2021. október 31.

Körtés-csokoládés pite

 

 

 



A telekszomszédunk kertjében van egy növendék körtefa. Igazából nagyon gyerek még, mégis roskadozott az érett gyümölcstől. A termésből néhány darabot a segítségem fejében megkaptam ajándékba, aminek nagyon örültem, mert nem emlékszem, mikor ettem utoljára ilyen finom körtét. :) Bár az összeset bepuszilhattuk volna frissen, de én mindenképp meg akartam menteni belőle egy süteményhez is.
A minap szembejött velem egy kecsegtető videós recept, és abból a csokis tölteléket átmentettem ehhez a pitéhez – a cukormennyiség felére redukálásával. A tészta hozzávalói nem voltak megadva, de ugyan ki ne tudna hozzá linzertésztát készíteni. ;) Ezúttal az is kakaós lett. A tetejére azonban nem cseresznye, hanem a szomszédunk-féle ízletes clapp körte került. A díszítgetéssel elmolyoltam egy kicsit, de szerintem megérte. Nagyon csokis süti ez, pont olyan, ami a hűvös őszi időhöz passzol. Anya meg én imádtuk! :)

 



Hozzávalók 35x12 cm-es pitesütőformához:

a tésztához:
23 dkg omlós tészta süteményliszt
2 dkg holland kakaópor
10 dkg finomítatlan nádcukor
12 dkg vaj
1 tojás
1 ek. hideg víz (elhagyható)

a töltelékhez:
15 dkg étcsokoládé (50% kakaótartalmú)
12 dkg vaj
8 dkg finomítatlan nádcukor
5 dkg teljes értékű nádcukor
1 tk. vanília esszencia
6,5 dkg finomliszt
4,5 dkg kókuszreszelék
7 dkg pekándió, durvára vágva
2 tojás
2 körte (nálam clapp körte)

elkészítés:
  1. A tésztához a száraz hozzávalókat összevegyítjük, morzsalékosra dolgozzuk a feldarabolt, hideg vajjal, majd a tojást (szükség szerint a vizet is) hozzáadva összeállítjuk, és téglatest alakúra formázzuk a tésztát.
  2. A tésztát liszttel hintett munkalapon kb. 42x18 cm-es téglalapra nyújtjuk és kibéleljük vele a sütőformát. Az alját villával több helyen megszurkáljuk.
  3. A túlnyúló tésztaszéleket levágjuk, (nedves kézzel) újra összegyúrjuk, és kör alakúra kinyújtjuk. Tálcára tesszük, és a tésztakosárral együtt nejlonzacskóba húzva, 30 percre hűtőbe tesszük.
  4. A töltelékhez a vajat felolvasztjuk, a felaprított csokoládéra öntjük, és 1-2 perc elteltével összekeverjük. Vanília esszenciával ízesítjük.
  5. A cukrokat elvegyítjük a liszttel, a kókuszreszelékkel, a pekándióval, és a felvert tojással együtt az olvasztott csokoládéhoz keverjük.
  6. A kinyújtott tésztából sablon segítségével falevél alakú mintákat vágunk ki. A megmosott, kimagozott körtéket negyedeljük és felszeleteljük.
  7. A tölteléket a tésztakosárba simítjuk, elrendezzük rajta a körteszeleteket, és a levélkékkel kidíszítjük a tetejét. A kimaradt tésztából tetszés szerinti díszeket is tehetünk még rá, pl. csigaformát.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 40 perc

Megjegyzés:
A süteményt a fent leírt mennyiségekből kerek piteformában is megsüthetjük.

 


2021. október 27.

