2022. január 31.

Pórés-sárgarépás batáta röszti cukkinis-rizses kölessel

(Reg-Enor diétába beilleszthető)




 

Az elmúlt egy évben legtöbbször csak zöldségkrémlevest fogyasztottunk ebédre, ezért számomra a Reg-Enor tisztítókúra a „normális” főzéshez való visszatérést is jelentette. Naponta agyaltam rajta, hogy mit csináljak ebédre. Szempont volt az is, hogy könnyen és gyorsan elkészíthető legyen az étel, mert az utóbbi hónapok izgalmai miatt nem volt türelmem a pepecselős főzéshez. Úgyhogy az alábbi recept sem tanúskodik túl nagy kreativitásról, ellenben legalább finom. :D

 




Hozzávalók 2 személyre:

a batáta rösztihez:
kb. 15 dkg batáta
1 kis sárgarépa (5-6 dkg)
1 póréhagyma (kb. 8 dkg)
őrölt fekete bors
őrölt kurkuma
morzsolt oregánó

1 nagy tojás
2,5 dkg Graham- vagy fehér tönkölyliszt
4-5 dkg mangalicazsír a sütéshez

a cukkinis-rizses köleshez:
10 dkg bio köles
5 dkg kerek szemű rizs
15 dkg cukkini
1 nagy fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 tk. őrölt koriandermag
½ mk. őrölt római kömény
½ mk. őrölt kurkuma
½ mk. currypor
½ mk. őrölt sárga mustármag
őrölt fekete bors

3 dkg kacsa-, liba- vagy mangalicazsír
4,5 dl víz

elkészítés:
  1. A megmosott cukkinit héjastól nagy lyukú reszelőn lereszeljük, enyhén megsózzuk, és negyedórát állni hagyjuk.
  2. A batátát és a répát nagy lyukú reszelőn lereszeljük, enyhén sózzuk, és negyedórát állni hagyjuk.
  3. A körethez a finomra aprított hagymát az aprított fokhagymával együtt a felhevített zsíron fedő alatt aranysárgára pirítjuk, majd rátesszük a levétől alaposan kinyomkodott cukkinit, és lefedve 2 percig pároljuk.
  4. Megfűszerezzük, hozzáadjuk a rizst, és felöntjük 3 dl vízzel. Kis lángon, fedő alatt, néha megkeverve, félpuhára főzzük.
  5. Rátesszük az átmosott, lecsepegtetett kölest, hozzáadjuk a többi vizet, és lefedve készre főzzük az ételt. Ízlés szerint sózzuk.
  6. Amíg a köret fő, a rösztihez a pórét félbevágjuk, felszeleteljük, és a levétől kinyomkodott reszelt zöldségekhez forgatjuk.
  7. Megfűszerezzük, hozzákeverjük a tojást, a lisztet, és fagylaltos kanállal 8 db halmot adagolunk a felhevített zsírra. A kanál hátával ellapítjuk, és a rösztiket mindkét oldalukon pirosra sütjük. Papírtörlőre szedve leitatjuk róluk a felesleges zsiradékot, majd a kölessel együtt tálaljuk.
Megjegyzés:
Reg-Enor tisztítókúra esetén a még forró köleshez személyenként 2 dkg olvasztott zsírt keverünk, és a rösztivel együtt tálaljuk.

 



 

2022. január 28.

Narancsos csokoládétorta

 ...avagy az álmok valóra válnak – I. felvonás


 



