Kategóriák

2024. május 28.

Rozsos tönkölybuci aszalt paradicsommal

 

 


Ennek a receptnek az eredetije éppen 10 éve készült és került fel a blogra. Bevallom, sosem tetszettek a róla készült képek, sőt maguk a bucik sem, mert elég sápatagok lettek. Szerintem túlkeltek, az lehetett a baj. Úgyhogy most újrasütöttem és naná, hogy újra is fotóztam! :D
A bucit egyébként anno az akkor életemben először vásárolt asztalt paradicsom kipróbálására sütöttem. Olyan péksütiben szerettem volna viszontlátni, amit utazáshoz is magával vihet az ember.
Igaz, akkoriban sima szárított paradicsomot használtam, és került bele kukoricapehely is, de szerintem az olajban eltett aszalt paradicsom sokkal finomabb. Kukoricapelyhem nem lévén itthon, azt most kispóroltam belőle. A lisztek és a folyadékok arányán is változtattam egy kicsit.
Így születtek meg újra ezek a muffin formájú, könnyű tésztájú bucikák. Ha vízszintesen karikákra vágjuk, az éppen három szeletet ad ki (bár én most csak hosszában félbevágtam), és egy karikára pont egy szelet házi szalámi fér rá.


Hozzávalók 12 darabhoz:

35 dkg fehér tönkölybúzaliszt
10 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
2 dkg kukoricapehely (elhagyható)
8 dkg (olajban eltett) aszalt paradicsom
15 dkg görög joghurt
2 ek. olívaolaj (az aszalt paradicsomról)
1 csapott ek. cukor
1 csapott ek. só
kb. 2 dl víz
2,5 dkg friss élesztő
olívaolaj és liszt a sütéshez
szezámmag a tetejére

elkészítés:
  1. A cukrot a lisztekhez keverjük. Kiveszünk belőle 2 evőkanálnyit, és az élesztővel együtt tálba tesszük. Csomómentesre keverjük 1 dl vízzel, kevés lisztet szórunk rá, és hagyjuk felfutni.
  2. Az aszalt paradicsomot szűrőkanálba szedjük, hogy az olaj nagy része lecsöpögjön róla, majd apró darabokra vágjuk, és 2 evőkanál olajjal együtt a joghurthoz keverjük.
  3. A sót (és a kukoricapelyhet) a többi liszthez vegyítjük, hozzáadjuk a joghurtos keveréket, a felfutott élesztőt, a többi vizet, és robotgéppel megdagasztjuk. Ha szükséges, dagasztás közben adhatunk még hozzá kevés tönkölylisztet (én még 2 dkg-ot dagasztottam hozzá).
  4. A tésztát liszttel hintett felületen átgyúrjuk, majd kiolajozott tálba tesszük, és letakarva a kétszeresére kelesztjük.
  5. A megkelt tésztából 12 gombócot gömbölygetünk, majd – ha nem elég olajosak – a tetejüket megkenjük olívaolajjal, és megmártjuk egy tálkányi szezámmagban. Kiolajozott muffintepsi mélyedéseibe ültetjük. Konyharuhával letakarva, kb. 20 percet hagyjuk kelni.
  6. Előmelegített sütőben pirosra sütjük, majd a még forró bucikat kerek végű kés segítségével elválasztjuk a forma oldalától, és óvatosan kiemeljük a muffintepsi mélyedéseiből. Tortarácsra szedve hagyjuk kihűlni.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 25 perc






2024. május 20.

Banántorta csokidarabokkal (gluténmentes)

...édesség egy emlékezetes napra

 

 


