2016. október 29.

Gombás-parmezános besamellel töltött rétesbatyu










Nagy kedvencem a gyors leveles tészta, és bár az elkészítése tényleg nem vesz sok időt igénybe, mégsem sűrűn állok neki. Ha végre igen, akkor természetesen nagyobb adagot szoktam begyúrni, és ilyenkor előfordul, hogy gyors egymásutánban készül belőle többféle sós vagy édes sütemény. Most mégis csupán kisebb adag tészta készült, mert kísérleti jelleggel tönkölyliszttel helyettesítettem a leveles tésztához eddig jól megszokott normál lisztet. A kísérlet jól sikerült, ez a tészta tönkölyliszttel is éppen olyan klassz lett, mint az eredeti változat. Ami viszont meglepő volt, hogy én, aki nem szimpatizálok a gombával, ugyanolyan jóízűt ettem ezekből a kis batyukból, mint a Kutyinyek. :D Ez csakis azért lehet, mert a besamelmártást imádom, a gombát pedig olyan kis darabokra sikerült aprítani, és annyira puhára pároldótt, hogy csak az egyébként számomra is kellemes ízét éreztem. Ezzel együtt már 2 gombás étel van, amit szívesen megeszek. :)








Hozzávalók 16 darabhoz:

a tésztához:

20 dkg fehér tönkölybúzaliszt
20 dkg vaj
1 tk. krétai vad oregánó
1 mk. só
kb. 30 ml jéghideg víz

a töltelékhez:
15 dkg csiperkegomba (tisztított mennyiség)
1 kis fej vöröshagyma
3 dkg reszelt parmezán sajt
1 csapott tk. krétai vad oregánó
1 tk. fokhagymakrém vagy 2 gerezd zúzott fokhagyma
1,5 dl rozé bor
2 dl tej
2 dkg vaj
2 dkg fehér tönkölybúzaliszt
őrölt szerecsendió
őrölt fehér bors

2 ek. folyékony kókuszolaj

a kenéshez:
1 kis tojás
1 ek. tej

elkészítés:
  1. Az oregánóval, sóval vegyített lisztet elmorzsoljuk a hideg vajjal, és a vízzel sima felületű tésztává gyúrjuk. Téglatestet formázunk belőle, és folpackba csomagolva, fél órát hűtőben pihentetjük.
  2. Lisztezett felületen 40x20 cm-es téglalapra nyújtjuk, jobbról behajtjuk a tészta 2/3-áig, majd balról is ráhajtjuk a tésztát. Így 3 réteget kapunk. Elforgatjuk 90°-kal, ismét kinyújtjuk, és megint háromba hajtjuk. 30 percre hűtőbe tesszük. A hajtogatást, elforgatást, pihentetést még kétszer ismételjük.
  3. A felaprított hagymát enyhén megsózzuk, a felforrósított olajon kissé megpirítjuk, majd rátesszük a megtisztított, finomra aprított gombát, és 1-2 percig sütjük.
  4. Megborsozzuk, felöntjük a borral, és fedő alatt puhára pároljuk. Megsózzuk, oregánóval, fokhagymakrémmel (vagy zúzott fokhagymával) ízesítjük, és fedő nélkül elforraljuk a levét. Pár percig még tovább sütjük.
  5. A vajat kis lángon felolvasztjuk, hozzákeverjük a lisztet, és folytonos keverés mellett, vékony sugárban hozzáöntjük a meleg tejet. Sűrű mártássá főzzük, sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük, majd felolvasztjuk benne a sajtot. Még forrón összedolgozzuk a gombával, és teljesen kihűtjük.
  6. A kész tésztát 40x40 cm oldalhosszúságú négyzetlapra nyújtjuk, 10x10 cm-es négyzetekre vágjuk, és mindegyik közepére 1-1 evőkanál tölteléket halmozunk.
  7. A tészta csücskeit a töltelék fölött összecsippentjük, majd a batyuk tetejét lekenjük tejjel kevert tojássárgájával. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk és megsütjük. Langyosra hűlve kínáljuk.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: hőlégkeverés
sütési idő: kb. 25 perc
























A recept a Kifőztük gasztromagazin októberi számában is megjelent.

2016. október 25.

