2023. június 1.

Citromtorta

...helló nyár!
 


 
A citrom az egyik kedvenc gyümölcsöm! Imádom az illatát, az üdeségét, és azt, hogy sokoldalúan felhasználható. Nem csoda, hogy fagyiból/jégkrémből is a citromos az egyik favoritom. :) Hogy miért emlegetek fagyit egy torta receptjénél?! Mert a krémje szerintem pontosan olyan, mint amikor az ember belenyal a citromfagyiba. Egyszerre fanyar és édes – nyamm! :D
Bár van a blogon néhány olyan édességem, ami a fent említett gyümivel ízesített krémmel készült, de ilyen típusút citrom ízben még sosem csináltam. Az a jó benne, hogy nagyon egyszerű elkészíteni, és nincs benne tojás, ami megdrágítaná, ill. picit macerásabbá tenné a kivitelezést. Bevallom, ezt a fajta krémet használtam a legutóbbi két tortámhoz is, mert nagyon bevált, és ha a hűtési időt nem számoljuk, akkor tényleg gyorsan megvan. Azt is elárulom, hogy a méteres kalácsom krémjéről van szó – igaz, most nem pudingport, hanem keményítőt vettem le a polcról –, sőt a piskóta is ugyanaz. :D Minő skandalum! Akit ez zavar, az ne is kövesse a blogot! :D Aki viszont egyetért velem abban, hogy ami már egyszer jónak bizonyult, azt nem kell nagyon bolygatni, az nyugodtan látogasson el ide máskor is. Ígérem, hogy azért olykor-olykor másfajta krémeket és tésztákat is bemutatok. ;)
No, de hagyjuk a jövendőt, fókuszáljunk most erre a szerintem imádni való és látványos tortára! Egyébként pünkösdkor rukkoltam elő vele, hogy méltón megünnepeljük a kerítést, amit életünkben 3. alkalommal a Kutyinyekkel csak mi ketten hoztunk össze. :D Igaz, ennek az oszlopai adottak voltak (sajnos ronda betonból), de legalább a többi a mi kezünk munkáját dicséri. Most már vígan kapaszkodhat bele a növendék sövény az új dróthálóba! :D Mi pedig a munkától kellemesen elfáradva élvezhettük a selymes és friss citromos krém zamatát. :)




Hozzávalók 20,5x10,5x7,5 cm-es dobozformához:

a piskótához:
3 tojás
15 dkg porcukor
75 ml napraforgóolaj
75 ml tej
20 dkg finomliszt
9 g sütőpor
1 kezeletlen citrom reszelt héja

a citromos krémhez:
3,75 dl tej
1,5 dl frissen facsart citromlé
60 g étkezési kukoricakeményítő
18 dkg porcukor
15 dkg vaj
1 kezeletlen citrom reszelt héja

a díszítéshez:
citromfűlevélkék
reszelt citromhéj
citromszeletkék
cukorgyöngyök

elkészítés:
  1. A krémhez 1 citrom héját lereszeljük és félretesszük. A citromok levét kifacsarjuk és átszűrjük.
  2. A keményítőt a porcukor felével együtt lábasba szórjuk, csomómentesre keverjük a citromlével, és felöntjük a tejjel. Közepes lángon, állandó keverés mellett pudinggá főzzük. Folpackkal letakarva teljesen kihűtjük, majd alaposan átkeverjük.
  3. A puha vajat a többi porcukorral és a vaníliás porcukorral együtt habosra kavarjuk, reszelt citromhéjjal ízesítjük, majd robotgéppel hozzádolgozzuk a citrompudingot. Hűtőbe tesszük dermedni.
  4. A piskótához a tojások fehérjét kemény habbá verjük. A tojássárgákat a porcukorral kihabosítjuk, hozzáadjuk a reszelt citromhéjat, a tejet, az olajat, majd felváltva hozzáforgatjuk a sütőporos lisztet és a tojáshabot.
  5. A sütőformát kibéleljük sütőpapírral (a formát előbb néhány ponton kivajazzuk, hogy a papír hozzáragadjon), beleöntjük a tésztamasszát, és előmelegített sütőben megsütjük.
  6. A piskótát a sütőpapír segítségével kiemeljük a formából, lehúzzuk róla a papírt, és fejjel lefelé tortarácsra tesszük hűlni.
  7. A tészta alját egyenesre vágjuk és 3 lapra szeljük. A krémet kb. 1 cm vastagon elosztjuk a legalsó tésztalapon, ráhelyezzük a másik tésztalapot, és azt is ugyanilyen vastagon kenjük meg a krémmel. Befedjük a 3. lappal.
  8. Egy kevés krémmel lekenjük a torta tetejét, és körbekenjük az oldalát. A többi krémet díszítőcsővel ellátott habzsákba töltjük, és kidekoráljuk vele a torta tetejét. A krémet reszelt citromhéjjal vagy citromszeletekkel, cukorgyöngyökkel és citromfűlevélkékkel díszítjük. Kínálásig hűtőbe tesszük.
sütési hőfok: 175°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 45 perc

Megjegyzés:
Én szeretem lemérni a teljes krémmennyiséget, és a betöltésre szánt adagokat is konyhai mérleggel mérem ki. Így nagyobb eséllyel kerül egyforma mennyiségű krém a tésztalapok közé (pláne egy kerek tortánál).
A fenti torta esetében én a lapok közé kb. 200-200 gramm krémet kentem, és kb. 130 grammot osztottam el a tetején, illetve körben az oldalán. A megmaradt kb. 300 grammot pedig csillagcsöves habzsákba töltöttem és feldíszítettem a torta tetejét.

