2013. június 27.

Kifőztük magazin - július



Megjelent a Kifőztük magazin júliusi száma, amiben most az én receptjeimet is megtalálhatjátok!
Külön öröm, hogy kedves barátnőmmel, Ágival egyszerre kerültem az újságba. Ő pedig nem más, mint a ...konyhán innen - kerten túl... blog szerzője.






Csípős, húsos tortilla zöldségkörettel


 




Nagyon régen vettem tortillát, de nemrég a borsos-csokoládés mártáshoz kellett. A maradékot pedig felhasználtam ehhez a könnyű, nyári ételhez. Annyira ízlett, hogy a minap vettünk még 2 csomaggal, hogy legyen raktáron. Ha elfogy, saját tortillát fogok készíteni, nehogy már boltit együnk, amiben ki tudja, milyen adalékanyagok vannak.
A tortillába tehetünk salátát is, de aki már tudja rólam, hogy alig eszek zöldet, az biztosan nem lepődik meg, hogy kihagytam belőle. Szerintem így is megállja a helyét.



Hozzávalók 6 tortillához:

6 tortilla lap

Töltelékhez:

45 dkg csirkemellfilé
őrölt fekete bors

1 kis fej vöröshagyma
1 kis fej lila hagyma
4 gerezd fokhagyma
1 kis hegyes erős paprika
1 paradicsom
1 dl paradicsomlé (nálam házi készítésű)
2 ek. mangalicazsír

Mártáshoz:
1 ek. borsos-csokoládés mártás
2 púpozott ek. 20%-os tejföl

Zöldségkörethez:
6 paradicsom
6 db hónapos retek
kb. 20 dkg tejfölgolyó (házi mascarponéból)
őrölt fehér bors
só (elmaradhat)
extra szűz olívaolaj (elmaradhat)

elkészítés:

  1. A húst kisebb kockákra vágjuk, sózzuk, borsozzuk. A paradicsomot forrásban lévő vízbe mártjuk pár másodpercre, majd lehúzzuk a héját, a húsát pedig felkockázzuk.
  2. A kétféle hagymát és az erős paprikát finomra vágjuk, a zsíron megdinszteljük, majd rátesszük a paradicsomot, és felöntjük a paradicsomlével. A levét a felére elforraljuk.
  3. Az áttört fokhagymát a paradicsomos-hagymás alaphoz keverjük, rátesszük a húst, és készre sütjük.
  4. A mártáshoz a kész borsos-csokoládés mártást elkeverjük a tejföllel, és megkenjük vele a zsiradékmentes serpenyőben megmelegített tortillákat. Elosztjuk rajtuk a húst, és feltekerjük.
  5. A 6 személyre szánt körethez fejenként 1 paradicsomhoz és retekhez kb. 3 dkg-nyi tejfölgolyót számolunk (utóbbit mokkáskanállal formázzuk golyókká, a zöldségeket pedig tetszés szerint szeleteljük és fűszerezzük).








2013. június 26.

Mascarponés kajszi-lime fagylalt







Visszavonhatatlanul beköszöntött a fagyiszezon (leszámítva az utóbbi napokra jellemző hűvös és csapadékos időt), és ebben a melegben szinte semmilyen más édesség nem esik olyan jól, mint a fagylalt vagy a jégkrém. Sajnos nálunk a sorbet jellegű fagyik nem fogynak el olyan hamar (akkor már inkább gyümölcsös jégkását iszunk), bezzeg a házi mascarponésakat, amit tejfölből készítek, hamar elpusztítjuk. Éppen ezért ritkábban csinálok fagyit akkor is, ha ez az édesség a nyár slágere, mert nem kedvez a kilóinknak a zsírtartalom miatt.
Most savanykás ízű fagyira vágytam, üde citromosra, de hogy az édessége is meglegyen - bár még a szezonja előtt vagyunk - egy kis sárgabarackot is csempésztem bele. Jó párosításnak bizonyult. Ezúttal házi készítésű joghurtkrémsajtot is tettem bele, amit előzőleg jól lecsepegtetettem, hogy a lehető legtöbb folyadék eltávozzon belőle. Így lesz igazán krémes a fagylaltunk.
Én 3 db 4,5 dl-es és egy 3 dl-es műanyag dobozkába tettem ezt a jeges finomságot, ezért hamarabb be is pusziltuk, mint ha nagyobb dobozba tettem volna, amiből fejenként egyszerre csak 2-3 gömböt szoktam kiporciózni. Persze vastag falú üvegpohárban is lefagyaszthatjuk, ha elegánsabb külalakkal akarjuk tálalni. Teljesen mindegy, lényeg, hogy minél hamarabb kanalazhassuk. :D





