2019. június 29.

Cseresznyés krémes




 


Tavaly nagyon jót tett a metszés a kis cseresznyefánknak, így idén kevesebb, de nagyobb szemű termést hozott. Kész csoda, hogy a szemek nem repedtek ki a sok eső miatt, és a kukacok is csak a gyümölcs kis részébe költöztek be. Sajnos eme ténnyel csak utóbb szembesültem (addigra bekebeleztem pár kukacot is :D ), úgyhogy a magozás némileg tovább tartott a kukactalanítás miatt. :D
Sokat agyaltam, milyen desszertet készítsek – fellapoztam érte az összes receptes könyvemet, ill. a netet is „átnyálaztam”, míg végül kipattant a fejemből egy sokadik lehetőség, ami ebben a krémesben öltött testet. Az alapötlet ilyen-olyan formában már fellelhető itt a Sünisen, de kíváncsi voltam, hogyan működik cseresznyével. Jól éreztem én, hogy szeretni fogjuk. :)






Hozzávalók 15 szelethez:

Tésztához:
30 dkg finomliszt
10 dkg porcukor
2 dkg holland kakaópor
6 g sütőpor
5 dkg vaj
1 tojás
5-6 dkg tejföl

Krémhez és a töltelékhez:
kb. 50 dkg magozott cseresznye
15 dkg cukor
1 ek. frissen facsart citromlé
1 ek. vaníliakivonat
8 dkg finomliszt
1,5 dl cseresznye főzőlé
1,5 dl tej
1 dl tejszín
15 dkg vaj

Tetejére:
10 dkg tejcsokoládé
5 dkg étcsokoládé
1 ek. napraforgóolaj
3-4 dkg fehér csokoládé

elkészítés:

  1. A tésztához a porcukorral, kakaóporral, sütőporral vegyített lisztet elmorzsoljuk a vajjal, hozzáadjuk a felvert tojást, és a tejföllel összeállítjuk.
  2. A linzerhez hasonló állagú tésztát háromfelé vesszük, és enyhén lisztezett felületen, egyenként 30x20 cm-es lapokra nyújtjuk.
  3. 2 tésztalapot a sütőpapírral bélelt gáztepsibe fektetünk, és előmelegített sütő középső részében megsütjük. A 3. lapot magában sütjük ki. (Tepsi hátulján is megsüthetjük. Akkor jó, ha az ujjbegyünkkel rányomva, épp csak egy picit nyomódik be a tészta. Nem szabad kiszárítani, különben nem tudja magát megszívni nedvességgel, és betöltve is kemények maradnak a lapok.) Rácsra téve hagyjuk kihűlni, és ha szükséges, egyenesre szabjuk a lapok széleit.
  4. A töltelékhez a cseresznyét 5 dkg cukorral, a citromlével és a vaníliakivonattal lábasba tesszük, és forrástól számítva 10 percig főzzük. Szűrőkanálba öntjük, a levét felfogjuk, a gyümölcsöt pedig hűlni hagyjuk.
  5. A krémhez a lisztet lábasba tesszük, simára keverjük egy kevés tejjel, majd felöntjük a többi tejjel, a tejszínnel és a cseresznye főzőlevével. Kis lángon, kevergetve pudinggá főzzük. Teljesen kihűtjük.
  6. A puha vajat a többi porcukorral kihabosítjuk, összekeverjük a pudinggal, és kétfelé vesszük.
  7. Az egyik tésztalapot tálcára tesszük, egyenletesen elosztjuk rajta a krém felét, kirakjuk a felezett cseresznyeszemekkel, és ráfektetjük a másik tésztalapot. Erre is krém, ill. gyümölcs kerül, majd a sort a 3. tésztalappal zárjuk. A süteményt tálcástól nejlonzacskóba húzzuk, vágódeszkával és valami nehezebb tárggyal lesúlyozzuk, és egy éjszakára hűtőbe tesszük.
  8. A tej- és az étcsokoládét az olajjal gőz fölött összemelegítjük, és rusztikusan a tésztára simítjuk. Hűtőbe tesszük dermedni.
  9. A tetejét olvasztott fehér csokoládéval becsíkozzuk, ismét dermedni hagyjuk, majd forró vízbe mártott, mindig szárazra törölt késsel felszeleteljük a süteményt.
Tipp:
Mivel a tésztalapokat vékonyra kell nyújtani, könnyen szakadnak. Egyszerűbb, ha félig kinyújtva a tepsibe tesszük, és ott nyújtjuk őket a kellő méretűre. Tésztanyújtó hengerrel sokkal egyszerűbb.










