2021. május 10.

Mandulakrémes torta (lisztmentes)

 

 



 
Izgalmas felkérést kaptam – egy cukrászdás mandulás sütit kellett házilagosan megalkotnom. Ehhez egyetlen szelet állt a rendelkezésemre, és csak az volt tudható, hogy a tésztája mandulalisztből van. Igaz, erre magamtól is rájöttem volna. A krém analizálása viszont nehezebb feladatnak bizonyult.
Bevallom, mi ketten a Kutyinyekkel nagyon kritikusak vagyunk a cukikkal kapcsolatban, és tény, hogy kissé maximalista ízlésűek lettünk az évek alatt. :D Nem is véletlenül nem veszünk már szinte soha nagyüzemileg előállított süteményt. Főleg, amióta magam készítem a különféle édességeket, hiszen a házi szinte mindig jobb, és magasra teszi a mércét. Régebben is csak nagy néha fanyalodtunk rá a cukrászdára, de olyankor mindig megfogadtuk, hogy soha többet. Részben azért, mert mifelénk csak amolyan konzervatív típusúak vannak. (Egy kivételével, de azt a helyet még nem teszteltük.)
Persze nem szeretném én senki ízlését becsmérelni, és az is igaz, hogy nem mindenkinek van lehetősége megtudni, mi a különbség az igazán jó házi és a bolti süti között.
Ez a mandulás tortaszelet sajnos nem ment át a szigorú rostámon, sőt a Kutyafül már egy falat után közölte, nem érti, hogy lehet ezért pénzt kérni (adni meg pláne), amikor a krém olyan szinten jellegtelen és seízű, hogy az már valóban elgondolkodtató. Olyasmi állaga volt, mintha szimplán habfixálós tejszínhabot forgattak volna össze őrölt mandulával, ami jól összepréselődött a lapok között, és ettől mintha elillant volna belőle a levegő. Ezt az állagot nehéz lett volna prezentálnom, maximum, ha állott sütit adtam volna ki a kezem közül. :D A tetejébe még, süteményhez képest természetellenesen sárga színben „pompázott”. A tésztája volt az egyetlen értékelhető benne, de már azt is szétáztatta a krém – nem volt könnyű kiokoskodni, hogyan készülhetett. Utóbbit igyekeztem inkább úgy összehozni, hogy számunkra a leginkább szerethető legyen. Ha nekünk ízlik, akkor a megrendelő tetszését is elég nagy valószínűséggel elnyeri – gondoltam én, és szerencsére nem tévedtem, jó kritikát kapott a tortám. :)
Mind a tészta, mind pedig a krém könnyű, és a likőr igazán kellemes aromát kölcsönöz neki. Szerintem kicsit menyasszonyi torta fílingje van. :D

 



Hozzávalók 18-20 cm-es tortához:

a mandulás piskótához:
4 tojás
7 dkg finomítatlan nádcukor, darálva
10 dkg vaj, felolvasztva
15 dkg mandulaliszt vagy őrölt mandula
3 g sütőpor
késhegynyi szódabikarbóna

a mandulakrémhez:
1 tojás
10 dkg egész vagy vágott mandula
3 dkg étkezési kukoricakeményítő
15 dkg finomítatlan nádcukor, darálva
1 vaníliarúd kikapart magjai
2 dl kókusztejszín (pl. Cocomas)
2 dl mandulatej
12 dkg vaj
4 ek. Amaretto likőr (vagy ízlés szerint mandula esszencia)