Hozzávalók kb. 1,3 l fagylalthoz:

2 zöldcitrom
25 dkg házi mascarpone
15 dkg natúr joghurtkrémsajt
12 dkg + 2 ek. cukor (vagy ízlés szerint)
1 cs. Bourbon vaníliás cukor
2,5 dl habtejszín
22 dkg sárgabarack (vagy konzerv sárgabarack)
citromfű a díszítéshez

elkészítés:

  1. Az alaposan megmosott zöldcitromok héját lereszeljük (egy keveset félreteszünk a díszítéshez), levüket kipréseljük.
  2. A mascarponét krémesre keverjük a joghurtkrémsajttal, a kétféle cukorral, a citromhéjjal és -léve,  majd hozzáforgatjuk a habbá vert tejszínt.
  3. A meghámozott, kimagozott barackokat 2 evőkanál cukorral pürésítjük (konzerv barack esetén cukor nélkül).
  4. A krémet a barackpürével felváltva műanyag dobozkákba rétegezzük, majd egy teáskanál segítségével finoman belekeverünk a krémbe. Min. 6 órára fagyasztóba tesszük.
  5. Tálalás előtt 20 perccel kivesszük a fagyasztóból, majd a dobozkákat jéggel megszórt tálcára rendezzük, és a fagylaltot a félretett citromhéjjal, ill. citromfűvel díszítjük.








2013. június 25.

Csirkenyárs borsos-csokoládés mártással


 
 

Pár éve ajándékba kaptam egy „Partifalatok” című receptkönyvet, és szomorúan konstatáltam, hogy alig van benne olyan recept, amit szívesen elkészítenék. Persze ez csak a finnyásságom miatt van. Nemrégiben aztán újra elővettem a könyvet, és belelapoztam, hátha azóta mégis megkívánok belőle valami olyat, amin addig nem akadt meg a szemem. Azt nem mondom, hogy a most választott recept hozzávalóit tekintve hatalmas változást jelent az ízlésemet illetően, de azt azért elmondhatom, hogy a mártás első látásra korábban biztos nem lett volna túlzottan szimpatikus. Most végre elég bátorságot éreztem ahhoz, hogy elkészítsek egy ilyen ízkombinációjú ételt, és meg kell mondjam, kellemesen csalódtam, mert nagyon ízletesnek találtam ezt a pikáns mártást. A hús persze nem egy nagy valami, hiszen itt a mártás a lényeg.
A recept eredetileg nem ír csilit, viszont ánizst igen, amit - bátorság ide vagy oda - eszem ágában sem állt beletenni. Aki viszont még pikánsabbá szeretné tenni, az tegyen bele nyugodtan.




Hozzávalók kb. 10 nyárshoz:

Húsnyársakhoz:

1 kg csirke- vagy pulykamellfilé
őrölt fekete bors


Mártáshoz:
3 szárított pepperoni
1 tk. szárított, tört csilipaprika
2,5 dl csirkehúsalaplé
1 nagy fej vöröshagyma
1 paradicsom (kb. 10 dkg)
1 gerezd fokhagyma
2,5 dkg mandula
2,5 dkg mazsola
1 ek. szezámmag

4 kis szem szegfűbors
1 mk. koriandermag
½ mk. őrölt fekete bors
½ mk. őrölt fahéj
egy csipet só
½ tortilla lap
1 ek. mangalicazsír
2 dkg étcsokoládé

elkészítés:

  1. A pepperonit összemorzsoljuk, a csilivel együtt kis tálkába tesszük, leforrázzuk 1 dl húsalaplével, és fél órát állni hagyjuk.
  2. A többi hozzávalót turmixgépbe tesszük, beletördeljük a fél tortilla lapot, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, és alaposan összeturmixoljuk.
  3. A pürét a serpenyőben felforrósított zsírra tesszük, és állandó keverés mellett, kis lángon 5 percig főzzük.
  4. Hozzákeverjük a többi alaplevet, az összetördelt csokoládét, és addig főzzük, amíg fel olvad benne a csokoládé.
  5. A húst nagyobb kockákra vágjuk, sózzuk, borsozzuk, nyársra szúrjuk, és faszénparázson vagy kontakt grillben megsütjük. A mártást melegen (vagy langyosan) a hús mellé kínáljuk.





2013. június 24.

Meggyes cseresznyedzsem







Eljött ez a pillanat is: megfőztem életem első lekvárját, pontosabban dzsemét, mert apukámtól tudom, hogy a kettő nem ugyanaz. Persze főztem én már kis adag, dzsemhez hasonló gyümölcsöntetet pl. túrótortához, de valljuk be, az azért nem olyan, mint egy nagy lélegzetű lekvárfőzés. Ráadásul a dunsztolásról eddig halvány lila dunsztom sem volt, csak távoli, gyerekkori emlékként élt bennem az egész procedúra. Mivel nem vagyok se lekvár, se befőtt-fan, eddig eszembe sem jutott, hogy kitanuljam a befőzés mesterségét.
A kertünkben van 3 meggyfa, akarom mondani 2 meggy- és 1 cseresznyefa. Azért írom így, mert amikor kimentünk szüretelni, még azt hittük, 3 meggyfánk van. Láttuk mi, hogy kicsit más a levele az egyiknek, de azt gondoltuk, az is meggy, csak másfajta. :D A nagytudású városiak, bizony, akik keverik a szezont a fazonnal... jaja, nem ismertük föl, hogy a 3. fa cseresznye. :D Jajj, de boldogok voltunk, amikor ez kiderült. Én speciel 20 éve nem ettem cseresznyét, mert hosszú ideje nem találtam olyat, ami gyerekkorom édes, roppanós cseresznyéjére emlékeztetett volna.
Ez a 3 szépséges fácska most annyi terméssel lepett meg bennünket, hogy lehetetlenség lett volna mindből sütit csinálni, ezért kénytelen voltam elsajátítani a lekvárfőzés alapjait. Naná, hogy Anya segített; elmondta, ő hogyan csinálja. - Ja, csak ennyi!? - kiáltottam fel magamban, ui. az én anyukám nem nagyon misztifikálja ezt a témát. Még csak nem is kevergeti nagyon a lekvárt, hiszen az úgy sem ragad le, mivel a cukker nálunk csak a végén kerül bele. Én sem vittem túlzásba a kevergetést, viszont mivel a cseresznye elég leves, kénytelen voltam sokáig várni, mire a dzsem végre elkészült. Természetesen lehet bele zselésítőt is tenni, akkor sokkal hamarabb megvagyunk vele, de én most elsőre anélkül készítettem, meg amúgy sem vagyok híve a bolti dzsem fixeknek.
Egyszerre 3 nagyobb lábasban főztem – így nem csapkod annyira, ha megkeverjük, ill. hamarabb elfövi a levét.
Mivel nem kedvelem (a saját megítélésem szerint) túlédesített lekvárokat, én csak kevés cukrot tettem a gyümölcsökhöz, így kicsit megmaradt a természetes savanykássága. És végre van saját dzsemünk!!!
Ez a recept már-már arcpirítóan egyszerű, de a fotózási munkálatokat bezzeg nagy műgonddal végeztem, aminek meg is lett az eredménye, mert megint nem tudtam választani, és most is sok képet biggyesztettem a bejegyzésbe. Részemről ezzel zárom is az idei meggyes és cseresznyés recik sorát, illetve befejezem a sok szövegelést is. :D






Hozzávalók:

cseresznye (nálam Germesdorfi, 1 kg-mal több, mint a meggy)
meggy (nálam Pándy üvegmeggy)
cukor
késhegynyi szalicil/befőttes üveg (elmaradhat)

elkészítés:

  1. A megmosott, kimagozott gyümölcsöket lábasba vagy fazékba tesszük, nagy lángon felforraljuk, majd mérsékeljük a lángot, és puhára főzzük a gyümölcsöket. (Ha csak kevés dzsemet készítünk, egy lábasba érdemes csak 1-1,5 kg-ot tenni, mert így hamarabb elkészül. Akinek úgy szimpatikusabb, krumplinyomóval átpasszírozhatja.)
  2. Néha-néha óvatosan átkeverjük, és ha a leve félig elforrt, a cukrot is hozzáadva, dzsem sűrűségűre főzzük. (A gyümölcs édességétől függően kilónként – kimagozva mérve – 10-15 dkg cukor bőven elég).
  3. A befőttesüvegeket alaposan elmossuk, kiöblítjük, tepsibe állítjuk, amit apránként félig felöntünk forró vízzel, és 120°C-os sütőben 20 perc alatt csírátlanítjuk.
  4. A kész dzsemet forrón az üvegekbe töltjük, lezárjuk, és száraz dunsztba téve hagyjuk teljesen kihűlni. (Én nem használok szalicilt, és újabban nem is dunsztolom a lekvárokat, mégsem forr fel, ill. nem penészedik meg.)










2013. június 19.

Tejszínes meggykrémleves








Most már én is mosolygok magamon, mert olyan ételeket is kezdek megszeretni, amit sok éven át meg nem ettem volna. A meggy – csak úgy magában – szintén ezek közé az ételek közé tartozik, de most, hogy a kertünkben idén a két kis meggyfánk is hozott termést, nincs szívem kidobni, vagy mind egy szálig elajándékozni. A mi meggyünk ui. az édesebb fajtából való, önmagában fogyasztva is ízlik nekem, ráadásul abszolút bio, mert nem érte permetszer.
Az idén nagyon kedvező volt az időjárás a meggytermés szempontjából, így a meggyfáink kb. 5 kilónyi mennyiséggel ajándékoztak meg bennünket, ami a fák méretét tekintve nem kevés. A leszedett gyümölcs egy részét persze mégis elosztogattam.
Meggyszedés után aztán azonnal beindult a fantáziám, és láttam magam, ahogy egymás után készítem a meggyes édességeket. A sort ezzel a krémlevessel kezdtem, és meg kell mondjam, még én is meglepődtem, mennyire jól esett kanalazni a saját termésből készült üde, nyári leveskét.
Innentől kezdve tehát éljen a meggy! :D






Hozzávalók 8 személyre:

a leveshez:
1 kg magozott meggy (nálam Pándy üvegmeggy)
2,5 dl tejszín
2,5 dl tej
½ citrom leve
1 cs. Bourbon vaníliás cukor
cukor (ízlés szerint)
1 púpozott ek. étkezési kukoricakeményítő
1 nagy fahéjrúd
8-10 szem szegfűszeg
8-10 szem szegfűbors

a tálaláshoz:
2,5 dl habtejszín
1 cs. Bourbon vaníliás cukor
személyenként 1 tk. pirított mandulapehely

elkészítés:

  1. A meggyet lábasba tesszük és felengedjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Citromlével, fahéjrúddal, szegfűszeggel, szegfűborssal és ízlés szerint cukorral ízesítjük. Forrástól számítva 3-4 percig főzzük. Kivesszük belőle a fűszereket, és a levest leturmixoljuk.
  2. A keményítőt csomómentesre keverjük egy kevés tejben, és besűrítjük vele a levest.
  3. Hozzáadjuk a többi tejet, a tejszínt, a vaníliás cukrot, és épp csak összefőzzük (nem forraljuk!).
  4. Behűtve, édesített tejszínhabbal és pirított mandulapehellyel díszítve tálaljuk.







2013. június 18.

