2016. november 29.

Fűszeres kecskesajttal töltött csirkemell tejszínes-pórés rakott burgonyával







A kecskesajt ritka vendég a konyhámban, nem is tudom, miért. Nemrég azonban kedvem támadt újra megkóstolni. Anno érettebb, házi kecskesajtot kóstoltam, most viszont boltban vettem, és sokkal inkább emlékeztetett a krémes állagú túróra, mint arra, amit először ettem, az ui. pont úgy volt szeletelhető, mint a keményebb sajtok. Ebben a krémes formájában alkalmasnak láttam hús töltésére, és ezt hoztam össze belőle. Mindkettőnknek nagyon ízlett. Akár az ünnepi asztalon is helye lehet. :)






Hozzávalók 4 személyre:

Töltött húshoz:
2 egész (kb. 80 dkg) csirkemellfilé
24 dkg kecskesajt
1 ek. sajt és túró fűszerkeverék
80 dkg pácolt, füstölt császárszalonna
őrölt fekete bors


Rakott burgonyához:
60 dkg főzni való krumpli
1 szál póréhagyma (tisztítva kb. 10 dkg)
1 pritaminpaprika
1 cs. (8 dkg) mini mozzarella
2 dkg + 1 tk. vaj
3 dl tejszín
2,5 dkg kukoricakeményítő
½ mk. őrölt szecsuáni bors
½ mk. őrölt csili Ancho
½ mk. őrölt mustármag
1 mk. fokhagymapor
1 csapott mk. őrölt kurkuma
1 csapott mk. finomra őrölt kala namak (indiai finom só)
konyhasó

elkészítés:

  1. A kecskesajtot alaposan összedolgozzuk a fűszerkeverékkel, majd 4 egyforma adagra osztjuk.
  2. A fél mellfiléket 2 ív folpack között kiklopfoljuk, majd mindkét oldalukon meghintjük sóval és borssal.
  3. Az egyik felükön elosztjuk a fűszeres kecskesajtot, kissé lenyomkodjuk, és ráhajtjuk a szabadon maradt húsrészt. Mindegyiket körbetekerjük szalonnával, és zsiradékmentes tepsibe fektetjük. Szobahőmérsékleten hagyjuk, amíg a köretet elkészítjük.
  4. A rakott burgonyához a külső leveleitől megfosztott pórét hosszában félbevágjuk, az így kapott darabokat hosszában is megfelezzük és feldaraboljuk. A pritaminpaprikát felaprítjuk, a póréval együtt a felforrósított vajon 2-3 percig dinszteljük, majd hozzákeverjük a kukoricát.
  5. A meghámozott krumplit 2-3 mm vastag karikákra szeljük, körkörösen lerakunk egy réteget a vajjal kikent sütőtálban, enyhén megsózzuk, majd rászórunk egy adag dinsztelt zöldségkeveréket. A rétegezést addig folytatjuk, amíg a hozzávalók el nem fogynak, miközben minden réteg krumplit sóval ízesítünk. Az utolsó réteg krumpli tetején elosztjuk a kettévágott mozzarellagolyócskákat.
  6. A keményítőt kevés tejszínnel csomómentesre keverjük, a fűszerekkel ízesítjük, majd hozzáadjuk a többi tejszínt, és meglocsoljuk vele a rakott burgonyát.
  7. Hideg sütőbe toljuk, a hőmérsékletet 200°C-ra állítjuk, és kb. 45 perc alatt készre sütjük a burgonyát. Közben ellenőrizzük, hogy megfőtt-e. A kész köretet lefedjük alufóliával, és melegen tartjuk.
  8. A húst a már forró sütőbe tesszük, kb. 30 perc alatt megsütjük, ill. amíg a szalonna meg nem pirul rajta.
  9. Kivesszük a sütőből, a húsdarabokat rézsútosan kettévágjuk, és a rakott burgonyával együtt tálaljuk.






2016. november 25.

