2015. június 28.

Meggydzsemes-kókuszos szelet







Mostanában nem sűrűn sütök süteményt, legutóbb is csak a Kutyafül szülinapjára készítettem. Most sem nagyon akartam édességet tenni az asztalra, de a hűtőben várakozó tojásfehérje felhasználásért kiáltott, és azt követelte, hogy süti legyen belőle. :D Na jó, titkon én is édességre vágytam. :D
A mélyhűtőben még volt egy zacskónyi a tavalyi meggyből, úgyhogy ideje volt azt is elhasználni, hiszen már itt van az új termés. Nem akartam bonyolult süteményt, csak valami olyat, ami csokis is, de közben kicsit savanykás is. Így ezt a kókuszkocka-szerűt hoztam össze.
Bevallom, a csokiba való mártogatás egy cseppet macerás, hiszen ezt a töltött piskótát nem lehet villára szúrni ezáltal megkönnyítve a dolgunkat, így aztán minden egyes szelet után kezet kellett mosnom, hogy a következő adag mártogatása közben ne szennyezzem a csokit kókuszreszelékkel. Mert abból bizony tapadt az ujjamra is. De mivel csak 12 szeletet kellett bevonni, így kibírható volt a tortúra. Azért egy villa és egy kanál segítették a munkámat. :)
A bejegyzésben látható képek száma kapcsán pedig mondhatnám, hogy no comment, de önkritikusan azért megjegyezném, hogy Ági barátnőmmel ilyenkor szoktuk azt mondani, hogy "há' nóóórmális?!?" :D








Hozzávalók 12 szelethez:

Piskótához:
5 tojásfehérje
5 ek. finomliszt
5 ek. porcukor
1 mk. sütőpor
kb. 12 dkg kókuszreszelék a forgatáshoz

Dzsemhez:
kb. 20 dkg magozott meggy
4 ek. cukor

Csokoládémázhoz:
10 dkg vaj
8,5 dkg cukor
3 ek. tej
2 ek. cukrozatlan kakaópor
1 ek. Portorico rum

elkészítés:

  1. A dzsemhez a meggyet botmixerrel félig pürésítjük, a cukorral sűrű lekvárrá főzzük, majd teljesen kihűtjük. (Frissen főzött dzsem helyett használhatunk 15 dkg kész lekvárt is.)
  2. A tojásfehérjét habbá verjük, fokozatosan hozzákeverjük a porcukrot, és addig verjük, amíg fényes nem lesz. Kisebb adagokban hozzáforgatjuk a sütőporos lisztet, és a tésztát kivajazott, kilisztezett, 20 cm átmérőjű tortaformába simítjuk.
  3. Előmelegített sütőben megsütjük, majd rácson hagyjuk kihűlni. A piskótát kés segítségével elválasztjuk a forma peremétől, 12 cikkre vágjuk, majd mindegyiket kettészeljük.
  4. A dzsemmel megkenjük a kettévágott tésztacikkek egyik felét, és beborítjuk a másik felükkel.
  5. A vajat a tejben felolvasztjuk, hozzáadjuk a kakaóporral kevert cukrot, és összeforraljuk. Belekeverjük a rumot, és hűlni hagyjuk.
  6. A töltött süteményszeleteket az aljuk kivételével megmártjuk a csokimázban, kókuszreszelékbe forgatjuk, és rácsra tesszük, amíg a máz kissé meg nem köt. Tálaljuk.
sütési hőfok: 160°C
sütési mód: alul-felül sütés (alulról a 2. sínen)
sütési idő: kb. 25 perc




















2015. június 25.

Virslis párnácska csípős, parmezános mártással








Volt itthon még virslim és kaliforniai paprikám, ill. a nemrég begyúrt gyors leveles tészta maradéka is adott volt. Először minipizzát akartam készíteni belőle, de eszembe jutott az empenada tetszetős formája, és inkább amellett maradtam.
Nagyon megörültem, amikor a fűszereim között rábukkantam a fekete szezámmagra, de amikor kiderült, hogy szárított édesköményem is van, még nagyobb volt az örömöm, ui. ez utóbbit még sosem kóstoltam, pedig ott figyelt a polcon évek óta – Anya hozta ajándékba Törökországból. Azt nem mondom, hogy „fennel” felirattal inkognitóban lett volna, csak eddig még sosem vettem a fáradságot, hogy lefordítsam a szó jelentését. Sebaj, legalább nem használtam el korábban, mert most nagyon jól jött. :)
Ezek a kis párnák egyébként nem csak vendégváráshoz, de könnyű ebédnek vagy vacsorának is tökéletesek. Mi ketten betermeltük az összeset; a mártással együtt igen kiadós volt.






