Kategóriák

2018. július 27.

Rakott áfonya







Az utóbbi hetekben nem jeleskedtem az édességkészítés terén, és egy grillezéses, baráti összejövetelre készített meggyes linzertortát leszámítva, inkább jól behűtött görög dinnyét eszegettünk. :) A Kutyinyek viszont pár nap óta mondogatta, hogy jó lenne valami sütiféle. Bevallom, kicsit már nekem is hiányzott, és kánikula ide vagy oda, beizzítottam a sütőt emiatt a könnyed édesség miatt. Igen, könnyed, hiszen nyár lévén nem kívánjuk a nehéz süteményeket. Ez a rakott desszert inkább puding jellegű, belül krémes, és melegen vagy akár behűtve is egyaránt nyerő. A fekete áfonya használata nálam nem gyakori, de most kedvet kaptam hozzá, és szerintem jól választottam, mert kellemesen savanykás, ugyanakkor mutatós. Bár ez a kis bögrényi mennyiség nem valami sok, de ebéd után nekünk pont elég volt 1-1 adag. :)






Hozzávalók 4 személyre:

3 tojás
6 dkg porcukor
2 cs. Bourbon vaníliás porcukor
4,5 dkg finomliszt
1,5 dl tej
1,5 dl habtejszín
1 csipet só
puha vaj + nádcukor a sütőformákhoz
4 púpozott ek. fekete áfonya + a tálaláshoz
2 dkg durvára vágott mandula

elkészítés:

  1. A tojásokat a porcukorral, a vaníliás porcukorral robotgéppel habosra kavarjuk, csomómentesre dolgozzuk benne a lisztet, és felöntjük a tejjel, valamint a tejszínnel.
  2. Az alján és az oldalán is kivajazott, nádcukorral behintett szufléformákba (vagy hőálló bögrékbe) 1-1 evőkanál friss (vagy kiolvasztott, lecsepegtetett mirelit) áfonyát teszünk, és mindegyik adagot felöntjük a folyékony tésztamasszával. A tetejükre durvára vágott mandulát szórunk.
  3. A formákat forró vízzel felöntött jénai tálba vagy kisebb tepsibe állítjuk, és előmelegített sütőbe toljuk.
  4. A kész desszerteket tortarácsra szedjük, hagyjuk langyosra hűlni, majd porcukorral hintve tálaljuk.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 30 perc


Tipp:
Bármilyen más bogyós gyümölccsel is elkészíthetjük.













2018. július 23.

Lachha paratha







Panjabi nyelven a lachha (lachcha, laccha, lacha) gyűrűt jelent – innen a név, ami magyarul kb. annyit tesz: gyűrűs vagy réteges. Az Észak-Indiára jellemző formázási technikával készülő paratha eredetileg teljes kiőrlésű lisztből (vagy indiai atta lisztből) készül, míg rokona a malabar parotta finomlisztből. Az én receptem ennek ismeretében ötvözi a kettőt. :D
A különféle parathák összetevőikben többé vagy kevésbé eltérnek egymástól, de a legfontosabb hozzávaló akkor is a liszt, a víz és a zsiradék. A tésztát gazdagíthatjuk tojással, még több zsiradékkal, ill. víz helyett tejet is használhatunk, ill. adhatunk hozzá sütőport vagy szódabikarbónát, hogy a tészta levegősebb legyen.
Többféle formázási technika létezik, de a lényeg minden esetben a rétegesség, ami az olajjal/ghível való sűrű kenegetésnek köszönhető. A parathát hagyományosan tandoori sütőben sütik, de ezt a nehéz sütőedényt helyettesíthetjük tawa/tava-val, vokkal vagy egyéb serpenyővel. Az eredmény állítólag szinte ugyanaz. ;) Nem csak a készítési technikában vannak eltérések, de ennek a mutatós és finom lapos kenyérnek többféle névváltozata is van: porota, parotta, parotha, parauntha, palata, forota, farata, parontay, prontha… És ki tudja, még hány, a megannyi nyelvjárásnak köszönhetően. :D
Az elkészítése picit időigényes, de amilyen mutatós, olyan finom, ezért néhanapján érdemes vele elbíbelődni. :) Bár általában reggelire fogyasztják, de azért ehetjük köretként is, vagy akár megtöltve, szendvicsnek, ahogyan a tortillát vagy a quesadillát.








