Kategóriák

2021. szeptember 25.

Paprikás cukkinifasírt mandulás bundában (vegán)

 

 

 



Rákattantam a cukkinifasírtra, és gyors egymásutánban háromszor is megsütöttem. Ennek oka lehet az is, hogy az elmúlt egy évben többnyire csak zöldségleveseket ettünk főételnek, ezért kissé elszoktam a szilárdabb ételektől. Meg is látszik a blogon az eredménye, azaz, hogy édességen kívül szinte semmi egyebet nem tudtam felmutatni. Bocsesz! :D
Ezt a zöldségfasírtot mindhárom alkalommal kicsit másként készítettem: csak cukkiniből és hagymából, több sajttal, majd pedig bocskorpaprikával is dúsítva. A zsemlemorzsához először szezámmagot, majd mandulát kevertem, sőt panír nélkül, sütőben sütve is kipróbáltam, de ez az utóbbi változat lett a leginkább nyerő. Batáta- vagy burgonyacsipsszel szerettük a legjobban, és naná, hogy nem hagytam el mellőle a mártogatót. :) Ja, és a hús még mindig nem hiányzik! ;)





Hozzávalók 15 darabhoz:

a cukkinifasírthoz:
50 dkg cukkini
15 dkg vöröshagyma
½ bocskor- vagy kápia paprika (6-8 dkg)
4 nagy gerezd fokhagyma
8 dkg reszelt sajt (nálam vegán)
1 tojás
5 dkg zabpehely
5 dkg zabpehelyliszt
1 csapott ek. szárított oregánó
1 tk. szárított bazsalikom
1 mk. garam masala
1 mk. őrölt kurkuma
1 csapott tk, őrölt pirospaprika
½ mk. őrölt szerecsendió
őrölt fekete bors
tört cayenne bors

½ ek. szilárd kókuszzsír
6 dkg zsemlemorzsa
2 dkg mandulapehely

a mártogatóhoz:
30 dkg növényi tejföl
1 mk. sűrített paradicsom
1 csapott tk. szárított oregánó
1 csapott tk. currypor
tört cayenne bors

agavészirup ízlés szerint (nálam 1 tk.)

elkészítés:

  1. A cukkinit alaposan megmossuk, végeit levágjuk, és nagy lyukú reszelőn héjastól lereszeljük. Enyhén sózzuk, és 10 percet állni hagyjuk.
  2. A kicsumázott fél paprikát nagyon vékonyra szeljük, és a felhevített zsíron fedő alatt félpuhára pároljuk. Hűlni hagyjuk.
  3. A megtisztított vöröshagymát félbevágjuk, zöldséggyaluval nagyon vékonyra szeljük, majd hozzáforgatjuk az áttört fokhagymát, a dinsztelt paprikát, a levétől alaposan kinyomkodott cukkinit és a reszelt sajtot. A fűszerekkel ízesítjük, belekeverjük a tojást, a zabpehelylisztet és a zabpelyhet.
  4. A lágy masszát fagylaltos kanállal adagonként a tenyerünkbe szedjük, kissé ellapítjuk, és az aprított mandulapehellyel kevert zsemlemorzsába forgatjuk.
  5. A zöldségfasírtokat kisujjnyi magas, felhevített kókuszolajban, közepes lángon mindkét oldalukon kisütjük, majd papírtörlőre szedve leitatjuk róluk a felesleges zsiradékot.
  6. A mártogatóhoz a hozzávalókat alaposan összekeverjük, és a zöldségpogácsához kínáljuk. Bármilyen köretet adhatunk hozzá, de főzelék feltétjeként is fogyaszthatjuk.

 



 

2021. szeptember 11.

Zabmorzsás őszibarackos tarte

 

 



 
Leszámítva Anya névnapját, idén nyáron nemigen használtam a sütőt sütisütésre. Most azonban, hogy beköszöntött a szeptember, ideje volt elővenni a sütőformát. Első körben az idei meggytermésből készítettem el ezt a tortát, és miután óriási sikert aratott, másodjára már a szomszéd Józsi bácsi termesztette őszibarack adományt használtam fel hozzá – amolyan igazi, fehér húsú, édes, őszi őszibarackot. :) A krémes puding a ropogós morzsával együtt imádni való. Mindkét gyümölcsből nyerő, bár nálam egy hangyányival mégis a meggyes változat győzött. :D

 


 