Hozzávalók 12 darabhoz:

a párnácskákhoz:
25 dkg gyors leveles tészta
3 szál frankfurti virsli
10 dkg kaliforniai paprika
1 kis fej vöröshagyma
őrölt csili

1 ek. mangalicazsír
1 egészen kis tojás
1 ek. tejföl
1 tojássárgája
1 ek. tej
fekete szezámmag és szárított édeskömény a szóráshoz

a mártáshoz:
2,5 dl tej
1,5 dkg vaj
1,5 dkg finomliszt
0,5 dl habtejszín
őrölt fehér bors
őrölt szerecsendió

2 mk. csilikrém vagy darált, nyers, csípős paprikakrém
6 dkg parmezán sajt, reszelve

elkészítés:

  1. A mártáshoz a felhevített vajat simára keverjük a liszttel, folyamatosan kevergetve 2 percig pirítjuk, majd lassan csorgatva hozzáöntjük a tejet.
  2. Folyamatos keverés mellett kis lángon felforraljuk, majd további 5 percig főzzük.
  3. Hozzáöntjük a hideg tejszínt, a csilikrémmel és a fűszerekkel ízesítjük, majd felolvasztjuk benne a reszelt sajtot. Félretesszük.
  4. A hagymát finomra vágjuk, a paprikát felaprítjuk, és a felforrósított zsíron megdinszteljük. Rátesszük a kis kockákra vágott virslit, és pirulásig sütjük. Teljesen kihűtjük, majd belekeverjük az egész tojással elkevert tejfölt.
  5. A már elkészített tésztát lisztezett munkalapon 1-2 mm vastagságúra nyújtjuk, és 12 cm átmérőjű körlapokat szaggatunk belőlük. (A lehulló tésztadarabokat összegyúrjuk, folpackba csomagolva lehűtjük, majd nyújtjuk, szaggatjuk.)
  6. A tojássárgáját elkeverjük a tejjel, és lekenjük vele a tésztalapok fél ívét.
  7. 1-1 evőkanál tölteléket a tésztakorongok egyik felére halmozzuk úgy, hogy az ne érjen hozzá a tojásmázzal lekent tésztaszélhez, majd ráhajtjuk a szabadon hagyott részt, és a széleket lenyomkodjuk. A párnácskákat sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, és 20 percre hűtőbe tesszük.
  8. A szélüket ezúttal villával nyomkodjuk le, és lekenjük a megmaradt tojásmázzal. A fele mennyiségű párnácskát megszórjuk fekete szezámmal, a többit édesköménnyel, és 200°C-ra előmelegített sütőbe toljuk. A hőfokot visszavesszük 180°C-ra, és a párnácskákat pirosra sütjük.
  9. Rácson hagyjuk langyosra hűlni, majd a felmelegített mártással együtt tálaljuk.
sütési mód: hőlégkeverés
sütési idő: kb. 10 perc













2015. június 22.

Parmezános rudacska






Régóta szemeztem ezzel a jópofa sör- vagy borkorcsolyával. Most kedvet éreztem az elkészítéséhez, ill. ezzel akartam letesztelni a gyors leveles tésztát. Talán nem ez a sós ropogós a legegyszerűbb választás a próbához, igaz, nem is bonyolult, és legalább valami újdonságot süthettem ki belőle. Legalábbis számomra ez a csavarmány nem a megszokott felhasználási mód.
A tészta nagyon jól vizsgázott, és valóban igaz lehet az állítás, miszerint ha ezt egyszer valaki elkészíti, soha többet nem fog bíbelődni a jóval időigényesebb klasszikus leveles tésztával.
A rudacska készítési módjának leírása azonban hagyott némi kívánni valót maga után, ezért én kicsit megvariáltam, hogy egyszerűbb legyen vele dolgozni. Az első furcsaság az, hogy 2 mm vastagra és 28x12 cm-esre kell kinyújtani a tésztát, ami elég fura, ui. 40 dkg-nyit képtelenség úgy kinyújtani, hogy megfeleljünk mindkét kritériumnak. Ezért én a 2 mm-es vastagsághoz ragaszkodtam inkább, de jóval nagyobbra nyújtottam emiatt a tésztát.
A másik dolog, hogy eredetileg nem kell félbehajtani a sajttal megszórt tésztalapokat, hanem csak fel kell vágni csíkokra, és spirál alakúra formázni. Én is eszerint jártam el kezdetben, de a tölteléket vonzotta a gravitáció. 2-3 bénára sikeredett rúd és némi káromkodás után fogtam magam, félbehajtottam a tésztát, és csak ezután vágtam fel csíkokra. Így hoppon maradt a gravitáció. :D
A recept nem ír sót, én azonban azzal is meghintettem, különben a nyers tésztában lévő sómennyiség édes kevés lett volna. Az ízesítés részben megegyezik az olvasottakkal, én csak egy csöppet bolondítottam rajta a csilivel. A sütési módról szintén nem szólt a fáma, ami pedig nem mindegy. Mivel a leveles tésztát mindig hőlégkeveréssel sütöm, ezért ezek a „ropik” is így készültek.
Mi tejfölbe mártogatva eszegettük, mert hát ugye mi már csak ilyenek vagyunk, a tejföl mindenhez is jó. :D






