2017. május 30.

Füstölt sajtkrémes csigakeksz








Annyira odavagyok a pitetésztámért, amit nemrégiben hosszabb szünet után újra elkészítettem (a töltelék persze mindig más), hogy eszembe jutott, miért ne lehetne belőle valamilyen sós sütemény, pl. kerek kekszféleség. Mindez csak úgy átfutott az agyamon piteevés közben, de az ötletet nem dolgoztam ki, viszont ott motoszkált bennem, és várta, hogy a nagy gondolat végre testet öltsön. :D Míg nem egyik nap véletlenül ráakadtam kedvenc túrós sajtgolyóimra a Rupáner-konyha oldalán, ahol a blog háziasszonya nekem hálálkodott a receptért. Örömömben nagyon vigyorogtam, majd tüzetesebben is belekukkantottam az ő blogjába. És nini, mi jött velem szembe sok egyéb finomság mellett: egy jópofa sós sütemény, aminek a tésztája kísértetiesen hasonlított a szívemnek oly kedves pitetésztáéra. Igaz, az övé sima lisztből van, és egész tojás helyett tojássárgáját + tejfölt használ.
A próbasütés alapján sajnos kiderült, hogy az én tésztáméhoz képest ez a kis eltérés éppen elég ahhoz, hogy a kekszek megrepedjenek (igaz, a liszt nálam az alább olvasható keverék volt). Sőt már nyers állapotában is ez a szépséghiba jellemezte a tésztát, és a feltekert „bejgli” felületén hosszában árkok keletkeztek. Így hát maradtam a saját, jól bevált lisztkeverékemnél, az egész tojásomnál, és az összeállításhoz tejföl helyett vizet használtam, ahogy máskor is szoktam. Tuti biztosra vettem, hogy ebből a tésztából nem csak pitét, hanem tökéletes sós kekszet lehet sütni. Tekerés közben aztán újfent megfogalmazódott bennem, hogy imádom a pitetésztámat, mert második nekifutásra bezzeg nem repedt ki. :D Még egy csöppet variáltam is rajta – oregánó került a tésztába (ezúton is köszönet Ancsának és Csonginak az olymposi oregánóért), a töltelék a Margóénál kevesebb vajjal készült, ill. normál sajt helyett füstös ízű lett.
Ez a kekszike minden szempontból nyerő – még sokszor el fogom készíteni, mert nagyon eteti magát. Vendégvárónak kifejezetten ajánlom. :)






Hozzávalók kb. 28-30 darabhoz:

a tésztához:
15 dkg fehér tönkölybúzaliszt
10 dkg zabpehelyliszt
1 tk. morzsolt oregánó
12,5 dkg vaj
1 tojás
1 ek. cukor
1 tk. só
kb. 30 ml hideg víz

a sajtkrémhez:
8 dkg reszelt Parenyica sajt
3 dkg vaj
2 dkg fehér tönkölybúzaliszt
0,75 dl tej
1 tojássárgája
őrölt fekete bors


elkészítés:

  1. A sajtkrémhez a felforrósított vajat csomómentesre keverjük a liszttel, folytonos keverés mellett hozzácsorgatjuk a sóval, borssal ízesített forró tejet, és sűrű mártássá főzzük.
  2. Felolvasztjuk benne a sajtot, és miután kicsit hűlni hagytuk, hozzákeverjük a tojássárgáját. Langyosra hűtjük.
  3. A tésztához az oregánóval vegyített lisztkeverékhez adjuk a többi hozzávalót, morzsalékosra dolgozzuk, a vízzel összeállítjuk, és sima felületű tésztává gyúrjuk. (Nyújtás előtt nem kell hűteni.)
  4. Lisztezett felületen 28x22 cm-es téglalap alakúra kinyújtjuk, a felületét egyenletesen megkenjük a sajtkrémmel úgy, hogy a tőlünk távolabb lévő szélétől üresen hagyunk egy kb. 3 cm széles sávot. A hosszabbik oldalától kiindulva feltekerjük.
  5. A töltött tésztarudat folpackba csomagoljuk, és fagyasztóba tesszük 1-2 órára. 15 percet szobahőmérsékleten hagyjuk, majd 7-8 mm vastag szeletekre vágjuk.
  6. A csigákat sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, és előmelegített sütőben addig sütjük, hogy a töltelék megolvadjon, egy kis színt kapjon, de a tészta még világos maradjon.
  7. A tepsin hagyjuk kihűlni, majd tálra rendezve kínáljuk.
sütési hőfok: 190°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 15 perc













Ihletadó recept: itt

2017. május 28.