Hozzávalók 24 cm-es tortához:

a tésztához:
10 dkg félfogós búzaliszt vagy omlós tészta süteményliszt
10 dkg zabpehelyliszt
8 dkg finomítatlan nádcukor
10 dkg vaj
1 bio narancs reszelt héja
egy csipet só
1 tojás

a töltelékhez:
75 dkg őszibarack (fehér húsú; magozott mennyiség)
3 dkg cukor
1 csapott tk. őrölt gyömbér
1 lime vagy citrom leve
5 dkg étkezési kukoricakeményítő
5 ek. kókusztejszín
1 csapott ek. zsemlemorzsa

a morzsához:
5 dkg zabliszt
5 dkg zabpehely
5 dkg mandulapehely, aprítva
7 dkg finomítatlan nádcukor
1 cs. Bourbon vaníliás cukor
1 mk. őrölt gyömbér
7 dkg vaj

elkészítés:
  1. A barackokat héjastól tálba tesszük, leforrázzuk annyi vízzel, hogy a gyümölcsöt teljesen ellepje, és 1-2 percig állni hagyjuk. Ezután lehúzzuk a héjukat, a gyümölcshúst levágjuk a magról, majd a cukorral és a citromhéjjal együtt lábasba tesszük.
  2. A keményítőt csomómentesre keverjük a kókusztejszínnel, a citromlével, a gyümölcshöz adjuk, és kis lángon, kevergetve, sűrű pudingot főzünk belőle. Őrölt gyömbérrel ízesítjük és hagyjuk teljesen kihűlni.
  3. A tésztához a kétféle lisztet elvegyítjük a cukorral, a sóval, a reszelt narancshéjjal, morzsalékosra dolgozzuk a kis kockákra vágott, hideg vajjal, és a tojással összeállítjuk a tésztát. Ujjnyi vastag, kerek lapra lapogatjuk, és folpackba csomagolva, negyedórára hűtőbe tesszük.
  4. A tésztalapot lisztezett munkalapon 26-27 cm átmérőjűre nyújtjuk, és kibéleljük vele a sütőformát. Villával több helyen megszurkáljuk, és nejlonzacskóba húzva, 30 percre visszatesszük a hűtőbe.
  5. A zabmorzsához a hozzávalókat összemorzsoljuk, és azt is hűtőbe tesszük.
  6. A zsemlemorzsát egyenletesen a tésztakosárba szórjuk, elsimítjuk benne a barackpudingot, és egyenletesen rászórjuk a zabos-mandulás morzsát.
  7. Előmelegített sütőben megsütjük, majd tortarácsra téve hagyjuk kihűlni. Felszeletelve tálaljuk.
sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 40 perc

 


 


 

2021. szeptember 4.

Citruskrém (cukor-, tej- és gluténmentes)

 

 




Mostanában különösen jólesik a citromból készült édesség. Tiszta szerencse, mert hamarosan belekezdünk egy diétába, ami kapcsán minden gyümölcs tiltólistás, a citrom és a grapefruit kivételével. Utóbbi sajnos sosem tartozott a kedvenceim közé, mivel a keserű vagy kesernyés íz nem a barátom. A citrom viszont annál nagyobb szeretetnek örvend nálam. Az említett diéta megkezdése előtt a gyümölcsös tálban lévő narancsokat felhasználandó, nem csak citrom került a krémbe, de az élvezeti értékét ez csak növelte, hiszen a narancsot is kedvelem. Frissítő, nyári vagy napsütéses kora őszi desszert ez, amit még sokszor el fogok készíteni. :)

 



Hozzávalók 4 személyre:

2 bio görög narancs
1 bio citrom
1 bio lime
8 dkg eritritol
2 tojássárgája
3 dkg gluténmentes vaníliaízű pudingpor vagy étkezési kukoricakeményítő (utóbbi esetén vaníliamagokat adjunk a krémhez)
4 dl kókusztejszín (pl. Delcoco)
3 dkg eritritol, darálva

elkészítés:
  1. A kókusztejszínt magas falú edénybe öntjük, és 30 percre mélyhűtőbe tesszük.
  2. A tojássárgákat az édesítővel lábasba tesszük, belereszeljük a narancs és a citrom héját, majd robotgéppel habosra kavarjuk.
  3. Csomómentesre dolgozzuk benne a pudingport, felöntjük a kifacsart citruslével (nekem 1,3 dl volt), és kis lángon, kevergetve, sűrű krémmé főzzük. Teljesen kihűtjük.
  4. A lehűtött kókusztejszínt a porrá őrölt eritritollal robotgéppel kemény habbá verjük, és a felét a pudinghoz forgatjuk. A citrushabot elosztjuk 4 db 2-2,5 dl-es üvegpohárban.
  5. A többi habot habzsákba töltjük, és a desszertek tetejére nyomjuk. Reszelt lime- és narancshéjjal díszítjük, behűtve kínáljuk.

Megjegyzés:
Ha narancs helyett fehér grapefruitot vagy csak citromot használunk, a desszertet RegEnor diétába is beilleszthetjük. A citromok levéhez csak annyi grapefruitlét adjunk, hogy az összes lé ne legyen több a receptben megadott folyadékmennyiségnél. Az édességét is ehhez igazítsuk.
A RegEnor diéta előrehaladtával az édesítő mennyiségét tovább csökkenthetjük.