2019. június 25.

Kapros túróval, sonkával töltött vagdalt hús kapros-joghurtos paprikasalátával








A megmaradt kaprot mindenképp valamilyen húsételhez szerettem volna felhasználni, és mivel darált húsból nem mostanában készítettem roládot, így most erre esett a választásom. A hús nagyon finom, szaftos lett, hiszen a sütőpapírban történő sütésnek hála az értékes anyagok benne maradtak.
Ez egy kicsit nehezebb típusú húsétel, ezért zöldségköretet adtam mellé. Nyáron amúgy is célszerűbb nyers zöldségeket fogyasztani. A Kutyafül legalábbis így ette, magamnak viszont vajon futtatott, petrezselymes kukoricával garníroztam. Oda se neki! :D Igazán kiadós ebédünk lett. :)




 
Hozzávalók 4 személyre:


50 dkg darált sertéshús (comb és lapocka vegyesen)
1 zsemle tejbe áztatva
1 fej vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1 tojás
1 ek. dijoni mustár
1 csapott tk. őrölt pirospaprika
1 mk. oregánó
1 mk. majoránna
1 mk. Provence-i fűszerkeverék
őröl fehér bors

1 ek. olvasztott mangalicazsír a kenéshez

Töltelékhez:
20 dkg túró
5 dkg reszelt Pannónia sajt
1 kis tojás
1 púpozott ek. aprított petrezselyemzöldje
1 púpozott ek. aprított kapor
őrölt fehér bors

4 szelet pácolt, főtt, füstölt sertéscombsonka

Kapros-joghurtos paprikasalátához:
2 Ramiro paprika
2 sárga vagy zöld húsú kaliforniai paprika (lehet vegyesen is)
40 dkg natúr görög joghurt
4 tk. dijoni mustár
4 kis gerezd zúzott fokhagyma
őrölt fehér bors
porcukor ízlés szerint
3 ek. aprított kapor

elkészítés:

  1. A salátához az öntet hozzávalóit összekeverjük, és beleforgatjuk a körömnyi darabokra vágott paprikát. Hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.
  2. A darált húst alaposan összekeverjük a kinyomkodott zsemlével. A pépesre darált vagy lereszelt vöröshagymát az áttört fokhagymával és a fűszerekkel együtt a felvert tojáshoz adjuk, és összedolgozzuk a hússal.
  3. A húspépet 2 ív szilikonmentes sütőpapírra tesszük, és a kezünkkel 30x30 cm-esre négyzet alakúra egyengetjük.
  4. 2 sonkaszeletet a darált húsos alap hozzánk közelebbi széléhez igazítva, egymás mellé fektetünk, majd a következő sor sonkával is így járunk el. Fontos, hogy közben jobbról és balról szabadon hagyjunk egy kb. 2 cm széles sávot, ill. a húsalap többi részét is szabadon hagyjuk, különben feltekeréskor kifolyna a töltelék.
  5. A túrós töltelék hozzávalóit alaposan összekeverjük, és egyenletesen elkenjük a sonkaszeleteken.
  6. A darált húst két oldalról a töltelékre hajtjuk, majd a sütőpapír segítségével felgöngyöljük. A papír végeit megsodorjuk és zsineggel összekötjük.
  7. A roládot tepsibe fektetjük, és előmelegített sütőben, alulról a 2. rácson, 35 percig sütjük. Levesszük róla a sütőpapírt, átkenjük olvasztott zsírral, és eggyel fentebbi rácson további kb. 25 perc alatt pirosra sütjük. (Én az utolsó 15 percben még eggyel fentebbi rácsra tettem.)
  8. Negyedóra pihentetés után 12 szeletre vágjuk, és a salátával együtt tálaljuk.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés











2019. június 23.