Hozzávalók kb. 40 darabhoz:

40 dkg gyors leveles tészta
10 dkg parmezán sajt, reszelve
1 púpozott tk. őrölt pirospaprika (édes nemes)
egy nagy csipet őrölt csili
egy nagy csipet őrölt zöld bors

1 kis tojás sárgája
1 ek. tej

elkészítés:

  1. Az előzőleg elkészített leveles tésztát lisztezett felületen 40x25 cm oldalhosszúságú, 2 mm vastag téglalapra nyújtjuk, majd lazán feltekerjük a nyújtófára, és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. 20 percet hűtőben pihentetjük.
  2. A tésztát ismét lisztezett felületre fektetjük úgy, hogy a hosszabbik oldala legyen hozzánk közelebb, és félbevágjuk. Így 2 db 20x25 cm-es téglalapot kapunk, amiket szintén úgy fordítunk, hogy hozzánk közelebb legyen a hosszabbik oldaluk.
  3. Mindkét tésztalapot lekenjük tejjel kevert tojássárgájával, meghintjük a fűszerek keverékével, majd elosztjuk rajtuk a reszelt sajtot. Kissé lenyomkodjuk.
  4. Fentről lefelé félbehajtjuk és kicsit lenyomkodjuk Az így kapott 10x25 cm-es tésztalapokat kb. 1,5 cm széles csíkokra szeljük.
  5. Egy tésztacsíkot a kezünkbe veszünk, és a két végét egymáshoz képest ellentétes irányban 6-szor megcsavarjuk. Így kialakul a spirálforma. (Könnyebb, ha csak az egyik végét csavarjuk, a másikat pedig megtartjuk.) Kissé széthúzzuk, hogy hosszabb legyen. Így járunk el a többivel is.
  6. A rudacskákat sütőpapírral bélelt tepsikre sorakoztatjuk, és előmelegített sütőben aranysárgára sütjük. Rácson hagyjuk langyosra hűlni, majd üvegpoharakba állítva azonnal kínáljuk.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: hőlégkeverés
sütési idő: kb. 8 perc



















Forrás: Michel Roux – Tészta varázs

2015. június 19.

Gyors leveles tészta






Korábban már elkészítettem a Michel Roux receptje szerinti klasszikus leveles tésztát, de mivel az időigényesebb, ezért most erre a gyorsabb változatra esett a választásom. Kíváncsi voltam, igaz-e, amit a könyv állít erről a tésztáról, miszerint majdnem olyan jól meg tud emelkedni sülés közben, mint a klasszikus verzió.
Bár a fagyasztómban mindig van bolti leveles tészta tekintettel a sürgősebb esetekre –, most mégsem volt kedvem azt használni, mert egyrészt le akartam tesztelni egy bizonyos sütihez, másrészt pedig egy másik étel miatt sem ártott kipróbálnom ezt az időmegspóroló receptet.
Kijelenthetem, hogy beleszerettem ebbe a tésztába, mert valóban szépen megemelkedik és tetszik az állaga is. :)

Hozzávalók 60 dkg nyers tésztához:

25 dkg finomliszt
25 dkg hideg vaj
½ tk. só
1-1,25 dl jéghideg víz

elkészítés:

  1. A tálba szitált liszt közepében kialakított mélyedésbe tesszük a felkockázott vajat, a sót, és összemorzsoljuk.
  2. Apránként annyi vizet dolgozunk hozzá, amennyit a liszt felvesz, anélkül hogy túlzottan kidolgoznánk a tésztát. Cipóvá formázzuk, folpackba csomagoljuk, és fél órára hűtőbe tesszük.
  3. A pihentetett tésztát lisztezett deszkán 40x20 cm-es téglalapra nyújtjuk. A rövidebbik oldalánál fogva jobbról behajtjuk a tészta közepéig, majd ráhajtjuk balról is. A háromba hajtott tésztát 90°-kal elforgatjuk.
  4. Az előbbi módon kinyújtjuk, ismét háromba hajtjuk, és becsomagolva, félórát hűtjük. A nyújtást és a hajtogatást még kétszer ismételjük, miközben minden alkalommal elforgatjuk a tésztát.
  5. A kész tésztát becsomagoljuk, és felhasználás előtt újabb fél órára hűtőbe tesszük.
Megjegyzés:
Hűtőben 3 napig, lefagyasztva 1 hónapig is eláll.

