2021. július 25.

Fehér csokoládés jégkrémtorta málnaöntettel

 

 

 




Hazudtam a múltkor… nem is a málnás kókuszhabbal, hanem inkább ezzel az isteni, krémes jégkrémtortával zárnám a málnaszezont! :D A bokrunk ui. a tavalyi kerek egy hónapnyi szüretidőhöz képest bő 1 héttel tovább érlelte a fincsi málnaszemeket, amiket mi szorgalmasan szedtünk is, hol kisebb, hol nagyobb sikerrel. Igaz, ebben az évben több málnabokrunk van, és ami tavaly fiatal hajtás volt, az most termőre fordult, imigyen gyarapítva a termést, illetve növelve az örömünket. :) Bízom benne, hogy mindenki megbocsájtja nekem, hogy idén nyáron mégis inkább ez az édesség az utolsó, ami a frissen leszedett málnával készült. :) A többi már a mélyhűtőben elraktározott, lefagyasztott szemekből lesz. ;)





Hozzávalók 1,2 l-es kuglófformához:

25 dkg málna
10 dkg fehér csokoládé + a díszítéshez
25 dkg mascarpone
2,5 dl habtejszín
6 dkg porcukor
1 vaníliarúd

elkészítés:
  1. A megmosott, lecsepegtetett málnából 10 dkg-ot szűrőkanálba öntve átpasszírozunk, és az így kapott málnavelőt 1 dkg porcukorral édesítjük.
  2. A fehér csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, simára keverjük a mascarponéval, a többi porcukorral, a vaníliarúd kikapart magjaival, majd hozzáforgatjuk a kemény habbá vert tejszínt.
  3. A krémet szilikon kuglófformába töltjük, belenyomkodjuk a félretett málna felét, és rákanalazzuk a málnavelő 2/3-át. Néhány órára mélyhűtőbe tesszük.
  4. A jégkrémtortáról óvatosan lehúzzuk a formát, meglocsoljuk a kimaradt málnavelővel, a tetejét fehér csokoládé forgáccsal, a szélét körben málnaszemekkel díszítjük. Forró vízbe mártott, szárazra törölt késsel felszeleteljük.
Megjegyzés:
A forma nem lesz teljesen tele. Ha több krémet szeretnénk, egy kicsivel megnövelhetjük a hozzávalók mennyiségét.
 
 

 

2021. július 20.

Málnás kókuszhab (vegán)

 

 

 



Szeretett málnabokrunk június 13-án kezdte érlelni az első málnaszemet. A kis úttörőt aztán 1 hónap leforgása alatt több, mint 6 kilónyi málnatesó követte. A javát (végre nagy kanállal!) magában megettük, ill. ínségesebb időkre jó néhány dobozzal kapott belőle a mélyhűtő is – ergo az érési ideje alatt nem jeleskedtem a málnás édességek készítése terén. Mindössze háromfélét kreáltam – utolsónak ezt a végtelenül egyszerű desszertet, ami már a 20-21. (kései) szüret terméséből adódott össze, szép lezárást adva ezzel a málnaszezonnak. :)
Drága málnatöveink, jövő nyáron is számítunk rátok! ;)

 



 
Hozzávalók 2-3 személyre:

kb. 35 dkg málna
4 dl kókusztejszín (pl. Delcoco)
eritritol, xilit vagy kókuszvirágcukor ízlés szerint
bio kókuszreszelék a díszítéshez


elkészítés:

  1. A kókusztejszínt magas falú edénybe öntjük, 30 percre mélyhűtőbe tesszük, majd kemény habbá verjük.
  2. A teljes málnamennyiségből kiveszünk annyit, amennyi a rétegezéshez és a díszítéshez szükséges, a többit leturmixoljuk.
  3. A málnaszószt szűrőkanálba öntve átpasszírozzuk, és a mag nélküli málnavelőt ízlés szerinti mennyiségű édesítővel édesítjük.
  4. Attól függően, hogy 2 vagy 3 személyre készítjük, kiveszünk belőle 6 vagy 9 evőkanálnyit, és félretesszük.
  5. A többi málnavelőt óvatosan a kókuszhabhoz forgatjuk, és a félretett málnaszemekkel együtt üvegpoharakba rétegezzük.
  6. A desszertek tetejére 3-3 evőkanál málnavelőt kanalazunk, a szélüket körben kókuszreszelékkel, a közepüket 1-1 málnaszemmel díszítjük. Behűtve kínáljuk.

 


 

2021. július 14.