Fehér csokoládés parfétorta fahéjas-rumos cseresznyével, roppanós csokilapokkal




 


Amióta megvettem a szilikon kuglófformáimat, tervben volt, hogy jégkrémtortát is készítek majd bennük. Tavaly ez végül elmaradt, de idén mindenképp pótolnia akartam a hiányt. :) Szerencsére a kis Germesdorfi cseresznyefánk idén sem hagyott bennünket cserben, és ropogós, ízletes gyümölcsét adta – némi kukaccal dúsítva – ehhez a szerintem extra finom parféhoz. :) Az alapötlet innen származik, de ahogy az már lenni szokott, módosítottam rajta.
Parfét egyébként nem először készítettem, de ilyen szép formában még soha, pláne nem roppanós csokilapokkal, amit egyébként szintén régebb óta ki akartam már próbálni. A fehér csoki, a cseresznye, a fahéj és a rum csodálatos összhangot alkot ebben a tetszetős desszertben – hogy ilyen fellengzősen fejezzem ki magam. :D Amikor megkóstoltam, az volt az első gondolatom, hogy ez számomra többet ér bármilyen bolti, habosított fagyinál. Ez lett az egyik kedvenc házilag készült jégkrémem, de a Kutyafül és Anya is nagyon díjazták. :) Nem is maradt belőle másnapra. :D






Hozzávalók 1 l-es kugflófformához:

Parféalaphoz:
2 tojássárga
1 dl tej és tejszín keveréke vagy teljes tej
5 dkg porcukor
1 vaníliarúd magjai
2 zselatinlap
15 dkg fehér csokoládé
2 ek. Portorico rum
10 dkg mascarpone
2,5 dl habtejszín

Rétegezéshez:
35 dkg magozott cseresznye
3 dkg barna nádcukor
1 tk. őrölt fahéj
2 ek. frissen facsart citromlé
1 ek. Portorico rum
10 dkg étcsokoládé

Rumos cseresznyeöntethez:
1 dl rumos cseresznyelé
3 g étkezési kukoricakeményítő

Díszítéshez:
5 dkg fehér csokoládé
rumos cseresznyeöntet

elkészítés:

  1. Az előkészített gyümölcsöt a cukorral, a fahéjjal, a citromlével lábasba tesszük, és forrástól számítva, kis lángon, fedő alatt 10 percig főzzük. Rummal ízesítjük, hűlni hagyjuk, majd leszűrjük.
  2. Egy kevés fahéjas-rumos cseresznyelevet simára keverünk a keményítővel, a többi léhez adjuk, és kis lángon, kevergetve, besűrítjük. Kihűtjük.
  3. A vékony csokoládélapokhoz a csokit gőz fölött felolvasztjuk, majd sütőpapírral borított vágódeszkára öntjük, és nagyon vékonyan, téglalap alakúra elkenjük. Hűtőbe tesszük dermedni.
  4. A parféalaphoz a tojássárgáját a porcukor felével, valamint a kikapart vaníliamagokkal fém tálba tesszük, simára keverjük a tejes tejszínnel, és vízgőz fölé állítva, kis lángon, folyamatos keverés mellett besűrítjük. A zselatinlapokat közben hideg vízbe áztatjuk.
  5. A tojáskrémet levesszük a tűzről, feloldjuk benne az alaposan kinyomkodott zselatinlapokat és a darabokra tördelt fehér csokoládét. Rummal ízesítjük, és hagyjuk langyosra hűlni.
  6. Hozzádolgozzuk a többi porcukorral kikevert mascarponét, és óvatosan beleforgatjuk a habbá vert tejszínt.
  7. Az étcsokoládét forró vízbe mártott késsel akkorára daraboljuk, hogy a lapokat a krémre tudjuk majd fektetni.
  8. A szilikon kuglófformát vágódeszkára tesszük, elosztjuk benne a parféalap harmadát, rászórunk egy keveset a cseresznyeszemekből, és ráhelyezünk néhány csokilapot. A rétegezést ugyanígy folytatjuk, amíg el nem fogynak a hozzávalók. Folpackkal lefedjük, és a formát mélyhűtőbe tesszük, amíg a krém megfagy.
  9. A desszertet kivesszük a mélyhűtőből, leemeljük róla a szilikonformát, és a parfétortát becsíkozzuk a gőz fölött felolvasztott fehér csokoládéval, valamint egy kevés gyümölcsszósszal. Visszatesszük a mélyhűtőbe, hogy a díszítés kicsit meghúzzon.
  10. A parfétortát tálalás előtt 10 perccel kivesszük a mélyhűtőből, és felszeleteljük. A gyümölcsszósszal együtt tálaljuk.











