Kategóriák

2018. május 30.

Kenyérlepényszendvics mézes-paradicsomos hússal töltve








Legutóbb a púpos husihoz készítettem naant, és mivel hosszú idő után akkor sütöttem újra, annyira jól esett, hogy miután elfogyott, rögtön begyúrtam egy következő adagot. :D Egy icipicit módosítottam rajta, és ezeket a kis szendvicseket készítettem el belőle. Megint megkaptam a dicséretet: „ilyet máskor is csinálhatsz”. :D
Előételként is adhatjuk, de vacsorára szendvics gyanánt is jó választás, akár még vendégvárónak is. :)






Hozzávalók 12 szendvicshez:

a fűszeres kenyérlepényhez:

25 dkg finomliszt + a dagasztáshoz (ha szükséges)

5 dkg natúr joghurt

1 tk. só

2 ek. olvasztott vaj

8 g friss élesztő

egy csipet cukor

1,5 dl víz

8 dkg reszelt sajt

12 gerezd fokhagyma


a mézes-paradicsomos húshoz:

40 dkg csirkemellfilé

2 fej vöröshagyma

1 bocskorpaprika

4 gerezd fokhagyma

Toscana fűszerkeverék

őrölt csili

őrölt fekete bors


1 ek. folyékony méz

25 dkg darabolt paradicsomkonzerv

1 ek. ketchup

1 tk. sűrített paradicsom

3 ek. olívaolaj

2 púpozott ek. tejföl


a tálaláshoz:

ecetes gyöngyhagyma


elkészítés:

  1. A kenyérlepényhez a tálba mért liszt közepébe morzsolt élesztőt simára keverjük a cukorral, a langyos vízzel. Annyi lisztet dolgozunk hozzá, hogy sűrű, nokedlitészta állagú masszát kapjunk, majd letakarva 30 percet pihentetjük.
  2. Hozzáadjuk a meglangyosított joghurtot, a vajat, a sót, a sütőport, és robotgéppel összeállítjuk. A ragadós tésztához apránként annyi lisztet dagasztunk hozzá, hogy ne ragadjon a tálhoz vagy a munkafelülethez. Letakarva kb. 20 percet hagyjuk kelni.
  3. A töltelékhez a felezett csirkemellfilét felszeleteljük, nagyon vékonyra felcsíkozzuk és beszórjuk a fűszerkeverékkel, az őrölt borssal, valamint a csilivel.
  4. A félbevágott, vékonyra szelt vöröshagymát a felforrósított olívaolajon megdinszteljük, hozzáadjuk a vékonyra szeletekre vágott fokhagymát, a paprikát, és pár percig pirítjuk.
  5. Rátesszük a húst, megsózzuk és fehéredésig sütjük. Rácsorgatjuk a mézet, kissé lepirítjuk, majd belekeverjük a paradicsomot, a ketchupot, a sűrített paradicsomot. Kis lángon elforraljuk a levét. Félretesszük.
  6. A megkelt tésztából 12 egyforma gombócot formázunk és kissé ellapítjuk. A tésztakorongok közepére halmozunk 1-1 gerezdnyi aprított fokhagymát és reszelt sajtot.
  7. A tésztát körben a töltelék fölött összecsippentjük és meggömbölygetjük. A töltött zsemléket letakarva, negyedóráig kelni hagyjuk, majd nyelv alakúra nyújtjuk.
  8. Zsiradékmentes serpenyőben fedő alatt, közepes lángon egymás után mindkét oldalukon kisütjük. A kisült lepényeket tányérra szedjük, és konyharuhával letakarva melegen tartjuk, amíg mindegyikkel elkészülünk.
  9. A húshoz hozzáadjuk a tejfölt, újra felhevítjük, és a forró tölteléket a kenyérlepények közepére halmozzuk. A töltelék mellett jobbról és balról összetűzzük a lepények végeit.
  10. A kész szendvicseket tálcára sorakoztatjuk, és az ecetes gyöngyhagymával együtt tálaljuk. 
 






2018. május 26.