Hozzávalók 16 kisméretű lepénykenyérhez:

25 dkg finomliszt
1 tk. só
1 tk. cukor
½ mk. sütőpor (elmaradhat)
1 tk. Provence-i fűszerkeverék (elmaradhat)
őrölt fekete bors
1 ek. napraforgóolaj
kb. 1,5 dl langyos víz vagy tej
folyékony vagy lágy ghí a kenéshez és a sütéshez

elkészítés:

  1. A sóval, cukorral, sütőporral, fűszerkeverékkel vegyített lisztet összedolgozzuk az olajjal, majd a vizet/tejet apránként hozzáadva, lágy tésztává gyúrjuk. Lekenjük 1 teáskanál folyékony ghível, és letakarva 30 percet pihentetjük.
  2. A pihentetett tésztát ismét lekenjük ghível, majd 8 egyenlő részre osztjuk és mindegyiket meggömbölygetjük. A gombócok tetejét ismét lekenjük ghível, és letakarva hagyjuk 5-10 percet.
  3. Egy tésztagombócot pár csepp olajjal megkent felületen nagyon vékony körlapra nyújtunk, a felületét lekenjük ghível, megszórjuk kevés liszttel, és középen, függőlegesen vagy vízszintesen félbevágjuk.
  4. Az egyik félkör alakú tésztalapot a külső szélétől indulva, legyezőszerűen meghajtogatjuk (vagy csak egyszerűen felgyűrjük és összefogjuk, vagy csíkokra vágjuk és összefogjuk), és az így kapott hosszú tésztacsík tetejét lekenjük kevés ghível. Csigaalakban feltekerjük, a végét pedig aláhajtjuk. Így járunk el a másik félkör alakú tésztalappal, ill. a többi tésztával is. Letakarva újabb 10 percet pihentetjük.
  5. A kis „turbánokat” 1-1 csepp olajjal megkent munkafelületen egymás után vékony körlapokra nyújtjuk.
  6. Egy parathát ghível vékonyan kikent, felhevített serpenyőbe fektetünk, a tetejét lekenjük kevés ghível, és közepes lángon elkezdjük sütni. Amint elkezd felpúposodni, megfordítjuk, és a másik oldalát is pirosra sütjük. Így járunk el a többi tésztával is.
  7. A lapokat egymásra tornyozzuk, a munkafelületre tesszük, és a két tenyerünk között forgatva, kissé „összetörjük” – a rétegek így elválnak egymástól. Tálaljuk.

Megjegyzés:
A nyújtást először nyújtófával végezzük – közben a tésztát nem kell felemelni a munkafelületről –, majd az ujjbegyeinkkel a tészta széle mentén, körkörösen kifelé irányuló, azaz toló mozgást végzünk. (Nem baj, ha a tészta itt-ott kicsit kilyukad.)
A ghível való kenegetést nem érdemes megspórolni, különben elvész a lényeg: a rétegesség. Utólag belátom, hogy használhattam volna egy kicsivel több zsiradékot, hogy a rétegek még hangsúlyosabbak legyenek.
Én most kisméretű parathákat sütöttem, de készíthetjük nagyobbra is. Ez esetben nem szükséges megfelezni a kinyújtott körlapokat.

Tipp:
A liszthez a különböző szárított fűszereken kívül apróra vágott, friss fűszernövényeket, zúzott fokhagymát vagy reszelt vöröshagymát is adhatunk.

Paratha formázási technikák a teljesség igénye nélkül: itt.









2018. július 17.