Tejes zsemle tangzhong technikával

 

 

 

Pár éve már szemeztem ezzel a készítési móddal, de aztán valahogy feledésbe merült. A minap tök véletlenül találtam rá újra, amikor ébredés után az ágyban híreket olvastam, és többek között Az igazán jó hamburger nyomában c. írást is végigolvastam. Már aznap ki is próbáltam a cikkben található hambizsömi receptet, csak én friss élesztővel és picit több folyadékkal készítettem.
Maga a technika egyébként japán, de a tangzhong (ejtsd: tangdzsong) elnevezés kínai. Japánul ugyanezt az eljárást yudane (ejtsd: jüdane) néven ismerik. De nem bonyolódnék mélyebb nyelvi és néprajzi elemzésbe, mert egyrészt nem tudok se japánul, se kínaiul, másrészt a módszer annyira egyszerű, hogy a szövegelés róla így is hosszabb a kelleténél. Lényeg, hogy a folyadék (víz vagy tej) egy részét kevés liszttel összefőzik, majd a kihűlt „matyit” a többi hozzávalóhoz keverik. A zselatinos állagú izé a tésztát egy sor pozitív jellemzővel vértezi fel: javul a folyadékfelvevő képessége, könnyebben gyúrható lesz, a magasabb nedvességtartalomnak köszönhetően sütés közben magasabbra emelkedik, a kisült péktermék pedig tovább marad friss. Kell ennél több?! A felsorolt pozitívumok 99%-át sajnos azonban nem volt módom megtapasztalni, mert robotgéppel készítve, a tészta eleve nem ragad a kezemhez, továbbá a túlzottan magasra emelkedést szándékosan akadályoztam meg azzal, hogy formázás után lenyomkodtam a zsemléket, mert hamburgernek jobb szeretem laposabban; valamint az, hogy tovább marad puha, nálunk nem derülne ki, mivel reggelire eleve darabonként szoktam kiolvasztani a zsemlét, és így a Kutyafül számára mindig friss élményben van része.ŰAzon túl, hogy ennek a zsemlének a tésztája klassz, ruganyos, az én hamburgerzsemlével szemben támasztott elvárásaimnak nem igazán felel meg. Persze ízlés dolga, de nálam a kalácsszerű, tojással és vajjal készített, habkönnyű, „szájbanolvadós” zsömi a nyerő. Ez meg inkább egy sima reggelire vagy vacsira való zsemle. Annak viszont tökéletes. :)


Hozzávalók:

50 dkg finomliszt
1 ek. (1,5 dkg) cukor
1 csapott ek. só
2,5 dkg friss élesztő
3,5 dl tej
0,5 dl napraforgóolaj
1 tojássárgája +1 ek. víz a kenéshez (elhagyható, helyette olajjal is megkenhetjük)
szezámmag a szóráshoz (elhagyható)

elkészítés:
  1. A tangzhonghoz 5 dkg lisztet kis lábasba szórunk, és fokozatosan csomómentesre keverjük 1,5 dl tejjel. Őrlángon, folyamatos keverés mellett épp csak addig melegítjük, amíg sűrűsödni nem kezd. A híg besamel (vagy sűrített tej) állagú masszát átöntjük egy tálkába, és hagyjuk langyosra hűlni.
  2. A cukorral vegyített többi liszt közepében kialakított mélyedésbe morzsoljuk az élesztőt, csomómentesre keverjük egy kis tejjel, és kevés liszttel betakarva felfuttatjuk.
  3. A megmaradt tejet a tangzhonghoz öntjük, és a sóval együtt az élesztős liszthez adjuk. Robotgéppel megdagasztjuk, majd az olajat több részletben hozzáadva, megdagasztjuk a tésztát. Liszttel hintett munkalapon kicsit átgyúrjuk, majd olajjal vékonyan kikent tálban, letakarva, meleg helyen kb. 1 óra alatt megkelesztjük.
  4. A megkelt tésztát lisztezett munkalapon tetszés szerinti mennyiségű darabra osztva meggömbölygetjük (én 12 zsemlét készítettem), sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk és kissé ellapítjuk. Letakarva 30-60 percet kelesztjük.
  5. A megkelt bucik tetejét lekenjük vízzel kevert tojássárgájával, megszórhatjuk szezámmaggal, és 200°C-ra előmelegített sütőbe toljuk. A hőmérsékletét rögtön 185°C-ra csökkentjük és megsütjük a zsemléket. Rácsra szedve hagyjuk kihűlni.
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 25 perc

Megjegyzés, tipp:
A megformázott zsemléket 3-4-szer ellapítottam, mert én speciel nem kedvelem, ha a hamburger bucija túl magas – kicsi a szám, nem tudom elég nagyra nyitni, na! :D A belepakolt cuccnak köszönhetően így is meglesz a kellő magassága. ;)
 
 

 


2021. október 23.