Paradicsomsaláta zöldfűszeres tejfölgolyóval


 
 

Itt a kánikula. Az ember ilyenkor nem vágyik nehéz ételekre, sokkal inkább valamilyen salátára, amit önmagában vagy sült húshoz fogyaszthat. Mi is így vagyunk ezzel. Én személy szerint sajnos semmilyen friss salátát nem eszem, inkább a tejfölös vagy joghurtos-majonézes alapú salátákat kedvelem. A Kutyafül viszont szívesen eszik paradicsomsalátát különbözőképpen elkészítve. Neki csináltam most ezt a salátát, amibe a maradék házi mascarponét is belecsempésztem, hogy tartalmasabb legyen. Tejföl helyett készíthetjük joghurttal is – én is szoktam, de Apjukom nem mindig vágyik a savanykás ízekre, ezért most tejfölgolyókkal kedveskedtem neki, ami natúran, fűszerek nélkül is finom.
Aki nem akar annyit pepecselni a gömbölygetéssel, az úgy is készítheti, hogy a mokkáskanállal kivett tejföladagot rögtön a zöldfűszeres keverékbe forgatja.





Hozzávalók 1 személyre:

2 paradicsom
10 dkg házi mascarpone (3 napig csepegtetett 20%-os tejfölből)
1 csokor petrezselyemzöldje
1 csokor friss kapor
citromhéj a díszítéshez
extra szűz olívaolaj (elmaradhat)
1 ek. citromlé (elmaradhat)
só (elmaradhat)

elkészítés:

  1. A házi mascarponéból mokkáskanálnyi adagokat veszünk ki, és száraz kézzel kis golyókat formázunk belőle. (Időről-időre megmossuk a kezünket, és szárazra töröljük, majd folytatjuk a gömbölygetést.)
  2. A zöldfűszereket megmossuk, leszárítjuk, felaprítjuk, alaposan összekeverjük, majd megforgatjuk benne a tejfölgyolyócskákat.
  3. A paradicsomokat cikkekre vágjuk, igény szerint meghinthetjük kevés sóval, és a zöldfűszeres tejfölgolyókkal felváltva tálba tesszük.
  4. Meglocsolhatjuk kevés olívaolajjal, esetleg citromlével is, majd vékonyra szelt citromhéjjal díszítjük.






2013. június 10.

Hannah banános sütije – Hannah Swensen titokzatos esetei nyomán







Nem szoktam banánt venni, mert ez a gyümi csak gyerekkoromban volt nagy sláger számomra. Pedig amúgy szeretem, de valahogy sosem kívánom kimondottan. A múltkor azonban hosszú idő után vettem pár darabot, és ananászos banánital készült belőle. Mivel maradt még itthon egy kis ananászlé, gondoltam, veszek még banánt, és készítek belőle egy újabb adag italt. Aztán mégse lett belőle semmi, viszont a banánok időközben a hűtőben is nagyon érettek lettek. Gyorsan kellett cselekednem, és amikor megláttam a könyves polcon a nemrég ajándékba kapott Süti Éden receptkönyvet, azonnal fellapoztam azt valami banános süti után kutatva. Szerencsére megtaláltam benne ezt a könnyen és gyorsan elkészíthető édességet, és azonnal hozzá is fogtam. Banános sütit úgy sem csináltam még soha. Alig bírtam kivárni a másnapot, mert előre tudtam, hogy nagyon fog ízleni. Így lett – ez a süti nagyon fincsi, ráadásul le is fagyaszthatjuk, mert akár 3 hónapig is eláll. Csupán fóliába kell csomagolni, és ha vendégek jönnek, csak kiolvasztjuk, és már kínálhatjuk is. Én étcsokival díszítettem, amit az eredeti recept nem ír, de szerintem a banános sütikhez nagyon jól illik.
A golyókat persze kisebbre is formázhatjuk, és akkor jópofa pici sütikorongokat kapunk, dupla annyit, mint amennyi nekem lett.