Bodzás eperpuding kókuszos linzerkosárkában







Végre lehet kapni szabadföldi epret! Alig vártam már, hogy vehessek. Kóstoláskor azonban totál lecsöppentem, mert sajnos savanyú és szalonnás állagú volt a hívogató külső ellenére is. A Kutyafüllel nagyon felháborodtunk. Egyszerűen nem értjük, mi a jó abban, hogy éretlenül szedik le a gyümölcsöt, ami aztán kínjában érik be, és a pirosságán túl semmi pozitívumot nem tud felmutatni. Kinek kell az ilyen eper?! Ja, nekünk, mert megvettük. De mivel nem mindenhol engedik megkóstolni, így jobbára csak a látvány marad, és az alapján kénytelen vásárolni a megtévesztett vevő. :( Hát így jártunk. Lett két nagy doboz szép, de nem finom eprünk, amit magában semmi kedvünk nem volt megenni, így kezdenem kellett vele valamit. Micsoda önfeláldozás! :D Nya, hát nem olyan nagy tragédia ez – legalább volt ürügy arra, hogy megint sütit süssek. :D Ez a finom kosárka kerekedett ki belőle, amiben szerencsére nem érzékelhető az eper íztelensége. Kár, hogy mindezt cukorral kellett helyrehozni. :(
Mivel a földieper kókusszal való összeházasítása nemrég jól vizsgázott nálam, ezért most is valami hasonlót gyártottam, mégis egészen más lett, mint az a korábbi desszert. Igen laktató sütemény, bár ez elsősorban a kosárka mérete miatt van. Az epres puding a kókusztejszínhabbal együtt nagyon jó találmány. :D






Hozzávalók 4 db 17 cm átmérőjű kosárkaformához:

Tésztához:
20 dkg finomliszt
5 dkg kókuszreszelék darálva
12 dkg vaj
7 dkg kristálycukor
1 mk. sütőpor
1 tojás
1 dkg tejföl (elmaradhat)

Bodzás eperpudinghoz:
60 dkg földieper
6 dkg porcukor (vagy a gyümölcs édességétől függően)
1,5 dl bodzaszörp
1 dl kókusztejszín
3 dkg tejszínes pudingpor vagy étkezési kukoricakeményítő
3 dkg vaj

Díszítéshez:
1 dl kókusztejszín
1 dkg porcukor
bodzavirág
citromfű- vagy mentalevélkék (elmaradhat)

elkészítés:
  1. A tésztához a darált kókuszreszelékkel, cukorral, sütőporral vegyített lisztet elmorzsoljuk a hideg vajjal, és a felvert tojást – szükség esetén a tejfölt – is hozzáadva, sima felületű tésztává gyúrjuk.
  2. A tésztát 4 egyforma darabra vágjuk, meggömbölygetjük, és enyhén lisztezett felületen mindegyiket kb. 18 cm átmérőjű körlapra nyújtjuk. A tésztalapokat a vajjal vékonyan megkent, lefordított sütőformákra illesztjük, és nejlonzacskóba húzva hűtőbe tesszük 30 percre.
  3. A lefordított sütőformákat tepsire állítjuk, és a tésztakosarakat előmelegített sütőben megsütjük. Ha megsültek, a sütőformán hagyjuk kihűlni, majd óvatosan leemeljük a formákról.
  4. A gyümölpudinghoz a megtisztított, kockákra vágott földieper felét a bodzaszörppel, a porcukorral lábasba tesszük, felforraljuk, majd kis lángon 1 percig főzzük.
  5. A pudingport/keményítőt simára keverjük a kókusztejszínnel, és besűrítjük vele az epret. Még forrón hozzákeverjük a puha vajat.
  6. A langyosra hűlt epres pudinghoz forgatjuk a többi epret, és miután teljesen kihűlt, megtöltjük vele a kosárkákat.
  7. A kókusztejszínt 20 percre mélyhűtőbe tesszük, majd porcukorral ízesítjük és kemény habbá verjük. Csillagcsővel ellátott habzsákba kanalazzuk, és rózsákat nyomunk a desszert tetejére. Bodzavirággal, esetleg citromfű- vagy mentalevélkékkel díszítve tálaljuk.
sütési hőfok 180°C
sütési mód: alul-felül sütés (alulról a 2. sínen)
sütési idő: kb. 15 perc

Tipp:
Megfelelő sütőforma híján muffintepsi hátulján is megsüthetjük a kosárkákat ezen a módon, de akkor elegendő 10 cm átmérőjű körlapokra kinyújtani. Szerintem 8 db kosárka kijön belőle.










