2019. november 8.

Diós húsrolád karamellizált birsalmával







Karácsonyra egyebek mellett mindig készítek töltött húsroládot. Általában aszalt szilvával szoktam megtölteni, mert azt nálunk mindenki nagyon szereti. Tavaly is így volt, de a szilváson kívül készült dióval töltött változat, sőt olyan is, amiben mindkettő szerepelt. Olyan jól vizsgázott, hogy egyértelműnek látszott, idén karácsonykor is helyet kap az ünnepi asztalon. Ezúttal húsos szalonnával kombináltam, és őzgerincformában sütöttem meg, mert így egyszerűbb, hiszen nem kell óvatoskodni a hús felgöngyölésével, becsomagolásával, és ennek köszönhetően gyorsabban elkészülhetünk vele. Mivel a maradék birsalmát valamilyen húsételhez tartalékoltam, kézenfekvő volt, hogy akkor már ehhez a recepthez fogom felhasználni. Annál is inkább, mert a birsalma jól harmonizál a dióval. A köret kapcsán nem gondolkodtam sokat, mert szerintem az előző kettő a tejfölös krumplipürével alkot tökéletes összhangot. :)






Hozzávalók 30x11x5 cm-es őzgerincformához:

a húsroládhoz:
1 egész csirkemellfilé
30 dkg pácolt, füstölt, szeletelt császárszalonna
10 dkg pirított, durvára darált dió
majoránna
őrölt fehér bors
szerecsendió

1 dl tejszín
1-2 tojásfehérje
mangalicazsír a sütőformához

a karamellizált birsalmához:
80 dkg birsalma (magház nélkül mérve)
1 nagyobb citrom leve
1 ek. méz
5 dkg fehérítetlen nádcukor
3 dkg vaj

elkészítés:

  1. A belső filéktől megfosztott egész csirkemellet félbevágjuk, majd a fél filéket 2-2 nem túl vastag szeletre vágjuk. Ezeket kiklopfoljuk, és mindkét oldalukon sóval, borssal ízesítjük.
  2. A többi húst a belső filékkel együtt késes aprítóval ledaráljuk, majd hozzákeverjük a darált diót, a tejszínt, és sóval, borssal, majoránnával, szerecsendióval fűszerezzük. Beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét.
  3. A sütőformát vékonyan kizsírozzuk, kibéleljük a szalonnával úgy, hogy a szeletek túllógjanak a formán, majd keresztben belefektetjük a hússzeleteket.
  4. A diós tölteléket elosztjuk a kibélelt sütőformában, ráhajtjuk a túllógó húst, a szalonnát, és az előmelegített sütő középső rácsára toljuk.
  5. 30 percig a formában sütjük, majd a húsroládot átfordítjuk a sütőpapírral bélelt tepsire, és további kb. 15 percig sütjük.
  6. Miközben a hús sül, elkészítjük a karamellizált birsalmát: lábasban mézzel ízesített vizet forralunk.
  7. Az alaposan lesúrolt gyümölcsöt negyedeljük, magházát kivesszük, és a gyümölcshúst (héjastól) kisebb darabokra vágjuk. Amint feldaraboltunk valamennyit, rögtön meglocsoljuk citromlével, és jól átforgatjuk, nehogy megbarnuljon.
  8. A birsalmát a forrásban lévő vízbe tesszük, és félpuhára főzzük. Leszűrjük és hagyjuk lecsepegni róla a főzővizet.
  9. A cukrot serpenyőbe szórjuk, kevergetés nélkül, kis lángon megkaramellizáljuk, majd hozzáadjuk a vajat, és összekeverjük. Rátesszük a birsalmát, és néha megkeverve addig pároljuk, hogy egy kis pírt kapjon. Félretesszük, melegen tartjuk.
  10. A húst negyedóra pihentetés után felszeleteljük, és a karamellizált birsalmával együtt tálaljuk.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 45 perc


Megjegyzés, tipp:
Köretnek tejfölös burgonyapüré vagy krokett illik hozzá.
A töltelékbe aprított aszalt szilvát is keverhetünk. A szilvát egészben is felsorakoztathatjuk a hússzeletekkel kibélelt forma közepén úgy, hogy a diós húsmasszát kétfelé véve, a szilva alá is teszünk belőle, és a töltelék másik felével befedjük azt.










2019. november 3.