Citromkrémes túrótorta







Pár éve (amióta „egyesek” felnőttnek tartanak, de az is lehet, hogy nem, csak szeretik a főztömet) alakult ki az a szokás nálunk, hogy a szülinapom alkalmából én vendégelem meg a szüleimet, azaz az én főztömet tálalom fel, de az ebédet náluk fogyasztjuk el. Most is így terveztük, és a nevezetes alkalomra almás rétest sütöttem. A rétest azonban egyrészt egy szülinaphoz kissé snassznak éreztem, ill. mennyiségre sem volt elegendő. Ráadásul pont megkívántam a krémesebb édességet, és a szülinapom előestéjén gyorsan összedobtam ezt a tortát. A felszaporodott tojásfehérje is okot adott arra, hogy megint fehér piskótát süssek, így az lett az alapja. Ehhez a tortához hasonlót már csináltam, és nagyon szerettük, ezért azt variáltam meg, csak ezúttal túró is került bele, ill. egy másik sütim is ihletet adott hozzá, amiben citromkrém van. Ez utóbbiból azonban most egész nagy adaggal került a sütibe. Alig vártam, hogy másnap felszeleteljem, és amikor ez megtörtént, nem csalódtam – nem túl édes, friss ízű torta lett a jutalmam, ami könnyedségében inkább a nyarat idézi, de a nagyon édes, ünnepi sütemények között ízében üde színfolt lehet. :)
 





Hozzávalók 22-24 cm-es tortaformához:

Piskótához:
6 tojásfehérje
10 dkg porcukor
11 dkg fehér tönkölybúzaliszt
5 g sütőpor

Krémhez:
25 dkg túró
15 dkg tejföl (20% zsírtartalmú)
2 citrom lereszelt héja

1 dl citromlé
2 tojássárgája
1 tojás
20 dkg cukor
8 dkg aranymazsola
3 ek. narancslikőr + kevés víz
6 zselatinlap

elkészítés:

  1. A krémhez a reszelt citromhéjat, a citromlevet, a cukrot, a tojássárgájákat és az egész tojást fém tálba tesszük. A tálat vízzel teli lábas fölé helyezzük, és közepes lángon, kézi habverővel, folytonos keverés mellett krémmé főzzük. Többször átkeverve teljesen kihűtjük.
  2. A piskótához a tojásfehérjéket kemény habbá verjük, majd a porcukrot 2-2 evőkanalanként hozzászitálva addig verjük, amíg a hab fényes nem lesz.
  3. Kisebb adagokban beleszitáljuk és óvatosan hozzáforgatjuk a sütőporral vegyített lisztet, majd a tésztamasszát sütőpapírral bélelt, kapcsos tortaformába simítjuk. Előmelegített sütőbe téve addig sütjük, amíg a teteje halványsárga nem lesz.
  4. A sütőformában hagyjuk pár percet, majd lekapcsoljuk róla a forma peremét, és tortarácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
  5. Lehúzzuk róla a sütőpapírt, a piskótát 2 lapra vágjuk, és az alsó tésztalapot visszatesszük az elmosott sütőformába.
  6. A mazsolaszemeket kettévágjuk, kevés vízzel kevert likőrt öntünk rá, majd 10 perc elteltével alaposan lecsepegtetjük és elosztjuk a tésztalapon.
  7. A hideg vízbe áztatott, majd kinyomkodott zselatinlapokat egy kis tejkiöntőben felolvasztjuk. A túrót eldolgozzuk a tejföllel, a citromkrémmel, hozzákeverünk egy keveset a zselatinhoz, majd a zselatinos krémet a többi krémhez forgatjuk.
  8. Miután kissé megdermedt, elsimítjuk a mazsolaszemekkel kirakott tésztán, és ráfektetjük a másik tésztalapot. Folpackkal lefedve pár órára vagy 1 éjszakára hűtőbe tesszük.
  9. A tortáról lekapcsoljuk a peremét, megszórjuk kakaóporral kevert porcukorral (vagy olvasztott csokoládéval is megkenhetjük), és 8-12 szeletre vágva tálaljuk.
sütési hőfok: 160°C
sütési mód: alul-felül (alulról a 2. rácson)
sütési idő: kb. 30 perc










2016. november 21.