 
Számunkra a grillezés eddig szeretett egykori telkünket jelentette, ami egyébként pár km-re volt az otthonunktól. Öreg-Kishomokon nomád körülmények között tök jókat sütkéreztünk a saját gyártású, samottlapos grillezőnknek hála. Még egy keserédes emlékű búcsúebédet is megejtettünk ott, és miután ősz végére a telek odalett, a mi kis szerkezetünk is jött velünk az új lakhelyünkre. Mostanáig mégsem került sor a szabadban való sütögetésre, pedig az ember azt gondolná, hogy a családi házba költözésnek ez is nagy előnye, amit rögtön ki kell használni. Igaz, tavaly ősszel volt azért egy dugába dőlt próbálkozás, aminek a meghiúsulását nagyon bántuk (az ui. szintén egy búcsúebéd lett volna, nevezetesen a német szomszédunktól, aki visszaköltözött a hazájába), mert a heves eső eloltotta az épp jóra leégett parazsat, és bekergetett bennünket a konyhába, hogy végül a serpenyő melege mentse meg a helyzetet.
Az igazi grillezés azonban már nem várathatott tovább magára! A régi grillezőt a Kutyinyek most nyugdíjba küldte, a helyét átvette egy szintén általa tervezett és kivitelezett, jóval komolyabb új szerkentyű. A grillvizsga napjának május 2. vasárnapját jelöltük ki, amire mindketten izgatottan készültünk. A Kutyafül csilivilire csutakolta a platformot, asztalt és székeket pakolt ki a diófa alá, én pedig előkészítettem a sütésre váró étkeket.
Naná, hogy az édesség sem maradhatott el, már csak azért sem, mert 1 hónapja nem sütöttem semmit, úgyhogy igencsak ki voltunk éhezve a desszertre, nem csak a grillezett husikára és zöldségekre. Viszont sem kedvem, sem időm nem volt sokat vacakolni a sütivel, ezért ezt a gyorsan bekeverhető, ám nagyon finom tortát hoztam össze. Jó kakaós, ennek ellenére a banán aromája abszolút kiérezhető. Dugig ettük magunkat az ebéddel, a kávé mellé mégis jólesett egy szelet ebből a szaftos állagú tortából.
A lakoma végén elégedetten dőltünk hátra, és boldogok voltunk attól, hogy az otthoni grillezős élmény is végre megadatott. :)

 


 

 

Hozzávalók 16 cm-es tortaformához:

20-25 dkg érett banán (2-3 db)
2 tojás
nádcukor vagy kókuszvirágcukor, darálva (a banán édességétől függően; én 3 dkg nádcukrot tettem bele)
3 dkg holland kakaópor
1 tk. (4 g) sütőpor
10 dkg őrölt mandula vagy mandulaliszt
10 dkg aprított ét- és/vagy tejcsokoládé

elkészítés:
  1. A kapcsos tortaformát alját kibéleljük sütőpapírral, a belső oldalát pedig kikenjük kókuszolajjal.
  2. A felkarikázott banánokat botmixerrel pürésítjük, ízlés szerinti mennyiségű porcukorral ízesítjük, majd belekeverjük a tojásokat, és rászitáljuk a sütőporral vegyített kakaóport. Alaposan összekeverjük, majd beleforgatjuk az őrölt mandulát és a fele mennyiségű aprított csokoládét.
  3. A tésztamasszát a tortaformába öntjük, és rászórjuk a többi csokoládét. Előmelegített sütőben megsütjük, majd tortarácsra téve hagyjuk kihűlni.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 45 perc

Megjegyzés/tipp:
Én dupla mennyiségű tésztát kevertem be, és a massza másik feléből 12 darab muffint sütöttem, ahogyan azt a képek is mutatják. Szerintem tortaformában (vagy tepsiben) sütve jobban érvényesül a tészta zamata, mint muffinként.

 




 

2024. május 16.

Cheddar sajtos krumpligofri

 

 


 
A kamrában a többi krumpli alatt megbújt pár, ráncosodásnak indult példány, ami kapóra jött, ui. már idejét sem tudom, mikor készítettem utoljára krumplipürét. Gondoltam, jó lesz a zöldségfasírt mellé, köretnek. Alighogy a megfőtt krumplit lehéjaztam, félre kellett tennem, mert közbejött valami. Dugába dőlt a zöldségfasírt készítés is, a krumpli pedig bekerült a hűtőbe. Az aznapi ebédet kényszerűen máshol költöttük el, amit szerencsére nem bántuk meg, mert menet közben találtunk egy jó pizzázót. :D
Másnap az ebéd kapcsán más ötletem támadt: bár a krumpliból az eredeti terv szerint püré lett, de itt nem állt meg a történet, tudniillik eszembe jutott, hogy lehetne belőle valami érdekesebb kivitelű köret. A nagy ötlethez a kamrapolcon 6 éve porosodó gofrisütőt keltettem életre. Az eltelt idő is jól példázza, hogy nem ápolok szoros viszonyt a szerkentyűvel. :D A vicc az, hogy pár évvel ezelőtt is krumplis gofrit sütöttem, de az más típusú volt, mint ez.
Nagy elánnal kezdtem neki a sütésnek, de gyorsan mérgelődés lett a vége, mert – kiolajozás ide vagy oda – a gofri beleragadt a gépbe. Na, hát ezért lakik fent mozdulatlanul ez az izé a polcon! :D Az első három picit szakadtabb krumpligofri után valahogy csak túljutottam a sütési procedúrán, és finom ebéd kerekedett belőle.
Ahogy a képeken is látható, én mézes-mustáros aszalt paradicsom salsával pakoltam meg a gofrikat, és aszalt vörös áfonyás-mézes, fűszeres joghurtos jégsalátát ettünk mellé. :)

 


