2013. március 30.

Gyümölcsös pezsgőmousse





Nem rajongunk az alkoholért, így aztán a pezsgő sem tartozik a kedvenceink közé. Szilveszterkor mégis szoktunk venni egy üveggel, de akkor valami jobb fajtát – Cinzanot vagy Martini Astit. Eddig mindig el is fogyott, kivétel idén, amikor mindketten csak 1-1 pohárkával ittunk meg belőle, és még az 1 hónappal később lévő évfordulónkon sem koccintottunk vele. Micsoda szégyen! :-) Mivel már jó 3 hónapja bedugaszolva állt a hűtőben, úgy éreztem, most már kezdenem kell vele valamit, mert megpunnyad. A pezsgőkrém egy ideje már amúgy is izgatta a fantáziámat, szóval most jött el a pillanat, hogy végre elkészítsem.
Sajnos tejszínes joghurtot nem találtam egyik boltban sem, így vaníliással voltam kénytelen pótolni, ami valószínűleg kicsit más ízt kölcsönöz ennek az édességnek, de meg kell mondjam, így is kiváló frissítő lett belőle. Igaz, még messze a nyár, amikor különösen kellemes, hűsítő desszert lehet ez a pohárkrém, de mi tavasz elején is jót ettünk belőle.
Barátnőmnek elmeséltem, milyen pezsgőből született ez a desszert – látni kellett volna a fejét. Szó szerint ezt mondta: „Te abból a finom pezsgőből krémet csináltál???!!!” Hát ja, én biza' abból, mert már ivásra alkalmatlan állapotú volt. Közben majd elsüllyedtem szégyenemben, hogy egy ilyen drága italt ilyesmire el mertem „kótyavetyélni”, pontosabban inkább azért, hogy nem ittuk meg időben. Ezért aztán azt javaslom, inkább olcsóbb fajtából készítsék el. Ha egy pezsgő ui. rossz, azon már csak úgy javíthatunk, ha mousse-t készítünk belőle. :-D Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy az a fincsi Martini Asti-íz még a krémből is kiérződött, szóval lehet, hogy mégsem követtem el akkora szentségtörést. Barátnőmet pedig kiengeszteltem egy második adag pezsgőmousse-szal, ui. még mindig maradt a punnyadt itókából annyi, hogy ezt megtehessem.
A benne lévő nyers tojás miatt tároljuk mindenképp hűtőben, és csak max. másnapig!



Hozzávalók 3-4 személyre:

Pezsgőkrémhez:
4 zselatinlap
3 tojássárgája
3 ek. porcukor
2 dl pezsgő
15 dkg tejszínes vagy vaníliás joghurt
2 tojásfehérje + 1 ek. porcukor

Gyümölcspürékhez:
3 ek. porcukor
2 kivi
1 mangó vagy 2 narancs, esetleg 2-3 szem sárgabarack
15 dkg málna vagy ribizli

elkészítés:

  1. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk. A tojássárgákat a porcukorral krémesre kavarjuk.
  2. A pezsgőt felmelegítjük, felolvasztjuk benne a kinyomkodott zselatint, kicsit hűlni hagyjuk, majd a tojáskrémhez dolgozzuk.  Elkeverjük benne a joghurtot, és 20 percre hűtőbe tesszük.
  3. A tojásfehérjét 1 evőkanál cukorral kemény habbá verjük, és óvatosan a behűtött krémhez forgatjuk.
  4. A pezsgőkrémet habzsákba töltjük, vagy kanál segítségével elosztjuk 4 pezsgőspohárban vagy kehelyben, és további 1 órára hűtőbe tesszük.
  5. A kivit és a mangót/narancsot/sárgabarackokat meghámozzuk, a gyümölcshúst felaprítjuk, és külön-külön, 1-1 evőkanál cukrot hozzáadva pürésítjük. A málnával ugyanígy járunk el.
  6. A gyümölcspürékből tetszés szerint a pezsgőkrémre kanalazunk, akár úgy is, hogy mind a háromféléből jusson a krémre, majd tálaljuk.






2013. március 27.

