A zsemle- vagy szalvétagombóc tradicionális étel a német nyelvterületen, és pörköltek, raguk jól ismert kísérője. Mégsem kóstoltam, amikor Ausztriában dolgoztam, itthon meg pláne nem. Egyébként mindig érdekelt, miért hívják szalvétagombócnak. Megtudtam, hogy azért, mert szalvétába csavarva főzik/párolják. A szalvéta persze nem papírból, hanem vászonból van. A szalvétát lecserélhetjük konyharuhára, de a konyharuhagombóc még idétlenebbül hangozna szerintem. :D Természetesen alufóliába csavarva is elkészíthető, de az átnevezést ebben az esetben inkább ne erőltessük. :D Arról nem is beszélve, hogy milyen káros anyagok oldódnának ki belőle. Maradjunk inkább a zsemlegombócnál, ami esetemben inkább kenyérgombóc. Na, de nem ragozom tovább. :D
Most, hogy osztrák karácsonyi menüt terveztem, szembe jött velem ez a tipikusan arra a vidékre jellemző köret, és kedvet kaptam hozzá. Mivel a fő menünek szánt ételt igen gazdagra terveztem, így előételnek valami egyszerűt szerettem volna. Maga a gombóc, ami igazából inkább rúd formájú, valóban nem túl érdekes, sőt mondhatni túl egyszerű. A különlegességét a diós hagyma adja, amitől máris ünnepi jellege lett.
A gombócszeleteket nem szükséges vajon megfuttatni, tálalhatjuk hidegen is, de úgy éreztem, nekem jobban ízlene pirítva, meleg előételként. Jól döntöttem, így sokkal finomabb volt. Nem is hittem volna, hogy ez a diós hagyma óriási kedvenc lesz. :)
a zsemlegombóchoz:
25 dkg másnapos fehér kenyér (lehéjazva mérve, pl. zsúrkenyér)
8 dkg vöröshagyma
1 ek. aprított petrezselyemzöldje
3 dkg zsemlemorzsa
3 tojás
4 dkg vaj
1,5 dl tej
zöldfűszeres só
őrölt fehér bors
őrölt szerecsendió
a diós hagymához:
3 dkg pirított, durvára vágott dióbél
10 dkg salotta hagyma
3 ek. olívaolaj
3 ek. dió- vagy tökmagolaj
1 tk. fehérborecet
őrölt fehér bors
só
cukor
elkészítés:
- A kis kockákra vágott kenyeret 160°C-ra előmelegített sütőben 15 percig szárítjuk, majd keverőtálba tesszük.
- A finomra vágott hagymát 3 dkg felforrósított vajon megdinszteljük, hozzákeverjük az aprított petrezselyemzöldet, majd elzárjuk alatta a lángot, és összeforgatjuk a kenyérkockákkal.
- A felforrósított tejet zöldfűszeres sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük, ráöntjük a hagymás kenyérkockákra, és hagyjuk langyosra hűlni.
- Hozzáadjuk a zsemlemorzsát, a felvert tojást, és alaposan összedolgozzuk. Lefedve 30 percig állni hagyjuk.
- A masszát nedves konyharuhára kanalazzuk, 23 cm hosszú, kb. 6 cm átmérőjű rúddá formázzuk, majd a konyharuha segítségével szorosan feltekerjük. A konyharuha végeit zsineggel bekötjük, majd forrásban lévő, sós vízben, kis lángon fél óráig főzzük.
- A tésztát kiemeljük a vízből, kicsit hűlni hagyjuk, majd konyharuhástul egy éjszakára hűtőbe tesszük.
- A diós hagymához a kétféle olajat elkeverjük az ecettel, sóval, borssal, cukorral ízesítjük, majd hozzáadjuk a vékony karikákra szelt hagymát, a diót, és legalább 2-3 órát hagyjuk pácolódni.
- A tésztarudat kicsavarjuk a konyharuhából, 0,5 cm vastag szeletekre vágjuk, és a maradék vajon mindkét oldalukon megpirítjuk. Tálra rendezzük, rákanalazzuk a diós hagymát, és tálaljuk.
A recept a Kifőztük gasztromagazin decemberi számában is megjelent.
Milyen nagyon jó ötlet a diós hagyma. Isteni lehet! Klassz ötlet, hogy előételnek készítetted a "gombócszeleteket". Csoda mutatós is lett ezzel a szép tálalással! ♥
VálaszTörlésKöszi! :) Reméltem, hogy örülsz majd a sok zöldnek. :D
TörlésValóban jól összeillik a dió és a hagyma, és örömmel küldök belőle jó sokat, mert csak magában is Isteni. :)
:D Köszönöm! ♥
Törlés♥
TörlésA konyharuhával kell valamit csinálni, hogy ne legyen pl. öblítőíze, és ne ragadjanak szöszök az ételbe?
VálaszTörlésA konyharuhát én alapból nem szoktam öblítővel mosni, de ha te igen, akkor kivételesen ne használj öblítőt, ha ezt az ételt készülsz elkészíteni. A konyharuha nem szokott szöszös lenni. De szerintem alufóliába tekerve is működhet, de én úgy még nem próbáltam.
TörlésRemélem tudtam segíteni. :)