2021. február 20.

Parenyicás minizsemle

 

 


 
A gomolya mellett a parenyica a másik kedvenc Gabriella-féle sajtunk, sőt igazából ezt még jobban szeretjük. Általában magában esszük – én például imádom szálaira szedni és így csemegézni belőle. Most azonban kelt tésztába gömbölygettem bele, miközben biztos voltam benne, hogy így is imádni fogjuk. "Veszélyes", pláne tejfölbe tunkolva. :D Borkedvelőknek klassz borkorcsolya lehet belőle. ;)
 
 


Hozzávalók 50 darabhoz:


a tésztához:
50 dkg finomliszt
1 és ½ ek. Toscana fűszerkeverék
3 dkg cukor
1 ek. só
1 mk. őrölt fekete bors
3 ek. extra szűz olívaolaj+a kelesztéshez és a sütéshez
3 dkg friss élesztő
25 dkg görög joghurt
kb. 1,5 dl víz

a töltelékhez és a kenéshez:
18 dkg (házi) parenyica
8 dkg vaj
4 gerezd fokhagyma
1 tk. morzsolt petrezselyem + a tálaláshoz

elkészítés:
  1. A cukrot a liszthez vegyítjük, a közepébe morzsoljuk az élesztőt, és elkeverjük a langyos vízzel hígított joghurttal. Betakarjuk egy kevés liszttel, és hagyjuk felfutni.
  2. Hozzáadjuk a fűszerkeveréket, a sót, a borsot, az olívaolajat, és előbb villával összekeverjük, majd kézzel megdagasztjuk a tésztát. Kiolajozott tálba tesszük, és letakarva, meleg helyen megkelesztjük.
  3. A sajtot lereszeljük, és pici golyócskákat gyúrunk belőlük. A megkelt tésztából 2 dkg-os gombócokat gömbölygetünk, és letakarva negyedórát pihentetjük.
  4. A gombóckákat ellapítjuk, a közepükbe ültetünk 1-1 sajtgolyócskát, és fölötte összecsippentjük a tésztát. A betöltött labdacsokat kiolajozott sütőtálakban vagy egy gáztepsin körkörösen elrendezzük (nem túl szorosan), és letakarva megkelesztjük.
  5. Eközben a vajat felolvasztjuk, hozzákeverjük a zúzott fokhagymát, a petrezselymet, és hagyjuk langyosra hűlni.
  6. A zsemlécskék tetejét lekenjük a fűszeres vajjal, és előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. Sütőtálastól tortarácsra tesszük, újra lekenjük a megmaradt fűszervajjal, megszórjuk friss petrezselyemzölddel, és langyosra hűlve kínáljuk.

sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés (középső sín)
sütési idő: kb. 20 perc

 


 

 

 

2021. február 17.

Narancsos gyűrű

 

 



Úgy tűnik, idén a gyúrt tésztás fánkok is szerepet kaptak nálam. :) Ez a recept vajas gyűrű néven a Nova szakácskönyvek sorozat Édességek c. régi receptkönyvemből való, annyi változtatással, hogy naranccsal ízesítettem mind a tésztát, mind pedig a forgatásra szánt cukrot, a mennyiségeket pedig feleztem. Így is bőven elég lett. Eredetileg fahéjat javasolnak, bár a könyvbéli fotón pont, hogy narancsos italpor látható a fánk alatt, és részben éppen ezért választottam én is ezt ízesítésül. Másrészt pedig azért, mert 2 narancsot már minimum 2 hete őriztem a hűtőben, és most jónak láttam legalább a héjukat felhasználni. Ahhoz képest, hogy egyikünk sincs oda a csörögetésztáért, ill. a hozzá nagyon hasonlókért sem, egész gyorsan elkapkodtuk. :D Kekszhez hasonlóan omlós és kissé ropogós állagú a tésztája, sőt szerintem másnap még finomabb is. ;)
Én ezzel búcsúzom az idei fánkszezontól.

 



 

Hozzávalók a fotókon látható mennyiséghez:

Tésztához:
5 dkg vaj
5 dkg porcukor
1 tk. vaníliás porcukor
1 bio narancs lereszelt héja
1 tojás
4-5 dkg tejföl
22,5 dkg finomliszt
1 dkg vaníliaízű pudingpor (elhagyható)
¾ tk. sütőpor
kókusz- vagy napraforgóolaj a sütéshez

Forgatáshoz:
5 dkg kristálycukor
1 cs. vaníliás cukor
1 narancs lereszelt, megszárított héja


elkészítés:
  1. A vajat habosra keverjük a kétféle porcukorral, beledolgozzuk a tojást, a tejfölt, és belegyúrjuk a pudingporral, sütőporral, reszelt narancshéjjal vegyített lisztet.
  2. A tésztát liszttel hintett felületen 0,5 cm vékony (kb. 25 cm átmérőjű) körlapra nyújtjuk, és gyűrűket szaggatunk ki belőle. (A lehulló tésztaszéleket újra begyúrjuk, kinyújtjuk, kiszaggatjuk.)
  3. A gyűrűket nem túl forró olajban mindkét oldalukon 3-4 perc alatt (egyszer átfordítva) aranybarnára sütjük, majd papírtörlőre szedve leitatjuk róluk a zsiradékot.
  4. Az előző nap lereszelt és megszárított narancshéjat összekeverjük a cukorral, kávédarálóban 3-4 fordulatnyit őrölünk rajta, majd megforgatjuk benne a még forró fánkokat. Azonnal tálaljuk.