Gyors kalács


 


 
Két éve adventkor sütöttem először kalácsot, majd jött a húsvét, és egyértelmű volt, hogy nem bolti kalács kerül az asztalra. Akkor kétfélét készítettem: sósat és édeset. Előbbit jobban kedvelem sonkával, tojással, az édes verziót pedig csakis vajjal vagy valamilyen finom lekvárral kakaó mellé szoktam eszegetni.
Idén is szívesen vállaltam a húsvéti kalács sütését, és az ünnep előtt mindenképp ki akartam próbálni egy gyorsabb változatot, ráadásul finomliszt helyett kenyérlisztből. Advent vasárnap is abból sütöttem, és nagyon meg voltam elégedve az eredménnyel.
Hogy miért adtam neki a gyors kalács nevet? Azért, mert nem utólag és több részletben kell beledolgozni a vajat, hanem az is a többi hozzávalóval együtt kerül a tésztába. Ha kevesebb időnk van az előkészületekre, akkor az a kis időbeli nyereség is fontos szempont lehet. :)
Az alább megadott mennyiségekből én 2 db 25, ill. 30 cm hosszú kalácsot sütöttem (sütőformában), hogy Anyáéknak is jusson, de aztán kicsit megbántam, mert így mindkettő laposabb lett a vártnál.
Egy német nyelvű videóban láttam, hogy a kalácsot nem tojással, hanem vízzel kenték meg, mint ahogyan a kenyeret, így a teteje nem kevésbé barnult meg, és persze egyúttal fénytelen is lett. Természetesen, aki jobban kedveli a szép a klasszikusan fénylő, sötétebb héjú kalácsot, az kenje továbbra is a megszokott módon. ;)

 


Hozzávalók 1 kalácshoz:

60 dkg fehér kenyérliszt
8 dkg cukor
1 tk. só
5 dkg vaj
2 tojássárgája
2,5 dkg friss élesztő
3 dl tej és habtejszín fele-fele arányban
2 ek. nagy szemű cukor a szóráshoz

elkészítés:
  1. 2 dl tejszínes tejben felolvasztjuk a vajat, és hűlni hagyjuk.
  2. Eközben a tálba szitált, cukorral vegyített liszt közepébe morzsoljuk az élesztőt, elkeverjük a többi langyos, tejszínes tejjel, és kevés liszttel betakarva felfuttatjuk.
  3. A vajas-tejszínes tejet a tojássárgákkal és a sóval együtt az élesztős liszthez adjuk, és megdagasztjuk. Vajjal vékonyan kikent tálban, letakarva, huzatmentes helyen megkelesztjük.
  4. A megkelt tésztából 3 db 30 cm hosszú rudat sodrunk, és letakarva 5 percet pihentetjük.
  5. A szálakat összefonjuk, a végét szépen eldolgozzuk, kissé aláhajtjuk, és a kalácsot a sütőpapírral bélelt sütőformába tesszük. A tetejét bespricceljük vízzel, és letakarva negyedórát pihentetjük.
  6. Újra bespricceljük vízzel, megszórjuk a nagy szemű cukorral, és előmelegített sütőben megsütjük. A formából kivéve, rácson hagyjuk kihűlni.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés (alulról a 2. rácson)
sütési idő: kb. 35 perc

 


 

2013. március 26.

Tejszínes édesburgonya krémleves


 
 

Maradt még batátám, és már napok óta szemeztem vele. Mi legyen belőle? Az biztos, hogy nem köret, mert azt a múltkor már készítettem. Legyen hát leves – azt még úgy sem főztem édesburgonyából. Tudtam, hogy finom lesz, hiszen a batáta édeskés ízét nagyon kedvelem. A neten kerestem receptet – többfélét is találtam, és az egyik szimpinek tűnőt kissé átalakítva megfőztem. A pirított kolbászkarikák ötletét Napfény és Fűszertől kölcsönöztem, és meg kell mondjam, nagyon klasszul harmonizált a levessel. Nagyon jót ettünk belőle - biztos, hogy többször is fogok ilyet készíteni.



Hozzávalók 4 személyre:

40 dkg batáta
1 közepes fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1,5 dkg vaj
1 ek. olívaolaj
1 mk. őrölt gyömbér
őrölt fehér bors

kb. 1 l zöldségalaplé (leveskockából is lehet)
1 dl habtejszín
pirított kolbászkarikák a tálaláshoz

elkészítés:

  1. A batátát meghámozzuk, felkockázzuk. A fokhagymát vékony szeletekre vágjuk.
  2. A hagymát felaprítjuk, az olívaolajjal kevert vajon megdinszteljük, majd hozzáadjuk a fokhagymát.
  3. Rátesszük a batátát, megszórjuk a fűszerekkel, és annyi alaplét adunk hozzá, amennyi ellepi.
  4. Az édesburgonyát puhulásig főzzük, majd botmixerrel pürésítjük, és a tejszínnel krémesítjük. Épp csak felforraljuk.
  5. A tálaláshoz néhány szelet kolbászt pici zsíron megpirítunk, és a leveshez kínáljuk.