Fűszeres-sajtos paratha








Lenyűgöz az indiai konyha, és bár alig ismerem, a sok fűszer miatt közel áll az ízlésemhez. Az a 2-3 étel, amit eddig kipróbáltam, azonnal kedvenc lett, ezért lehet az, hogy úgy érzem, bármit szívesen megkóstolnék, ami ennek a népnek a konyhájából kikerül, legyen az akár zöldségétel is – legalábbis szerintem azt sem tolnám el magamtól kóstolás nélkül. :D
A naant imádom, úgyhogy rögtön bizalmat szavaztam a parathának is, ami az indiai szubkontinens legnépszerűbb kovásztalan kenyere. A chapatinál vastagabb, táplálóbb. A tésztát ghível (tisztított vaj) vagy olajjal kenik, hajtogatják, és ezáltal alakulnak ki a rétegek, de a legtöbb parathára nem jellemző ez az amúgy nagyon guszta rétegesség.
Gyakorlatilag bármivel megtölthetjük, és egyes területeken magába a tésztába is tesznek pl. főtt krumplit, sárgarépát, karfiolt, zöldbabot, mungóbabot, levélzöldségeket, sőt akár ezek keverékét. Olyan is előfordul, hogy mindezek tetejébe még meg is hajtogatják. :D A paratha lehet kerek, sokszög, négyzet vagy háromszög alakú, egyszóval az elkészítés skálája ízesítésben és formában is igen széles. :)
Engem egyébként kísértetiesen emlékeztet a mexikóiak tortillájára, hiszen az alaptészta ez esetben is olajat és vizet tartalmaz, és sütőlapon/serpenyőben készül, csak a zsiradékkal való kenegetés és a hajtogatás miatt a végeredmény mégis más lesz. Csöppet talán még palacsinta fílingje is van. :) Tulajdonképpen elég rendesen csicsog a tisztított vajtól, de ez mégsem zavaró, mert egyrészt a ghí rendkívül egészséges, másrészt el lehet azért úgy is készíteni, hogy a sok vaj ne rontsa le a paratha élvezeti értékét. Magyarul: kevesebb vajjal. :D
A töltött változatát ehetjük magában is, vagy ketchuppal, dahival (indiai joghurt), raitával, csatnival, vagy ahogy én: tejföllel és savanyúsággal. Az egyszerű, töltetlen parathát hagyományosan köretként fogyasztják pl. hús- vagy zöldségcurry mellé. Van, aki feltekeri, és teába mártogatja – de az biztos nem én vagyok. :D
Miután az előző napokban behatóan megismerkedtem a folyékony indiai arannyal, a ghível, ill. ennek a receptnek köszönhetően leteszteltem a paratha tésztáját, hogy mégis milyen is ez a finomnak látszó lapos kenyér, később már bátran alakítottam az én szám íze szerint. Így alakult ki ez az egyszerű, ám igen fincsi fűszeres-sajtos változat. :)






Hozzávalók 10 darabhoz:

a tésztához:
23 dkg finomliszt
2 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
1 csapott tk. só
2 ½ ek. napraforgóolaj
kb. 1,5 dl víz

a töltelékhez:

8-10 dkg folyékony ghí (tisztított vaj)
6 gerezd fokhagyma
1 tk. szárított, morzsolt vagy frissen aprított korianderlevél
késhegynyi őrölt kashmiri csili
15 dkg bármilyen reszelt sajt

elkészítés:

  1. A kész ghít – ha szükséges – felolvasztjuk és elkeverjük az áttört fokhagymával, a fűszerekkel. Félretesszük.
  2. A sóval vegyített lisztkeverékhez adjuk az olajat, villával összedolgozzuk, majd annyi vizet adunk hozzá, hogy közepesen lágy tésztát kapjunk.
  3. Tálba tesszük, a tetejét megkenjük kevés (natúr) folyékony ghível vagy olajjal, és letakarva pihentetjük 30 percet.
  4. A pihentetett tésztát átgyúrjuk, majd 10 egyforma gombóccá formázzuk. 5 percig letakarva pihentetjük.
  5. Egy tésztagombócot nagyon vékony, 24-25 cm átmérőjű körlapra nyújtunk, és a felületét megkenjük kb. 1 teáskanálnyi fűszeres ghível/olajjal.
  6. A tésztát jobbról és balról középre hajtjuk, ráhalmozunk egy adag reszelt sajtot, és föntről, ill. lentről ráhajtjuk a többi tésztát. A széleket, ill. a ráhajtásnál jól lenyomkodjuk. (Ha nem elég vékony a tészta, betöltve még nyújthatunk rajta.)
  7. A töltött parathát ghível/olajjal vékonyan kikent, felhevített serpenyőbe fektetjük, a felül lévő felét lekenjük a megmaradt fűszeres ghível, és kis lángon pirulásig sütjük. Sütés közben a fordítólapáttal lenyomva tartjuk.
  8. Amikor az alul lévő oldalán halványbarna foltok jelennek meg és kicsit felpúposodik a tészta, azonnal megfordítjuk, és ezt az oldalát is pirosra sütjük.
  9. Így járunk el a többi tésztával is – közben a kész parathákat melegen tartjuk –, majd tálaljuk.
Megjegyzés:
Én először betöltöttem az összes parathát (konyharuhával érdemes letakarni, nehogy kiszáradjanak), majd egymás után megsütöttem őket. Nagyobb serpenyőben vagy rostalapon egyszerre többet is kisüthetünk.