Mini briósfelfújt málnával







Megmaradt néhány darab mazsolás briós, és mivel már kissé megszikkadtak, egyértelmű volt, hogy édesség lesz belőlük. Mi más is, mint felfújt?! Én ui. nagyon-nagyon szeretem ezt az egyszerű desszertet. Málnával még sosem készítettem, de tudtam, hogy így is finom lesz. :) Eddig mindig sütőtálba rétegezve készítettem, most viszont kapcsos tortaformában akartam megsütni. De aztán kitaláltam, hogy muffintepsibe rendezem. Szerintem jópofa lett így – mint egy nagy süncsalád. :D
Reggelire egy bögre kakaó vagy egy csésze tea mellé tökéletes ez a kívül ropogós, belül puha, illatos sütemény. :)



 


Hozzávalók 12 darabhoz:

30 dkg mazsolás briós vagy édes zsemle
15 dkg málna
2 tojás
2 dkg Bourbon vaníliás cukor
6 dkg kristálycukor
2 dl tejszín
vaj a kenéshez és a sütéshez
porcukor a szóráshoz

elkészítés:

  1. A briósokat függőlegesen kisujjnyi vastag szeletekre vágjuk, az egyik oldalukon megvajazzuk, majd felkockázzuk.
  2. A muffintepsi olvasztott vajjal kikent mélyedéseibe lerakunk egy-egy réteg brióst, rászórunk néhány gyümölcsszemet, majd befedjük azt egy újabb adag briósréteggel.
  3. A tojásokat a kétféle cukorral robotgéppel fehéredésig keverjük, hozzáöntjük a tejszínt, és az öntetet evőkanalanként elosztjuk a mélyedésekben lévő gyümölcsös briósok között. (4-4 evőkanálnyi jut mindegyikre.) Amíg a sütő bemelegszik, állni hagyjuk, majd a tepsit sütőbe toljuk.
  4. Rácsra téve hagyjuk langyosra hűlni (melegen is tálalhatjuk), majd a kis desszerteket kivesszük a tepsiből, és porcukorral meghintve tálaljuk.
sütési hőfok: 170°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 30 perc












2017. május 25.

Vaníliakrémes rózsa







Amikor legutóbb Tortelina blogján jártam, szembe jöttek velem ezek a helyes kis kelt rózsák. Egészen pontosan a csokoládéval töltött változat. Bár úgy is biztos nagyon jó, én első alkalommal három különböző ízű lekvárral töltöttem meg, csak hogy leteszteljem magát a süteményt. A tésztába ekkor még kukoricalisztet is tettem, és bár nagyon ízlett, sőt az állaga is klassz volt, néhány darab itt-ott picit sajnos kirepedt. Ez a kukoricaliszt átka.
Tény, hogy ennek a péksüteménynek az elkészítése elég időigényes, de ezekért a szép rózsaformákért néhanapján mégis megéri bíbelődni vele. Akár töltelék nélkül is megsüthetjük, hiszen ez a csavart minta sima kalácsnak is jól mutat.
Második nekifutásra vaníliapudinggal akartam megtölteni, de a puding végül krémmé módosult, és ez a finomság kerekedett ki belőle. A töltelék egyébként kísértetiesen hasonlít a Zott vaníliás Monte pudingjához, amit anno nagyon szerettem.
Sütés közben belengte a konyhát a finom vaníliaillat. :) Szeretem az ehhez hasonló, mutatós, kelt édességeket. :)






Hozzávalók 12 darabhoz:

Tésztához:
50 dkg fehér tönkölybúzaliszt
6 dkg vaj vagy kókuszolaj
6 dkg nyírfacukor
1 tojás
1 tk. só
2,5 dkg friss élesztő
kb. 2 dl tej

Töltelékhez (kb. 30 dkg-hoz):
2,8 dl tej
45 g vaníliaízű pudingpor
2 cs. Bourbon vaníliás xilit
4 dkg puha vaj

Továbbá:
vaj a sütőformához
nyírfaporcukor a szóráshoz

elkészítés:

  1. A töltelékhez 2 dl felforralt tejhez hozzáöntjük a maradék tejben csomómentesre kevert pudingport, és felfőzzük. Miután a puding kihűlt, eldolgozzuk a vaníliás nyírfacukorral habosra kavart vajjal.
  2. A tésztához a liszt közepében kialakított mélyedésbe morzsolt élesztőt simára keverjük a langyos tejjel, és letakarva felfuttatjuk. Hozzáadjuk a nyírfacukrot, a sót, a langyosra hűlt, olvasztott vajat, a felvert tojást, és megdagasztjuk a tésztát. Vékonyan kivajazott tálban, letakarva, meleg helyen a kétszeresére kelesztjük.
  3. A megkelt tésztát 36 egyenlő részre osztjuk, meggömbölygetjük, és 15 percig letakarva kelesztjük.
  4. A tésztadarabokat körlapokra nyújtjuk, majd 3 tésztakör közepén elkenünk 1-1 csapott teáskanálnyi vaníliakrémet. Mindegyiket háromszög alakúra összehajtjuk – ahogy a palacsintát szokták –, és a széleket kissé lenyomkodjuk.
  5. 3 tésztaháromszöget csúcsukkal lefelé egymás mellé fektetünk úgy, hogy az oldalaik kissé fedjék egymást, és balról jobbra haladva feltekerjük. Rózsabimbóhoz hasonló alakja lesz. Így járunk el a többi tésztával is.
  6. A péksüteményeket a vajjal kikent muffintepsi mélyedéseibe ültetjük, és amíg a sütő bemelegszik, letakarva kelesztjük.
  7. Sütőbe toljuk, készre sütjük, majd rácsra téve hagyjuk kihűlni. Nyírfaporcukorral meghintve kínáljuk.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés (alulról a 2. rácson)
sütési idő: kb. 25 perc

Megjegyzés:

A péksütemény ugyanezekkel az arányokkal normál liszttel, fehér cukorral és egyéb márkájú, vaníliaízű, főzős pudingporral is elkészíthető.












A recept a Kifőztük gasztromagazin májusi számában is megjelent.

2017. május 22.

Kaporszósz







Sajnos tavaly egyáltalán nem jutottunk kaporhoz, de idén végre örülhettünk neki, mert a minap apukám – népszerűbb nevén Ápá – hozott nekünk egy hatalmas csokor zsenge kaprot. A Kutyafül már nagyon vágyott egy kis kaporszószra, úgyhogy pont jókor jött ez a kedves ajándék. :)
Részemről ezt az aromás növényt csak pár éve szerettem meg, és ha már így történt, annak idején semmi sem hátráltatott abban, hogy elkészítsem a Fahéj barátnőm receptje szerinti kapormártást. Aztán sokáig nem került rá sor, hogy újra megcsináljam. Később egy kis módosítással – édesebb kivitelben, mert a Kutyafül úgy jobban szereti – újra asztalra került, és a blogra is feltettem. De valahogy mégsem volt az igazi, így hát töröltem. Ahhoz a korábbihoz képest most csak egy kicsit változtattam rajta, és végre olyan lett, amin szerintem már nem kell variálni. Nekünk így ízlik a legjobban. :)






Hozzávalók 2 személyre:

1 nagy csokor zsenge kapor (az erős szára nélkül)
1 fej vöröshagyma
2 ek. vaj
4 ek. fehér tönkölybúzaliszt
0,5 l zöldség alaplé
1 dl tejszín
2 ek. cukor (vagy kevesebb annak, aki a sósabb ízű szószt kedveli)
őrölt fehér bors

pár csepp frissen facsart citromlé

elkészítés:
  1. A kis kockára vágott hagymát a felforrósított vajon üvegesre pároljuk, majd hozzáadjuk a felaprított kapor 2/3-át, és elkeverjük.
  2. Rászórjuk a lisztet, kis lángon, kevergetve 1 percig sütjük, majd felöntjük az alaplével, és 5 percig főzzük. Botmixerrel pépesítjük.
  3. Hozzáadjuk a tejszínt, összeforraljuk, majd a szószt cukorral, kevés őrölt borssal és sóval ízesítjük. Tálaljuk.

Megjegyzés:
Ha kevesebb liszttel, azaz hígabbra készítjük, grillezett húsokhoz, rántott palacsintához kellemes ízű mártásként szolgál így édeskésen is (a fenti recept egyébként mártásnak 6 személyre elegendő), de főzelék sűrűségű szószként, amilyen ez a recept is, adhatjuk rántott hús vagy akár zöldségfasírt mellé.