Csirkés-póréhagymás pite









Mindig elbújik valami a hűtőben, amihez aztán gyorsan frissen ki kell találni egy receptet. :D Most a mozzarella és a póréhagyma játszott velem bújócskát – valószínűleg már hetek óta –, és amikor a hétvégi boltolás után el akartam pakolni a megvásárolt dolgokat, rájuk találtam a hűtőfiók mélyén. Pedig jobb lenne, ha inkább a memóriám mélyén találnék rá a korábbi vásárlások alkalmával vett cuccokra, és akkor nem járnék mindig így. :D
Nem gondolkoztam túl sokat, mi legyen a kis huncutokból, mert megint pitét kívántam, és kedvem sem volt vasárnap sokáig ácsorogni a konyhában. Úgyhogy ezt a gyorsan összedobható, ám annál finomabb ételt hoztam össze belőlük. Az ízesítésben pedig a svájci rokonoktól kapott fűszersó jeleskedett. :)
Ez a pitetészta amúgy nagy kedvenc – omlós, sós, de közben kissé édeskés is, és már oly sokszor bizonyított más töltelékek kapcsán is. Nincs is értelme változtatni rajta, ha egyszer ilyen jól bevált. :)








Hozzávalók 24 cm-es pitesütőformához:

Tésztához:
12,5 dkg fehér tönkölybúzaliszt
12,5 dkg zabpehely darálva
12,5 dkg hideg vaj
1 tojás
1 ek. cukor
1 mk. só
kevés hideg víz

Töltelékhez:
fél (25 dkg) csirkemellfilé
3 szál póréhagyma (kb. 15 dkg, tisztítva mérve)
10 dkg konzerv kukorica
10 dkg mozzarella
1,5 dl száraz fehérbor
5 dkg vaj
zöldfűszeres só
őrölt fehér bors
8 dkg tejföl
2 ek. tejszín
1 tojás
1 tojássárgája
1 púpozott ek. tönkölyzsemléből nyert zsemlemorzsa

elkészítés:

  1. A cukorral, sóval elvegyített lisztkeverék közepébe ütjük a tojást, a felkockázott vajjal morzsalékossá dolgozzuk, és kevés vízzel tésztává gyúrjuk.
  2. Lisztezett felületen 27 cm átmérőjű körlappá nyújtjuk, beleillesztjük a sütőformába, és nejlonzacskóba húzva hűtőbe tesszük.
  3. A töltelékhez a húst egészen apró kockákra vágjuk, beszórjuk a fűszerkeverékkel, a borssal, és a felhevített vajon fehéredésig sütjük. Hozzáadjuk a megtisztított, karikára szelt pórét, és addig sütjük, amíg a hagyma kissé megfonnyad. Ha szükséges, még fűszerezzük.
  4. Felöntjük a borral, elforraljuk a levét, majd hozzákeverjük a kukoricát. Hűlni hagyjuk.
  5. Az egész tojást és a tojássárgáját elkeverjük a tejföllel, a tejszínnel, és a húsos raguhoz dolgozzuk.
  6. A tészta alját villával több helyen megszurkáljuk, és egyenletesen megszórjuk a zsemlemorzsával. Beleöntjük a tölteléket, és elosztjuk rajta a kockákra aprított mozzarellát.
  7. Előmelegített sütőben készre sütjük, majd rácsra téve hagyjuk negyedórát, hogy kicsit hűljön. Még melegen felszeleteljük és tálaljuk.
sütési hőfok: 170°C
sütési mód: hőlégkeverés
sütési idő: kb. 35 perc








A recept a Kifőztük gasztromagazin októberi számában is megjelent.

2016. október 21.

Birsalmás tönkölyszelet







A telkünkön van egy nagyon beteg birsalmafa. Már akkor sem volt egészséges, amikor a kertet megvettük, de nem foglalkoztunk vele, mert egyikünk sem szereti a birsalmát, ill. amúgy sem szívesen permetezzük egyik fánkat sem. Az alma meg csak potyogott a földre, hogy táplálékul szolgáljon a rovaroknak. Volt idő, amikor olyan sok termést hozott, hogy nem volt szívünk az egészet az enyészetnek ajándékozni, hanem odaadtuk valakinek.
A fa most már olyan rossz állapotban van, hogy alig hoz termést, de néhány szem méretes almát mégis képes kifejleszteni. A szokásos, városból a telkünkre vezető egyik sétánk alkalmával láttam, hogy az almák már lepotyogtak, és most valahogy kedvet kaptam ahhoz, hogy megkóstoljam. Össze is szedtem néhány, még ép darabot. A másfél kilónyi termés belül bizony meglehetősen féregjárta állapotban volt, de a megmaradt gyümölcshús szerencsére éppen elégnek tűnt egy süteményhez. Több ötletem is volt, mi legyen belőle, és végül ez a pite kerekedett ki belőle. Naná, hogy ez is linzertésztás süti, bár ezúttal nem búzalisztből, hanem tönkölyből! Szándékosan nem fűszereztem fahéjjal vagy mással, hogy megmaradjon a birs természetes íze.
Bár a Kutyinyek 1 szelet után közölte, hogy a birsalma sajnos így sem a barátja. Én bezzeg egymás után 2 szeletet is bepusziltam, annyira ízlett. Mivel a Kutyának nem kellett, így Anyáéknak és nekem is több jutott! :)






