.)
  8. A húshengert óvatosan megemeljük, aláteszünk 4 baconszeletet, majd lentről és fentről ferdén ráhajtjuk a húsra.
  9. A hústekercset a fóliával együtt feltekerjük, a fólia végeit összesodorjuk, és a roládot kicsit elegyengetjük, hogy tetszetősebb legyen. (Így járunk el a többi hússal is.)
  10. 2 serpenyőben 1-1 evőkanálnyi olajat hevítünk, mindkettőbe 2-2 húshengert teszünk, és néha megforgatva elősütjük.
  11. A roládokat kivesszük a serpenyőből, kicsit hűlni hagyjuk, majd lehámozzuk róluk az alufóliát, és a húsokat hőálló edénybe fektetjük. Előmelegített sütőben minden oldalukon pirosra sütjük.
  12. 5-10 perc pihentetés után felszeleteljük és tetszés szerinti körettel tálaljuk
sütési hőfok: 200°C
sütési mód alul-felül sütés
sütési idő: kb. 35 perc


Tipp:
Ha csirkemellből készítjük, akkor az egész melleket oldalt óvatosan bemetsszük, majd széthajtjuk, kiklopfoljuk, és a leírt módon betöltjük.


Karácsonyi sütés-főzés Macskanyelvnél

 

A karácsonyi vacsora készítése idén is rám hárult, és egy ilyen nemes feladat bizony idegeskedéssel jár. Az ember ilyenkor pláne jót akar, és fél a lebőgéstől. Az ideget épp megspórolhattam volna, mert csupa olyan étel került az asztalra, amik nem arról híresek, hogy túl bonyolult az elkészítésük, ill. ezek már jól bejáratott receptek nálunk. Inkább csak amiatt pattogtam, mert minden az utolsó napokra maradt, és féltem, hogy túl fáradt leszek Szenteste, amikor pedig épp, hogy jókedvűnek kéne lenni, hogy lazán fogadjam magamba a meghitt ünnepi perceket, és hagyjam, hogy a hatása szétáradjon az én kis lelkemben. No de másként alakult, így december 22-ét és 23-át megállás nélkül a konyhában töltöttem. Végül aztán a 24-e nyugiban telt, és tényleg szétáradt bennem a meghittség. :)
A menü a következő volt: 


Előétel:
Habos borkrémleves borba áztatott, kandírozott narancshéjjal (egyszer talán lesz recept is. :D ) 


Főételek:
Fokhagymás csirkemellszeletek kolbászos sajtmártásban (köretnek tejfölös burgonyapüré)
Fehérborban párolt mézes-mustáros csirkeragu
(köretnek borsos rizs - hagymás borsó mix)
Tejszínes gombamártással töltött sertéskaraj és csirkemell baconben
Aszalt gyümölcsökkel göngyölt karaj és csirkemell baconben

(a két utóbbi körete is tejfölös burgonyapüré volt) 


Desszertek:
Gesztenyekrémes torta
Diótorta
Barackos-marcipános linzerszívek
Diós-gyümölcsös bonbon


FŐÉTELEK
fokhagymás csirkemellszeletek kolbászos sajtmártásban,
fehérborban párolt mézes-mustáros csirkeragu


DESSZERTEK
gesztenyekrémes torta, diótorta, diós-gyümölcsös bonbon


A Kutyafül ugyebár nem eszi meg a sertéshúst, max. darálva, ill. most már hihetetlen módon ragu formájában, ami számomra érthetetlen, hiszen a disznó disznó marad akkor is, ha ledarálják vagy ragusítják. No de mindegy, jó ideje legyintek erre; egye, ahogy akarja, de nekem az sem baj, ha nem eszi meg sehogy. Ezért aztán csirkemellet kap mindig. Karácsonyra is szárnyashúsból készült neki az, ami nekünk karajból. Jajj de jó, dupla meló, de hát akit szeretünk, azt karikor pláne meg akarjuk örvendeztetni. Tudom, rengeteg kaját csináltam, és igazából már mi is beszéltünk róla Anyával, hogy tulajdonképpen tök fölösleges ennyiféle étellel bajlódni, úgy sem bírunk mindenből annyit lakmározni, amennyit szeretnénk. De közben meg sokféléből keveset is jó enni, ráadásul a karácsony előtti sütés-főzéssel megspórolhatom a konyhában való sínylődést az ünnepek után. Inkább kihajtom magam kari előtt, hogy aztán 1 hétig pihenhessek. Nem mondom, hogy ez mindenki számára követendő példa kell, hogy legyen, de kétség kívül van benne ráció. Főleg akkor, ha nem a karácsony előtti utolsó 2 napban hozza össze az ember lánya az összes fogást, hanem mondjuk elkezdi előtte 1 héttel. Az elősütött húsroládot pl. le is lehet fagyasztani, így az már akár 2 héttel a készre sütés előtt is elkészíthető. No de nem akarok ebbe most belemenni. Lényeg, hogy minden flottul ment, a vacsi forrón került az asztalra, hála a sütőben való melegen tartásnak, arról meg nem is beszélve, hogy mindenki örült az ajándékoknak. Jaja, én bizony még bőgtem is egy sort, mert olyan meglepit kaptam, amiről régóta álmodtam – egy új laptopot!!! Fotó is van róla, hogy ömlik a könnyem, de azzal nem boldogítom a blogolvasókat. Meghitt, csendes, szép karácsonyunk volt.