Vannak, akiknek a hite bármilyen probléma ellenére is rendíthetetlen marad, folyamatosan pozitívan és megingathatatlanul menetelnek előre, a céljuk felé, és naná, hogy el is érik azt.
Vannak, akik a menet közben adódó egyre több nehézség hatására kizökkennek az általában rájuk jellemző optimista hozzáállásból, egy-egy újabb „pofontól” még jól le is pöttyennek, hogy aztán enerváltan szemléljék az eseményeket, és ne merjék beleélni magukat abba, hogy a vágyuk mindezek ellenére megvalósulhat. Eközben – kis szalmaszálakba kapaszkodva – mégis végig kitartanak. Na, hát ezek vagyunk mi! Pontosabban a Kutyafül alapból szkeptikus, miközben azért reális szemléletű, én meg olyan optimista vagyok, aki szintúgy a racionalitás talaján mozog (az apróbb kilengések nem számítanak! :D ) Ezzel a „pakkal” jutottunk el oda, hogy életünk legeslegnagyobb álma most már megvalósulni látszik, egy nagyon fontos „papírka” ugyanis végre aláfirkantódott. Kissé talányos, tudom! :D De most nem bonyolódnék hosszas történetmesélésbe – boncolgatva a bennünket és a környezetünkben lévő személyeket is sorozatosan letaglózó események miértjét – azt kockáztatva, hogy megint feljelentenek, csak mert leírtam az igazságot.
Ráadásul a sztorink, az a bizonyos rögös út, a hosszúsága miatt mások számára unalmas vagy érdektelen lenne. Ezért inkább csak ennek a masszívan csokis tortának a receptjét közlöm, amelyet az ügyvédünknek sütöttem, ilyen módon is megköszönve a munkáját, és remélve, hogy ez majd némileg ellensúlyozza a számára is igen kellemetlen történések idegekre gyakorolt hatását. A reményem valóra vált, szívet melengető dicséretet kaptam:

„Nagyon-nagyon köszönjük a csodálatosan szép és Isteni finom tortát.
Az egész család végigkóstolta, mindenkinek nagyon ízlett.
Ezért a tortáért megérte küzdeni:)!
A recept alapján mi is megpróbáljuk majd megsütni. ...

A piskóta és a töltelék is isteni lett. Gyönyörűen lehetett szeletelni,
még apukám is háromszor kért belőle.
Köszönöm szépen Neked ezt a csodás ajándékot. ..."


Hozzávalók 24 cm-es tortaformához:

a tésztához:
30 dkg finomliszt
25 dkg finomítatlan nádcukor, darálva
1 csapott tk. szódabikarbóna
12 dkg vaj
5 dkg holland kakaópor
2 narancs leve, átszűrve + víz (összesen 2,5 dl)
3 tojás
10 dkg natúr joghurt

a csokoládékrémhez:
30 dkg étcsokoládé (50-60%-os)
10 dkg finomítatlan nádcukor, darálva (vagy a csokoládé édességétől függően)
3 dl habtejszín
10 dkg vaj
2 bio narancs reszelt héja (friss vagy szárított)

a díszítéshez:
1 bio narancs
2 ek. nádcukor
1 dkg vaj
cukorgyöngyök

elkészítés:
  1. A tésztához a vajat a kakaóporral lábasba tesszük, felöntjük az átszűrt narancslével, valamint annyi vízzel, hogy a narancslével együtt 2,5 dl legyen, és összemelegítjük. Elzárjuk alatta a lángot, és a lábast hideg vízfürdőbe állítjuk.
  2. A tojásokat összekeverjük a joghurttal, és a nádporcukorral, szódabikarbónával vegyített liszttel együtt a kihűlt csokiöntethez dolgozzuk.
  3. A tésztamassza harmadát a sütőpapírral bélelt tortaformába simítjuk, és előmelegített sütőben megsütjük. A tésztát még forrón kivesszük a formából, az aljáról lehúzzuk a sütőpapírt, és átfordítjuk egy tortarácsra. Hagyjuk kihűlni. Így járunk el a többi tésztával is.
  4. A krémhez a tejszínt a nádporcukorral forráspontig melegítjük, és a felaprított étcsokoládéra öntjük. 1-2 perc elteltével simára keverjük, majd teljesen kihűtjük.
  5. Hozzáadjuk a puha vajat, és robotgéppel magas fokozaton habosra kavarjuk. Beleforgatjuk a narancsok lereszelt héját. A krém 2/3-át sima csővel, a többit csillagcsővel ellátott habzsákba töltjük.
  6. Az egyik tésztalapot tortatálra tesszük, a sima csővel ellátott habzsákból körkörösen rányomjuk a krémnek majdnem a felét, és elsimítjuk. Befedjük a másik tésztalappal, újabb adag krémet simítunk rá, és ráhelyezzük a 3. tésztalapot. Hűtőbe tesszük dermedni.
  7. A torta tetejére és körben az oldalára kevés krémet kenünk. A csillagcsővel ellátott habzsákból rózsákat nyomunk körben, a torta szélére, és egy-egy cukorgyönggyel díszítjük. Hűtőbe tesszük dermedni.
  8. Az alaposan megmosott, szárazra törölt narancsot felkarikázzuk, a karikákat 4-4 cikkre szeljük.
  9. A cukrot serpenyőbe szórjuk, kis lángon felolvasztjuk, majd hozzáadjuk a puha vajat, és összekeverjük.
  10. Rátesszük a narancscikkeket, és kis lángon mindkét oldalukon megkaramellizáljuk. A narancscikkeket sütőpapírra téve teljesen kihűtjük.
  11. A karamellizált narancscikkeket körben elrendezzük a torta közepén, az általuk határolt körbe pedig egy nagy rózsát nyomunk a megmaradt krémből. Cukorgyönggyel díszítjük.
sütési hőfok: 160°C
sütési mód: alul-felül sütés (középső sín)
sütési idő: kb. 20 perc/tésztalap