Sárgabarackos fagylalttorta sárgabaracköntettel

 

 

 


Az időjárás nem kedvezett a kajszitermésnek, ennek ellenére a mi egyetlen barackfánk úgy 60-70 szem gyümölcsöt érlelt. A java sajnos a teljes érési idő vége előtt lepotyogott, néhány szem pedig a koronában lelte halálát, vagyis érthetetlen módon, az ágon lógva rohadt el. A fa alá települt barackok nagy részét persze seperc alatt „kajapalotává” varázsolták a hangyák, így a fűből csak néhány darabot tudtam megmenteni – azt a bizonyos kb. 70 dekányit. Hangyátlanítás után ez a fincsi hűsítő került ki a kezem alól. Mivel fagyit/jégkrémet már nagyon rég csináltam, igazán jó ötlet volt ilyen módon feldolgozni a még savanyú gyümölcsöt. Kellemes hűsítő desszert a tikkasztó nyári napokra.

 



Hozzávalók 24 cm-es tortaformához:

a sárgabarackos krémalaphoz:
60 dkg sárgabarack (magozott mennyiség)
15 dkg görög joghurt
1,25 dl habtejszín
ízlés szerint finomítatlan nádcukor (nálam 8 dkg; a fele teljes nádcukor)

a mascarponés krémalaphoz:
25 dkg mascarpone
8 dkg finomítatlan nádcukor, darálva
1 nagy bio citrom reszelt héja
1, 25 dl habtejszín

a habgömbökhöz:
2,5 dl habtejszín
2-3 dkg finomítatlan nádcukor, darálva

az öntethez és a díszítéshez:
20 dkg sárgabarack (magozott, hámozott mennyiség)
0,5 dl frissen facsart citromlé
3 dkg finomítatlan nádcukor, darálva (vagy ízlés szerint)
3 dkg fehér csokoládé


elkészítés:

  1. 50 dkg kimagozott barackot héjastól feldarabolunk, majd a joghurttal és a nádcukrokkal együtt leturmixoljuk. Belekeverjük a habbá vert tejszín felét.
  2. A többi barackot – szintén héjastól – kis kockákra aprítjuk.
  3. A mascarponét kikeverjük a porcukorral, a citromhéjjal, és beleforgatjuk a többi tejszínhabot.
  4. A barackos krém felét a sütőpapírral bélelt kapcsos tortaformába öntjük, kanalanként elosztjuk rajta a mascarponés krémet, és elsimítjuk. Belenyomkodjuk a barackdarabkákat, rásimítjuk a többi barackos krémet, és 1-2 órára mélyhűtőbe tesszük.
  5. A díszítéshez a tejszínt a nádporcukorral habbá verjük, és gömböcskéket nyomunk a torta tetejére. Dermedésig mélyhűtőbe tesszük.
  6. Az öntethez a meghámozott, feldarabolt barackot a nádporcukorral, a citromlével magas falú edénybe téve leturmixoljuk. Az öntet egy részét kis átmérőjű csővel ellátott habzsákba töltjük, és a tejszínhabgömböcskék közeibe pöttyintünk belőle. Visszatesszük a fagyasztóba annyi időre, hogy megdermedjen.
  7. A tortát fogyasztás előtt 20 perccel kivesszük a mélyhűtőből, lekapcsoljuk róla a karimát, és tortatálra tesszük.
  8. A fehér csokoládét gőz fölött felolvasztjuk, és becsíkozzuk vele a torta tetejét. Forró vízbe mártott késsel felszeleteljük, és az öntetettel együtt kínáljuk.

 



2021. július 7.

Vaníliakrémes leveles kosárka málnával

 

 

  