Hozzávalók 26 darabhoz:

12 dkg olvasztott vaj
20 dkg cukor
½ mk. só
1 tojás
2 db érett banán
28 dkg finomliszt
2 tk. sütőpor
20 dkg finomra aprított dió vagy pekándió
7 dkg kristálycukor a forgatáshoz
15 dkg étcsokoládé a díszítéshez

elkészítés:

  1. A langyosra hűlt olvasztott vajhoz hozzáadjuk a cukrot, a sót, a felvert tojást, a pépesített banánt, és kisebb adagokban beleforgatjuk a sütőporral vegyített lisztet és a durvára darált diót. A tésztát folpackkal letakarva, 4 órára vagy egy éjszakára hűtőbe tesszük.
  2. A ragacsos tésztából nedves vagy gumikesztűs kézzel diónyi golyókat formázunk, és kristálycukorba forgatjuk.
  3. A golyócskákat sütőpapírral bélelt tepsire rendezzük egymástól min. 5 cm távolságra, és kissé ellapítjuk. (A többi tésztát hűtőbe tesszük, amíg az első adagot elkészítjük.)
  4. Előmelegített sütőben aranybarnára sütjük, és miután megsültek, kb. 2 perc elteltével tortarácsra szedve hagyjuk kihűlni.
  5. A csokoládét gőz fölött felolvasztjuk és félig megmártjuk benne a süteményeket. Miután a csokoládé megdermedt rajtuk, tányérra rendezzük.
sütési hőfok: 175°C
sütési mód: hőlégkeverés
sütési idő: 10-12 perc








2013. június 8.

Krémes eperfagyi bodzazselével







Még mindig földieper... és bodza. :) Ismét edzésből hazafelé jövet láttam meg az eperárust, és mivel tudtomra adta, hogy ezek már szabadföldi eprek, azonnal vettem belőle a nálam lévő 500 Ft értékben. A fotón szereplő kis szamócákat pedig apukám hozta a minap a saját kertjéből, így a díszítéshez már ezeket használtam. Mindkettő csoda édes volt, szinte 100%-ban olyan, amilyennek az igazi földiepernek lennie kell.
Imádom a földiepret, az eperfagyit is, de csak akkor, ha lágy és krémes. A tavaly készített eperfagyim kissé vizes volt, sorbet jellegű, ezért idén olyat szerettem volna, ami jobban megfelel az ízlésünknek. Mivel a bodzazselé jól működött a pár nappal korábbi epres desszertemben, így adódott az ötlet, hogy ehhez a fagyihoz is felhasználom. Már krémnek is nagyon finomnak ítéltem, és alig vártam, hogy megfagyjon. Ahogy kész lett, azonnal meg kellett kóstolnunk, és nagyon meg voltunk elégedve az eredménnyel, mert valóban olyan krémes lett, amilyet szerettem volna.






Hozzávalók kb. 30 gömb fagylalthoz:

Fagylaltalaphoz:
30 dkg földieper
13 dkg porcukor
40 dkg tejföl
2,5 dl habtejszín

Eperöntethez:
15 dkg földieper
1 ek. porcukor (elmaradhat)

Bodzaszeléhez:
2 dl bodzaszörp
1 dl víz
1 kis citrom leve
1 púpozott ek. étkezési kukoricakeményítő

elkészítés:

  1. A megmosott, kicsumázott földiepret feldaraboljuk, a cukorral együtt lábasba tesszük, és addig főzzük kis lángon, néha-néha megkeverve, amíg a levét teljesen el nem fövi. A kihűlt eperdzsemet a tejfölhöz keverjük, majd hozzáforgatjuk a habbá vert tejszínt.
  2. Az eperöntethez a földiepret botmixerrel pürésítjük, ha kell adunk hozzá egy kis cukrot, és helyenként a fagylaltalapba forgatjuk. (Én kanállal kis lyukakat nyitottam a krém felszínén, és egy mokkáskanállal közé folyattam az öntetet.)
  3. A bodzazseléhez a szörpöt lábasba öntjük, hozzáadjuk a vizet, és felforraljuk. A citromlében simára keverjük a keményítőt, a forrásban lévő bodzaléhez adjuk és besűrítjük. Langyosra hűtjük.
  4. A fagylaltalapot jól záródó műanyag dobozba kanalazzuk, tetejére simítjuk a bodzazselét, kanállal itt-ott hanyagul belekeverjük a krémbe, és mélyhűtőbe téve hagyjuk megfagyni. (Nem kell kevergetni.)
  5. Porciózás előtt 20 perccel kivesszük a fagyasztóból, hogy könnyen lehessen adagolni.