Hozzávalók 10 darabhoz:

50 dkg héjában főtt krumpli (lehéjazott mennyiség; vagy maradék krumplipüré)
10 dkg vörös Cheddar sajt (fűszeres)
6 gerezd fokhagyma
3 tojás
5 dkg finomliszt
1 csapott ek. őrölt pirospaprika
őrölt fekete bors
1 ek. aprított petrezselyemzöldje
2-3 ágacska oregánó

kevés növényi olaj a sütéshez

elkészítés:
  1. A kihűlt krumplit áttörjük, belekeverjük a zúzott fokhagymát, a sót, a fűszereket, az aprított zöldfűszereket.
  2. Hozzáadjuk a reszelt sajtot, a lisztet, tojásokat, és alaposan összekeverjük.
  3. A gofrisütőt vékonyan kikenjük olajjal, előmelegítjük, és 1-1 jó púpos evőkanál krumplimasszát teszünk a sütőbe. Rázárjuk a fedelét, és adagonként 7-10 perc alatt pirosra sütjük (5 perc elteltével belekukkanthatunk).
  4. A krumpligofrikat tortarácsra szedjük, amíg mindegyiket megsütjük.
Megjegyzés/tipp:
A krumpligofri remek szendvicsalap: tehetünk rá zöldség- vagy bolognai ragut, avokádószeleteket, friss paradicsomot, lila hagymát, akár sült szalonnát is, vagy csak simán megkenhetjük tejföllel, sőt utólag olvaszthatunk rá sajtot. Fogyaszthatjuk köretként is.
Gofrisütője válogatja, hogy a tészta mennyire ragad bele. Az én kis gagyi szerkentyűmben picit küzdelmesebb kiszedni a kész gofrit (1-2 pontjához mindig jobban ragaszkodik a tészta), de létezik olyan komolyabb sütő is, amiben még zsiradékot sem kell használni a sütéshez. Érdemes kísérletezni vele. ;)

 


 



2024. május 9.

Egyszerű narancsos csokoládékrém torta

 

 


 
Rákattantam a narancsos csokikrémre! :D És szerencsére a Kutyafül sem mond rá nemet. :)
Ezt a tortát nevelőapám névnapjára készítettem el először, de akkor nem tudtam lefotózni. Jobb is! Azzal a dizájnnal okosabbnak láttam nem mutogatni. :D Ráadásul akkor egy kicsivel kevesebb pudingot főztem hozzá, ami az eredetileg elképzelt díszítéshez nem volt elegendő. A változtatásra éppen ez szolgáltatta a fő okot. Hogy a kész piskóta világosabb árnyalatú legyen, ezúttal a sütési hőfokon is módosítottam. Derengett ui., hogy egyszer régen 180 helyett véletlenül 130°C-on sütöttem a tésztát, ami ennek köszönhetően szép világos színű lett, a teteje pedig tökéletesen egyenes. Persze ugyanezen igény mentén eszem ágában sem volt 2 órahosszat sütni a piskótát, úgyhogy a 175°C-hoz képest most csak 10°C-kal vettem lejjebb a hőfokot, hátha akkor nem púposodik fel annyira, és a színe is halványabb lesz. Utóbbi elvárásnak meg is felelt a torta, a kis púp pedig direkt jól jött megint, mert így tésztamorzsával díszíthettem az oldalát. :)
Bár ez a torta egyszerű és viszonylag gyorsan elkészíthető, ugyanakkor a narancsnak hála, igazán ízletessé teszi a csokikrémet. A díszítés pedig csak az egyéni igényektől függ. ;)



Hozzávalók 16 cm-es tortaformához:

a piskótához:
20 dkg finomliszt
6 g sütőpor
3 nagy tojás (63-64 g-osak)
15 dkg porcukor
75 ml napraforgóolaj
75 ml tej

a narancsos csokoládékrémhez:
90 g csokoládéízű pudingpor (színezőanyag mentes, pl. Haas Natural, Szafi Reform vagy BioVegan)
6 dl tej
20 dkg porcukor (vagy kevesebb, ha a pudingpor édesítőszert is tartalmaz)
2 cs. Bourbon vaníliás cukor
20 dkg vaj
2 kezeletlen narancs reszelt héja
2 ek. frissen facsart narancslé
2 ek. narancs- vagy citromlikőr (elhagyható, helyette használjunk csak narancslét)