Almakrémes desszert

 

 

 



Erről a finom desszertről most már mindig a telekszomszédunk fog eszembe jutni, aki sajnos már nincs köztünk. Ő és az anyukája kedvesek a szívünknek, és elmondhatom, hogy náluk jobb szomszédokat nem is kívánhattunk volna magunknak. Az utóbbi időben úgy összebarátkoztunk, hogy több alkalommal is együtt kávéztunk náluk, a kemény munka közbeni pihenő gyanánt. Amíg ők a sok-sok növényük körül tevékenykedtek, addig mi nem kevésbé megerőltető munkálatokat végeztünk a telkünkön. Közben oda-odakiabáltunk egymásnak, vagy hosszabban beszélgettünk. Úgy érzem, az elmúlt év volt az, amikor a jó kapcsolat igazán elmélyült köztünk – a természet szeretete és a világnézeti hasonlóságok is közel hoztak bennünket egymáshoz.
A hirtelen jött betegség sajnos egykettőre megváltoztatott mindent: hiába vártuk őket. Végül megtudtuk az okát. A tragikus hír sokkolt bennünket. Olyan hirtelen történt minden… Majd együtt búcsúztunk.
A fájdalom terhe alatt megroppant édesanya számára a kert elveszített lányát jelentette – képtelen volt egyedül és zokogás nélkül tevékenykedni ott. Egy napon együtt mentünk ki, kettesben – ő a kis büszke bokrokat metszette, én almát szedtem; közben beszélgettünk. Mindketten hisszük, hogy mindez nem véletlenül alakult így...
A munkámért cserébe kapott gyümölcsből lett ez a selymes krém a csokoládés babapiskóta tetején. Itt, a Sünisen ezzel emlékezem Rád, aki már nem lehetsz köztünk. Bárcsak több közös emléket gyűjthettünk volna még!

 


Hozzávalók 4 személyre:

az almakrémhez:
3 dl frissen facsart almalé (savanykás – pl. Idared – almából)
½ citrom leve
8-10 dkg finomítatlan nádcukor
1 cs. vaníliaízű pudingpor
2 dl kókusztejszín (pl. Delcoco)

a csokoládéöntethez:
4,5 dkg finomítatlan nádcukor
1,5 dkg holland kakaópor
1 dl kókusztejszín
0,5 dl frissen facsart almalé

továbbá:
8 babapiskóta
5 dkg mazsola a rétegek közé
holland kakaópor (+ őrölt fahéj) a díszítéshez


elkészítés:

  1. A cukrot a pudingporral lábasba szórjuk, csomómentesre keverjük az almalével, a citromlével, és közepes lángon, kevergetve, pudingot főzünk belőle. Teljesen kihűtjük, majd jól átkeverjük.
  2. A kókusztejszínt magas falú edénybe öntjük, 30 percre mélyhűtőbe tesszük, majd kemény habbá verjük. Összeforgatjuk az almapudinggal. A krém egyik felét cső nélküli habzsákba töltjük.
  3. A mazsolát 0,5 dl almalében megduzzasztjuk, majd leszűrjük. Félretesszük. Az almalét a csokiöntethez használjuk fel.
  4. A csokiöntethez a hozzávalókat kávékiöntőbe tesszük, összemelegítjük, majd hagyjuk kihűlni.
  5. A babapiskótákat megmártjuk a csokiöntetben, jénai tál vagy desszertes poharak aljába lerakjuk, elosztjuk rajta a megmaradt csokiöntetet, és rászórjuk a mazsolát.
  6. Az egyik adag krémet a babapiskótára simítjuk, majd a habzsákban lévő krémből gömböket nyomunk rá. Fogyasztásig hűtőbe tesszük. Tálalás előtt meghintjük (fahéjjal kevert) kakaóporral.