2013. március 25.

Forró kókusz-csoki


 
  

A kókusztejről azt olvastam, hogy italok készítésére is kiváló. Kíváncsi voltam, milyen lehet a vele készült kakaó. Nem csalódtam – enyhén Bounty csoki ízű forró csoki lett a jutalmam.
A második adagot hidegen ittam – úgy még jobban ízlett.




Hozzávalók 4 személyre:

Forró csokoládéhoz:
2 ek. holland kakaópor
3,75 dl tej
2 dl kókusztej
2 ek. nádcukor/barna cukor (vagy ízlés szerint)
½ cs. Bourbon vaníliás cukor

Tetejére:
10 dkg habtejszín
½ cs. Bourbon vaníliás cukor darálva
4 csipet kakaópor
2 ek. kókuszreszelék
2 ek. csokis keksz, darálva

elkészítés:

  1. A kakaóport 1,5 dl tejjel csomómentesre keverjük. A többi tejet, a kókusztejet lábasba öntjük, hozzáadjuk a kétféle cukrot, és felforraljuk.
  2. A kakaós tejet a felforralt cukros tejhez adjuk, és az egészet még egyszer felforraljuk.
  3. A tejszínt a vaníliás cukorral habbá verjük. A kókuszreszeléket kis lángon megpirítjuk, a csokis kekszet késes aprítóval ledaráljuk.
  4. A forró csokoládét poharakba töltjük, tejszínhabot kanalazunk rájuk, és mindegyik adagot meghintjük 1-1 csipet kakaóporral, 1-1 kávéskanál pirított kókuszreszelékkel és a kekszmorzsával.



2013. március 22.

Kókuszos ribizlisüti


 


Két hetente Anyáéknál szoktunk ebédelni, és olyankor az esetek 98%-ában én készítem a desszertet. Most valahogy elfelejtettem, hogy megint eltelt 2 hét, és esedékes a közös ebéd. Szerencsére Anya felhívott ma, és első nekifutásra elszavaltatta velem a „Talpra magyar!” első két strófáját. Nevetve mondta, hogy ez a minimum március 15-én, ha már nem megyünk koszorúzni. A második mondata az volt, hogy akkor vár minket vasárnap délre. Húúú, akkor gyorsan ki kell találnom, mi legyen a süti.
A napokban ráakadtam egy jó kis német weboldalra, onnan „loptam” ezt a receptet. Igaz, az ott látott sütemény áfonyával készült, de teljesen mindegy, milyen bogyós gyümölcsöt csempészünk bele, az eredmény mindenhogy ízletes lesz. Bár az enyém sokáig sült, de ez csak azért van, mert alumíniumhoz hasonló anyagú sütőformát használtam. Tapasztalatom szerint ui. a teflon bevonatosban túl barnára sül a tészta kérge.
Ribizlidzsemmel még inkább fokozhatjuk az élvezetet, és én utólag kicsit meg is bántam, hogy azt nem kínáltam mellé.




Hozzávalók 30x11x7 cm-es sütőformához:

Tésztához:
25 dkg vaj
20 dkg cukor
2 cs. Bourbon vaníliás cukor
4 tojás
1,5 dl kókusztej
30 dkg liszt
1 cs. vaníliaízű pudingpor
2 tk. sütőpor
10 dkg kókuszreszelék
20 dkg ribizli (vagy bármilyen bogyós gyümölcs)

Mázhoz és a díszítéshez:
3 ek. citromlé és/vagy ribizlilé + 20 dkg porcukor
2 ek. kókuszpehely
néhány szem ribizli

elkészítés:

  1. A vajat a kétféle cukorral robotgéppel krémesre keverjük.  A tojásokat egymás után beledolgozzuk és hozzáöntjük a kókusztejet. (Én a tetején megszilárdult kókuszzsírt nem tettem bele.)
  2. A lisztet elvegyítjük a pudingporral a sütőporral, a kókuszreszelékkel, és hozzákeverjük a tojásos masszához.
  3. A ribizlit a tésztához adjuk, és az alaposan kivajazott, liszttel behintett sütőformába simítjuk.
  4. Előmelegített sütőben megsütjük, majd 10 perc pihentetés után óvatosan kiborítjuk a formából, és rácson hagyjuk kihűlni.
  5. A porcukrot elkeverjük a gyümölcs- vagy citromlében (vagy citromlé+gyümölcslében), és addig melegítjük, hogy a cukor kicsit megolvadjon benne. Rácsorgatjuk a süteményre. A még folyós mázra ribizliszemeket és kókuszpelyhet szórunk. Dermedni hagyjuk, majd felszeleteljük.
sütési hőfok: 170°C
sütési mód: alul felül sütés
sütési idő: 90 perc







2013. március 19.