Megjegyzés:
Én kétféle formával szaggattam ki a tésztát: egy 3 és egy 4,5 cm-es kekszkiszúróformával.

 

 


 


 

2021. február 13.

Gomolyás-köménymagos sörkifli

 

 



Tavaly a baráti társaságunkban szóba került a sajt, és ezzel elindult a lavina. :D Amúgy is sokat fogyasztunk ebből a tejtermékből, de a házi sajt-evészet tényleg veszélyes méreteket öltött nálunk az év legvégén. Megkaptuk ui. egy helyi sajtkészítő elérhetőségét, akitől már elsőre annyit vásároltunk, hogy a szatyorból kipakolva, a gurigák elfoglalták a fél konyhapultot – van róla fotóm, de nem merem megmutatni. :D Fantasztikusan finom, ezt meg kellett állapítanunk, és pár nap leforgása alatt felfaltuk az összeset. A következő alkalommal is jelentős mennyiséget vettünk, de akkor már csak a számunkra legízletesebbekből. Persze azt is gyorsan elpusztítottuk. Nem lesz ez így jó! – mondtuk ki hangosan a gondolatot, és a 3. vásárlás mennyiségét már tudatosan mérsékeltük. Mostanra persze megszelídült bennünk az első fellángolás, de azt elmondhatjuk, hogy végre rátaláltunk arra a fajta házi sajtra, ami valóban nekünk lett kitalálva: ízletes, reszelhető, olvasztható, és ami még nálunk fontos szempont: adalékanyagoktól mentes, és lefölözetlen tejből készül.
Köszönet érte Jakó Gabriellának, aki a sajtkészítés szép mesterséget űzi és egyúttal őrzi is! Más városokból is jönnek hozzá, ami azt mutatja, hogy értékes és minőségi munkát végez. És ha már az „érték” szót használom, meg kell jegyeznem, hogy árban is abszolút barátiak a (többféle ízesítéssel készülő) termékei – számunkra legalábbis mindenképp, akik a boltiéhoz vagyunk szokva.
Egyik kedvencünket, a gomolyát most ezekhez a szintén szeretett, falatnyi kiflikhez használtam, amik olyan gyorsan elkoptak a fogunk alatt, hogy másnapra alig maradt belőlük. :)



Hozzávalók 48 darabhoz:


45 dkg finomliszt
5 dkg Graham-liszt
15 dkg gomolya sajt (az enyém füstölt + köménymagos volt)
3 dkg cukor
1 ek. só
1 és ½ ek. köménymag
6 dkg vaj
3 dkg friss élesztő
15 dkg natúr joghurt
1,5 dl tej
4 dkg olvasztott vaj a kenéshez
1 kis tojás vagy tojásfehérje a tetejére
köménymag a szóráshoz

elkészítés:
  1. Az élesztőt a langyos tejben elkeverjük egy kevés cukorral, pici liszttel, és letakarva felfuttatjuk.
  2. A többi lisztet elvegyítjük a cukorral, a sóval, összemorzsoljuk a vajjal, majd hozzáadjuk a reszelt gomolyát, a köménymagot, a felfutott élesztőt, a langyos joghurtot, és se nem túl lágy, se nem túl kemény tésztává dagasztjuk. Vajjal kikent tálba tesszük, és letakarva, huzatmentes helyen megkelesztjük.
  3. A megkelt tésztát négyfelé osztva meggömbölygetjük, és negyedórát letakarva pihentetjük.
  4. A tésztagombócokat 25 cm átmérőjű körlapokra nyújtjuk, és közülük kettőt megkenünk olvasztott vajjal úgy, hogy a tészta szélét körben egy ujjnyi széles sávban szabadon hagyjuk. Ezután mindkettőt befedjük 1-1 vajazatlan tésztalappal, és letakarva újabb 15 percet pihentetjük.
  5. A két körlapot 45 cm átmérőjűre nyújtjuk, vékonyan lekenjük a megmaradt vajjal, majd mindkettőt 4 cikkre vágjuk, amiket további 6 cikkre szelünk.
  6. A laponként kapott 24 db tésztaháromszöget nem túl szorosan feltekerjük, a csücskeinél foga kissé széthúzzuk, és sütőpapírral bélelt tepsire rendezzük. Negyedórát letakarva kelesztjük.
  7. A tetejüket lekenjük felvert tojással (vagy lágy habbá vert tojásfehérjével), megszórjuk köménymaggal, és előmelegített sütőben készre sütjük.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés (középső sín)
sütési idő: kb. 15 perc