a díszítéshez:
4 dkg mandulapehely

elkészítés:
  1. A piskótához a tojások sárgáját a porcukorral habosra kavarjuk, hozzádolgozzuk a sütőporral, szódabikarbónával vegyített mandulalisztet, a langyos olvasztott vajat, valamint a habbá vert tojásfehérje felét, majd óvatosan hozzáforgatjuk a többi habot.
  2. A tésztamasszát háromfelé vesszük, és az egyik adagot a sütőpapírral bélelt kapcsos tortaformába simítjuk. Előmelegített sütőben megsütjük.
  3. A kész piskótát még forrón kivesszük a sütőformából, és tortarácsra téve hagyjuk kihűlni. A sütőforma karimáját elmossuk, és a többi tésztamasszát is a fenti módon sütjük meg.
  4. A mandulát és a mandulapelyhet zsiradékmentes serpenyőben egymás után enyhén megpirítjuk. Az előbbit, miután kihűlt, finomra őröljük.
  5. A krémhez a tojást 8 dkg porcukorral kihabosítjuk, simára keverjük az őrölt mandulával, a keményítővel, majd felöntjük a mandulatejjel hígított kókusztejszínnel, és hozzáadjuk a vaníliarúd kikapart magjait. Kis lángon sűrű pudingot főzünk belőle, majd többször átkeverve teljesen kihűtjük.
  6. A puha vajat a többi porcukorral felhabosítjuk, majd hozzákeverjük a likőrt és a mandulapudingot.
  7. A krémet háromfelé vesszük és betöltjük vele a tésztalapokat, ill. a 3. adagot a torta tetejére és oldalára simítjuk. 1-2 órára hűtőbe tesszük, majd tálalás előtt pirított mandulapehellyel díszítjük.
sütési hőfok: 170°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 15 perc/lap

Megjegyzés:
A likőr aromája másnapra kicsit veszít az intenzitásából, ezért ezt a tortát a készítése napján érdemes elfogyasztani.

Tipp:
Egyszerűbb és gyorsabb a sütés, ha van 2-3 egyforma méretű tortaformánk. Az is jó megoldás, ha egy nagy gáztepsibe fektetett sütőpapírra 2 kört rajzolunk, és elsimítjuk rajta a tésztamasszát. Így persze sülés közben hajlamos kissé szétterülni a massza, és vékonyabb lesz a tészta. Egy tányér segítségével azonban méretre szabhatjuk a kisült piskótalapokat.

 



 

2021. május 2.

Fűszervaj friss zöldfűszerekkel, négyféle ízben

 

 


 

A fűszervaj nagyon jó találmány, és házilag elkészítve sokkal finomabb, változatosabb és olcsóbb is, mint a bolti. Főleg, ha a hozzá használt zöldfűszereket is magunk termesztjük. A vaj otthoni köpüléséről nem is beszélve! De ettől azért eltekintek. ;) Bár, nálam nagy ritkán tejszínhab felveréskor sikerül ez is. :D Na, de vissza a fűszervajhoz! Most újra felfedeztem magamnak. A minap ugyanis egy nagy csokor petrezselymet kaptam ajándékba, és miután egy részét levesbe főztem bele, a megmaradt levélkék arra sarkalltak, hogy kb. 10 év után végre ismét vajjal házasítsam össze őket, azaz fűszervaj készüljön belőlük. A Kutyafülnek sikerült hatalmas örömet szereznem vele. :) Mivel a telekszomszédunknak hála, pár hete egy cserép metélőhagyma boldog tulajdonosa is vagyok, azzal is dúsítottam a kencét. Néhány nappal később újabb zöldfűszerekkel gazdagodtam, így a másik kettő is elkészülhetett. Tobzódtam a friss, „zöld illatokban”, az ízekről nem is beszélve! :) Nekem nem is kellett más egyéb a sokmagos bagelre, hiszen a fűszervaj így érvényesül a legjobban. ;)

 



Hozzávalók 4 rúdhoz:

2 cs. (40-50 dkg) vaj
1 nagy csokor petrezselyemzöldje (aprítva 2 ek.)
1 kis csokor metélőhagyma (aprítva 1 ek.)
3 dkg lila hagyma (aprítva 2 ek.)
1 újfokhagymaszár (aprítva 1 púpozott ek.)
2 ágacska zsálya (aprítva 1 tk.)
3 rövid ágacska rozmaring (aprítva 1 tk.)
6 szál zsenge kapor (aprítva 1 púpozott ek.)
késhegynyi őrölt kurkuma
késhegynyi currypor
szerecsendió, reszelve
őrölt fekete bors
só (adagonként 1 csipet)
1 tk. frissen facsart citromlé