Kókusztej házilag





Tavaly nyáron csináltam először kókusztejet, de addig én sem tudtam pontosan, hogy mi is az, és azt sem, hogy mennyi mindenre használható. Aztán elolvastam róla a tudnivalókat, és nem volt nehéz belátni, milyen egészséges. Amúgy is kedvelem a kókusz ízét, és ha nem is vagyok éppen őrült módon a rajongója, azért a kókuszreszeléket szívesen megeszem sütibe belecsempészve. Sajnos a Kutyafül nem szereti, de ez engem nem tántorít el attól, hogy néha-néha készítsek magamnak és a szüleimnek valamilyen kókuszos édességet. Legutóbb süteménybe használtam fel a kókusztejet, és nagyon meg voltam elégedve az eredménnyel.

Hozzávalók (attól függően, hogy mennyi kókusztejet szeretnénk):

jó minőségű, szárított, bio kókuszreszelék (nem kénnel fehérített) vagy friss kókuszdió húsa
víz

az elkészítés módszerei:

1. áztatással:
a) A kókuszreszeléket felöntjük kb. másfélszeres mennyiségű hideg vízzel, min. 12 órán át állni hagyjuk, majd szűrőn vagy sűrű szövésű textílián átszűrjük és jól kinyomkodjuk a reszeléket. Az így kapott kókusztej íze kevésbé intenzív.
b) A kókuszreszeléket leforrázzuk másfélszeres mennyiségű vízzel, min. fél órát vagy még többet állni hagyjuk, majd szűrőn vagy sűrű szövésű textílián átszűrjük és a reszeléket alaposan kinyomkodjuk.
Mindkét áztatásos módszerrel sovány kókusztejet kapunk, mert a zsír ilyen módon nem válik ki rendesen. Az enzimek áztatással a kókusztejben maradnak és nem sérülnek a vitaminok.
2. főzéssel:
a) A kókuszreszeléket lábasba tesszük, leforrázzuk másfélszeres mennyiségű vízzel, 1-5 percig forraljuk, majd teljesen kihűtjük. Jó pár percen át magas fokozaton turmixoljuk.
b) A kókuszreszeléket forrásban lévő vízbe szórjuk, kb. 10 percig forraljuk, ezután teljesen kihűtjük, majd leturmixoljuk és leszűrjük. A reszeléket jól kinyomkodjuk.

A kinyomkodás nálam úgy történik, hogy a szűrőbe sűrű szövésű anyagot teszek, beleöntöm a kókuszpépes kókusztejet, hagyom lecsöpögni róla a tejet, majd a textíliában maradt pépet kicsavarom.

Az így kapott kókusztej íze intenzívebb, krémesebb, de az enzimek nem maradnak benne és a vitaminok is sérülnek. 



forrázás és áztatás

főzés

turmixolás

leszűrés


Akár áztatásos, akár főzéses technikával készítettük a kókusztejet, miután kihűlt, a felszínén egy fehér réteg képződik – ez a kókuszzsír, ami hűtőben pár napig eláll, akárcsak a kókusztej.
A kinyomkodott, nedves kókuszreszelék konyharuhára téve, pár óra alatt teljesen megszárad és újra felhasználhatjuk kókusztej készítéséhez, de már kevesebb vízzel, vagy süteményekbe. A kókusztejet édesíthetjük mézzel vagy bármilyen édesítővel, de natúran is kellemes ízű. Laktózérzékenyek is fogyaszthatják. Erősíti az immunrendszert és lúgosít. Többek között kálium, kalcium, magnézium és foszfor van benne, ill. B, E és D-vitamin. A kókusztej összetevőiben a legközelebb áll az anyatejhez. A kókusztej, ami tulajdonképpen kókusz ízű víz, nem összetévesztendő a valódi kókuszvízzel, ami a kókuszdió belsejében található. Aki pedig tejben áztatja vagy tejben főzi a kókuszreszeléket, az nem kókusztejet kap, hanem kókusz ízű tejet. Bolti, szárított kókuszreszelék helyett friss kókuszból is készíthetjük a kókusztejet, ami így lágyabb, de erőteljesebb ízű lesz.


kókuszzsír



a kókusztej felhasználása:

a kókuszzsír felhasználása:

  • sütéshez
  • kozmetikai célokra (pl. ajakápolónak)


2013. március 12.