Birskrémes-mazsolás csiga





 
Idén nagyon kevés birsalmánk termett, annak is a jó része lepotyogott a fáról, és a kukacok martalékává vált. Épp csak annyit tudtam megmenteni, ill. leszedni a fáról, hogy elég legyen 2 édességhez, és még Anya is kapjon belőle annyit, hogy lekvárt főzhessen belőle.
Jó rég nem készítettem édes péksüteményt, és már csak ezért is látom úgy utólag, hogy egy pöttyet többet is agyalhattam volna a kialakításon, hiszen annyiféle jópofa formázási technikát megismertem már a netről. De sajna megint felülkerekedett a lustaság, és ez a tetszetős, ám kissé már unalmas csigaforma kerekedett ki belőle. Az élvezeti értékéből persze ez mit sem vont le. :)




Hozzávalók 24-26 darabhoz:

a tésztához:
50 dkg finomliszt
10 dkg cukor
1 mk. só
10 dkg vaj
1 tojássárgája
2,5 dkg friss élesztő
kb. 2,5 dl tej

a töltelékhez:
35 dkg birsalma (magház nélküli mennyiség)
1 ½ citrom leve
1 tk. méz
5 dkg finomítatlan nádcukor
1,5 dkg vaj
10 dkg tejföl
1 dkg étkezési kukoricakeményítő
2 tojássárgája
1 ek. vaníliapaszta
10 dkg mazsola

a tetejére:

4 ek. tej
2,5 dkg cukor + egy kevés a szóráshoz

elkészítés:

  1. Az élesztőt csomómentesre keverjük 1 dl langyos tejjel, és letakarva felfuttatjuk.
  2. A cukorral, sóval vegyített lisztet összemorzsoljuk a vajjal, hozzáadjuk a tojássárgáját, a felfutott élesztőt, és a többi tejet is hozzáadva megdagasztjuk. Vékonyan kivajazott tálba tesszük, és letakarva, huzatmentes helyen megkelesztjük.
  3. Az alaposan lesúrolt birsalmát negyedeljük, a magházát kivesszük, és a gyümölcsöt héjastól felkockázzuk (ha foltos a héja, meghámozzuk). Meglocsoljuk 1 citrom levével, és mézzel édesített, forrásban lévő vízben félpuhára főzzük. Leszűrjük és hagyjuk lecsepegni róla a főzővizet.
  4. 2,5 dkg cukrot serpenyőbe szórunk, kis lángon (keverés nélkül) világosra karamellizáljuk, majd hozzákeverjük a vajat, és rátesszük a főtt birsalmát. Néha megkeverve, addig pároljuk, hogy egy kis pírt kapjon. Felöntjük kb. 1 dl vízzel, és kissé elforraljuk a levét. Botmixer poharába átszedve pürésítjük. Teljesen kihűtjük.
  5. A tojássárgáját kikeverjük a tejföllel, a keményítővel, a vaníliapasztával, és beledolgozzuk a birspürét. Cukorral, citromlével utánaízesítjük.
  6. A megkelt tésztából 2 gombócot formázunk, majd 10 percet pihentetés után lisztezett munkalapon 40×30 cm-es téglalapokra nyújtjuk.
  7. Mindkettőt megkenjük birskrémmel, kettéosztva rászórjuk a mazsolát, és a hosszabbik oldaluknál fogva feltekerjük. 3 cm vastag szeletekre vágjuk.
  8. A csigákat az alján és az oldalán is kivajazott, kapcsos tortaformákba vagy kerek sütőtálakba rakosgatjuk, egymástól távolabb, miközben a körben az oldalaikat is megkenjük olvasztott vajjal. Letakarva 20 percet kelesztjük.
  9. Bőségesen lekenjük langyos, cukros tejjel, meghintjük kevés kristálycukorral, és előmelegített sütő középső részében megsütjük. A sütőből kivéve, rögtön lekenjük a megmaradt cukros tejjel, és tortarácsra szedve hagyjuk langyosra hűlni.
sütési hőfok: 190°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 30 perc


Megjegyzés, tipp:
A csigákat sütőpapírral bélelt gáztepsiben is megsüthetjük. Ha nem akarjuk, hogy összekeljenek, süssük 2 tepsiben. Ebben az esetben a tenyerünkkel kissé nyomjuk le a péksütiket, majd kelesszük meg. A sütési idő pár perccel megrövidülhet.
Tapasztalatom szerint puhábbra sül a csiga, és a töltelék is jobban érezhető, ha formában sütjük, vagy ha csak 1 tepsibe sorakoztatjuk az összeset, hogy össze tudjanak kelni. Viszont magában sütve tetszetősebb.
 
 


 


2019. október 27.