Megjegyzés:
Ez a torta süteményként már fent van a blogon, de a tortaformában való sütés miatt a leírás némileg módosult, ezért szükségét láttam így is posztolni.

 

2022. január 25.

Zöldségragu (Reg-Enor diétába beilleszthető)

...avagy tisztítókúra „nehezített terepen”

 

 


 



Anya az egészsége védelmében tavaly tavasszal olyan fogyókúrába fogott, amihez előbb tisztítókúrát kellett végeznie annak érdekében, hogy a megvásárolt táplálékkiegészítők az ezt követő tartós diéta során még jobban felszívódhassanak, és ilyen módon a káros anyagok a sejtek közül is kiürüljenek. A „mélytisztítás” érdekében a cukor, a tejtermékek, a növényi olajok, magvak, sőt a magas fruktóztartalmú gyümölcsök is tiltólistára kerültek. Ellenben az állati eredetű zsiradékok annál inkább főszerephez jutottak. Utóbbi számomra elég bizarrnak tűnt elsőre, hiszen kb. mindenhez plusz zsírt kellett adni. A felsoroltakról való lemondás szerintem már önmagában is eredményes lett volna, de édösanyám az étkezése megváltoztatása mellett nagy buzgalommal szedte a diétához tartozó pirulákat is. Ennek nyomán leadta azt a pár fölös kilót – ami csak picit volt több, mint amennyit régebben megengedett magának –, és úgy megfiatalodott (bár ő eleve jóval kevesebbnek látszik a koránál), hogy egy darabig napi szinten dicsértem a szépségét. Szó mi szó, az én anyukám egyébként is fegyelmezett típus, de még így se semmi, amilyen elszántsággal végigvitte a kúrát. A táplálékkiegészítőkre kiadott nagy összeg is nyilván nyomós érvként szolgált arra az esetre, ha időnap előtt fel akarta volna adni.
A nála látott szép eredményeken felbuzdulva, mi is beruháztunk a fent említett itókára és a hozzá tartozó bogyókra, de egyre csak halasztódott, hogy nekikezdjünk. Mígnem észrevettem, hogy a legfontosabb termék szavatossága hamarosan lejár. Nem lehetett szó több sumákolásról, úgyhogy el kellett kezdenünk a 10 napig tartó tisztítást. Mikor máskor, mint karácsony előtt?! :D
Mi azonban úgymond nehezített pályáról indultunk és aztán haladtunk is tovább, napokon át. Ez a körülmény a 2 éve tartó szinte vegetáriánus életmódunkból, a válogatósságunkból és a rendszertelen vagy nem megfelelő időben történő táplálkozásunkból (reggeli mellőzése, kései vacsora) tevődött össze.
A reggelimentességhez a korábbi munkám során szoktam hozzá, és nem sikerült rászoknom később sem. Én ui. 10 óra körül éhezem meg, de akkor meg már az ebédidő közelsége miatt nem eszem. Ha mégis reggeliznék, de ugyebár később, akkor az kitolná az ebédidőt is, ami viszont a Kutyinyek miatt lenne kivitelezhetetlen. Ő ui. általában déli 12-re, de legkésőbb 1 órára hazaér, és együtt szeretünk enni.