2019. június 16.

Epres Charlotte torta







Évek óta halogatom a Charlotte Royal elkészítését. Részben azért, mert nem az a könnyen összedobható fajta desszert, másrészt pedig némi gyakorlatra is szükség van ahhoz, hogy a krém keretéül szolgáló piskótatekercs küllemre szép legyen. Mivel az utóbbi időben némi ügyességre tettem szert a vékony piskóta sütése terén, már semmi sem állhatott a Charlotte elkészítésének útjába. Ja, de – a megfelelő méretű és formájú üvegtál! :D Aztán leesett, hogy Anyának van egy pont olyan tálja, amire szükség van, úgyhogy elhárult az utolsó akadály is. Eperszezon lévén pedig mivel mással is töltöttem volna meg a sütit, mint frissen főzött eperlekvárral, ill. -krémmel. Egyébként is ez az egyik legnépszerűbb ízesítésű Charlotte variáció, ami már csak azért is örömteli, mert én vagyok a Föld bolygó egyik legnagyobb „strawberry fan”-je. :D Miután minden együtt volt a torta elkészítéséhez – a kellő izgalom is –, bőszen nekifogtam. Amikor felszeltem a lekvárral megkent piskótatekercset, madarat lehetett volna fogatni velem – konkrétan erdei pintyet, mert hajnaltól kezdve egész álló nap kínoz az énekével :D –, mert ilyen szép csigavonalasra eddig még sosem sikerült. És ez volt a készítés legfontosabb követelménye, hiszen ez a fajta süti akkor lesz igazán mutatós, ha a krémet keretező piskótatekercsek méretre és formára is tetszetősek. Ezen a látványon én már csak rontani tudtam azzal, hogy a kis közökbe elég csúnyán sikerült beletömködni a maradék piskótát, ill. az alapot jelentő piskótalap sem nevezhető díjnyertes szépségűnek. :D Sebaj, legalább van ok az újrázásra, és legközelebb a részletekre is odafigyelek.
A legfontosabb azonban az, hogy ezzel a könnyű, nyári tortával megint sikerült megörvendeztetnem a családot. :)






Hozzávalók 2 l űrtartalmú üvegtálhoz:

Piskótához:
6 tojás
10 dkg porcukor
12 dkg finomliszt
10 dkg olvasztott vaj
3 g sütőpor
eperlekvár a betöltéshez (a készítés a "tipp"-nél olvasható)

Töltelékhez:
20 dkg földieper (tisztítva mérve)
10 dkg porcukor
1,5 dl habtejszín
20 dkg mascarpone
5 zselatinlap

Továbbá:
eperszemek a díszítéshez

elkészítés:

  1. Két gáztepsibe sütőpapírt fektetünk, és az egyikre 20 cm átmérőjű kört rajzolunk.
  2. A piskótákhoz a tojások fehérjét a fele mennyiségű porcukorral fényes, kemény habbá verjük.
  3. A tojássárgáját a többi porcukorral kihabosítjuk, robotgéppel hozzákeverjük a langyos olvasztott vajat, a sütőporos liszt felét, majd felváltva beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét és a maradék lisztet.
  4. Az előrajzolt kör közepére annyi tésztamasszát öntünk, hogy a kör széléig kikenve, kb. 0,5 cm magas legyen.
  5. A többi masszát a másik tepsibe öntjük, egyenletes vastagságban – majdnem teljesen a tepsi széléig – elsimítjuk, és a piskótákat előmelegített sütő középső részében, egymás után megsütjük.
  6. A szögletes piskótalapot azon melegében meghintjük porcukorral, befedjük egy ív sütőpapírral, és átfordítjuk. Lehúzzuk róla a sütőpapírt, konyharuhát fektetünk rá, és azzal együtt, a hosszabbik oldalától kiindulva, szorosan feltekerjük. Ráterítünk egy másik konyharuhát, vagy ráhajtjuk annak a konyharuhának a túllógó részét, amibe beletekertük, és így hagyjuk kihűlni.
  7. A piskótát kitekerjük, nem túl vastagon megkenjük eperlekvárral úgy, hogy a tőlünk távolabbi szélétől elhagyunk egy kb. 2 cm széles sávot, és felgöngyöljük. 2-3 órán át hűtjük.
  8. A töltelékhez a kicsumázott, feldarabolt, 5 dkg porcukorral, citromlével ízesített földiepret lábasba tesszük, botmixerrel pépesítjük és felforraljuk.
  9. A zselatinlapokat pár percre hideg vízbe áztatjuk, majd alaposan kinyomkodjuk, és a meleg gyümölcspéphez keverjük. Hagyjuk langyosra hűlni.
  10. A piskótatekercset kisujjnyi vastag szeletekre vágjuk, és szorosan kirakjuk velük a folpackkal bélelt tálat. (A is hézagokba is piskótadarabkákat illesztünk.)
  11. A mascarponét simára keverjük a többi porcukorral, és hozzáforgatjuk előbb a zselatinos gyümölcspépet, majd a kemény habbá vert tejszínt.
  12. Az epres krémet a piskótával kibélelt formába öntjük és ráfektetjük a kerek piskótalapot. Folpackkal letakarva, hűtőbe tesszük néhány órára.
  13. A tortát átfordítjuk egy tálra, lehúzzuk róla a folpackot, és friss eperszemekkel díszítve tálaljuk.
sütési hőfok: 170°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 15 perc/piskótalap


Tipp:

Az eperlekvárt előző nap is elkészíthetjük. Érdemes persze egyszerre nagyobb mennyiséget főzni, de én most a fenti desszerthez adom meg a hozzávalók mennyiségét. (Borbás Marcsi tanácsai szerint készítettem.)
A 40-50 dkg megmosott, kicsumázott epret feldaraboljuk és összeforgatjuk egy púpozott evőkanál kristálycukorral. Fél órán át hagyjuk, hogy levet eresszen, majd szűrőkanálba öntve lecsepegtetjük róla az eperlevet.
A gyümölcsöt egy kis citrom kifacsart levével és ízlés szerinti mennyiségű cukorral lábasba tesszük (én 2 nem túl púpos evőkanálnyit tettem hozzá), és néha megkeverve, lekvár sűrűségűre főzzük. Tiszta befőttes üvegbe töltve, teljesen kihűtjük.
A lecsöpögött eperlevet, azaz a hideg szörpöt sima- vagy szódavízzel felengedve, azonnal fogyaszthatjuk.













2019. június 13.

Kapros-túrós lepény

 

 


 
Nem hittem volna, hogy valaha is ilyen lepényt fogok sütni, de egyrészt pár éve megkedveltem ezt a fűszernövényt, másrészt a hétvégén a hátsó telekszomszédunk megajándékozott bennünket egy hatalmas csokorral. És ha már így esett, semmi sem állhatott a lepénykészítés útjába, annál is inkább, mert a Kutyafül már mondogatta, hogy nagyon vágyik a kapor ízére. Ő nagy rajongója, úgyhogy egyértelmű volt, hogy nem foszthatom meg az élménytől. Megsüthettem volna a vásárhelyi sós túrós lepényem mintájára is, de nem akartam, hogy csak annyiban különbözzön tőle, hogy kaporral van ízestíve. Ezért lázas kutatásba kezdtem a neten, és egy vagon receptet átolvastam. Míg nem egy, a polcról lekapott receptes könyvben (Á. Lőrinczy Jolán: A modern háziasszony; Meridiane Könyvkiadó, Bukarest - 1965) rátaláltam a nekem leginkább tetszőre (bár az inkább pite, mint lepény). Egy picinykét azért bizalmatlanul szemléltem a leírást, ezért a kiválasztott, szimpatikus recepteket is „belegyúrva” alakítottam ki a saját kapros-túrósomat. Azt hiszem, jó ötlet volt annyit agyalni rajta, mert seperc alatt bepusziltuk a javát. :D Az én lepényem amolyan sósan édes vagy édeskésen sós, éppen úgy, mint kedvencem, a vásárhelyi túrós lepény. :)