2018. július 12.

Hacsapuri falatok fűszeres-sajtos túróval töltve, lila hagymás tejföllel







 
Ahogy az a blogon is jól látható, újabban megint rákaptunk a naanra. :D Ennek folyományaként pedig más népek lepénykenyerei is az eszembe jutottak. Mivel anno a hacsapurit is imádtuk, de aztán elfelejtődött, most újra előkerült emlékeimben a receptje. Most azonban picit más formában képzeltem el, és nem nagy méretű lepény, hanem ezek a kis falatkák lettek belőle. Ezúttal a töltelék sem ugyanaz. Ha lehet, mi így még jobban szerettük, mert a kis mérete miatt könnyebb enni, és klasszul bele lehet tunkolni a tejfölbe vagy egyéb mártogatóba. Csak az a baj vele, hogy hipp-hopp be lehet termelni belőle egy egész tetemes mennyiséget. :D Reggelire, uzsonnára, vacsorára, előételnek vagy vendégvárónak tökéletes választás. ;)






Hozzávalók 32 darabhoz:

a tésztához:

50 dkg finomliszt

1 csapott ek. só

3 ek. extra szűz olívaolaj

2,5 dkg friss élesztő

15 dkg natúr joghurt

1,5 dl víz

1 ek. cukor

napraforgóolaj a sütéshez


a töltelékhez:

18 dkg túró

8 dkg reszelt sajt (pl. Pannónia, trappsita, eidami, cheddar)

1 kis tojás

2 gerezd zúzott fokhagyma

1 csapott ek. grillfűszer (pl. Kotányi Grill Klasszikus)

őrölt fehér bors


a lila hagymás tejfölhöz:

40 dkg 20% zsírtartalmú tejföl

1 kis fej lila hagyma

1 tk. morzsolt oregánó

zöldfűszeres citrombors

őrölt fehér bors


elkészítés:

  1. A mártogatóhoz a tejfölt kikeverjük a nagyon finomra aprított lila hagymával, a fűszerekkel, és letakarva hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.
  2. A hacsapuri tésztájához a lisztet tálba szitáljuk, közepébe morzsoljuk az élesztőt, simára keverjük a cukorral, a langyos vízzel, egy kevés liszttel, és letakarva felfuttatjuk.
  3. Hozzáadjuk a sót, a meglangyosított joghurtot, az olajat, és rugalmas tésztává dagasztjuk. Letakarva a kétszeresére kelesztjük.
  4. A töltelékhez a tojást felverjük, alaposan elkeverjük a többi hozzávalóval, és a tölteléket 32 adagra osztjuk.
  5. A megkelt tésztát nyolcfelé vágjuk, mindegyik darabot meggömbölygetjük, majd 15 perc pihentetés után liszttel hintett felületen kb. 15 cm átmérőjű körlapokra nyújtjuk.
  6. A kinyújtott körlapokat 4-4 cikkre vágjuk, kissé széthúzzuk, és a közepükre halmozunk 1-1 teáskanálnyi tölteléket.
  7. A töltelék fölött mindkét oldalról összefogjuk a tésztát, és a széleket jól összenyomkodjuk. A töltött háromszögeket az alapjuknál is összedolgozzuk. Letakarva addig kelesztjük, amíg mindegyikkel elkészülünk.
  8. A serpenyőt kikenjük pár csepp olajjal, felforrósítjuk és kör alakban elrendezzük benne a kis hacsapurikat. Lefedve, kis lángon mindkét oldalukon pirosra sütjük. Így járunk el a többivel is, miközben a serpenyőt minden sütés előtt kiolajozzuk. (A kész falatkákat konyharuhával letakarva melegen tartjuk, amíg mindegyikkel elkészülünk.)
  9. A hacsapuri falatokat azon melegében, a lila hagymás tejföllel együtt tálaljuk.








2018. július 9.