Hozzávalók 30x20 cm-es tepsihez, 15 szelethez:

Tésztához:
25 dkg fehér tönkölybúzaliszt
5 dkg őrölt mandula
15 dkg vaj
8 dkg barna nádcukor darálva
1 csapott tk. őrölt gyömbér
6 g sütőpor
1 tojássárgája
6 dkg tejföl

Töltelékhez:
80 dkg birsalma (hámozva, magozva mérve)
9 dkg barna nádcukor
1 cs. Bourbon vaníliás cukor
5 dkg mazsola
5 dkg őrölt mandula
½ citrom leve

Tetejére:
10 dkg étcsokoládé
1 ek. napraforgóolaj

elkészítés:
  1. A tésztához a mandulával, sütőporral, gyömbérrel elvegyített lisztet elmorzsoljuk a kis kockákra vágott, hideg vajjal, majd hozzáadjuk a tojássárgáját, a tejfölt, és összegyúrjuk.
  2. A tésztát kettévágjuk, lisztezett felületen mindkettőt 30x20 cm-es téglalapra nyújtjuk, és az egyik tésztalapot kivajazott, liszttel megszórt tepsibe illesztjük. Villával több helyen megszurkáljuk, és nejlonzacskóba húzzuk.
  3. A másik tésztalapot alufóliával fedett vágódeszkára fektetjük, nejlonzacskóba húzzuk, és a tepsiben lévő tésztával együtt hűtőbe tesszük fél órára.
  4. A töltelékhez a meghámozott, magházától megfosztott, feldarabolt birsalmákat lábasba tesszük, felöntjük annyi vízzel, hogy épp csak ellepje, és puhulásig főzzük.
  5. Szűrőkanálba öntjük, alaposan lecsepegtetjük, miközben a levéből felfogunk egy keveset. A mazsolát kis tálkába tesszük, felöntjük annyi főzőlével, hogy ellepje, és puhulni hagyjuk.
  6. A gyümölcsöt villával összetörjük, de épp csak annyira, hogy darabos maradjon. Hozzáadjuk a kétféle cukrot, a citromlevet, a lecsepegtetett mazsolát, és teljesen kihűtjük.
  7. A tepsiben lévő tésztát kivesszük a hűtőből, megszórjuk őrölt mandulával, elsimítjuk rajta a tölteléket, majd az alufólia segítségével ráfektetjük a másik tésztalapot, és több helyen villával megszurkáljuk. Előmelegített sütőben világosbarnára sütjük, majd rácsra téve, a tepsiben hagyjuk kihűlni.
  8. A csokoládét az olajjal gőz fölött felolvasztjuk, elsimítjuk a tésztán, és miután a máz megdermedt, a süteményt négyzetes szeletekre vágjuk.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 35 perc

Megjegyzés:

Az összeállított linzertésztát tapasztalatom szerint érdemes rögtön kinyújtani, mert így nem törik annyira, mint amikor először hűtjük, és csak utána nyújtjuk. A kisebb tepsiket a tésztával kibélelve is be lehet tenni a hűtőbe.

Tipp:
A tészta tetejét csokoládé helyett tejjel kevert tojássárgájával is megkenhetjük sütés előtt, vagy a tojásos kenést mellőzve, kihűtve meghinthetjük porcukorral – így klasszikusabb fajta süteményt kapunk.














2016. október 15.

Mágnás diós sütemény









Gyerekkoromban két kedvenc süteményem volt apukám repertoárjából: a Zuppa Inglese és a rácsos diós. Bár az utóbbi süteményfajtát abban az időben nem kedveltem különösképpen, de Ápá rácsos diósa a túlzott édessége ellenére is olyan finom volt, hogy sokszor kértem tőle, hogy azt süssön.
Most, hogy diós süteményre vágytam, keresgéltem a neten, és a mágnás diós sütemény névre hallgató sütiben felfedezni véltem azt a bizonyos gyerekkori kedvencet. Nem is kértem el apukámtól a receptet, hanem a fent említett süti receptjét használtam, és izgatottan vártam, hogy megkóstolhassam, ill. hogy kiderüljön, valóban ugyanarról a süteményről van-e szó.
És majdnem. :) Bár ez némileg eltér apukám sütijétől, a gyerekkori ízek mégis megrohamozták az ízlelőbimbóimat, és boldogan majszoltam. Egyébként abszolút téli édesség, tökéletesen illik az adventi időszakhoz, de én most az ősz közepére időzítettem. :)