Édesburgonya hagymával sütve





Nagyon kedvelem Borbás Marcsi Gasztroangyal című műsorát; a neten követem nyomon az adásokat. Az egyik részben a batátáról, más néven édesburgonyáról volt szó. Mivel évek óta szeretném megkóstolni ezt a zöldségfélét, a műsor duplán felkeltette az érdeklődésemet a batáta iránt.
Kicsi korom óta imádom az édeskés ízű krumplit, ami csak akkor olyan különleges ízű, ha picit megcsípi a fagy, de az még nem okozott benne akkora kárt, hogy megfeketedjen. Gondoltam, a batáta a fagycsípte krumplihoz hasonló ízű lehet. Anya nemrég vett is 2 darabot a közeli zöldségesnél, és egy vasárnapi ebéd alkalmával el is készítette. Húúú, nagyon ízlett, és nem véletlenül sejtettem én, hogy hasonlatos az édeskés Cleopatra krumplihoz. Sajnos fenemód sokba kerül - kilója a fent említett zöldségesnél már 1250 Ft! Szerencsére az egyik szupermarketben épp akciós volt, így 500 Ft-ért jutottunk hozzá 1 kilóhoz. Kicsit kevesebb, mint a feléből született meg ez a nagyszerű köret. Bevallom, engem ízre nagyon emlékeztet a fűszeres sárgarépámra, amit éppen így szoktam elkészíteni. Igazából a fotót elnézve még azt sem lehet megmondani róla, hogy ez batáta, mert így zsülienre vágva eléggé répaszerű. Anyáé valahogy édesebb volt, de ez bizonyára édesburgonyája válogatja, mivel elég sokféle létezik belőle. Ja, és nekem egyáltalán nem hasonlít a sült tökre – még jó, mert akkor nem enném meg.
A batáta egyébként nem krumpliféle, hanem a hajnalka családjába tartozó, magas rosttartalmú zöldség. Egy közepes méretű darab egy napra elegendő A és C valamint tartalmaz, csakúgy mint káliumot, magnéziumot, rezet és mangánt.
Nem tanácsos hűtőben tárolni, mert a benne lévő cukor +10°C alatt keményítővé alakul. A meghámozott batátát felhasználásig ajánlatos vízbe tenni, különben oxidálódik. A szeleteléshez pedig semmi esetre se használjunk régi vas kést, mert a zöldség hamar megfeketedik.
Az édesburgonyából készült püré kifejezetten ajánlott kismacs...., akarom mondani kisbabáknak. :D




 
Hozzávalók 2-3 személyre:

2 édesburgonya (kb. 35 dkg)
1 nagy fej lila hagyma
4 gerezd fokhagyma
Provence-i vagy Toscana fűszerkeverék (ezek hiánya esetén oregánó, bazsalikom, kakukkfű, majoránna)

őrölt fekete bors
kb. 1 dl olívaolaj

elkészítés:

  1. Az édesburgonyát meghámozzuk, vékony csíkokra vágjuk.
  2. A megtisztított lila hagymát félbevágjuk, vékonyra szeljük és szálaira szedjük. A fokhagymát vékony szeletekre vágjuk.
  3. Az előkészített zöldségeket megsózzuk, megfűszerezzük, meglocsoljuk az olívaolajjal, és alaposan összeforgatjuk.
  4. Hőálló tálba vagy sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és előmelegített sütőben puhulásig sütjük.
sütési hőfok: kb. 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 30 perc


Megjegyzés:
Ezt a köretet akár húsok töltelékeként is használhatjuk, pl. így.
 
Forrás: Bionaturline






A recept a Kifőztük gasztromagazin júliusi számában is megjelent.


2013. március 3.