A kései vacsi pedig – ahogyan az már lenni szokott a legtöbb családban – nálunk is az esti filmnézéshez kapcsolódik. Mert ugyebár kajával együtt bekuckózni a legjobb! :D Na, de vissza a kúrához!
Elsősorban tehát olyan ételeket akartam készíteni, amelyek semmilyen formában nem tartalmaznak húst, ellenben továbbra is étvágygerjesztő módon elkeverhető benne az ajánlott plusz zsírmennyiség.
Egyébként már egész jól kialakult a húst mellőző étkezésünk, de a béltisztításhoz most a tejtermékeknek és a cukornak is búcsút kellett intenünk. Úgyhogy egy pöttyet nehezebb dolgom volt. Feladtam magamnak a leckét, hiszen kolbász és szalonna híján minden esetben valóban nyers zsírral kellett számolnom, már ami a főzésre/sütésre szánt mennyiségen felüli adagot illeti. Ez max. azért volt csak jó, mert így tűpontosan tudtam, mennyi zsírt eszünk meg egy-egy étkezés során. (A kolbászban lévőt viszont nem lehet olyan mereven kiszámolni.)
A „zsírevés” elsőre tényleg bizarrnak tűnhet, de valójában nem annyira az. Én szerencsére főleg mangalicazsírral főzök, így az már benne van az elkészült ételben, szóval csak azzal a mennyiséggel van a „gond”, amit még azon felül kell bejuttatnunk a szervezetünkbe. Ehhez persze olyan étkeket kell készíteni, amelyek elbírják az utólagosan belekevert 2-3 dekányi adagot. Jó hír ez azoknak, akik eleve zsírosan esznek. ;)
Ennyit a zsírról, de ott van még a rendszeres reggelizés és az időben elfogyasztott vacsora kérdése. Szerencsére ezeket egy csapásra megoldotta a diéta, mert ebben nem lehetett apelláta: ennem kellett reggel is, akármennyire nem fűlt hozzá a fogam kezdetben. A vacsi időben (½ 6) való elfogyasztása pedig kizárta a nassolási vágyat, mert a gyomrunk már tele volt vízzel (amiből sokat kellett inni) és zsíros étellel, így eszünkbe sem jutott este 9-kor nasizni. :D
Első Reg-Enoros és egyúttal húsmentes étel gyanánt ezt a zöldségragut készítettem el reggelire, szendvics feltétjeként, és meg kell mondjam, hogy mindketten odavoltunk érte, sok zsír ide vagy oda. :D A Kutyafül kifejezett kérése volt, hogy a kúra után is gyakran készítsem. :) Persze előtte/utána bekapkodtuk az étrendhez tartozó pirulákat, és a tisztítás jótékony eredményét már másnap reggel megtapasztalhattuk. Megnyugtatok mindenkit, ennek részleteit nem fogom itt kifejteni. :D
Bár januárban – az ünnepek után – lenne a legjobb döntés belevágni a fent vázolt 10 napos tisztítókúrába, de aki eddig nem tette, az februárban se késett le semmiről. ;) Aki igazán elszánt, és anyagilag is megengedheti magának, az végigcsinálhatja az ezt követő minimum 4 hónapig tartó diétát. ;)