Tipp:
16 cm átmérőjű tortaformában is megsüthetjük.

 


 

2023. május 21.

Vaníliakrémes métereskalács-torta

 

 


 
Nagyon szeretem a méteres kalácsot, ami kapcsán nemrég döntöttem el, hogy ezután a húsvét elmaradhatatlan desszertje lesz. Más alkalmakra viszont biztos, hogy nem fogom elkészíteni, mert egyrészt kissé időigényes az összeállítása, másrészt úgy általában fontosnak tartom a konkrét ünnepekhez kapcsolódó édességeket csakis azon alkalmakkor prezentálni, amikorra azokat a feltalálói annak idején szánták.
Az általam tett fogadalmat megszegve, az ünnepek után mégis méteres kalácsot sütöttem. :D De csak azért, mert vendégeket vártunk, és ez alkalomból egy kicsit kísérletezni szerettem volna vele. Az eredmény jól sikerült, de még mindig ott volt a sütiszeletek krémmel való kenegetése, ami miatt ugyebár tovább tart az elkészítés. Úgyhogy a tesztnek tovább kellett folytatódnia. Kapóra is jött az anyák napja. :D Így lett a hosszú külalakú süteményből torta formájú, amely cirkalmasra egybeolvasztotta a méteres kalács szeretni való kétféle piskótáját. Már akkor tudtam, hogy ez bizony nem úszhatja meg a blogon való mutogatást, annyira jól vizsgázott mind ízre, mind küllemre. :) Ám a krém mennyiségével akkor kissé elégedetlen voltam, úgyhogy anyák napja után most újra terítékre került. :D Persze megint volt apropója: vendég jött hozzánk. Ekkor végre sikerült lencsevégre kapnom a tökéletesített változatot. :)

 


Hozzávalók 20 cm-es tortaformához:

a sárga piskótához:
2 tojás
10 dkg porcukor
0,5 dl napraforgóolaj
0,5 dl tej
13 dkg finomliszt
6 g sütőpor
vaj és liszt a sütőformához

a kakaós piskótához:
2 tojás
10 dkg porcukor
0,5 dl napraforgóolaj
0,5 dl tej
11,5 dkg finomliszt
1,5 dkg holland kakaópor
6 g sütőpor

a vaníliakrémhez:
1 ½ cs. vaníliaízű pudingpor
5,25 dl tej
15 dkg vaj
14 dkg porcukor
2 cs. Bourbon vaníliás cukor

a tetejére:
13 dkg ét- és tejcsokoládé fele-fele arányban
1 ek. napraforgóolaj
tejcsokoládé forgács
1,5 dl 30% zsírtartalmú habtejszín
1 tk. porcukor
holland kakaópor

elkészítés:
  1. A sárga piskótához a tojássárgákat habosra kavarjuk a porcukorral, beledolgozzuk a tejet, az olajat, majd felváltva hozzáforgatjuk a sütőporral vegyített lisztet és a kemény habbá vert tojásfehérjét.
  2. A kakaós piskótát is a fentiek szerint készítjük el, de a liszthez a kakaóport is hozzávegyítjük. A kétféle tésztamasszát váltott kanalanként a kivajazott, liszttel behintett tortaformába adagoljuk, és előmelegített sütőben megsütjük.
  3. A piskótát vékony pengéjű kés segítségével elválasztjuk a forma oldalától, kivesszük a formából, és tortarácsra téve hagyjuk kihűlni.
  4. A krémhez a pudingport a fele mennyiségű porcukorral lábasba szórjuk, egy kevés tejjel csomómentesre keverjük, majd felöntjük a többi tejjel, és kevergetve felfőzzük. Folpackkal betakarva teljesen kihűtjük. Alaposan átkeverjük.
  5. A puha vajat a többi porcukorral és a vaníliás porcukorral kihabosítjuk, hozzáadjuk a pudingot, és robotgéppel magas fokozaton alaposan összekeverjük. Háromfelé vesszük.
  6. A kész piskóta tetejét előbb egyenesre vágjuk, 3 lapra szeljük, majd betöltjük a krémmel. A 3. adag krémet elosztjuk a torta tetején és szélén.
  7. A felaprított csokoládét az olajjal vízgőz fölött felolvasztjuk, a tortarácsra állított torta közepére öntjük, és körkörösen mozgatva a rácsot, hagyjuk, hogy a csokoládé lecsorogjon a torta oldalán. Néhány percre hűtőbe tesszük dermedni.
  8. A még lágy csokoládéba késsel belenyomjuk a majdani szeletelés vonalát, és a tejcsokoládé-forgácsot a jobb oldali vonalak mellé szórjuk. A tortát hűtőbe tesszük annyi időre, amíg a csokoládé teljesen megdermed.
  9. A habtejszínt a porcukorral kemény habbá verjük, sima csöves habzsákba töltjük, és körben kidekoráljuk vele a torta szélét. A krémgömböket meghintjük kakaóporral.
sütési hőfok: 175°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 55 perc