2017. május 20.

Füstölt sajtos hagymaraguval töltött, roston sült csirkemell







Az általam egyszerűen csak hagymaragunak nevezett gezemice óriási kedvenc nálunk, én legalábbis teljesen odavagyok érte. Amikor saját készítésű pizzára vágyom, rendszerint egy ehhez a töltelékhez nagyon hasonló hagymás feltéttel készítem. Nemrégiben sült húsra téve szerepeltettem, és annyira ízlett, hogy mindenképp be akartam mutatni itt a blogon. Aztán eljött a grillszezon, és kitaláltam, hogy legyen belőle töltött hús, mert akkor az imádott hagymaragu a szintén hőn szeretett, szabad tűz fölött grillezett husival együtt landolhatna a tányéromon. Így is lett, sőt egy kicsit még bolondítottam is rajta, mert paprika, bacon és füstölt sajt is került a hagyma mellé. Így triplán füstös lett a husi, és ez lett nálunk az idei év első, samottlapon készített grillétele a múlt hétvégén, amit a telkünkön fogyasztottunk el madárcsicsergés közepette. :) Azt hiszem, örök kedvenc lesz, annyira jól sikerült. :) Mivel jó sokat sütöttem, mindkettőnk nagy örömére 3 napig ehettük, otthon is megteremtve ezzel a kerti partik hangulatát. :D






Hozzávalók 8 személyre:

Töltött húshoz:
1,2 kg csirkemellfilé (2 egész)
20 dkg kockázott, füstölt, húsos szalonna
2 fej vöröshagyma (tisztítva mérve 20 dkg)
1 bocskor- vagy kaliforniai paprika (kb. 10 dkg)
10 dkg reszelt Parenyica sajt
8 dkg tejföl (20%-os)
1 tojás
½ mk. őrölt fűszerkömény
őrölt fekete bors


Páchoz:
2 ek. cajun fűszerkeverék
1,5 ek. Provence-i fűszerkeverék
citrombors
8 nagy gerezd zúzott fokhagyma
napraforgóolaj

elkészítés:
  1. A szalonnát zsiradékmentes serpenyőben üvegesre sütjük (ha szükséges, adunk még hozzá egy kevés zsírt), rátesszük a vékonyra szelt vöröshagymát, és a kis kockákra aprított paprikát. Megsózzuk, puhára pároljuk, majd hűlni hagyjuk.
  2. A tejfölt elkeverjük a tojással, a fűszerköménnyel, kevés őrölt borssal és sóval ízesítjük, majd hozzádolgozzuk a sajtot.
  3. A belső filéktől megfosztott fél mellfiléket lapjában 2-2 szeletre vágjuk, és két ív folpack között kiklopfoljuk. (8 nagy szeletnek kell lennie.) A belső filéket is kiklopfoljuk, és szükség esetén kipótoljuk velük a nagy hússzeleteket, vagy befoltozzuk velük az esetleges szakadásokat.
  4. A sajtos hagymaragut nyolcfelé osztjuk, egy-egy adagot a hússzeletek egyik felére halmozunk, majd ráhajtjuk a hús másik felét. A széleket néhány helyen fogvájóval összetűzzük.
  5. A pác hozzávalóit tálba téve elkeverjük, beletesszük a töltött húsokat (fontos, hogy a fűszeres olaj ellepje a szeleteket), folpackkal letakarjuk, és minimum fél napra hűtőbe tesszük.
  6. A rost- vagy samottlapot felforrósítjuk, rátesszük a húsokat, és a fűszeres olajjal néha-néha meglocsolva, mindkét oldalukon pirosra sütjük. Tetszés szerinti körettel azonnal tálaljuk.

Tipp:
Az ételt grillserpenyőben vagy sütőben is megsüthetjük, miközben a fűszeres olajjal gyakran locsolgatjuk.
Köretnek bármilyen, majonézes alapú salátát ajánlok: pl. újhagymás krumplisalátát (lásd a fotókon), sárgarépás jégsalátát, tojás- vagy kukoricasalátát, amiket akár gyümölcsökkel bolondítva (almával, kivivel) is készíthetünk. Aki szereti, valamilyen friss salátát is ehet mellé.












2017. május 16.