 



Hozzávalók kb. 60 dkg raguhoz:

20 dkg vörös- és lila hagyma vegyesen (hámozott mennyiség)
10 dkg sárgarépa (tisztított mennyiség)
10 dkg Palermo paprika (tisztított mennyiség)
4 gerezd fokhagyma
1 darabolt paradicsomkonzerv (400 g)
1 púpozott tk. grillfűszer
1 tk. szárított bazsalikom
1 csapott tk. currypor
1 csapott tk. őrölt pirospaprika
őrölt szerecsendió
őrölt fekete bors

3 dkg mangalicazsír

elkészítés:
  1. A kis kockákra aprított sárgarépát a felhevített zsíron 1-2 percig sütjük. Hozzáadjuk a szintén kis kockákra vágott paprikát, a hagymát, a fokhagymát, és megfűszerezzük. 3-4 percig lefedve dinszteljük.
  2. Belekeverjük a darabolt paradicsomot a levével együtt, és közepes lángon, néha megkeverve, a levét teljesen elforralva készre főzzük. Ha szükséges, utánaízesítjük.
  3. A kész ragut átszedjük egy tálba, kihűtjük, majd folpackkal letakarjuk, és felhasználásig hűtőben tároljuk.
Tipp:
  • Ezt a ragut szendvics, pizza vagy főtt tészta feltétjeként használhatjuk tisztítókúrán, diétán kívül is.
    RegEnor diétához:
    - Szendvicsre, 1 személyre:
    A raguból 10 dkg-nyit ráteszünk 1 dkg felhevített kacsa-, liba- vagy mangalicazsírra, és kevergetve felmelegítjük. Félretesszük kicsit hűlni. Egy teljes kiőrlésű (kovászos) zsemlét félbevágunk, mindkét felét megkenjük 5-5 g kacsa-, liba- vagy mangalicazsírral (meg is piríthatjuk), és ráhalmozzuk a zöldségragut. Zöldpaprikával vagy salátával együtt tálaljuk. (Zsemle helyett kenyeret is használhatunk.)
    - Pizzára:
    Az összes ragut elkeverjük 2 dkg olvasztott zsírral, 2 felvert tojással, és a diétába beilleszthető lisztekből készült, 32 cm átmérőjűre kinyújtott pizzatésztára halmozzuk. 200°C-ra előmelegített, hőlégkeveréses sütőben, kb. 20 perc alatt készre sütjük.
    - Főtt tésztára, 1 személyre:
    12 dkg bármilyen, a diétába beilleszthető lisztből készült tésztát sós vízben kifőzünk, leszűrjük, és 3 dkg felhevített kacsa-, liba- vagy mangalicazsírra szedjük. Jól átforgatjuk. A raguból 4 púpozott evőkanálnyi mennyiséget teszünk a tésztára, és alaposan összekeverjük.
  • A nem vegetáriánusok keverhetnek a raguhoz kis kockákra aprított kolbászt, pirított szalonnát, sonkát vagy akár sült húst.
  • Adhatunk hozzá cukkinit, padlizsánt, kukoricát, babot stb.


2022. január 21.

Mascarponés omlett zöldségraguval töltve

 

 


 



Szokásom szerint reggelente olvasok híreket, a mobilomat kizárólag ilyenkor használva netezésre. Na, nem mintha bűn lenne más napszakban is mobilon netezni. :D Na, de ez most mindegy!
Szóval, szembe jött velem egy lájkvadász oldal, ami Borbás Marcsi diétás palacsintájának receptjét mutogatta – édes változatban. Gondoltam, teszek vele egy próbát, és már aznap hozzá is fogtam, de én sósan készítettem. Persze menet közben a homlokomra csaptam, hogy ez tulajdonképpen egy palacsintasütő serpenyőben sütött lapos rántotta. :D Csak annyi a nagy „vaszisztdas”, hogy tej helyett mascarpone kell bele, és azért diétás, mert nincs benne liszt. Anélkül pedig ez tényleg csak egy drágább kivitelű omlett. :D
Na, de nem akarom én lehúzni a nagy találmányt, mert egyébként tökéletes és laktató reggelit vagy vacsorát kerekíthetünk belőle (igaz, mi ebédre ettük), szóval ajánlom kipróbálásra. A töltelék igazából bármi lehet – én most sárgarépával csináltam. A Kutyinyek teljesen odavolt érte. :)

 



Hozzávalók 5 darabhoz:

az omletthez:
12,5 dkg mascarpone
4 tojás

1 ek. extra szűz olívaolaj
kókuszolaj a sütéshez

a zöldségraguhoz:
1 kápia paprika
1 nagy fej vöröshagyma
4-5 gerezd fokhagyma
1 nagy sárgarépa (tisztítva 18 dkg)
7 nagyobb koktélparadicsom
1 tk. grill fűszerkeverék
1 tk. morzsolt kakukkfű
1 mk. indiai sáfrány
½ mk. őrölt babérlevél
őrölt szecsuáni bors

3 ek. felolvasztott mangalicazsír

továbbá:
7,5 dkg érett cheddar sajt

a tálaláshoz:
aprított petrezselyemzöldje
tejfölös joghurtöntet


elkészítés:
  1. A töltelékhez a kicsumázott, vékony csíkokra szelt kápiát az aprított vörös- és fokhagymával együtt a felhevített zsíron fedő alatt megpároljuk.
  2. Rátesszük a feldarabolt paradicsomot, a felaprított sárgarépát, és fedő alatt, közepes lángon puhára pároljuk. Melegen tartjuk.
  3. Az omletthez a hozzávalókat robotgéppel alaposan összekeverjük. A palacsintasütő serpenyőben kevés kókuszolajat hevítünk, kb. 0,5 dl-nyi „tésztát” merünk rá, és kis-közepes lángon mindkét oldalán kisütjük az omlettet. Így járunk el a többivel.
  4. Ahogy egy omlett kisült, rögtön ráreszelünk egy adag sajtot, elosztunk rajta egy adagot a töltelékből, és háromszög alakúra hajtjuk. Megszórjuk aprított petrezselyemmel, és az öntettel együtt tálaljuk.
Tipp:
Az omlettet előre is elkészíthetjük, és sütőben (tetszés szerint akár tejfölt öntve és sajtot is szórva rá) újramelegíthetjük.