Birsalmás-mogyorós rétestorta







Amióta a barátainkkal egy kicsit közelebb lakunk egymáshoz, sűrűbben találkozunk, és mostanában az is előferdül, hogy hétköznap látogatunk el hozzájuk. Ennek egyik oka, hogy a Kutyafülnek néha arrafelé van dolga, amerre ők laknak, és ha már így van, összehangolhatjuk a hasznosat a kellemessel. Egy kis egyeztetés, és működik a dolog. :)
Csak úgy repül az idő, ha velük vagyunk. :) Nyár vége óta ez a második alkalom, hogy meglátogattuk őket, pontosabban a harmadik, mert az első esetben még meglepi volt a találkozó helyszíne. Ez pedig nem más, mint egy újonnan vásárolt, gyönyörű ház, amit nekünk mutattak meg elsőként. :) A kertje maga a béke szigete, úgyhogy nem meglepő, hogy mi is annyira szorgalmazzuk az összejöveteleket. :D Persze jó társaság nélkül mit sem érne a kellemes környezet.
A 2. találkozáskor mi is ki akartuk fejezni – nem csak szavakban –, mennyire osztozunk az örömükben, ezért akkor én készítettem az ebédet, amit magunkkal vittünk hozzájuk. Jót elrötyögtek azon, hogy bár ők a vendéglátók, mégis mi vittük a kaját. :D De szerintünk ez éppen így volt helyénvaló, hiszen nem sokkal előtte meg ők láttak vendégül az ebéddel is. Már pedig ott volt ám terülj-terülj asztalkám, a mi kedvünkért akkor húsos fogás is! Ők egyébként vegetáriánusok, ami azért is jó, mert így olyan ételeket is megkóstolhatunk, amiket eddig nem ismertünk. Cseppet sem szokott hiányozni a hús, és hogy, hogy nem, mindig jóllakunk a zöldségekből vagy egyéb, húsmentes alapanyagokból készült finomságokkal. :) A harmadik esetben már felesben oldottuk meg a dolgot – ők produkálták a főételt, mi pedig egy saját készítésű sütit – nevezetesen ezt a rétestortát vittük. Hipp-hopp bepusziltuk az egészet, ami már csak azért sem meglepő, mert ez egy elég kicsi torta. Nekem annyira ízlett, hogy most ez is kedvenc rétesnek lépett elő. :)
Bízom benne, hogy hamarosan mi is megrendezhetjük a „visszavágót”, ha végre kész lesz a nappalink. ;)






Hozzávalók 16-22 cm-es kapcsos tortaformához vagy sütőtálhoz:

1 cs. leveles tészta (Tante Fanny, 24x40 cm)
23 dkg reszelt birsalma
1 citrom leve
7 dkg őrölt mogyoró
5 dkg darált babapiskóta
8 dkg cukor
1 mk. őrölt fahéj
2 dkg mazsola
2 tojás
1 dkg vaj
vaníliás porcukor a tálaláshoz

elkészítés:

  1. A tojások sárgáját 3 dkg cukorral kihabosítjuk, és hozzákeverjük a babapiskótával vegyített mogyorót, valamint a kemény habbá vert tojásfehérjét.
  2. A nagy lyukú reszelőn lereszelt birsalmát meglocsoljuk a citromlével, hozzáadjuk a fahéjjal kevert többi cukrot, a mazsolát, és a tojásos masszához forgatjuk.
  3. A leveles tésztát kitekerjük, kivágunk belőle egy akkora körlapot, hogy a kapcsos tortaformát kibélelve vele, kb. 3 cm-es pereme legyen, és a formába illesztjük.
  4. A tölteléket elosztjuk az olvasztott vajjal vékonyan megkent tésztakosárban, és befedjük a megmaradt tésztával. A túllógó széleket levágjuk. A torta tetejét lekenjük a megmaradt vajjal.
  5. A rétestortát előmelegített sütőben megsütjük, majd lekapcsoljuk róla a karimát, és tortarácson hagyjuk teljesen kihűlni.
  6. Tálalás előtt meghintjük vaníliás porcukorral, és felszeleteljük.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: 40 kb. perc


Tipp:
Ha a rétestortát 16 cm-es formában sütjük, akkor elég sok tésztaszéle kimarad. Ebből sós süteményt is készíthetünk: gyúrjuk be, majd nyújtsuk ki, szórjuk meg kevés sóval, reszelt sajttal, tekerjük fel és vágjuk ujjnyi vastag szeletekre. Kissé ellapítva tegyük tepsibe, kenjük le olvasztott vajjal, és süssük pirosra. Uzsonnára 1 személynek pont elég. :)


Megjegyzés:
Én 2. alkalommal 22 cm-es sütőtálban sütöttem, és birs helyett normál almát, mogyoró helyett pedig diót használtam. Így nem maradt ki tészta. Miután a kivágott körlapot a formába illesztettem, a lehulló tésztadarabokkal kitapétáztam a tölteléket. A sütési idő kicsit lecsökkent, mert a nagyobb sütőformában alacsonyabb lett a süti.