 

 

Hozzávalók 30x22 cm-es tepsihez:

a tésztához:
20 dkg finomliszt vagy fehér tönkölybúzaliszt
5 dkg zabpehelyliszt
6 dkg vaj vagy szilárd mangalicazsír
1 nagy tojássárgája
1 tk. só
1 tk. cukor
1,5 dkg friss élesztő
kb. 10 dkg tejföl

a töltelékhez:
75 dkg túró (nálam most bolti túróból)
4 tojás
9 dkg vaj
1 csapott ek. só
5 dkg cukor vagy ízlés szerint
1 jó nagy marék kapor, finomra vágva
27 dkg tejföl
8 dkg búzadara vagy tönkölybúzadara
kevés zsemlemorzsa a tésztára

a tetejére:
15 dkg tejföl
1 nagy tojássárgája
1 tk. cukor

elkészítés:
  1. A tésztához a sóval vegyített lisztet elmorzsoljuk a vajjal, hozzáadjuk az élesztővel tojássárgájával, cukorral simára kevert tejfölt, és se nem túl lágy, se nem túl kemény tésztává gyúrjuk. (Ha túl kemény, adhatunk hozzá egy kis vizet.)
  2. A tésztát enyhén lisztezett munkalapon 30x22 cm-esre nyújtjuk, majd a kizsírozott, liszttel behintett (vagy sütőpapírral bélelt) tepsibe fektetjük, és villával megszurkáljuk. Letakarva pihentetjük, amíg a tölteléket elkészítjük. A sütőt 220°C-ra előmelegítjük.
  3. A töltelékhez a tojássárgákat a puha vajjal jól kikeverjük, porcukorral, sóval ízesítjük, majd hozzáadjuk a kaprot, az áttört túrót, a tejfölt és a búzadarát.
  4. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és a túrómasszához forgatjuk.
  5. A tölteléket egyenletesen elosztjuk a zsemlemorzsával megszórt tésztán, és a tepsit sütőbe toljuk. A hőfokot ekkor 180°C-ra csökkentjük, és a lepényt kb. 35 percig sütjük.
  6. Ha a túró megszilárdult, a teprit kivesszük a sütőből, a lepényre rásimítjuk a tojássárgájával, porcukorral kikevert tejfölt, és fölülről a 2. rácsra téve, további 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük. A tepsiben hagyjuk langyosra hűlni.
  7. Felszeleteljük, (meghinthetjük porcukorral), és kaporlevélkékkel díszítve kínáljuk.

 




 

2019. június 8.

Eperkrémes habroló







Végre szabadföldi epret ehetünk! :) A hátsó telekszomszédunkat illeti ezért a köszönet, aki nemrégiben egy csokor zsenge kaporral is megörvendeztetett bennünket. A nyakába ugrottam örömömben, miután felajzva érdeklődtem, nem bánja-e, ha mindezért puszit adok neki. Nem bánta. :D
Ez az egyszerű, gyorsan elkészíthető és szerintem mutatós sütemény a legújabb kedvencem. Igaz, a tésztája nem házilag készült, de egyrészt az elmúlt időszakban nem sok kedvem volt az időigényesebb sütikhez, másrészt néha megengedhetünk magunknak ennyi „csalást”. Persze az a legjobb, ha előző nap vagy pár nappal korábban házilag készítünk el egy nagyobb adag tésztát, majd lefagyasztjuk, és amikor használni akarunk belőle, csak kiolvasztjuk a szükséges mennyiséget. De hát az ember nem mindig gondolkodik előre. Egyetlen egy dolog miatt viszont nagyon húzom a nyakam, mégpedig azért, mert a kész leveles tészta pálmaolajjal készül (mint sajnos a bolti termékek 99%-a), és az ilyen áruk vásárlását nem támogatom. Úgyhogy legtöbbször kifejezetten rosszul esik pálmaolajjal készült alapanyagot beletenni a kosaramba. A tisztálkodó szereket évekkel ezelőtt már javarészt sikerült kiváltanom pálmaolajmentes termékekre, de az élelmiszerek esetében még bőven lemaradásban vagyok a saját magam szabta elvárások kapcsán. :(
Mindettől függetlenül ez a süti hatalmas kedvenc lett, pillanatok alatt be lehet kapkodni belőle jó pár darabot. :)