Pizzás csigakenyér






Az utóbbi időben úgy rákattantunk a magyaros pizzámra, hogy parkolópályára tettük a kedvenc pizzériánkból való rendelést, és gyors egymásutánban háromszor is házilag készítettem a pizzát. Egyik alkalommal egy kicsit túlméreteztem a mártás mennyiségét, és éppen annyi maradt, ami egy jó nagy pizzára elegendő lett volna. Közben úgy adódott, hogy a Kutyafülnek vidékre kellett utaznia. Tudtuk, hogy nem fog hazaérni délre, ezért, hogy legyen mit ennie, kenyeret akartam sütni. Aztán meg pizzás csigát. :D Végül a kettő összeházasításával kikerekedett belőle ez az összegömbölyödött cicára (jó-jó, biztos van, akit inkább egy kövér kígyóra) emlékeztető csigakenyér, amit éppen úgy lehet szeletelni, ahogy bármilyen más kenyeret. Meg lehet kenni vajjal, tejföllel, pakolhatunk rá bármit, kinek-kinek ízlése szerint, de mivel ott van benne a finom pizzamártás és a sajt is, ezért szerintem nem kell ezt már tovább turbózni. :)
Miután kisült, muszáj volt letesztelni, és sajnos el is fogyott még aznap az egész, úgyhogy végül nem is maradt az útra uzsonnának való. :D Rövid időn belül még 2 alkalommal megsütöttem, annyira szerettük. :)
 
 

 

Hozzávalók 1 kenyérhez:

a tésztához:
30 dkg fehér tönkölyliszt
5 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 ek. morzsolt oregánó
6 dkg hántolt napraforgómag
1 tk. cukor
1 tk. só
2 ek. olívaolaj + a kenéshez
2,2 dkg friss élesztő
1,5 dl víz
0,5 dl tej

a töltelékhez:
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 ek. sűrített paradicsom
1 ek. ketchup
½ mk. darált csípős paprika
1 mk. oregánó
1 mk. bazsalikom
1 mk. majoránna
1 mk. rozmaring
1 mk. zsálya
½ mk. borsikafű
½ mk. kakukkfű
½ mk. őrölt babérlevél
1 mk. cukor

1 dl víz
1 ek. mascarpone vagy más krémsajt
10 dkg reszelt trappista sajt
2 ek. olívaolaj

elkészítés:
  1. A cukorral vegyített liszt közepébe morzsoljuk az élesztőt, elkeverjük a langyos, tejes vízzel, kevés liszttel, és egy kis liszttel betakarva felfuttatjuk.
  2. Hozzáadjuk a sót, az oregánót, a zsiradékmentes serpenyőben megpirított, kihűtött napraforgómagot, az olajat, és megdagasztjuk. Letakarva megkelesztjük.
  3. A mártáshoz a megtisztított, lereszelt vöröshagymát az áttört fokhagymával együtt a felhevített olívaolajon megdinszteljük, közben sózzuk.
  4. Belekeverjük a többi hozzávalót, felöntjük a vízzel, és kis lángon, néha megkeverve, sűrű mártássá főzzük. Kihűtjük, majd a krémsajthoz dolgozzuk.
  5. A megkelt tésztát lisztezett munkalapon 35x40 cm-esre kinyújtjuk, és megkenjük a mártással úgy, hogy körben, a szélek mentén szabadon hagyunk egy kb. 2 cm széles sávot. Megszórjuk reszelt sajttal.
  6. Feltekerjük, a végeit összecsippentjük, kialakítjuk a csigavonalat, és a végét aláhajtjuk. A kenyeret sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és letakarva megkelesztjük.
  7. Megkenjük olívaolajjal, és 250°C-ra előmelegített sütőbe toljuk. A hőmérsékletet ekkor 220°C-ra csökkentjük, és készre sütjük a kenyeret. Rácsra téve hagyjuk kihűlni.
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő:kb. 35 perc

Megjegyzés, tipp:

A felsorolt fűszerek helyett Toscana fűszerkeveréket is használhatunk.
 
 





A recept a Kifőztük gasztromagazin novemberi számában is megjelent.


2016. november 19.