2018. május 22.

Púpos hús mexikói módra kenyérlepénnyel


 




Nagyon szeretem az ehhez hasonló, könnyen elkészíthető húsételeket, bár való igaz, hogy ennyire felturbózva még sosem csináltam. Eddig csak csirkemájat vagy dinsztelt hagymát halmoztam a húsra, jó sok sajttal bolondítva. Eszembe jutott egy korábbi, a blogon már régóta fent lévő egytálételem, és mivel az anno nagyon ízlett, valami hasonlót szerettem volna, csak kicsit mégis másként. Végül ízében is annyira más lett, hogy úgy éreztem, helye van itt a blogon. A husika mellé kínált naan kenyér viszont ugyanazon recept szerint készült, úgyhogy itt most csak a husi jelenti az új receptet. :)
A hús púpja, azaz a ragu tulajdonképpen a köret, még ha jelentős mértékben tartalmaz is húsos szalonnát. Talán éppen ez utóbbi miatt éreztem úgy, hogy kell hozzá még valami plusz – így került mellé a lepény. :)
Nincs is annál nagyobb dicséret, amikor a ház ura már az első falatnál közli, hogy „ilyet máskor is csinálhatsz”, úgyhogy ez volt a 2. oka, sőt a fő érv arra, hogy a husi valóban felkerüljön a Sünisre. :D






Hozzávalók 4 személyre:

1 egész csirkemellfilé
kb. 2 ek. mexikói csirkés tortilla alap fűszerkeverék
kukoricaliszt
kukoricaolaj az elősütéshez
30 dkg kockázott, füstölt, húsos szalonna
2 fej lila hagyma
20 dkg kaliforniai paprika (piros-, sárga- és zöld húsú vegyesen)
10 dkg konzerv kukorica
10 dkg konzerv vörösbab
1-2 ek. morzsolt vagy frissen aprított korianderlevél
őrölt chili ancho
őrölt fekete bors

7 dkg vörös cheddar sajt
személyenként 2-3 naan kenyér

elkészítés:

  1. A raguhoz a szalonnát zsiradékmentes serpenyőben addig sütjük, hogy a zsírját kiengedje és kissé megpiruljon. Rátesszük a félbevágott, majd vékonyra szelt lila hagymát, megpörgetjük kevés sóval, és megdinszteljük.
  2. Hozzáadjuk a vékony csíkokra szelt kaliforniai paprikát, korianderrel, őrölt csilivel, őrölt borssal ízesítjük, és csak addig sütjük, hogy a paprika kicsit roppanós maradjon.
  3. Hozzákeverjük a lecsepegtetett babot, a kukoricát, és összemelegítjük. Ha szükséges, még sózzuk. Félretesszük.
  4. A felezett mellfiléket 2-2 vastag szeletre vágjuk, 2 ív folpack között kiklopfoljuk, és mindkét oldalukon beszórjuk a tortilla fűszerkeverékkel. Negyedórát állni hagyjuk.
  5. A fűszeres hússzeleteket megforgatjuk a kukoricalisztben, és kevés kukoricaolajon mindkét oldalukon hirtelen kisütjük.
  6. Az elősütött hússzeleteket sütőpapírral bélelt gáztepsire sorakoztatjuk, mindegyikre jó nagy adag zöldséges ragut halmozunk, majd megszórjuk reszelt cheddarral. Előmelegített sütőben addig sütjük, hogy a sajt ráolvadjon a tetejére.
  7. A hússzeletekhez frissen sült kenyérlepényt kínálunk.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: grill
sütési idő: kb. 15 perc

Tipp:
Karajból, tarjából vagy marha hátszínből is elkészíthetjük.











2018. május 19.