Hozzávalók 18 darabhoz.

1 ½ cs. friss leveles tészta (kb. 24x20 cm-es lapok)
20 dkg földieper (szabadföldi, tisztítva mérve)
2,5 dl tej
9 dkg cukor
6 dkg finomliszt
8 dkg vaj
6 dkg mascarpone


elkészítés:

  1. A lisztet 1 dl tejjel csomómentesre keverjük. A megmosott, feldarabolt epret lábasba tesszük, pürésítjük, hozzáadunk 5 dkg cukrot, felöntjük a többi tejjel, majd hozzáadjuk a lisztes tejet. Kis lángon, kevergetve felfőzzük, majd teljesen kihűtjük.
  2. A puha vajat a többi porcukorral kihabosítjuk, és a mascarponéval együtt az eperpudinghoz keverjük. A krémet sima csöves habzsákba töltjük, és hűtőbe tesszük kicsit dermedni.
  3. A leveles tésztát kitekerjük, és a hosszabbik oldala mentén 12 db sávra vágjuk, amiket egymás után feltekerünk a rolóformákra. A másik tésztalapból csak 6 sávot vágunk le.
  4. A habrolókat sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, lekenjük felvert tojással, és előmelegített sütőben megsütjük. Tortarácson hagyjuk langyosra hűlni, majd lehúzzuk őket a formáról.
  5. A krémmel betöltjük a habrolókat, és porcukorral hintve tálaljuk.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 15 perc


Megjegyzés:
Egy kicsit elszámoltam magam a krémmel, ezért kimaradt még 6 darabra való adag. Csupán ezért készült 18 habroló. :D Akinek viszont 24 db rolóformája van, az fél adaggal több krémet készítsen.

Tipp:

Ha a roló nehezen jön le a sütőformáról, a forma mindkét végén hegyes késsel fellazítjuk a tésztát, és óvatosan, csavaró mozdulattal lehúzzuk róla.













2019. június 5.

Sonkás-krémsajtos párna







Végre, végre, elérkeztem az utolsó, húsvéti sonkás recepthez! Igaz, végül nem a húsvéti sonkával készült verziót osztom itt meg, mert a 2. újrázásra már nem maradt belőle egy árva dekányi se. :D Ettől függetlenül ez a recept a kis kiflikkel összehasonlítva, töltelék tekintetében a variációk egy témára kategóriába tartozik. :D
Amikor megláttam az alábbi formázási technikát, azonnal tudtam, hogy nekem ezt ki kell próbálnom. Aztán gyorsan le is csöppentem: nem lett szép. Noha a formázás amúgy pofonegyszerű. Hamar kiderült, hogy csak kevés tölteléket szabad beletenni, különben túlzottan elformátlanodik és levizenyősödik a tészta. Nem mintha olyan nagy mennyiség férne bele, de még az a kevés is soknak bizonyult. Így hát pihetettem a témát jó pár hétig, míg nem a maradék húsvéti sonkával készült töltelékből ki nem maradt annyi, amennyit éppen elegendőnek ítéltem ehhez a péksütihez. A második sütés alkalmával a tésztán is változtattam, és a jól bevált hamburgerzsemlémét használtam, egy csöpp kis módosítással – az olaj mellett vaj is került bele. A formázás már rutinosabban ment, de mivel a tésztát igen nehéz sarkosra nyújtani, négyzet alakúra vágni meg ezúttal nem akartam, ezért a művelet befejeztével a betöltött péksütik nem szabályos négyzet alakúak lettek. Sütés közben ebből a kis szabálytalanságból már eléggé szembetűnő elformátlanodás lett. :D Arról nem is beszélve, hogy a forró töltelék, ill. a növekvő tészta széttolta a nyersen még szorosan egymás mellé simuló tésztasávokat. 3. próbálkozásra sem tudtam elérni a kívánt külalakot. Nem tudom, hogy ez a prototípus készítőjének mégis hogyan sikerülhetett. Annyi baj legyen, utólag megállapítottam, hogy ez a véletlenül kialakult szabálytalanság még tetszik is, de azért persze lehetne még dolgozni a tetszetősebb külsőn. :D Szerencsére ez a péksüti kevésbé tetszetős külsővel is nagyon eteti magát, és mi szabályosan faltuk befelé, miközben hümmögve élveztük az ízeket. :D