Diós-fügelekváros félhold









Nem vagyunk nagy fügerajongók, sőt nemhogy nem rajongunk érte, hanem inkább a „nem szeretem” felé billen a mérleg nyelve. Ettől függetlenül nagyon megörültem, amikor „Ápá” egy üveg saját készítésű fügelekvárral lepett meg még szeptemberben. Rögtön tudtam, hogy süteményben ízleni fog. Gyorsan ki is találtam, hogy milyen típusú édességbe fogom tölteni, de azért minden eshetőségre felkészülve, összekevertem egy kis dióval, ami viszont a fügével ellentétben hatalmas imádatnak örvend nálunk. A végeredmény olyan jól sikerült, hogy még a Kutyafül is elismerte, hogy a füge lekvárnak kiváló, pláne dióval keverve. :D Apukám is dicsérte a kis félholdjaimat – ami tulajdonképpen ilyen módon közös erővel összehozott süteménynek nevezhető –, úgyhogy bátran ajánlom különösen a közelgő adventi időszakban. :)








Hozzávalók 28-30 darabhoz:

Tésztához:
30 dkg sima liszt
12,5 dkg vaj
12,5 dkg porcukor
1 tojás
1 ek. tejföl

Töltelékhez:
20 dkg fügelekvár
10 dkg pörkölt, durvára darált dió
2 ek. frissen facsart citromlé

Forgatáshoz:
4 dkg porcukor
1 cs. Bourbon vaníliás cukor darálva

elkészítés:
  1. A tésztához a szobahőmérsékletű vajat robotgéppel felhabosítjuk, majd tovább kavarjuk előbb a cukorral, majd a tojással, végül a tejföllel.
  2. Hozzáadjuk a lisztet, lágy tésztává gyúrjuk, majd cipóvá formázzuk, és folpackba csomagolva 1 órát hűtőben pihentetjük.
  3. A tésztát lisztezett felületen 3-4 mm vastagságúra kinyújtjuk, és a 7 cm átmérőjű derelyekészítő forma aljával köröket szaggatunk belőle.
  4. A tésztaköröket egymás után a formába illesztjük, mindegyiket megtöltjük 1 teáskanálnyi pörkölt, darált dióval és citromlével kevert lekvárral, majd egymásra hajtjuk a forma 2 oldalát, így kialakítva a félholdakat. (A lehulló tésztaszéleket újra begyúrjuk, hűtjük, szaggatjuk, töltjük. Közben igyekezzünk ne túl sok lisztet belegyúrni!)
  5. A süteményeket sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, előmelegített sütőben készre sütjük, majd még forrón megforgatjuk a kétféle porcukor keverékében. Ha kihűltek, szalvétával bélelt, jól záródó dobozba tesszük, és leghamarabb másnap fogyaszthatjuk. (1 hétig eláll.)
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 20 perc








A recept a Kifőztük gasztromagazin novemberi számában is megjelent.


2016. november 14.

Sajttal töltött, rántott sonkaszelet sült krumplival, tartármártással







Ez az étel annyira egyszerű, hogy szinte nem is nevezném receptnek, és talán megmosolyogtató, hogy annyi bonyolultabb étel után most ez is felkerült a blogra. Én azonban nem szégyenkezem, mert egyrészt a kezdő háziasszonyok számára, vagy a gyorsan elkészíthető receptek kedvelőinek, ill. azoknak is jó alternatíva lehet, akik még valamilyen oknál fogva sosem hallottak erről az amúgy széles körben elterjedt ételről. A blogon való jelenlétének másik oka az, hogy ez egy számomra nagyon kedves gyerekkori ízemlék, mert Anya igen gyakran készített ilyet.
Aki követi a blogomat, az pontosan tudja, mennyire válogatós vagyok, de azt talán nem, hogy kiskoromban ez hatványozottan jellemző volt rám. Akkoriban a sajtos-tejfölös tésztán, a túrós és lekváros derelyén, a túrógaluskán, a palacsintán, a tükörtojáson, a rántottán, a vajas kenyéren/péksütin és a rántott májon/húson/sajton kívül nem nagyon voltam hajlandó mást megenni.
Nemrégiben Anyával arról beszélgettünk, hogy miket főzött nekem hétköznap, amikor általános iskolás koromban 3 évnyi menzás én-ezt-nem-eszem-meg szenvedés után végre belátta, hogy nincs értelme küzdeni, jobb lesz nekem a sulikaja helyett az otthoni, kevéssé fantáziadús étkeztetés. Mit jobb! Számomra ez maga volt a Mennyország. :D
Szóba került, hogy a fent felsoroltakon kívül a rántott, sajtos parizer volt az egyik kedvencem. Imádtam, ahogy kifolyik a sajt a két felvágottszelet közül. :) Akkoriban a tartármártás persze luxusnak számított, és a csalamádét is utáltam, de ezek nélkül is tökéletes élményt jelentett ez az étel.
Azóta persze iszonyú sokat fejlődtem az ízlésemet illetően, és bár a régi kedvencek ma is toplistásak, a sajtos párizsi valahogy feledésbe merült. Majd' 30 év után azonban előásta magát a tudatom mélyéről, hogy most újra megörvendeztethessem magamat vele. A parizert persze sonkára cseréltem, mert hát az mégiscsak finomabb. :) Jó ez a "gyerekkaja", de azért már nem nevezném kedvencnek. :D