Bodzahabos poharas desszert







Valószínűleg nem szerencsés dolog, hogy a blogomon viszonylag kevés a sütés nélküli édesség, hiszen az ilyen típusú desszert hamarabb elkészül, így időt spórolhatunk vele. Kánikula idején kifejezetten üdvözítő tud lenni, hogy mellőzhetjük a sütő bekapcsolását, ráadásul sok esetben éppen olyan finom a poharas desszert is, mint bármilyen más, sütőben készült édesség.
Gondolatban általában minimum 1 nappal előtte rákészülök a sütisütésre, de előfordul, hogy vagy kedvem vagy épp időm nincs arra, hogy „komolyabb” édességet készítsek. Az elmúlt vasárnap az előbbi eset forgott fenn – egy csepp kedvem sem volt a konyha felé nézni, de a Kutyafül délután már „vonyított” az édesség után. :D Így hát – elsősorban neki kedvezve – nekifogtam egy gyors desszertnek. Szinte rögtön a bodzaszörpös üveg került a kezembe, és elég hamar kialakult belőle ez a finom, nyáriasan üde krém. A maradék babapiskóta sem maradhatott parlagon, úgyhogy rögtön frigyre is lépett a bodzás krémmel. :) Kóstoláskor úgy éreztem, néha kifejezetten jó nem rákészülni az édességkészítésre, mert a sütisütési kedv hiányából és a spontán ötletekből olykor kimondottan szeretni való desszert kerekedhet ki. :)






Hozzávalók 4 személyre:

Csokoládés piskótához:

10 dkg babapiskóta

4 dkg vaj

3 dkg porcukor

1 csapott ek. holland kakaópor

2 ½ ek. tej


Bodzahabhoz:

13 dkg tejföl

13 dkg mascarpone

2 dl habtejszín

2 cs. Bourbon vaníliás cukor darálva

5 dkg finomítatlan nádcukor darálva

1 dl bodzaszörp

4 zselatinlap


Bodzazseléhez:

1 dl bodzaszörp

1 ½ zselatinlap


elkészítés:

  1. A csokoládészószhoz a hozzávalókat fém tálba tesszük, és gőz fölé állítva összemelegítjük. A babapiskótákat kis kockákra vágjuk, és a csokoládészószhoz forgatjuk.
  2. 2 evőkanál bodzalevet felforrósítunk és feloldjuk benne az előzőleg hideg vízbe áztatott, majd alaposan kinyomkodott zselatinlapokat.
  3. A tejfölt kikeverjük a mascarponéval, a vaníliás porcukorral, a nádporcukorral, a többi bodzaszörppel, és néhány evőkanál krémet a zselatinos bodzaléhez keverünk.
  4. A zselatinos krémet a többihez vegyítjük, hűtőbe tesszük annyi időre, amíg dermedni nem kezd, majd óvatosan hozzáforgatjuk a kemény habbá vert tejszínt.
  5. Előkészítünk 4 üvegpoharat, mindegyik aljába lerakunk 1 réteg csokis babapiskótát, és ráhalmozunk néhány evőkanál bodzahabot.
  6. A poharak alját a tenyerünkkel megütögetjük, hogy a krém felülete sima legyen, majd elosztunk rajta egy újabb adag csokis piskótát és habot. A poharak alját ismét megütögetjük.
  7. A bodzazseléhez 1 evőkanál bodzaszörpöt felforrósítjuk, és feloldjuk benne az előzőleg beáztatott, majd alaposan kinyomkodott zselatinlapot.
  8. Hozzákeverjük a többi szörpöt, és a desszertek tetejére csorgatjuk. Hűtőbe tesszük annyi időre, hogy a zselé teljesen megszilárduljon a tetején, majd bodzavirággal és/vagy citromfűvel díszítve tálaljuk.










2018. május 11.

Kókuszos-eperkrémes trifle mascarponés habbal







Piskótát még sosem rontottam el. Hát most sikerült. :D Valahogy elfigyeltem, és kevesebb liszt került bele, aminek köszönhetően túl lágy lett a tészta, ezért behorpadt az oldala. Így nem lett volna szép az a torta, amihez sütöttem. Bosszankodva elcsomagoltam és betettem a fagyóba, hogy majd a későbbiek során kitalálom, mi legyen belőle. Ez a bizonyos „későbbiek” most jött el, úgyhogy kiolvasztottam a tanyasi tojástól virítóan sárga színű piskótámat, és az alábbi rakott desszerthez használtam fel. És milyen jó, hogy akkor elrontódott az a piskóta! Ebben a réteges édességben ui. megdicsőült! :D A trifle egyébként menet közben alakult, és úgy érzem, kimondottan jól sikerült. A rakott édességeim közül, saját megítélésem szerint dobogós helyen van. :)