Mezítlábas túrótorta





Tegnap, azaz szombaton csokis-mazsolás muffinnal leptem meg barátnőmet és a családját, és csak 4 darabot hagytam itthon magunknak. Még aznap meg is ettük a Kutyafüllel, de ha nem pusztítottuk volna el, akkor sem lett volna elég vasárnapi desszertnek 4 személyre. Mindenképp sütnöm kellett másik sütit, de ma reggel tanácstalanul álltam a konyhában – egyszerűen nem tudtam kitalálni, mivel kényeztessem a családot. Aztán agyamban fény gyúlt: túrótorta! Nagyon régen csináltam már alj nélküli túróst, úgyhogy hamar eldőlt a kérdés, ez lesz az ebéd utáni desszert. Már csak azért is, mert iszonyat hamar megvan, már ami az összeállítását illeti. Akár úgy is elkészíthetjük, hogy mindent egybeborítunk és alaposan összekeverjük a hozzávalókat. Csináltam már így is, úgy is, sőt volt, hogy a tojásfehérjét külön felvertem, és utolsó mozzanatként forgattam hozzá a túrós masszához. Ez a kis huncut mindenhogy jó, nem ronthatjuk el.
Ennek a tortának az oldala nálam általában elég barnára sül, akár alul-felül, akár hőlégkeveréssel sütöm, de ennek ellenére sosincs égett íze, hiszen épp csak egy vékony réteg lesz ilyen barna.
Kínálhatunk mellé savanykás ízű lekvárt is, úgy még finomabb szerintem. Megsüthetjük nagyobb tortaformában is, legfeljebb laposabb lesz.








Hozzávalók 18-20 cm-es tortaformához:

50 dkg túró
7,5 dkg puha vaj
5 ek. cukor
1 cs. Bourbon vaníliás cukor
2 tojás
egy csipet só
2 púpozott ek. búzadara
1 kis citrom reszelt héja
1 ek. citromlé
1 púpozott ek. finomliszt
1 mk. sütőpor
½ mk. szódabikarbóna (elmaradhat)
3 dkg mazsola
1 ek. Portorico rum + kevés víz
vaj és zsemlemorzsa a forma kikenéséhez

Tetejére:
½ tojás
1 púpozott ek. tejföl
1 púpozott tk. finomliszt
porcukor a tálaláshoz

elkészítés:

  1. A mazsolát kevés vízzel elkevert rumba áztatjuk és félretesszük, amíg megszívja magát.
  2. A vajat a kétféle cukorral habosra kavarjuk, hozzáadjuk a felvert tojásokat, a túrót, a búzadarát, a sót, és alaposan elkeverjük. (Ha a túró túlságosan száraz vagy morzsálódós, akkor keverjünk hozzá 2 evőkanál 20%-os tejfölt.)
  3. Belereszeljük az alaposan megmosott citrom héját, hozzáadjuk a citromlét, a lecsepegtetett rumos mazsolát, és beleforgatjuk a sütőporral, szódabikarbónával vegyített lisztet.
  4. Egy kis kapcsos vagy kivehető aljú sütőformát kivajazunk, beszórjuk zsemlemorzsával, és belesimítjuk a túrós masszát.
  5. A tojást felverjük, simára keverjük benne a tejfölt, a lisztet, majd a tészta tetejére öntjük, és előmelegített sütőben készre sütjük. (Ha a teteje nagyon pirulna, takarjuk le alufóliával! Hurkapálcával ellenőrizzük, megsült-e a közepe!)
  6. A kész süteményt a formában hagyva tortarácsra tesszük és így hagyjuk kihűlni. Porcukorral hintve tálaljuk.
sütési hőmérséklet: 180°C
sütési mód:alul-felül sütés
sütési idő: kb. 60 perc












2013. március 1.

50. szülinap





50 év! Atya Úristeeen!!! 50 éves lett egykori plátói szívszerelmem, Bernd Weidung … ö ö izé, vagy ahogy mindenki ismeri: Thomas Anders!!! Igen, igen, a Modern Talking egykori énekese, az az igéző szemű barna szépség is fél évszázados most már, aki egy németorszégi kis faluból, a Koblenz közelében fekvő Münstermaifeldből indult el a világhírnév felé.
Ez alkalomból nagy szeretettel kívánok neki boldog szülinapot, továbbá csupa szépet és jót az elkövetkezendő legalább ugyanennyi esztendőre!
Ha előtte állnék, azt mondanám neki, hogy: „Ich wünsche Dir, lieber Thomas alles Gute zum Geburtstag!”.

Mellesleg nem hülyültem meg, hogy egy elsősorban kajás blogon kívánok neki boldog szülinapot, ui. az én kedves Bernim állati jól főz, és nem hazudok, ha azt mondom, hogy hobbijának tekinti ezt a tevékenységet. Szóval így már abszolút helye van a köszöntésnek, meg amúgy is, miért ne?! Megérdemli, mert tehetséges, kedves, aranyos és jó fej cakkumpakk!


Bernd és édesanyja, Helga