Hozzávalók 22x32 cm-es tepsihez:

Tésztához:
30 dkg liszt
20 dkg vaj
10 dkg barna nádcukor
1 cs. sütőpor
1 tojás
1 citrom reszelt héja
30 ml citromlé

kevés vaj a sütéshez

Töltelékhez:
30 dkg darált dió
18 dkg barna nádcukor
2 dkg vaníliás cukor
3 nagy tojás
25-30 dkg házi sárgabaracklekvár

Tálaláshoz:
porcukor

elkészítés:

  1. A sütőporral, citromhéjjal kevert lisztet elmorzsoljuk a hideg vajjal, hozzáadjuk a cukrot, a citromlevet, a felvert tojást, és gyors mozdulatokkal tésztává gyúrjuk. A tésztát 2/3-1/3 arányban kettévesszük.
  2. A nagyobbik tésztadarabot enyhén lisztezett felületen tepsi méretűre kinyújtjuk, és a nyújtófa segítségével a vékonyan kivajazott tepsibe fektetjük.
  3. A tojások sárgáját habosra kavarjuk a kétféle cukorral, majd hozzáadjuk a diót. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és két részletben a diós tojásmasszához forgatjuk.
  4. A tésztát egyenletesen megkenjük a lekvárral, majd elsimítjuk rajta a diós krémet.
  5. A megmaradt tésztát vékonyra kinyújtjuk, sávokra vágjuk, és átlós rácsmintát készítünk a sütemény tetejére.
  6. Előmelegített sütőben készre sütjük, és miután a sütemény a tepsiben kihűlt, felszeleteljük. Porcukorral meghintve tálaljuk.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 35 perc
















2016. október 10.

Gombás lepény





A blogon már fent lévő frank hagymás lepényt akartam megint megsütni, és akkor már újra is fotózni, de végül eltértem az eredeti tervtől, miszerint csak és kizárólag hagymásat csinálok. A Kutyafülnek szerettem volna ui. kedvezni, és felhasználtam a hűtőben várakozó gombát. Így ugyanabból a tésztából mindkettőnknek lett saját lepénye. 2 napig kitartott, bár igencsak magunkra kellett parancsolni, hogy ne pusztítsuk el már aznap. :D Én ezt a gombásat meg se kóstoltam, de a Kutyának nagyon ízlett, úgyhogy aggodalom nélkül mutogatom most itt. :D


Hozzávalók 24 cm-es lepényez:

a tésztához:
20 dkg finomliszt
4 dkg vaj
1 felvert tojás fele
½ mk. cukor
1 mk. só

1 dkg friss élesztő
kb. 0,5 dl tej

a töltelékhez:
20 dkg vöröshagyma
25 dkg csiperkegomba
6 dkg füstölt, húsos szalonna, felkockázva
12 dkg Halloumi sajt
7 dkg Crème fraîche vagy tejföl
5 dkg vaj
1 nagy tojás
őrölt fehér bors
őrölt fűszerkömény


elkészítés:
  1. A tésztához a liszt közepébe morzsolt élesztőhöz adjuk a cukrot, elkeverjük egy kevés langyos tejjel, és egy kis lisztel betakarva felfuttatjuk.
  2. Hozzáadjuk a sót, a felvert tojást, a többi tejben felolvasztott, langyosra hűlt vajat, és tésztává dagasztjuk. Vékonyan kivajazott tálban, letakarva a kétszeresére kelesztjük.
  3. A megkelt tésztát lisztezett munkalapon akkorára nyújtjuk, hogy a sütőformába illesztve legyen egy kis pereme. Letakarva megkelesztjük.
  4. A szalonnát 2 dkg vajon üvegesre sütjük, rátesszük a vékony karikákra szelt hagymát, megsózzuk, és puhára pároljuk. Langyosra hűtjük.
  5. A megtisztított gombát felaprítjuk, és a többi vajon, egy kis sót adva hozzá, addig sütjük, hogy kiengedje a levét. Felengedjük egy kevés vízzel, és addig pároljuk, hogy a levét elforrja. Borssal, őrölt fűszerköménnyel ízestjük.
  6. A langyosra hűlt gombát összekeverjük a kis kockákra aprított sajttal, és a szalonnás hagymához forgatjuk.
  7. A tojást a Crème fraîche-hez keverjük, a gombás alaphoz adjuk, és a tölteléket elsimítjuk a tésztán. Előmelegített sütőben készre sütjük. Langyosan fogyasztjuk.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 35 perc







A recept a Kifőztük gasztromagazin októberi számában is megjelent.