Hozzávalók 6 személyre:

Piskótához:
4 tojás
6 dkg porcukor
6 dkg finomliszt
vaj és liszt a sütőformához

Csokoládészószhoz:
7,5 dkg vaj
5 dkg finomítatlan nádcukor darálva
1,5 dkg holland kakaópor
2 ek. tej

Kókuszos eperkrémhez:
40 dkg földieper
10 dkg finomítatlan nádcukor (vagy az eper édességétől függően)
2 dl kókusztejszín
3 dkg kókuszreszelék
1 ek. frissen facsart zöldcitromlé
3 dkg étkezési kukoricakeményítő
2 dkg vaj

Díszítéshez:
10 dkg mascarpone
2 dkg porcukor
1 dl habtejszín
½ cs. zselatin fix por

elkészítés:

  1. A piskótához a tojások sárgáját a porcukorral fehéredésig keverjük, majdnfelváltva, kisebb adagokban hozzáforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét és a lisztet.
  2. A tésztamasszát a vajjal kikent, liszttel behintett 24 cm-es tortaformába simítjuk, és 160°C-ra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt megsütjük. A piskótát kivesszük a formából, és miután teljesen kihűlt, 2x2 cm-es kockákra vágjuk.
  3. A csokoládészószhoz a hozzávalókat fém tálba tesszük, és gőz fölött összemelegítjük (nem forraljuk!). Egy adag piskótakockát tálba teszünk, rácsorgatunk egy kevés csokoládészószt, majd ezt addig ismételjük, amíg el nem fogy a piskóta és a szósz. A csokis piskótakockákat óvatosan összeforgatjuk. Félretesszük.
  4. A krémhez az epret felkockázzuk (ha mirelit, előbb szobahőmérsékleten kiengedjük), a cukorral és a citromlével együtt lábasba tesszük, és kis lángon, lefedve addig melegítjük, hogy kiengedje a levét.
  5. Az eperragut szűrőkanálba öntjük, a levét felfogjuk, és az így kapott kb. 2 dl eperlevet visszaöntjük a lábasba. A főtt epret félretesszük.
  6. A keményítőt 3-4 evőkanál eperlével csomómentesre keverjük. A többi eperlevet a kókusztejszínnel és a kókuszreszelékkel felforraljuk, majd besűrítjük a keményítős keverékkel.
  7. Még forrón hozzádolgozzuk a puha vajat, és miután a krém teljesen kihűlt, hozzáforgatjuk a főtt epret.
  8. Egy kb. 16 cm átmérőjű üvegtálba körkörösen lerakunk 2 réteg csokis piskótakockát, elosztjuk rajta a krém felét, majd újabb réteg piskótakocka következik, amit befedünk a megmaradt eperkrémmel.
  9. A díszítéshez a mascarponét simára keverjük a porcukorral. A tejszínt félig felverjük, majd a zselatin fixet is hozzáadva kemény habbá verjük. Óvatosan hozzáforgatjuk a mascarponét, és sima csővel ellátott habzsákba töltjük. A trifle tetejét tetszés szerint díszítjük a krémmel.
Megjegyzés:
Nem szívesen használok zselatin fix port, évek óta nem is vettem, de most beadtam a derekam, mert újabban sosem verődik fel rendesen a tejszín, és így képtelenség normálisan díszíteni vele. Mivel a habfixáló ízét nem kedvelem, helyette ráfanyalodtam a zseléfixre. 5 évente egyszer ki lehet bírni. :D
Akinek lehetősége van nagyon magas zsírtartalmú tejszínhez jutni, az mindenképp fixáló nélkül készítse el a habgömböcskéket a desszert tetejére.

Tipp:
A desszertet babapiskótával is elkészíthetjük. ;)












2018. május 7.