Paradicsomos spagetti chorizóval







Újabban ritkán főzök spagettit, pedig nagyon szeretjük. Most újra kedvet kaptam hozzá, és ezt a kolbászos változatot készítettem el, mert végre kaptam chorizo kolbászt, amit már nagyon régóta kerestem a boltok polcain. Kellemes íze, bár nem túl hangsúlyosan, de kiérződött az ételből. Laktató ebédünk volt. :)






Hozzávalók 2-3 személyre:

1 nagy fej vöröshagyma
1 kaliforniai paprika
1 nagy gerezd fokhagyma
12 dkg chorizo vagy egyéb füstölt kolbász
250 g hámozott paradicsomkonzerv
őrölt fekete bors

egy csipet cukor
kb. 1 dl víz
25 dkg spagetti (pl. Barilla spaghettini n.3)
2-3 tk. aprított petrezselyemzöldje
reszelt Grana Padano sajt

elkészítés:

  1. A kolbászt felszeleteljük, zsiradékmentes serpenyőben ropogósra sütjük, majd a zsírból kivesszük a kolbászt.
  2. 2 evőkanál kisült kolbászzsíron megdinszteljük a vékony karikára szelt vöröshagymát és a felaprított paprikát, közben sózzuk, borsozzuk, majd hozzákeverjük a zúzott fokhagymát.
  3. Felöntjük a paradicsommal, a vízzel, és addig főzzük, amíg a leve el nem forr. Cukorral ízesítjük, és belekeverjük a sült chorizót.
  4. A spagettit forrásban lévő, sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük, alaposan lecsepegtetjük és összeforgatjuk a kolbászos-paradicsomos alappal.
  5. Az ételt elosztjuk 2 vagy 3 tányéron, megszórjuk aprított petrezselyemzölddel, és reszelt sajtot kínálunk hozzá.










2018. július 6.

Currys csirkés quesadilla








A quesadilla az egyik kedvence mindkettőnknek. Imádni való a ropogósra sült tészta és benne a finom töltelék az olvadt sajttal. :D Egy időben nagyon sűrűn készítettem, aztán parkolópályára került, hiszen mégsem ehetjük minden nap. Nem mintha nem lenne szabad, de na. :D Most újra kedvet kaptam hozzá, és legyártottam egy sorozat tortilla lapot: kukoricalisztes és sima lisztes változatot egyszerre. A 16 db lapból több napra elegendő adag lett. A változatosságot pedig a naponta megújuló töltelék jelentette. :D A húst ezúttal curry-val fűszereztem, és az elmaradhatatlan vöröshagyma mellé még egy nagy adag zöldpaprikával is bolondítottam. Ez a kis huncut quesadilla mindenhogy finom! :D






Hozzávalók 4 darabhoz:

4 tortilla lap
20 dkg csirkemellfilé
10 dkg konzervkukorica
3 kis zöldpaprika (tisztítva kb. 15 dkg)
2 fej vöröshagyma
1 tk. curry fűszerkeverék
1 mk. őrölt kurkuma
½ mk. őrölt szerecsendió
½ mk. zöldfűszeres citrombors
őrölt kashmiri csili

1 ek. szilárd mangalicazsír
12 dkg tejföl
12 dkg reszelt sajt (pl. Pannónia, trappista, ementáli, cheddar)

elkészítés:

  1. A húst nagyon apró kockákra vágjuk, alaposan összekeverjük a fűszerekkel, a sóval, és negyedórát állni hagyjuk.
  2. A vöröshagymát félbe-, majd vékony szeletekre vágjuk, a zöldpaprikát felcsíkozzuk, és a hagymával együtt a felforrósított zsíron megfonnyasztjuk. Közben enyhén megsózzuk.
  3. Rátesszük a fűszeres húst, és néha megkeverve készre sütjük. Félretesszük, hogy kicsit hűljön.
  4. Egy tortilla lapot megkenünk 3 dkg tejföllel, a lap egyik felére szórunk 3 dkg nagy lyukú reszelőn lereszelt sajtot, és gazdagon megpakoljuk a hússal. Ráhajtjuk a szabadon hagyott tésztarészt, és kissé lenyomjuk. Így járunk el a többi tortilla lappal is.
  5. A zsiradékmentes grill- vagy palacsintasütő serpenyőbe, esetleg kontaktgrillbe egyszerre 2 töltött tortillát fektetünk, és kis lángon, pár perc alatt mindkét oldalukon pirosra sütjük.
  6. A kész quesadillákat azon melegében friss salátával és/vagy savanyúsággal együtt tálaljuk.