Receptek gyors leveles tészta felhasználásával:
Gombás-parmezános besamellel töltött rétesbatyu
(fehér lisztből is elkészíthető)

Gyümölcsös-túrókrémes virágok
Fahéjas-vaníliás almás rétes
Mascarponés-túrós-sajtos csiga
Mini sonkás-sajtos roló
Parmezános rudacskák
Virslis párnácskák csípős, parmezános mártással
Zöldséges kosarak




Az elkészítés főbb lépései:

az összeállított tészta kinyújtása

hajtogatás, nyújtás, elforgatás


Forrás: Michel Roux – Tészta varázs


2015. június 15.

Sonkás-kukoricás pizza (kövön sütötve)





Már nagyon ki voltunk éhezve a pizzára, ezért a nagy meleg ellenére vasárnap délre beizzítottam a sütőt, hogy kedvencünk végre az asztalra kerülhessen. Most a lehető legegyszerűbb feltétet választottam, azt, ahogyan mindenki jól ismeri. Nincs benne semmilyen különleges hozzávaló, és a gyerekeknek talán ez a változat a kedvencük. Még a csípős fűszereket is mellőztem, viszont a paradicsom igencsak dominál benne, ami az én konyhámban nem sűrűn fordul elő. Így nyáriasabb jellegű lett, és friss ízű. Szándékosan sokat tettem rájuk a szószból. A kész pizzákat pedig az anyósomtól kapott mini bazsalikomlevélkékkel díszítettem. Mindkettőnknek nagyon ízlett. :)
A sütőkővel való sütést még csak most próbálgatom, és bár én a pizzát mindig hőlégkeveréssel sütöm, ez a változat most alul-felül sütéssel készült. Majdnem pont olyan lett, mint a jól megszokott pizzám. Bevallom, én nem rajongok a ropogós tésztájú pizzáért, így direkt örültem, hogy ez nem lett olyan, hanem ugyanolyan puha, ahogyan mi szeretjük.
A kövön sütés olyan izgalmasnak bizonyult, hogy vacsorára bedagasztottam még egy adag pizzatésztát, de a sütőt 250°C-ra való előmelegítés után visszavettem 220°C-ra, és hőlégkeverésre állítottam. Nekem így lett az igazi, jó levegős volt a belseje. :)


Hozzávalók 6 kis pizzához:

a tésztához:
25 dkg finomliszt
1
½ ek. olívaolaj
1 tk. só
1 tk. cukor
1,5 dkg friss élesztő
kb. 1,5 dl víz

a paradicsomszószhoz:
1 doboz (400 g) darabolt paradicsom
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
2 ek. olívaolaj
őrölt fekete bors
szárított oregánó

1 csapott ek. (nyírfa)cukor

a feltéthez:
15 dkg pizzasonka
10 dkg konzervkukorica
15 dkg sajt (ementáli, eidami vagy trappista)
aprított petrezselyemzöldje és bazsalikomlevelek a díszítéshez

elkészítés:

  1. A tálba szitált, cukorral vegyített liszt közepébe morzsoljuk az élesztőt, hozzáadunk egy kis lisztet, elkeverjük kevés langyos vízzel, és letakarva felfuttatjuk.
  2. A felfutott élesztőt, a sót a többi vízzel és az olívaolajjal együtt a liszthez adjuk, és lágy tésztává dagasztjuk. Vékonyan kiolajozott tálban, letakarva, meleg helyen megkelesztjük.
  3. A szószhoz a lereszelt vöröshagymát a felhevített olajon megdinszteljük, közben sóval, borssal oregánóval ízesítjük, hozzákeverjük a zúzott fokhagymát, rátesszük a paradicsomot a levével együtt, és pár percig fedő alatt, majd fedő nélkül pároljuk. Kissé elforraljuk a levét, majd cukorral ízesítjük.
  4. A feltéthez a felkockázott sonkaszeleteket összekeverjük a kukoricával.
  5. A sütőt előmelegítjük 250°C-ra, majd miután elérte a kellő hőfokot, további fél órát melegítjük.
  6. A megkelt tésztából lisztezett munkalapon 6 gombócot formázunk, és 10 perc pihentetés után kb. 18 cm átmérőjű körlapokra nyújtunk.
  7. Három tésztalapot a liszttel behintett sütőlapátra teszünk, gazdagon megkenjük a paradicsomszósszal, megszórjuk reszelt sajttal, és elosztjuk rajtuk a feltétet.
  8. A pizzákat (ha szükséges, konyhai lapáttal rásegítve) egymás után a sütőkőre csúsztatjuk, és megsütjük.
  9. A kész pizzákat rácsra szedjük, kicsit hűlni hagyjuk, majd finomra vágott petrezselyemmel, bazsalikomlevélkékkel megszórva kínáljuk.
sütési hőfok: 250°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 10 perc