Olajban sült calzone darált hússal töltve, paradicsomszósszal





A Tasty-ről mentettem le magamnak ezt a receptet, és rögtön tudtam, hogy nekünk való. Pár nappal később már az asztalon illatoztak a calzonék. :) Ahogy az már lenni szokott, kissé átalakítottam, és az eredeti töltelék helyett húst csempésztem a tésztába. Bár ez utóbbin nem variáltam, de a szósz saját ötlet alapján készült, nem pedig bolti paradicsomszószból, habár készen nem igényelt volna plusz munkát.
Nagyon ízlett nekünk ez a saját változat. :) Bevallom, én csak 6 db-ot sütöttem meg olajban, a többi sütőben készült. Így is, úgy is szerettük, bár a Kutyafül egy picit talán jobban preferálta a sütőben sült változatot. Nekem viszont pont olajban sütve volt szimpatikusabb. :) Szerintem nyugodtan nevezhetjük fánknak, hiszen éppen úgy készül. ;)


Hozzávalók 12 darabhoz:

a tésztához:
40 dkg finomliszt+a dagasztáshoz
3 dkg reszelt parmezán
1 tk. só
1 ek. cukor
1 tk. sütőpor
2 ek. olívaolaj
2,5 dkg friss élesztő
3 dl víz

a töltelékhez:
35 dkg darált marha- és sertéshús vegyesen
15 dkg póréhagyma (tisztított mennyiség)
1 piros húsú kaliforniai paprika
2 ek. mexikói grillpác
1 tk. fokhagyma granulátum
őrölt fekete bors

2,5 dkg vaj
1 púpozott ek. tejföl
2 dl víz
1 cs. (125 g) mozzarella

a paradicsomszószhoz:

1 doboz darabolt paradicsomkonzerv (400g)
1 kis fej lila hagyma
2 nagy gerezd fokhagyma
1 ek. finomra aprított bazsalikomlevél
1 tk. morzsolt oregánó
1 csapott ek. barna cukor
1 ek. frissen facsart zöldcitrom-lé

2 ek. olívaolaj

továbbá:

kókusz- vagy egyéb növényi olaj a sütéshez
petrezselyemzöldje a tálaláshoz

elkészítés:

  1. A cukros liszt közepébe morzsolt élesztőt elkeverjük 1 dl vízzel, és letakarva felfuttatjuk.
  2. Hozzáadjuk a sót, a sütőport, a parmezánt, az olívaolajat, a többi vizet, és lágy tésztává dagasztjuk. A tésztát vékonyan kiolajozott tálba tesszük, és letakarva megkelesztjük.
  3. A töltelékhez a felhevített vajon megdinszteljük a felaprított pórét, majd rátesszük a húst, megszórjuk a fűszerekkel, és kevergetve fehéredésig sütjük.
  4. Hozzáadjuk a vékony csíkokra szelt kaliforniai paprikát, megsózzuk, hozzákeverjük a tejfölt, és felöntjük a vízzel. Közepes lángon, néha megkeverve elforraljuk a levét, majd kissé lepirítjuk. a húst. Kihűtjük.
  5. A paradicsomszószhoz a felaprított lila hagymát és a fokhagymát a felhevített olívaolajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a darabolt és a sűrített paradicsomot, a fűszereket, cukrot, zöldcitrom-levet, és felöntjük 0,5-1 dl vízzel. Közepes lángon sűrűsödésig főzzük, majd botmixerrel pürésítjük. Melegen tartjuk.
  6. A megkelt tésztából lisztezett munkalapon 12 gombócot gömbölygetünk, és 10 percet letakarva pihentetjük.
  7. A tésztagombócokat 12 cm átmérőjű körlapokra nyújtjuk, a közepükön elosztunk 1-1 teáskanál paradicsommártást, ráhalmozunk 1-1 púpozott evőkanál darált húst, és rátépkedjük a mozzarellát.
  8. A töltelék fölött összefogjuk a tésztát, és a széleket jól összenyomkodjuk. A calzonékat kagyló alakúra formázzuk.
  9. Bő, forró olajban, közepes lángon mindkét oldalukon pirosra kisütjük, majd papírtörlőre szedjük.
  10. A megmaradt paradicsomszószt tálkába öntjük, köré rendezzük a calzonékat, és petrezselyemzölddel díszítve kínáljuk.
Megjegyzés, tipp:
A calzonékat sütőben is készíthetjük. 200°C-on hőlégkeveréssel kb. 15 perc alatt megsül.