Hozzávalók 10 darabhoz:

Tésztához:
25 dkg fehér tönkölybúzaliszt
25 dkg finomliszt
3 dkg cukor
1 ek. só
3 ek. extra szűz olívaolaj
2 dkg puha vaj
2,5 dkg friss élesztő
3 dl tej

Töltelékhez:
13 dkg natúr krémsajt
10 dkg pulykamellsonka vagy főtt, füstölt sonka
7 dkg vörös cheddar sajt

Továbbá:
1 kis tojás fehérje a kenéshez

elkészítés:

  1. A tésztához a kétféle liszt keverékében kialakított mélyedésbe morzsoljuk az élesztőt, és a langyos tej felét hozzáadva, simára keverjük 1 dkg cukorral és egy kevés liszttel. Letakarva felfuttatjuk.
  2. Hozzáadjuk a többi cukrot, a sót, az olajat, és összeállítjuk a tésztát. A felületét 3 részletben megkenjük a puha vajjal, és beledagasztjuk. A tésztát vékonyan kivajazott/kiolajozott tálban, letakarva a kétszeresére kelesztjük.
  3. A megkelt tésztát 10 darabra osztjuk, mindegyiket meggömbölygetjük, és letakarva negyedórát pihentetjük.
  4. A töltelékhez a sonkát késes aprítóban ledaráljuk és az őrölt borssal ízesített krémsajthoz keverjük.
  5. A tésztagombócokat lisztezett felületen kb. 20x20 cm-es négyzetlapokra kinyújtjuk (igyekezzünk sarkosra nyújtani), majd gondolatban függőlegesen és vízszintesen is elfelezzük, azaz 4 db négyzetre osztjuk. A jobb alsó és a bal felső négyzetet kb. 1 cm széles sávokra vágjuk úgy, hogy a vágások végei a jobb felső, vágatlan négyzet 2 szélével találkozzanak.
  6. Ezen a négyzetlapocskán elkenünk egy adag tölteléket, megszórjuk reszelt sajttal, majd ráhajtjuk a másik, csúcsával szomszédos, vágatlan lapocskát. Ezután mindkét irányból felváltva, elkezdjük ráhajtogatni a tésztasávokat. A széleket villával lenyomkodjuk és egyenesre szabjuk.
  7. A péksüteményeket sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk egymástól kicsit távolabb, és letakarva megkelesztjük.
  8. A tetejüket lekenjük lágy habbá vert tojásfehérjével (vagy langyos vízzel), a körülöttük lévő helyet megspricceljük vízzel, és az előmelegített sütő középső részében megsütjük. Rácsra szedve hagyjuk kihűlni.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 20 perc


Tipp:
A lehulló tésztaszéleket újra begyúrjuk, pihentetjük, majd kerekre nyújtjuk és betöltjük az esetlegesen kimaradt sonkás krémsajttal. A töltelék fölött összedolgozzuk a tésztát, és a töltött zsemlét a többi péksüteménnyel együtt megsütjük.

A formázásról itt láthattok képeket.