Hozzávalók 2 személyre:

Töltött sonkához:
8 szelet pulykamellsonka
4 szelet Pannónia sajt
Graham-liszt
1 tojás
zsemlemorzsa
kókuszolaj a sütéshez

Körethez:
50 dkg krumpli
kókuszolaj a sütéshez


Tartármártáshoz:
4 ek. tejföl
3 ek. majonéz
1 tk. semleges ízű olaj
1 tk. porcukor
őrölt fehér bors
pár csepp citromlé

Továbbá:
csalamádé a tálaláshoz

elkészítés:

  1. A körethez a meghámozott, hasábokra vágott krumplit bő, forró kókuszolajban pirosra sütjük, majd alaposan lecsepegtetjük és megsózzuk.
  2. A 3-4 mm vastagságú sonkaszeletek egyik felét lisztbe, felvert tojásba, zsemlemorzsába forgatjuk, megtöltjük 1-1 vékony szelet sajttal (én kör alakúra szabtam, hogy még jobban illeszkedjen), és befedjük egy másik sonkaszelettel. Kevés kókuszolajon mindkét oldalukon kisütjük, majd papírtörlőre szedjük.
  3. A mártáshoz a hozzávalókat alaposan összekeverjük, és a sült krumplival, valamint a csalamádéval együtt a rántott sonka mellé tálaljuk.






2016. november 11.

Tejfölös-újhagymás csirkecomb







Nem tudom, hogy lehet, de vagy 2 hétig nem ettünk húst. A sok tésztaféle után viszont már nagyon kívántam, és ezt az egyszerű, a pácolási időt leszámítva gyorsan elkészíthető ételt hoztam össze. Ezúttal nem csirkemellet, hanem combokat használtam. Éppen ideje volt kiolvasztani, mert legalább fél éve vártak a sorsukra. Ennyi idő pedig elvileg a fagyasztott húsnak sem tesz jót.
A fűszeres tejfölben való pácolást nagyon kedvelem, mert omlóssá teszi a húst, és nem utolsó sorban maga a pácanyag sem vész kárba, hiszen az ételt az érlelésen túl ebben is kell megsütni.
Az alábbi fűszerkeveréket most próbáltam ki először, és úgy érzem jól választottam, mert a többi fűszerrel együtt igazán finom, sőt számomra különleges ízt adott a húsnak. :)






Hozzávalók 2-4 személyre:

6 csirke felsőcomb
15 dkg tejföl (20%-os)
2 ek. csirkekirály fűszerkeverék
1 mk. szecsuáni bors
1 mk. fokhagymapor
½ mk. őrölt fekete bors
6 ek. olívaolaj
1 csomó újhagyma
1 zöldpaprika
½ szál hegyes erős paprika


elkészítés:
  1. A megmosott, szárazra törölt cirkecombokat lebőrözzük, a felületüket 2-3 helyen hosszanti irányban bevágjuk, és megforgatjuk a fűszerekkel és 4 evőkanál olívaolajjal kevert tejfölben. Folpackkal lefedve hűtőbe tesszük legalább 3 órára.
  2. Az erejétől megfosztott erős paprikát a zöldpaprikával együtt apró kockákra vágjuk, és a maradék felforrósított olajon, fedő alatt puhulásig dinszteljük. Közben enyhén megsózzuk és kicsit lepirítjuk. Rátesszük a húst, és fedő alatt, kis lángon pároljuk negyedórát.
  3. A combokat megfordítjuk, hozzáadjuk a felkarikázott újhagymát, és fedő alatt pároljuk még 15 percig. Levesszük róla a fedőt, és további 10 perc alatt készre sütjük. Közben a combokat egyszer megfordítjuk.
  4. A kész ételt tetszés szerinti körettel, pl. kölessel, párolt rizzsel, sült krumplival, vagy naan kenyérrel együtt tálaljuk.

Tipp:
A húst a tandoori csirkéhez hasonlóan kerti grillen vagy sütőben is megsüthetjük.










A recept a Kifőztük gasztromagazin novemberi számában is megjelent.


2016. november 8.

Foszlós, joghurtos vajaskifli






A Kutyfülnek kellett valamilyen péksütemény elvitelre, ezért rongyos kiflit akartam neki sütni. Ez meg is történt. Bár nem lett valami rongyos (persze utóbb megtudtam, hogy nem a kinézete miatt nevezik így), azért így is sikerült nagy örömet szereznem vele. Még ha a rongyos kifli elnevezés oka nem is a külsőségben rejlik, engem csak nem hagyott nyugodni a még tetszetősebb kinézet létrehozása. :D Másnap újra nekiveselkedtem, de ezúttal kicsit eltértem a recepttől, mert joghurt is került a tésztába, plusz a készítési módon is változtattam, és a pacsniéhoz hasonlóan oldottam meg, mert az kimondottan rétegesnek nevezhető.
Úgy éreztem, ez már egy másik recept, és a kiflit rongyosnak sem nevezhetem, mert nem egy rongy segítségével tekertem fel, ami egyébként a valódi elnevezés oka. ;)
A kisült péksüti láttán elmosolyodtam, az íze pedig éppen olyan volt, ami miatt számomra méltán emlékezetes marad. Csak egy csésze tea vagy egy bögre kakaó kell ahhoz, hogy tökéletes legyen az élmény. Így megint eggyel bővült a kedvenc keltek listája. :)
 
 

 

Hozzávalók 8 darabhoz:

50 dkg finomliszt
12 dkg vaj
1 csapott ek. só
2,5 dkg friss élesztő
12 dkg natúr joghurt
kb. 2,5 dl tej
1 tk. cukor
1 tojássárgája + 1 ek. víz a kenéshez
8 mk. szezámmag a szóráshoz

elkészítés:
  1. A tálba mért liszt közepében kialakított mélyedésbe morzsoljuk az élesztőt, beletesszük a cukrot, majd a langyos tejjel és kevés liszttel simára keverjük. Betakarjuk egy kis liszttel, és felfuttatjuk.
  2. Hozzáadjuk a sót, a meglangyosított joghurtot, és lágy tésztává dagasztjuk. Kivajazott tálba tesszük, és letakarva, hűvös helyen kelni hagyjuk.
  3. A megkelt tésztát 4 egyenlő részre vágjuk, mindegyiket meggömbölygetjük, majd 15 perc pihentetés után lisztezett munkalapon 20 cm átmérőjű körlapokra nyújtjuk.
  4. A tésztalapokat egymásra helyezzük úgy, hogy az utolsó lap kivételével mindegyikre vajat reszelünk. Letakarva kelesztjük negyedórát.
  5. A réteges tésztát 45 cm átmérőjű körlapra nyújtjuk, majd 8 cikkre vágjuk, és az alapjuktól kiindulva, egymás után feltekerjük.
  6. A kifliket sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, majd letakarva pihentetjük 1 órát. A sütőt közben 200°C-ra előmelegítjük.
  7. A tetejüket megkenjük vízzel kevert tojássárgájával, megszórjuk szezámmaggal, majd a sütőbe toljuk. A hőmérsékletet 185°C-ra mérsékelve, készre sütjük a kifliket. Rácsra téve hagyjuk kihűlni.
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 25 perc
 

 




2016. november 3.