2018. május 4.

Földiepres krémtorta




 


Nagyon várom már, hogy legyen szabadföldi eper. Addig azonban nem vagyok hajlandó pénzt kiadni az üvegházban termesztett, felfújt, epernek jobbára csak a külsőségei alapján nevezhető, íztelen gyümölcsért. A földieper utáni sóvárgásom viszont nagyon is jelen van, és túlzottan türelmetlen ahhoz, mintsem hogy kivárja, mire ez az imádom-gyümölcs a valódi napsütéstől beérni méltóztatik. :D Így hát kénytelen voltam előtúrni őkelme lefagyasztott változatát a frigóból, hogy elő eperszezont tartsak a konyhában.
Ha jól emlékszem, tavaly csak egyetlen epres sütit sikerült sütnöm, de az sem a klasszikus módon nevezhető epresnek, mert csak a hozzá kínált öntetbe csempésztem bele a gyümölcsöt. Szóval eléggé ki vagyok már éhezve rá. :D Most krémes édességre vágytam, és ez a torta lett belőle. :) Egy másik tortám ihlette, mégsem érzek hasonlóságot a kettő között, mert ízben teljesen eltérnek egymástól. Igaz, most bolti pudingot és nem saját főzésű krémet használtam, de szerintem így is finom desszertet sikerült kreálnom. :)






Hozzávalók 24 cm-es tortaformához:

Piskótához:
3 tojás
6 dkg porcukor
6 dkg finomliszt
vaj és liszt a forma kikenéséhez

Epres réteghez:
30 dkg (mirelit) eper
3 dl eperlé
2 dkg cukor (elmaradhat)
3-4 zselatinlap

Krémhez:
1 cs. tejszínes pudingpor
1 cs. fehér csokoládés pudingpor
8 dl tej
18 dkg porcukor
15 dkg vaj

Tetejére:
2,5 dl tejszín
1 ek. porcukor
3 dkg pirított mandulapehely
néhány szem földieper (elmaradhat)

elkészítés:

  1. A tésztához a tojássárgákat a porcukorral kihabosítjuk, majd a liszttel felváltva, kisebb adagokban óvatosan hozzáforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. A tésztamasszát a kivajazott, liszttel behintett tortaformába simítjuk, és előmelegített sütőben készre sütjük.
  2. A piskótát pár percig a formában hagyjuk, majd kivesszük belőle, és tortarácsra téve kihűtjük.
  3. Az eperlevet a cukorral addig hevítjük, amíg gyöngyözni nem kezd (vagy amíg a cukor fel nem olvad), majd elzárjuk alatta a lángot, és feloldjuk benne az előzőleg hideg vízbe áztatott, majd alaposan kinyomkodott zselatinlapokat. Kihűtjük, majd hűtőbe tesszük annyi időre, amíg dermedni nem kezd, de még önthető állagú.
  4. A piskótát visszatesszük az elmosott tortaformába, és rákapcsoljuk a peremét. Az epret karikára szeljük (a mirelit eper félig kiengedve könnyen szeletelhető, majd tányérra téve így hagyjuk teljesen kiolvadni), kirakjuk vele a piskótát, majd egyenletesen ráöntjük/rásimítjuk a kocsonyásodásnak indult eperlevet. Dermedésig hűtőbe tesszük.
  5. A krémhez kevés tejben simára keverjük a pudingport, és a forrásban lévő többi tejhez adva felfőzzük. A pudingot folpackkal letakarva hagyjuk kihűlni.
  6. A vajat habosra kavarjuk a porcukorral, hozzádolgozzuk a pudingot, és a krémet a zselés rétegre simítjuk. Dermedésig hűtőbe tesszük.
  7. A tortát késsel elválasztjuk a forma szélétől, lekapcsoljuk róla a peremet, és tálra tesszük. A torta teljes felületét bevonjuk a porcukorral ízesített tejszínhabbal, a tetejét megszórjuk pirított mandulapehellyel, vagy ha van friss eprünk, tetszés szerint elrendezzük a tortán.
sütési hőfok: 160°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 25 perc