2012. december 23.

Barackos-marcipános linzerszív






Lassú víz partot mos – ez jutott eszembe magamról, ill. az ízlésemről, ami szépen lassan változik, előbb-utóbb olyan ételeket is bevesz a gyomrom, ami korábban szinte tabunak számított. Azt nem mondom, hogy az aprósütiket utálom, mert ez erős túlzás lenne, csak nem rajongok értük. Az elmúlt évben mégis szemet szúrt néhány olyan recept, amit szívesen kipróbálnék – mint ezt a linzert. Aha, szóval linzer! - gondolhatja most az, aki eddig rendszeresen figyelemmel kísérte a blogbejegyzéseinket. A linzer iránt ui. egy ideje nagy szerelemmel viseltetek. Talán ezért is hódoltam be ezeknek a szívecskéknek. Félreértés ne essék, nincsen itt szó semmi olyasmiről, hogy így trendi, meg ha más igen, akkor én is. Nem, nem! Egyszerűen csak megkívántam ezt a sütikét, ami különben is linzertészta, tehát tuti finom, pláne marcipánnal és aszalt gyümivel.
Eredetileg jóval karácsony előtt került volna fel a blogra, de kifutottam az időből a sok tennivaló miatt, és amúgy sem kaptam csillag alakú kiszúró formát. A szív nálunk most napi szintű téma, ezért nem is bántam, hogy ezt a szervet mintázza a süti. Aki ebből eszik, az biztos, hogy meggyógyul. Egyébként nem csalódtam ebben a finomságban, mert kellemesen citrusos és nem is túl édes. ….és végre tényleg létezik olyan aprósüti, amit most már én is szerethetek.




Hozzávalók 50 darabhoz:

Tésztához:
20-22 dkg finomliszt (a tojás méretétől függ)
1 citrom reszelt héja
1 csipet só
14 dkg vaj
10 dkg cukor
1 tk. őrölt fahéj
1 kis tojás

Töltelékhez:
7 dkg mandula
7 dkg aszalt sárgabarack
12 dkg marcipánmassza
1 kis citrom reszelt héja és leve
1 ek. narancslikőr
1 ek. narancslé

Díszítéshez:
5 dkg étcsokoládé
porcukor

elkészítés:
  1. A citromhéjjal, sóval vegyített lisztet elmorzsoljuk a hideg vajjal, hozzáadjuk a kétféle cukrot, a felvert tojást, és gyors mozdulatokkal tésztává gyúrjuk. Gombóccá formázva folpackba csomagoljuk és 1 órára hűtőbe tesszük.
  2. A töltelékhez a mandulát, a sárgabarackot és a marcipánmasszát felaprítjuk, tálba tesszük és összegyúrjuk a reszelt citromhéjjal, a citrom- és narancslével, valamint a likőrrel.
  3. A tésztát lisztezett felületen 0,5 cm vastagságúra kinyújtjuk, szív alakú kiszúróformával kiszaggatjuk, és a tésztaszíveket sütőpapírral bélelt tepsire rendezzük.
  4. A töltelékből mokkáskanálnyi halmocskákat helyezünk a linzerszívek közepére, és előmelegített sütőben megsütjük.
  5. A csokoládét gőz fölött megolvasztjuk, nejlonzacskóba töltjük és csíkokat rajzolunk a sütik tetejére. Porcukorral hintve tálaljuk.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: 15 perc
 
 



2012. december 16.