a díszítéshez:
piskótamorzsa

elkészítés:
  1. A piskótához a tojások fehérjét kemény habbá verjük. A tojássárgákat a porcukorral kihabosítjuk, belekeverjük a tejet, az olajat, a kemény habbá vert tojásfehérje felét, a sütőporral vegyített lisztet, majd óvatosan hozzáforgatjuk a tojásfehérje másik felét. Sütőpapírral bélelt kapcsos tortaformába öntjük, és előmelegített sütőben megsütjük.
  2. A piskótát a tortaformában hagyva tortarácsra tesszük, és így hagyjuk kihűlni. Ezután a tetejét egyenesre vágjuk, a világos tésztarészt késes aprítóval ledaráljuk. A piskótát 3 lapra szeljük.
  3. A krémhez a pudingport a fele adag porcukorral, vaníliás cukorral lábasba szórjuk, egy kevés tejjel csomómentesre keverjük, hozzáadjuk 1 narancs reszelt héját, majd a többi tejet is hozzáöntjük, és kevergetve pudinggá főzzük. Folpackkal betakarva teljesen kihűtjük.
  4. Amíg a puding hűl, a porcukor másik feléhez reszeljük a másik narancs héját, alaposan összekeverjük és hagyjuk, hogy a cukor átvegye a narancs ízét.
  5. Hozzáadjuk a lágy vajat, és robotgéppel habosra kavarjuk. A kihűlt pudingot a likőrrel, narancslével együtt a vajkrémhez dolgozzuk, és robotgéppel magas fokozaton alaposan összekeverjük. A kész krémből kiveszünk 20 dkg-ot, a többit pedig háromfelé vesszük.
  6. A piskótalapokat betöltjük 2 adag krémmel, a 3.-at sima csöves habzsákba kanalazzuk. A félretett 20 dkg krémet a torta tetejére és oldalára simítjuk. A tésztamorzsát körben elosztjuk a torta oldalán.
  7. A habzsákból – tetszés szerinti elrendezésben – gömböket nyomunk a torta tetejére. (Megszórhatjuk reszelt narancshéjjal, vagy narancskarikákkal is díszíthetjük.) Dermedésig hűtőbe tesszük.
sütési hőfok: 165°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 55 perc

Megjegyzés/tipp:
A piskótáról a felpúposodott tetejét akkor lehet igazán szépen egyenesre vágni, ha a tésztát a tortaformában hagyjuk – a forma pereme ui. egyenesen tartja a kést. ;)




2024. május 2.

Mézes-mustáros aszalt paradicsom salsa


 


 
Rákattantunk a hamburgerre, vagy legalábbis a (majdnem) húsmentes változatára. Kezdetben elég póriasra csináltam, mert csak az itthon épp fellelhető hozzávalókat használtam, de aztán kitaláltam, hogy pakoljuk meg mézzel bolondított aszalt paradicsommal, mert az tuti nyerő. Így hát vettünk 2 üveggel (nyilván nem a 2000 Ft-os!!! változatból), és 4 nap leforgása alatt mindkettőt bekebeleztük. :D Persze nem magában – mert az úgy nekem nem finom –, hanem a fent említett mézes „pácban”, egy kis mustárral, lila hagymával és zöld fűszernövényekkel karöltve. „Sajnos” tényleg nyerőnek bizonyult az ötlet, így gyorsan elfogyott a lesütött hambizsömi mennyiség is. :D

 


Hozzávalók:

10 dkg olajban eltett aszalt paradicsom
1 fej lila hagyma
5-6 gerezd fokhagyma
2-3 ágacska friss vagy 1 ek. szárított oregánó
4 ágacska kakukkfű vagy 1 tk. szárított (nálam kétféle)
4-5 levélke friss vagy 1 tk. szárított bazsalikom
őrölt színes bors
3 dkg dijoni mustár
1 tk. magos dijoni mustár
1 jó ek. (3,5 dkg) akácméz vagy agavé szirup
só (elhagyható)

elkészítés:
  1. A kétféle mustárt tálba tesszük, és mézzel, színes borssal (pici sóval) ízesítjük.
  2. Az aszalt paradicsomot szűrőbe vagy szitába szedjük, és hagyjuk, hogy lecsöpögjön róla az olaj. Ezután felaprítjuk, és a mézes mustárhoz adjuk.
  3. A friss zöldfűszereket megmossuk, leszárítjuk, a száraikról letépkedjük a levélkéket, és felaprítjuk.
  4. A lila hagymát finomra aprítjuk, a fokhagymát áttörjük, és a zöldfűszerekkel együtt az aszalt paradicsomhoz adjuk. Alaposan összeforgatjuk, majd lefedve 1-2 órára hűtőbe tesszük.
Megjegyzés/tipp:
A kész salsát fogyaszthatjuk szendvics vagy snack feltétjeként, használhatjuk hamburgerbe, vagy pirítósra is kenhetjük, esetleg tortilla chips mártogatója is lehet.
Méz helyett agavé szirup használatával vegánosítható. ;)