Bár már megint tombol a kánikula, és ilyenkor az ember lánya inkább nem kapcsolja be a sütőt, de ezekért a fincsiségekért bizony megéri még 2-3 fokot hozzáadni a konyha hőmérsékletéhez. :D Persze galád vagyok, mert én ezt a sütit jó pár nappal ezelőtt gyártottam. Sőt, a házi leveles tésztát is akkor készíttetem hozzá, amikor a lehűlés egy kis enyhülést nyújtott a legutóbbi vad meleg után. Úgyhogy könnyen beszélek. :D Utóbbit (a tészta házilagos elkészítését) persze kiválthatjuk bolti tésztával is, és akkor nyilvánvalóan jóval kevesebb időbe kerül az egész procedúra. Ám aki a gyakorlottabb háziasszonyok közül elég őrült bátor ahhoz, hogy a hőség kellős közepén álljon neki, azt megnyugtatom, hogy simán megoldható a dolog úgy is, csak gyorsabban kell dolgozni vele, és érdemes növelni a hűtési időket. Én – felkészülve a melegre – direkt nagy adagot gyúrtam be, úgyhogy legközelebb már csak a formázásra lesz gondom.
Egyébként ez a 3. kalandom a kifordított leveles tésztával, és bizony már ennyi is elég volt ahhoz, hogy abszolút könnyen és gyorsan menjen a vele való munka. Szóval egyértelműen szuper döntésnek bizonyult az a bizonyos első alkalom, amikor nekifogtam. Azért méltatom kiemelten ezt a tésztát, mert azt szeretném, ha más is rászánná az időt, és tenne vele legalább egy próbát (persze inkább a hűvösebb idő beálltával), mert tuti nem fog csalódni, sőt nagy dicséreteket zsebelhet be érte. Nekem már lelkifurdalásom lenne, ha bolti leveles tésztát vennék (nem csak a pálmaolaj tartalom miatt). Tény, hogy házilag – a hűtési idők miatt – tovább tart elkészíteni, de megéri rááldozni egy délelőttöt, amikor egyébként is a konyhában van dolgunk, mert csupán az összeállítása telik több időbe, de a nyújtás/hajtogatás már haladós.
Alig vártam, hogy idén is szüretelhessünk a málnabokrainkról (már közel 4 kilónál járunk!), és amellett, hogy jó néhány napon át reggelire nagy kanállal ehetjük ezt a szívünknek oly' kedves gyümölcsöt, most végre édességet is gyárthatok belőle. Ezek a kis kosarak olyan cukik szerintem. :) Nem beszélve arról, hogy a bennük rejtőző habos állagú vaníliakrém már önmagában is imádni való, hát még a tésztával együtt – tényleg nagyon passzolnak egymáshoz. Az üde málnaszemek pedig megkoronázzák az egészet. Akár házi, akár bolti tésztából készítjük is, az eredmény isteni! ;)

 



Hozzávalók 12 darabhoz:

60 dkg leveles tészta (kifordított vagy klasszikus)
2,5 dl habtejszín
2 cs. Bourbon vaníliás cukor
2,5 dkg porcukor
1,5 dkg étkezési kukoricakeményítő
5 dkg 20%-os zsírtartalmú tejföl
1 dkg vaj (elhagyható)
1 kis tojás a kenéshez
6-7 szem málna/kosárka

elkészítés:
  1. Az elkészített leveles tésztát liszttel hintett munkalapon 40x30 cm-es, 3-4 mm vastag téglalapra nyújtjuk, és 10x10 cm-es négyzetekre vágjuk. (Ha nagyon megpuhulnának, formázás előtt hűtőbe tesszük.)
  2. Az egyik kis négyzetlapot a szélétől 0,5 cm-re (és azzal párhuzamosan) bevágjuk, majd mindig egyet fordítva rajta, a másik 3 tésztaszélt is ugyanígy bevágjuk. Közben vigyázunk arra, hogy a tésztát a bevágások találkozásánál két sarok esetében ne vágjuk végig.
  3. A vágás mentén létrejött belső négyzet széleit lekenjük vízzel.
  4. Az egyik végigvágott csücskénél fogva áthajtjuk a tésztát a vele szemközt lévő sarokig, majd onnan is áthajtjuk a tésztát az előbbi fölött. (A széleket épp csak egy kicsit nyomkodjuk le, hogy sülés közben meg tudjon majd emelkedni a tészta.)
  5. Az így elkészített tésztakosárkákat tálcára sorakoztatjuk, és 30 percre hűtőbe tesszük. Ezután tepsire rendezzük, a széleiket lekenjük felvert tojással, és előmelegített sütőben pirosra sütjük. Rácsra szedve teljesen kihűtjük. (A sütés közben felemelkedett tésztabelső körbevágjuk, és kivesszük a kosárkák közepéből.)
  6. A vaníliakrémhez a keményítőt a porcukorral és a vaníliás cukorral lábasba szórjuk, simára keverjük 1,5 dl tejszínnel, és kis lángon, kevergetve sűrű pudingot főzünk belőle. Még forrón hozzáadjuk a puha vajat, és többször átkeverve, langyosra hűtjük.
  7. A tejszínpudinghoz robotgéppel hozzádolgozzuk a tejfölt, majd beleforgatjuk a többi tejszínből vert habot. Habzsákba töltjük.
  8. A kosárkák közepébe 2-3 szem málnát teszünk, rányomjuk a krémet, és málnaszemeket halmozunk rájuk. Igény szerint porcukorral is meghinthetjük.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 20 perc

 




2021. július 3.