Megjegyzés, tipp:
A sütőkőre egyszerre 3 kis pizza fér rá, így 2 részletben tudjuk megsütni.









2015. június 11.

Grillezett darált hús





Imádjuk a grillezett húsokat, de eddig még sosem készítettem csevaphoz hasonlóan darált húsból. Most jött el az ideje, hiszen tele van vele a fagyó a múltkori feledékenységemnek köszönhetően.A hétvégi kerti grillezés után sajnos most csak a serpenyős változatot tudtam feltálalni, de így is nagyon finom lett, és bevallom, simán megettük ketten majdnem az egészet, ki-ki a maga salátájával. :D






Hozzávalók 20 darabhoz:


50 dkg darált sertéshús
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 ek. őrölt pirospaprika
őrölt kömény
cayenne bors

2 ek. mangalicazsír

elkészítés:
  1. A lereszelt vöröshagymát, a zúzott fokhagymát és a fűszereket alaposan összedolgozzuk a hússal.
  2. A masszából kiveszünk 1 evőkanálnyit, meggömbölygetjük, majd két tenyerünk között meghengergetjük, és saslikpálcára húzzuk. Így járunk el a többi hússal is.
  3. Serpenyőben vagy grill lapon, felhevített zsíron minden oldalukon pirosra sütjük. Kerti grillen vagy samott lapon való sütés esetén a húst előzőleg meglocsoljuk olvasztott zsírral, és sütés közben is néha-néha locsolgatjuk.
Tipp:
Ha hosszabb saslikpálcánk van, akkor 2 húshengert is ráhúzhatunk.


Megjegyzés:
A képeken látható köretek: paparikasaláta retekkel és kapros almasaláta sárgarépával.









2015. június 8.

Hideg, vörösboros eperleves






Még mindig van eper, ezért bőszen veszem a közeli zöldségesnél. Általában ivójoghurt készül belőle, vagy csak magában eszegetem. Most viszont úgy gondoltam, levest készítek, hiszen eperből még sosem csináltam. Nem akartam megfőzni, mert fölöslegesnek éreztem. Kíváncsi voltam, milyen lesz, ha kókusztejjel és kókuszcukorral ízesítem. A leves jól vizsgázott, és nem csak finom, de egészséges is. A kókusz ízű tejszínhab pedig nagyon feldobta. Üdítő, könnyű ebéd, és kellően hűsít is. Mindketten nagyon tele lettünk vele. :)






Hozzávalók 2 személyre:

a leveshez:

30 dkg földieper
0,5 dl bodzaszörp
0,5 dl félédes vörösbor
3 dl kókusztej (1 dl kókusztejszín + 2 dl víz keverékéből)
3 dkg kókuszcukor darálva
pár csepp citromlé

a tálaláshoz:
10 dkg földieper
1 dl kókusztejszín
1 csapott ek. nyírfacukor
pár szem pisztácia, aprítva (vagy mandulapehely)
néhány levélke citromfű

elkészítés:

  1. A tálaláshoz a kókusztejszínt magas falú edénybe öntjük, és 20 percre betesszük a fagyasztóba, hogy jól lehűljön. Félig felverjük, majd a nyírfacukorral együtt kemény habbá verjük. Negyedórára hűtőbe tesszük.
  2. Az epret megmossuk, kicsumázzuk, feldaraboljuk, és 10 dkg kivételével turmixgépbe vagy lábasba/tálba tesszük.
  3. Felöntjük a kókusztejjel, a borral, a bodzaszörppel, kókuszcukorral, citromlével ízesítjük és összeturmixoljuk. (Akit zavarnak a kis magocskák, az sűrű szövésű ruhán átszűrheti a levest.)
  4. A félretett eperdarabokat elosztjuk 2 csészében vagy leveses tálkában, és rámerjük a behűtött eperlevest. Kókusztejszínhabbal, citromfűvel díszítjük és megszórjuk aprított pisztáciával. Tálaljuk.













Kókusztermékek innen rendelhetők.