elkészítés:
  1. Az összes vajat robotgéppel önmagában habosra kavarjuk, sóval, őrölt borssal fűszerezzük, majd 4 adagra osztjuk.
  2. A zöldfűszereket megmossuk, lerázzuk/leitatjuk róluk a vizet, és a leveleket lecsipkedjük a szárról. Egymás után felaprítjuk. A lila hagymát és az újfokhagymaszárat nagyon finomra aprítjuk.
  3. Az egyik adag vajhoz hozzáforgatjuk az aprított petrezselymet, a metélőhagymát, és kurkumával ízesítjük.
  4. A másikhoz lila hagymát és szintén petrezselymet keverünk, és curryporral ízesítjük.
  5. A harmadik adag vajhoz újfokhagymát, zsályát és rozmaringot adunk.
  6. A negyediket kaporral, szerecsendióval és citromlével ízesítjük.
  7. A fűszervajakat egy-egy kis ív sütőpapír szélére szedjük, kanállal kissé elegyengetjük, majd a papír segítségével feltekerjük, és kb. 10 cm átmérőjű rudakká formázzuk. A végeket összesodorjuk. Hűtőben hagyjuk dermedni.
  8. Fogyasztás előtt szobahőmérsékleten hagyjuk, hogy könnyen kenhető legyen.

Tipp:
A fűszervajat nem szükséges henger alakúra formázni – kis tálkába téve akár azonnal kenhetjük is a kenyérre/péksüteményre. Az ízesítésnek pedig csak a fantáziánk szabhat határt. ;)


2021. április 28.

Túrós-füstölt sonkás tekercs

 

 


Miután a húsvétról megmaradt sonka javát a nemrég posztolt kalácsba göngyöltem, a kimaradt mennyiség már olyan kevésnek bizonyult, hogy jobbnak láttam, ha megint az imádott kelt tésztával kombinálom egyéb étel helyett. Elsősorban azért, mert fel kellett töltenem az időközben leapadt reggeli péksüteményes dobozt a mélyhűtőben, hogy a Kutyinyeknek legyen mit ennie reggel, mielőtt munkába indul.
Bár a tölteléket most is a tésztába tekertem bele, ezúttal mégis teljesen más sült ki belőle: ez a hajtoványhoz hasonló finomság. Ezzel el is fogyott a sonka – a nyári grillszezonig hús stop van. :D A tekercs tésztája szándékosan édeskés, de aki jobb szereti sósabban, az csökkentse a cukor mennyiségét. ;) Aki készített már Franzbrötchent, annak ismerős lehet ez a fajta formázás, amihez egyébként mindössze egy fakanál szükséges. ;)


Hozzávalók 14 darabhoz:

a tésztához:
50 dkg fehér kenyérliszt
5 dkg porcukor
1 ek. só
1 tojás
2,5 dkg friss élesztő
2 dl natúr joghurt
kb. 1,5 dl víz

a töltelékhez:
10 dkg füstölt sajt (nálam házi pasta filata)
10 dkg túró
5 dkg füstölt, főtt sonka (nálam a megmaradt húsvéti sonka)
1 ek. aprított metélőhagyma
4 dkg olvasztott vaj

a tetejére:
1 kis tojás
szemes mák
szezámmag

elkészítés:
  1. A porcukorral vegyített liszt közepébe morzsolt élesztőt elkeverjük a vízzel hígított, meglangyosított joghurttal, és egy kis liszttel befedve felfuttatjuk.
  2. Hozzáadjuk a felvert tojást, a sót, az olajat, és robotgéppel megdagasztjuk a tésztát. Enyhén lisztezett munkalapon kicsit átgyúrjuk, majd kiolajozott tálba tesszük, és letakarva, huzatmentes helyen megkelesztjük.
  3. A töltelékhez a túrót villával áttörjük és összekeverjük a késes aprítóval ledarált sonkával, valamint az aprított metélőhagymával. A vajat felolvasztjuk, hűlni hagyjuk.
  4. A megkelt tésztából 2 gombócot gömbölygetünk, és negyedóra pihentetés után egymás után 35×30 cm-es téglalapokra nyújtjuk.
  5. Mindkettőt megkenjük olvasztott vajjal, megszórjuk a sonkás töltelékkel, reszelt sajttal, és a hosszabbik oldaluknál fogva felgöngyöljük. A töltött tésztarudakat 5 cm széles tekercsekre vágjuk.
  6. Egy tekercs közepére függőleges helyzetben ráhelyezünk egy fakanalat, és erősen lenyomjuk. (A tekercsek végei ennek köszönhetően kissé felpördülnek).
  7. A péksüteményeket sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, és letakarva 20 perc alatt megkelesztjük.
  8. Lekenjük felvert tojással, megszórjuk szemes mákkal, szezámmaggal, és előmelegített sütőben megsütjük. Rácsra szedve hagyjuk langyosra hűlni.

sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 15 perc