Gesztenyés piskótarolád





Még sosem készítettem piskótából roládot, mert tartottam egy kicsit a feltekeréstől. Húsok esetén a tekercselés már nagyon jól megy, de a piskóta esetében ez nehezebb feladatnak tűnt – legalábbis számomra. A tészta könnyen elrepedhet annak ellenére, hogy feltekerve hűtöttük ki, ill. a krém is kifolyhat. Ráadásul nem biztos, hogy az első tekerentyű a süti közepére kerül. Én például azt hittem, nem jól tekertem, így a rolád közepén majd csak a krém lesz, és a tésztából már nem jut bele egy nyúlfarknyi sem. Szeleteléskor azonban kiderült, hogy minden oké, és nem csak egy alagutat gyártottam, hanem valódi roládot.
Az eredeti recept szerint egyébként több kell a krémből, de nekem majdnem a fele kimaradt, ezért jobbnak láttam, ha az eredeti krémmennyiségnek csak a 2/3-át osztom meg itt.
Ezt a süteményt bátran elkészíthetjük karácsonyra is, hiszen tetszetős, nagyon finom, és a gesztenye miatt illik is az ünnephez. Én a névnapomra sütöttem meg.




Hozzávalók 33x28cm-es tepsihez:

Piskótához:
6 tojás
10 dkg cukor
5 dkg finomliszt
6 dkg rétesliszt
3 ek. cukrozatlan kakaópor
3 ek. rum
½ mk. szódabikarbóna

Krémhez:
1 tojás
2 dl tejszín
1 ek. vaníliaízű pudingpor
6,5 dkg cukor
10 dkg vaj
17 dkg gesztenyemassza

Díszítéshez és a tálaláshoz:

csokiforgács (ét- vagy tejcsokoládé)
tejszínhab

elkészítés:

  1. A piskótához a tojások sárgáját a cukorral és a rummal habosra keverjük, és felváltva beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét, valamint a szódabikarbónával, kakaóporral vegyített lisztkeveréket.
  2. A tésztamasszát egyenletesen elosztjuk a sütőpapírral bélelt tepsiben, és előmelegített sütőben megsütjük.
  3. A piskótát konyharuhára borítjuk, lehúzzuk róla a sütőpapírt, és a konyharuhával együtt (!) óvatosan feltekerjük. Így hagyjuk teljesen kihűlni, miközben 2-3-szor kitekerjük.
  4. A krémhez a tojást lábasba ütjük, kézi habverővel felverjük, csomómentesre dolgozzuk benne a pudingport, és felengedjük a tejszínnel. Lassú tűzön, folyamatosan kevergetve besűrítjük.
  5. A tűzről lehúzva, a cukrot a forró pudinghoz adjuk és kihűtjük. Robotgéppel elkeverjük benne a gesztenyemasszát, majd a puha vajat is hozzáadva felhabosítjuk.
  6. A piskótát kitekerjük, elkenjük rajta a krém 2/3-át, és óvatosan feltekerjük úgy, hogy a hajtás alulra kerüljön.
  7. A felületét bevonjuk a maradék krémmel, villával tetszés szerinti mintát rajzolunk rá, és megszórjuk csokiforgáccsal vagy -reszelékkel.
  8. Hűvös helyre tesszük, hogy megdermedjen, majd felszeleteljük, és tejszínhabot kínálunk mellé.
sütési hőfok: 170ºC
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 20 perc









2012. december 12.

Diós-gyümölcsös bonbon







Hamarosan itt a karácsony, ilyenkor a legtöbb háziasszony előre megsüti a 2-3 hétig is eltartható kekszeket és egyéb finomságokat. Ezeket eszegethetjük adventkor is, de az ünnepi asztalra is kerülhet belőlük.
A mi családunkban nem megszokott az aprósütemények készítése, mert nem nagyon rajongunk értük. Csak olyan tipikus karácsonyi édességeket szoktunk készíteni, mint a diós és mákos bejgli vagy kalács, ill. valamilyen krémes sütemény. Ennyi nekünk abszolút elég, úgy is épp eleget eszünk a főételből, alig marad már hely a sütiknek.
Most sem agyalom magam túl, hogy milyen édességgel lepjem meg a családot, de ebbe a bonbonba azonnal beleszerettem. Hihetetlen gyorsan megvan, rettentő finom, szaloncukornak is elkészíthető, sőt ajándékba is adható. Az biztos, hogy összedobok még egy adagot Advent 3. vagy 4. vasárnapjára. Ez most vendégeknek készült, akikről hamarosan beszámolok majd itt a blogon.
Szerintem érdemes dupla adagot készíteni belőle. ;)






Hozzávalók 40-42 darabhoz:

30 dkg dióbél
3 dkg darált nádcukor
8 dkg baracklekvár
2 ek. Portorico rum
15 dkg aszalt sárgabarack
50 ml narancs- vagy citromlikőr (vagy narancslé, ha gyerekek is esznek belőle)
10 ml frissen facsart citromlé
20 dkg étcsokoládé
1 ek. napraforgóolaj
cukorgyöngyök
2-3 dkg tejcsokoládé

elkészítés:

  1. A (késes aprítóval) durvára darált diót összekeverjük a nádcukorral, a lekvárral és a rummal.
  2. A felaprított aszalt sárgabarackot szélesebb tálba tesszük, felöntjük a citromlével kevert likőrrel, és lefedve, fél órát állni hagyjuk.
  3. Az áztatott gyümölcsöt alaposan összedolgozzuk a diós masszával, és nedves kézzel kb. 3 cm átmérőjű kis golyókat formázunk belőle.
  4. A csokoládét az olajjal gőz fölött megolvasztjuk, 2 villa segítségével megmártóztatjuk benne a golyókat – a felesleget hagyjuk lecsepegni –, és egy nagyobb teflontepsibe vagy sütőpapírra sorakoztatjuk. Néhány bonbont cukorgyöngyökkel díszítünk, és így hagyjuk megdermedni rajtuk a csokoládét.
  5. A csokoládés díszítésre szánt tejcsokoládét gőz fölött megolvasztjuk, nejlonzacskóba kanalazzuk, a zacskó egyik csücskén egy pici lyukat ejtünk, és mintát rajzolunk a többi golyócskára. Száradni hagyjuk, majd a bonbonokat óvatosan leemeljük a sütőpapírról, tálra/tálcára rendezzük, vagy tetszés szerint csomagoljuk, ha ajándékba szánjuk.












2012. december 5.

Cheddar sajtos scones






Ez az érdekes nevű sós sütemény kiváló lehet reggelire vagy akár vendégvárónak is. Annyira pofonegyszerű és ripsz-ropsz elkészülő pogácsaféle, és ráadásul még finom is, hogy méltó helye lehet mindenki receptkönyvében.
Cheddar sajtot még sosem ettem, bezzeg a barátnőmnek már rengetegszer volt hozzá szerencséje, amikor Londonban élt. Azt hittem, ez valami különleges ízű sajtféle, mert hogy iszonyat drága. Ezért elsőre csak 10 dekányit vettem belőle. Rá kellett jönnöm, hogy majdnem ugyanolyan zsíros sajt, mint a trappista vagy az eidami, és nem éreztem rajta semmiféle diós ízt. Állítólag ugyanis „olyanja” kéne, hogy legyen. Az is elképzelhető persze, hogy az, amit én vettem, egy olcsóbb változat, és talán jól átvágtak vele. Mindenesetre a cheddar színre tök jól mutat ebben a sütőporos pogiban.

A scone/scones Skóciából származik, készülhet búza-, árpa- vagy akár zablisztből is. A sütőpor feltalálása előtt serpenyőben készítették, és inkább a palacsintához hasonlított. Nagy-Britanniában és Írországban melegen fogyasztják, vajjal, lekvárral, mézzel vagy tejföllel tálalják. Skóciában és Írországban a krumplipüré hozzáadásával készült scones is ismert. Az USA-ban diót, különböző bogyós gyümölcsöket is tesznek bele. Édesen is készíthető, esetenként akár máz is kerülhet rá. Tulajdonképpen bármit keverhetünk a tésztájába, úgy variáljuk, ahogy jónak látjuk, és bátran alakíthatjuk nagyobb méretűre is. Hagyományosan tea mellé kínálják.




Hozzávalók 16-18 darabhoz:

25 dkg finomliszt
10 dkg vörös cheddar sajt
5 dkg vaj
1 tk. sütőpor
1 mk. só
1-1,5 dl tej + a kenéshez

elkészítés:

  1. A sóval, sütőporral, reszelt sajttal vegyített lisztet elmorzsoljuk a felkockázott, hideg vajjal, és annyi tejet öntünk hozzá, amennyit felvesz. Lágy tésztává gyúrjuk.
  2. Lisztezett felületen ujjnyi vastagra nyújtjuk, és kb. 5 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. (A lehulló tésztát újra összegyúrjuk, kinyújtjuk és szaggatjuk.)
  3. A scnone-okat sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, a tetejüket lekenjük tejjel, és előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.
  4. Langyosra hűlve fogyasztjuk. Megkenhetjük vajjal is.
sütési hőfok: 220°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: 15-20 perc








2012. december 3.

Ferencem decemberben


Decembernek legeleje
Ferenc nevet zengedezve,
Nekem kedvez ezzel, persze,
Mert neved eszperente.

Verset szerkesztettem erre,
Vele neked kedveskedve,
Nevedet terjesztve messze,
S egyszerre ezer helyre.

De eme szent helyen, Ferencem,
Ezennel befejezem,
Nem leszek kedvedre kecske,
Eleget nyekegtem eszperente.

Gabi
2019.12.03.