Hagymás-sajtos kenyér






Ritkán sütöm meg egymás után kétszer ugyanazt a kenyeret…. ö ö, na ez elég bután hangzik így, mert nyilván nem ugyanazt a kenyeret teszem be újra a sütőbe, hogy kétszer süljön. :D Persze, hogy nem erről van szó, hanem arról, hogy annyira ízlett + olyan sok joghurt- és tejfölsavó maradt a legutóbbi joghurt- illetve tejfölcsepegtetésnek hála, hogy egymás után két nap is ilyen kenyér volt az ebédünk, frissen kisülve, még langyosan. Sőt, igazából kis időkülönbséggel összesen 3-szor került az asztalra, ui. a legelső alkalom volt a teszt. Akkor azonban egy másik sütőtálban sütöttem, és a tetejét kereszt alakban bevágtam, de olyan rondán szétnyílt, hogy azt a kenyeret mégse mutogathattam volna itt. Hopp, itt most ki is derült, hogy ez volt az újrasütés 3. oka. :D
A kenyér csúnyaságán nem keseregtem, mert így legalább örömmel fogtam neki ismét a dagasztásnak. Hogy akkor miért nem a 2. kenyér képei láthatóak? Mert egyrészt olyan későn sikerült megsütni, hogy már nem volt idő lefotózni, másrészt csöppet csálé is lett. Na jó, az igazi ok mégis inkább a csáléság. :D
Szerintem ez a 3. sem 100%-os külsőre, ha egészben nézzük, de már annyira le akartam fotózni, hogy úgy éreztem, az a kis szépséghiba nem számít. Lényeg, hogy annyira eteti magát, hogy a receptjét nem titkolhatom tovább az újabb és újabb finomságokra sóvárgó, kenyeret sütni szerető, lelkes háziasszonyok előtt. :D




Hozzávalók 1 kenyérhez:

35 dkg fehér tönkölybúzaliszt
5 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
5 dkg kukoricaliszt
5 dkg durumliszt
15 dkg Maasdamer vagy Pannónia sajt reszelve
2 fej vöröshagyma vagy 6 dkg konyhakész pirított hagyma
1,5 dkg cukor
1 púpozott tk. zöldfűszeres só
2 ek. olívaolaj
3,5 dkg friss élesztő
10 dkg natúr joghurt
kb. 2 dl joghurt- vagy tejfölsavó
kókuszolaj a sütéshez
1 tk. mangalicazsír a sütőformához

elkészítés:

  1. A nagyobb kockákra aprított, lisztbe forgatott vöröshagymát forró, mély olajban ropogósra sütjük, majd papírtörlőre szedve alaposan lecsepegtetjük. Félretesszük hűlni. (Ha konyhakész pirított hagymát használunk, akkor ez a művelet elmarad.)
  2. A négyféle liszt közepébe morzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot, és simára keverjük a meglangyosított joghurt- és tejfölsavóval. Letakarva felfuttatjuk.
  3. Hozzáadjuk a fűszersót, a pirított hagymát, a szobahőmérsékletű joghurtot, sajtot, olajat, és lágy tésztává dagasztjuk. Lisztezett munkalapra tesszük, befedjük a kelesztőtállal, és 1 órát kelni hagyjuk.
  4. A megkelt tésztát finoman átgyúrjuk, téglalap alakúra kihúzzuk és felcsavarjuk. Beletesszük a kizsírozott sütőtálba, és a tetejét megszórjuk fehér tönkölybúzaliszttel. Letakarva megkelesztjük.
  5. A kenyeret előmelegített sütőben készre sütjük, majd pár perc elteltével kivesszük a formából, és rácsra téve kihűtjük.
sütési hőfok: 220°C
sütési mód: alul-felül sütés (alulról a 2. rácson)
sütési idő kb. 40 perc










A recept a Kifőztük gasztromagazin novemberi számában is megjelent.