 



2022. január 14.

Paprikás-lila hagymás ricottalepény

 

 

 



Az ünnepek előtt betáraztam túróból, de végül a nagy részét mégsem használtam fel. A szavatosságuk lejárata miatt viszont mindenképp kezdenem kellett velük valamit. Tudom, nem először írom le pont a túró kapcsán, hogy lejárt szavatosságú alapanyagot használok, de néha bizony előferdülnek nálam ilyen gaztettek. :D Nem kell megijedni, nem olyan túróról van szó, ami már mozog. :D
Szóval szűk 2 csomagnyiból összehoztam az alábbi lepény előfutárát, amit kerek piteformában sütöttem meg. Természetesen mindenképp lencsevégre akartam kapni, de a nagy fotózkodás balul sült el, mert aznap az időjárás úgy döntött, hogy nem kedvez nekem. Ráadásul a kiválasztott tányért sem sikerült jól megválasztanom – akárhogy pakoltam is a „modellt”, bárhogyan is próbáltam összegyűjteni a kellő mennyiségű fényt, sehogyan sem jött össze a móka. Délben szomorúan melegítettem újra az fotóalanyt, ám kóstoláskor azért a szám sarkába kiült egy kis mosoly. Másnap reggel újult erővel gyúrtam be ismét a tésztát, és túró híján ricottával készítettem el a lepényt, ezúttal hosszúkás formában. Menet közben az ízesítésén is változtattam. Bár a tejfölt nagy buzgalmamban véletlenül kihagytam belőle, mégis pontosan ugyanolyan ízletes lett, mint az előző napi túrós változat. :)
Aki szereti a vásárhelyi túrós lepényt, az szerintem erre a változatra sem fog panaszkodni. ;)

 




Hozzávalók 35x12 cm-es pitesütőformához:

a tésztához:
12 dkg finomliszt
5 dkg Graham-liszt
3 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
5 dkg vaj
10 dkg tejföl
1 tojássárgája
1 ek. cukor
1 mk. só
1,3 dkg friss élesztő

a töltelékhez:
1 Palermo vagy Ramiro paprika (aprítva kb. 10 dkg)
25 dkg krémes állagú ricotta
3,5 dkg vaj
4 dkg búzadara
1 tojás
1 tojásfehérje
1 ½ ek. extra szűz olívaolaj
1 kis fej lila hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 tk. Provence-i fűszerkeverék
őrölt fekete bors
1 ek. cukor
1 csapott tk. só
1 ek. zsemlemorzsa

a tetejére:
1 tojássárgája
8 dkg tejföl
1 csapott tk. cukor
egy csipet só
őrölt pirospaprika
1 kis fej lila hagyma

elkészítés:
  1. A tésztához a szoba-hőmérsékletű tejfölt simára keverjük az élesztővel, a tojássárgájával, majd a cukorral, sóval vegyített háromféle liszthez adjuk.
  2. Tésztát gyúrunk belőle, és liszttel hintett munkalapon akkorára nyújtjuk, hogy ki tudjuk vele bélelni a sütőformát. Letakarva addig pihentetjük, amíg a tölteléket elkészítjük.
  3. A magházától megfosztott paprikát a felhevített olívaolajon megdinszteljük, hűlni hagyjuk. A lila hagymát felaprítjuk.
  4. A vajat a tojássárgájával, a cukorral és a sóval felhabosítjuk. Hozzáadjuk a ricottát, az aprított lila hagymát a párolt paprikát, az áttört fokhagymát, a búzadarát, megfűszerezzük, majd alaposan összekeverjük, és beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjéket.
  5. A tésztát meghintjük zsemlemorzsával, elosztjuk rajta a tölteléket, és a tepsit a 220°C-ra előmelegített sütőnek alulról a 2. rácsára tesszük. A hőfokot 180°C-ra mérsékeljük, és a lepényt alsó-felső sütéssel 25-30 percig sütjük.
  6. A tejfölt kikeverjük a tojássárgájával, a cukorral, a sóval, és a lepény tetejére simítjuk. A sütő felső harmadában – felső sütéssel – további kb. 15 percig sütjük.
  7. A kész lepényt tortarácsra téve hagyjuk langyosra hűlni, majd meghintjük fűszerpaprikával, és karikára vágott lila hagymával díszítjük.
Megjegyzés:
A lepényt 24 cm átmérőjű pitesütőformában is megsüthetjük. Ez esetben a tészta hozzávalóit nem kell kétszer vennünk, ellenben a tölteléket duplázhatjuk, mert a kerek sütőforma széle általában magasabb, ezért több töltelék fér a tésztakosárba. Tojásból 2 egész is elég, nem szükséges plusz tojásfehérjét beletenni.