 

2023. május 13.

Epres pohárkrém

 

 


 
Gyerekkoromban még nem voltam olyan kritikus a cukrászdai sütikkel, krémekkel. (Persze az is lehet, hogy azok akkor még tényleg finomabbak voltak.) Az egyik leggyakoribb választásom a vaníliás pohárkrém volt, sőt esetenként a földieperrel vagy málnával dúsított változatát kértem. Az utolsó cseppig kinyaltam utána a hosszú poharat, és csak azt sajnáltam, hogy nincs kolibrinyelvem, mert az aljában persze mindig megragadt annyi krém, hogy nem fértem hozzá a kanállal. :D
Mostanában, ha édességre vágyom, sokkal inkább a selymes pudingokat, krémeket kívánom. És ki is lehetne ebben a legjobb partnerem, mint a Kutyafül?! :D Sőt, igazából tőle ragadt át rám ez a puding-ehetnék. :D Le se merem írni, hány dobozzal pusztítottunk el az elmúlt időszakban, minden esetre épp eleget termeltünk be ahhoz, hogy szégyelljem magam – elsősorban a csomagolóanyagként szolgáló, általunk kiürített műanyagpoharak mennyisége miatt. Tényleg kiakasztó, hogy szinte semmit sem lehet megvenni műanyag csomagolás nélkül! Na, de most nem a környezetünk szennyezésének problematikáján akarok pörögni, így visszatérek a krémhez. ;)
Bár bolti pudingport nem szívesen használok, de néha azért én is az után nyúlok, amikor nincs időm vagy kedvem a picit időigényesebb és esetenként drágább házi puding főzéséhez.
Mivel épp kifogytunk a kedvenc, nagy poharas bolti pudingunkból, mindamellett csökkenteni is szándékoztam a velük járó csomagolóanyag vásárlását, ezért – hogy mégse maradjunk édesség nélkül –, ezt a félig házi készítésű epres krémet hoztam össze. Persze a habtejszínes zacsi meg a tejes doboz egy része is műanyag, szóval nem igazán sikerült elérnem az áhított célt. De legalább a krém finom lett, és hát jól tudjuk, hogy az édesség gyógyír minden bánatra, így a környezetünk szennyezése fölötti szomorkodásra is – legalábbis addig, amíg el nem fogy a desszert a pohárból.
Azok után, hogy most itt jól összekutyultam a fincsi krém fölötti örömködést a környezetszennyezés miatt érzett aggodalommal, jöjjön az ominózus recept! :D

 


Hozzávalók 4 személyre:

1 cs. (40 g) eperízű pudingpor
3,5 dl tej
8 dkg porcukor
1 cs. Bourbon vaníliás cukor, darálva
3,5 dl habtejszín
15 dkg földieper + a díszítéshez
citromfűlevél a díszítéshez

elkészítés:
  1. A pudingport a kétféle porcukorral lábasba szórjuk, csomómentesre keverjük egy kevés tejjel, majd felöntjük a többi tejjel, és közepes fokozaton krémmé főzzük. Folpackkal letakarva vízfürdőbe tesszük hűlni.
  2. A tejszínt kemény habbá verjük, 5 dkg-nyit robotgéppel a teljesen kihűlt pudinghoz keverünk, majd 15 dkg tejszínhabot óvatosan a krémhez forgatunk.
  3. Az epret feldaraboljuk, és ha szükséges, kevés porcukorral édesítjük.
  4. Az eperkrémet összeforgatjuk a gyümölccsel, elosztjuk 4 üvegpohárban, és a desszertek tetejét a megmaradt 15 dkg tejszínhabbal, valamint friss földieperrel, citromfűlevélkével díszítjük. Behűtve kínáljuk.
Tipp:
Ha nem kaptunk eperízű pudingport, helyettesíthetjük vaníliaízűvel vagy tejszínessel. De pudingpor helyett étkezési kukoricakeményítőt is használhatunk. Hogy a puding eperízű legyen, 2,5 dl tejhez adjunk 1 dl eperlevet. Ez utóbbit leturmixolt eperből nyerhetjük, vagy mirelit eper kiolvasztásából összegyűjtött lét is használhatunk.