2014. március 17.

Római tálban sült vadkovászos, krumplis cipó





Nagyon szeretem a krumplis kenyeret, mégse sütök jó ideje. Nem is tudom az okát, de valahogy így alakult. Most, hogy van vadkovászom, szívesen próbálgatom újra azokat a kelt tésztákat, amiket korábban élesztővel készítettem. Olyan jó kaland figyelni, megtapasztalni, hogy a jól ismert kenyereim, péksüteményeim működnek-e Zsófival is. Most a krumplison volt a sor, ui. egyrészt Fahéj barátnőmtől tudom, hogy a vadélesztő a krumplit tartalmazó kelt tészta emelésében is jeleskedik, másrészt meg is kívántam ezt a fajta kenyeret, harmadrészt pedig saját szememmel is látni akartam. Közben nagy öröm ért, ui. eszembe jutott, hogy Anyának van római tálja, ami nekem most különösen jól jött, mert ebben végre elfér a kenyér. Sajnos még így is elég szögletes lett, és inkább szétterült, mintsem hogy a hátát púposította volna, de talán éppen azért, mert ennyi tésztának túl nagy egy ekkora tál.
Sosem próbáltam még cserépedényben sütni, amit egyébként nagyon izgalmasnak tartok. Kivételesen hőlégkeverésessel sütöttem, mert azt kelt tészta esetében még sosem próbáltam, és kíváncsi voltam, mit művel a kenyérrel ez a sütési mód. Valószínűleg a római tál, a krumpli és Zsófi együttes munkájának eredménye, hogy most sem kellett csalódnom a vadkovászos kenyérben, mert olyan finom lett, hogy ezt már csak a kemencében való sütés tudná überelni.



Hozzávalók 1 cipóhoz:

10 dkg vadkovász+1 dl víz+10 dkg kenyérliszt
45 dkg kenyérliszt
15 dkg főtt, áttört krumpli
1 csapott ek. só
1 mk. cukor
kb. 2 dl burgonya főzőlé
kevés napraforgóolaj a kelesztéshez

elkészítés:

  1. Előző este a befőttes üvegben lévő vadélesztőnkből kiöntünk 10 dkg-ot, alaposan elkeverjük 1 dl vízzel, 10 dkg kenyérliszttel, és letakarva hagyjuk dolgozni egy éjszakán át.
  2. Másnap a megtisztított, kockákra vágott krumplit annyi vízben, amennyi ellepi, puhára főzzük. Leszűrjük, áttörjük, és a főzőlével együtt langyosra hűtjük.
  3. A kelesztőtálban lévő vadélesztőre rászitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót, a cukrot, főtt krumplit, főzőlét, és lágy tésztává dagasztjuk. Letakarva, meleg helyen negyedórát pihentetjük, majd ismét megdagasztjuk. Újabb 1 órát pihentetjük.
  4. A megkelt tésztát liszttel enyhén beszórt munkalapra borítjuk, lisztes kézzel kissé kihúzzuk, majd fentről és lentről, ill. jobbról és balról is egymásra hajtjuk a tésztát. Hajtással lefelé a kilisztezett kelesztőtálba tesszük, letakarva pihentetjük 1 órát, majd újra meghajtogatjuk.
  5. Az összesen 3 órás kelesztési idő leteltével enyhén lisztezett munkalapon cipóvá formázzuk (ki-ki a maga bevált módszere szerint), majd a kiolajozott római tálba fektetjük. Letakarjuk, és kb. 1,5 óra alatt a másfélszeresére kelesztjük.
  6. Ez idő alatt a római tál fedelét hideg vízben áztatjuk. A sütőt 230°C hőlégkeverésre állítva előmelegítjük.
  7. A kenyeret bespricceljük vízzel, a tetejét bevágjuk, majd sütőbe toljuk, és a hőfokot 200°C-ra mérsékelve, 30 percig sütjük a kenyeret.
  8. A hőfokot 180°C-ra csökkentjük, és fedő nélkül további kb. 30 perc alatt készre sütjük. A cipót kivesszük a formából, bespricceljük vízzel, és tortarácsra téve hagyjuk kihűlni.


6 megjegyzés:

  1. Gyönyörű lett! Zsófi és Te nagyon ügyes páros vagytok! A fotókat imádom! Lassan nekem is be kéne izzítanom újra Bözsit. :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. De aranyos vagy, köszönöm! :) Igyekszünk-igyekszünk. Hú, én nagyon várom a Bözsi-féle kelt tésztákat, hajrá-hajrá! :D

      Törlés
  2. Most már tényleg ki kell próbálnom a vadkovászt. Csodás lett a kenyered. Szép belül-kívül!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kriszti, nagyon örülök, hogy épp az én vadkovászosaim sarkallnak arra, hogy te is nekikezdj! :) Nagyon drukkolok, hogy minden jól sikerüljön, és kalandra fel! ;) Várom a remekeidet.

      Törlés
  3. Csodaszép kenyeret sütöttél! Tetszik! :) Biztos finom is, egy szeletkét kaphatok?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszi! :) Hát persze, hogy kaphatsz, reggelire ott vár 2 szelet a konyhaasztalon. ;)

      Törlés