 


2022. január 9.

Marcipános őzgerinc

 

 



 
Egykori szakácstársam, Kiki receptjén még karácsony előtt akadt meg a szemem a lementett receptjeim között. Bő 10 éve raktároztam el egy bizonyos oldalról, amit komoly okok miatt eszem ágában sincs belinkelni.
Meg is vettem a hozzávalókat, de végül nem kerítettem rá sort. Szerencsére nem kellett sokat várni arra, hogy megsüssem: ez volt a desszert az Anyával és a nagynénémmel töltött csajos délutánon, Vízkereszt napján.
Az ízesítésen egy picit változtattam – az eredetileg javasolt mézeskalács fűszerkeverékkel ui. a világból ki lehetne kergetni, így a helyére gyömbér, pici fahéj és citrushéjak kerültek. Jól illik hozzá a csokikrém, amit az eredeti recept szintén nem ír, de anélkül szerintem elég pőre.
A tésztába az egykori szeretett telkünkön álló diófa érlelte diót tettem – az utolsó 8 dekányit. Nem mondom, hogy nem könnyeztem meg, amikor ledaráltam. Szerencsére ebben a süteményben megdicsőült, és ezzel a könnyeim is felszáradtak. :)
Akár a farsangi időszakban is elkészíthetjük kakukktojásnak, a sokféle fánk között. :D

 




Hozzávalók 30x11x5 cm-es őzgerincformához:

a tésztához:
15 dkg dió és pekándió vegyesen, darálva
10 dkg finomliszt
12 dkg cukrozott marcipánmassza
1 csapott tk. őrölt gyömbér
1 mk. őrölt fahéj
1 bio narancs reszelt héja
1 bio citrom reszelt héja
1 mk. sütőpor
3 tojás
8 dkg finomítatlan nádcukor, darálva
2 dkg Bourbon vaníliás porcukor
1,25 dl habtejszín
vaj és zsemlemorzsa a sütőformához

a csokoládéöntethez és a díszítéshez:
10 dkg étcsokoládé
1,25 dl habtejszín
2 dkg finomítatlan nádporcukor
2 dkg puha vaj
néhány szem dió és/vagy pekándió, aprítva

elkészítés:
  1. A lisztet elvegyítjük a darált dióval, a gyömbérrel, a fahéjjal és a sütőporral. A lehűtött marcipánt nagy lyukú reszelőn a lisztes keverékhez reszeljük és összekeverjük.
  2. A tojásokat a kétféle cukorral kihabosítjuk, és felváltva hozzádolgozzuk a lisztes keveréket, a, tejszínt és a likőrt.
  3. A masszát a vajjal kikent, zsemlemorzsával beszórt őzgerincformába simítjuk, tepsire tesszük, és előmelegített sütőben (alulról a 2. rácson) megsütjük. (50 perc elteltével tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.)
  4. A süteményt néhány perc után kiborítjuk a formából, és tortarácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
  5. A csokoládét felaprítjuk, a porcukorral együtt kis tálkába tesszük, és ráöntjük a felhevített tejszínt. 1 perc elteltével alaposan összekeverjük, és rögtön a süteményre öntjük.
  6. A diót felaprítjuk, és rászórjuk a még képlékeny csokoládékrémre. Dermedésig hűtőbe tesszük.
sütési hőfok: 175°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 45 perc