Kapros-lila hagymás besamellel töltött fészek

 

 


 


Teljesen elvarázsolt engem ez a kifordított leveles tészta, mert a vele készült süti jobb lett, mint klasszikus leveles tésztából sütve. Persze az is lehet, hogy a sok hűtésnek köszönhető a siker – egyéb elfoglaltságaim miatt ui. a hajtogatások között ajánlott 1 óránál néha jóval több idő telt el. Ráadásul a kész nyers tészta egy egész napot pihent is a hűtőben, és csak másnap délután használtam fel. Mindennek a tetejébe, még csak nem is volt előre eldöntve, mit készítek majd belőle, hiszen hirtelen felbuzdulásból próbáltam ki, ill. mert annyira nem hittem abban, hogy sikerül. Azt meg pláne fel sem tételeztem, hogy a sütőbe kukucskálás közben majd ugrálni fogok örömömben. :D A kóstolásról meg ne is beszéljünk!
A nagy szkepticizmusom okán ezekre a könnyen és gyorsan elkészíthető kosárkákra esett a választásom – nehogy már túl sokat pepecseljek vele, ha esetleg elrontódna. :D Egyébként már régóta terveztem, hogy megsütöm, és szilveszter előtt a boltban is kapható, lefóliázott (röhejesen drága) leveles kosárkákat látva, már egyértelmű volt, hogy én ezt bizony házilag fogom elkészíteni – és nem, nem bolti tésztából, hanem azt is magam gyártom hozzá, ahogy az esetek nagy százalékában („stop pálmaolaj!” jeligére). Szóval nagy nyugodtan fogtam neki a tésztafészkeknek, de az eredményt látva, a fent jelzett módon a végén mégis röpködtem örömömben. :D Lehet, hogy a siker kulcsa a lazaság...
Tulajdonképpen megtölthetjük bármilyen sós vagy édes krémmel – én most édesbe hajló, kapros-lila hagymás besamelt készítettem hozzá, és úgy érzem, telitalálat lett, mert egykettőre bekapkodtuk a javát. :D



Hozzávalók 10 darabhoz:

50 dkg kifordított leveles tészta vagy klasszikus leveles tészta (esetleg bolti)
10 dkg lila hagyma
4 ek. zsenge kaporlevél
5 dkg vaj
4 dkg finomliszt
4 dl tej
5 dkg reszelt füstölt sajt (nálam házi pasta filata)
őrölt fekete bors
szerecsendió

1 kis tojás a kenéshez

elkészítés:
  1. A töltelékhez a finomra aprított lila hagymát a felhevített vajon megdinszteljük, megpörgetjük kevés cukorral, és megkaramellizáljuk.
  2. Hozzáadunk 2 evőkanál aprított kaprot, rászórjuk a lisztet, majd folytonos keverés mellett hozzáöntjük a felforrósított tejet. Megfűszerezzük, és közepesen sűrű mártássá főzzük.
  3. Hozzáadjuk a többi kaprot, a reszelt sajtot, és kevergetve felolvasztjuk. Többször átkeverve teljesen kihűtjük. Cső nélküli habzsákba töltjük.
  4. A felhasználásra kész házi leveles tésztát lisztezett felületen 4-5 mm vastag téglalapra nyújtjuk, és 7,5 cm-es pogácsaszaggatóval 10 körlapot szaggatunk ki belőle.
  5. 5 körlapocskából 5,5 cm átmérőjű köröket szúrunk ki, és a teli körökkel együtt tepsibe sorakoztatjuk. Nejlonzacskóba húzva 30 percre hűtőbe tesszük.
  6. A tésztakorongokat lekenjük felvert tojással (de az sem baj, ha csak a körív mentén kenjük le a tésztát), a közepüket villával megszurkáljuk, rájuk ültetjük a tésztagyűrűket, és azoknak a szélét is lekenjük tojással (a tésztafészkek oldalát ne kenjük le, különben sütés közben nem tudnak megemelkedni).
  7. A belső köröcskéket is lekenjük felvert tojással, rácsmintát vágunk rájuk, és ezeket is lehűtjük.
  8. A fészkeket a rácsos körlapocskákkal együtt sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, és előmelegített sütőben pirosra sütjük. A megemelkedett tésztakörök alját levágjuk, hogy majd kalapként rá tudjuk ültetni a fészkekben lévő töltelékre. (A köröcskéket pogácsaként is feltálalhatjuk.)
  9. A tésztafészkek megemelkedett belsejét még melegen körbevágjuk és kivesszük. Tortarácsra szedve teljesen kihűtjük, majd betöltjük a besamellel, és ha szeretnénk, rájuk biggyeszthetjük a kalapjukat.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 20 perc