Mazsolás briós







Egészen mást terveztem sütni, de végül ezek a zsemlék kerekedtek ki a brióstésztából, amit egyébként most először próbáltam ki. Egyáltalán nem volt bizodalmam hozzá, amikor tudatosult bennem, hogy abszolút nincs benne tej vagy víz, sőt alig tartalmaz élesztőt, a liszt mennyiségéhez képest sok a tojás, ráadásul annyi vaj kell hozzá, hogy ujjuj. Mivel azonban az alaprecept a Szakácsok Könyvében található, és a híres-neves Pierre Hermé jegyzi, úgy gondoltam, mégis hinnem kell a hozzáértő cukrásznak, és juszt is nekifogok. A könyv figyelmeztetett, hogy a brióstészta igen ragadós, és valóban nehezebben kezelhető is volt, amikor formáztam. Viszont tényleg úgy viselkedett, és úgy is nézett ki dagasztás közben, ahogy írták, ill. ahogyan a fázisfotók mutatták – szépen elvált a tál oldalától, és selymes állagú lett.
Én előző nap dagasztottam be, ezért a tészta jó hideg volt, de sajnos még így sem mertem kinyújtani, és kiflikké formázni. Mert, hogy az lett volna belőle az eredeti terv szerint, ráadásul töltött. Úgyhogy inkább a könyvben is benne lévő mazsolás zsemlék mellett maradtam. A recept nem írt plusz kelesztést a sütés előtt, ezért csak addig pihentettem, amíg a sütő elérte a kellő hőfokot. Szerencsére a péksütik így is szépen megdagadtak sütés közben, de azért lehet, hogy nem ártana tovább keleszteni, hogy még levegősebb legyen.
Bár attól tartottam, hogy a rengeteg vaj ki fog sülni belőle, ez mégsem következett be, és csak épp annyi volt látható a zsemlék alatt, ami a vajas kifli vagy a pogácsa alatt is tapasztalható.
Egyetlen negatívumot tudok csak felhozni a zsemlék ellenében: kissé seízűek, amolyan se nem sós, se nem édes kategória, de mivel mazsolás, ezért nekem hiányzik belőle a több cukor.
Lekvárt vagy mogyorókrémet javasolok hozzá, hogy édesebb legyeny. Nem próbáltam ki több cukorral készítve, de szerintem simán beletehetjük, nem fogja elrontani a tésztát. :)

Másnap utánanéztem a brióstészta receptjének a Tésztavarázs c. könyvemben is, amiben a másik híresség, Michel Roux osztja meg a titkot az olvasóval. Nincs nagy eltérés a két recept között, de azért egyszer azt a változatot is kipróbálom. :)






Hozzávalók 10 darabhoz:

Tésztához:
25 dkg rétesliszt
20 dkg szobahőmérsékletű, felkockázott vaj
2,5 dkg porcukor (vagy ízlés szerint)
3 és ½ tojás
7 g friss élesztő
1 csapott tk. só
5 dkg csemegemazsola

Kenéshez:
½ tojás
1 ek. tej
½ mk. porcukor

elkészítés:
  1. A tálba mért liszthez morzsoljuk az élesztőt, beletesszük a cukrot, és alaposan elkeverjük.
  2. Hozzáadjuk a tojásokat, és robotgéppel összedolgozzuk. Amikor a tészta elválik a tál oldalától (ez kb. 5 perc), beletesszük a sót, a vajat, és robotgéppel addig keverjük, amíg a tészta újra el nem válik a táltól (ez újabb kb. 5 perc).
  3. A selymes állagú tésztát folpackkal letakarjuk, és szobahőmérsékleten 2 óra alatt a kétszeresére kelesztjük.
  4. A megkelt, ragadós tésztát lisztezett felületen átgyúrjuk, hogy az eredeti méretére összeessen. Visszatesszük a tálba, és folpackkal letakarva hűtőben pihentetjük másfél vagy legfeljebb 24 órát.
  5. Ha megkelt, belegyúrjuk a mazsolát, majd a tésztát 10 egyenlő részre osztjuk, és mindegyiket meggömbölygetjük.
  6. A zsemléket sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, és addig kelesztjük, amíg a sütő bemelegszik (tovább is lehet).
  7. A tetejüket lekenjük a tejjel, porcukorral kevert tojással, és pirosra sütjük. Rácsra téve hagyjuk langyosra hűlni.
sütési hőfok: 220°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 15 perc

Tipp:

A tojást úgy a legegyszerűbb megfelezni, ha felverjük, és így adjuk a tésztához. A másik felét félretesszük a kenéshez.