Kategóriák

2016. január 20.

Almás-fahéjas teakrémmel töltött fánk





A fánkról nekem mindig a gyerekműsoros évek jutnak az eszembe. Amikor ui. interaktív zenés mesékkel jártam az országot, farsang idején néhány óvodában a kedves daduska nénik jó pár darab fánkkal lepték meg a kollégámat és engem, amit rendszerint elcsomagoltak nekünk az útra. Főleg a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei ovik jeleskedtek az efféle meglepetésekben, és olyankor hatalmas vigyorral az arcomon ültem be a kocsiba, és a hazafelé vezető úton boldogan majszoltam a frissen sült finomságot. A fánk szeretete egyébként kis óvodás koromra nyúlik vissza – hogy ennél az intézménynél maradjak –, és már az első kóstolás után tudtam, hogy a fánk és köztem örök barátság köttetett. Ehhez képest csak tavaly sütöttem először élesztős fánkot, és már elsőre megvariáltam egy kis batátával. A hagyományos fánk azonban ez idáig váratott magára. Persze most is van benne egy kis csavar, ui. nem lekvárral töltöttem, hanem saját magam főzte krémmel, ami nem csak azért jobb, mert nem bolti pudingból van, hanem mert teafűből készült. A teakrémmel már korábban sikerült ismeretséget kötni, de ezúttal nem fekete teából, hanem gyümölcsösből főztem. Azt hiszem, az ezzel a krémmel töltött fánk most az első számú kedvencem az ilyen típusú édességek közül. :) Érdekes módon Anyát nem varázsolta el a puding – amin én őszintén meglepődtem, és elnyúlt képpel bámultam rá –, de hát kinek a pap, kinek a paplan. :D
Mindenesetre érdemes kipróbálni, hátha más is annyira fogja szeretni, mint én. ;)


Hozzávalók 10 darabhoz:

a tésztához:
20 dkg finomliszt
2 dkg cukor
1 tojás
1 tojássárgája
1 csipet só
2 dkg vaj (felolvasztva)
1 ek. rum
½ cs. vaníliás cukor
½ citrom lereszelt héja vagy 1 mk. porrá őrölt citromhéj
1 dkg friss élesztő
kb. 1 dl tej
kókuszolaj a sütéshez
porcukor a tálaláshoz

a töltelékhez (kb. 20 dkg):
2,5 dl tejszín+tej fele-fele arányban
2 filter almás-fahéjas teafű (kb. 4 g)
3,5 dkg cukor
½ cs. vaníliás cukor
1 tojássárgája
1 dkg liszt

elkészítés:
  1. A hozzávalókat 1 órát szobahőmérsékleten hagyjuk.
  2. A tésztához a cukorral vegyített, átszitált liszt közepében kialakított mélyedésbe morzsoljuk az élesztőt, elkeverjük a langyos tejjel, és kis liszttel betakarva felfuttatjuk.
  3. A tojássárgáját az egész tojással és a cukrokkal habosra kavarjuk, majd hozzáadjuk a reszelt citromhéjat és a rumot.
  4. A tojásos keveréket a sóval együtt az élesztős liszthez öntjük, kissé összekeverjük, majd beletesszük az olvasztott vajat, és robotgéppel alaposan kidagasztjuk. Kivajazott tálban, letakarva 20 percet kelesztjük, majd lisztezett munkalapon kézzel újra megdagasztjuk. A tésztát visszatesszük a tálba, és letakarva 1 órát kelesztjük.
  5. A töltelékhez a tojássárgáját csomómentesre keverjük a liszttel. A teafüvet a tejes tejszínbe szórjuk, felforraljuk, majd leszűrjük és hozzákeverjük a kétféle cukrot. (A teafüvet benne is hagyhatjuk a tasakjában, de akkor érdemes 10 percig áztatni.)
  6. A teaízű cukros tejszínt vékony sugárban a tojásos liszthez csorgatjuk, majd visszatesszük a tűzre, és folytonos keverés mellett krémmé főzzük. Folpackkal letakarva hagyjuk kihűlni, majd csillagcsővel ellátott habzsákba kanalazzuk.
  7. A megkelt tésztát lisztezett munkalapon finoman átgyúrjuk, majd ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, és 6-7 cm átmérőjű fánkszaggatóval kiszaggatjuk. (A lehulló tésztaszéleket újra összegyúrjuk, kinyújtjuk, -szaggatjuk.)
  8. A tésztaköröket liszttel megszórt tálcára sorakoztatjuk, és letakarva 30 percet kelesztjük. A megkelt fánkok aljáról leseperjük a lisztet.
  9. Az olajat nagy lábasba öntve, 160-170°C-osra forrósítjuk (ha az olajba tartott fakanál körül buborékok képződnek, akkor megfelelő hőmérsékletű), és hármasával/négyesével – a tetejükkel lefelé – beletesszük a fánkokat. 1-2 perc elteltével megfordítjuk, és fedő nélkül sütjük további 1-2 percig. (Vigyázat, kókuszolajban hamarabb megsülnek!)
  10. A kész fánkokat papírtörlőre szedjük, megtöltjük a pudinggal, majd mindkét felüket meghintjük porcukorral. Tálaljuk.
Megjegyzés, tipp:
Előfordulhat, hogy kimarad egy kis krém, amit a fánkok mellé is kínálhatunk, mert ami benne van, az sosem elég. :D









6 megjegyzés:

  1. Hű, a mindenit neki! Ez aztán a farsangi finomság! ...és micsoda hangulat! :D Még sosem ettem teakrémet, de nagyon finom lehet! :) Kérek szépen kóstolót ezekből a kis buci párnácskákból!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. :D Nagyon kedves vagy, köszi! :) Hát dolgozott előtte egy picit a papírlyukasztó. :D A teakrém kapcsán egyszer azt írtad kipróbálod, erre tessék, mégse. :D :D Most itt az alkalom, próbáld ki. De addig is küldök egy tányérnyi adag fánkot, hogy letesztelhesd. ;)

      Törlés
    2. :D ...hát igen... Túl sok a finomság és túl kevés az idő. :D De bíztam benne, hogy te majd újra készítesz és akkor újra megkóstolhatom. :D Köszi a kóstolót!

      Törlés
    3. :D Jól sejtetted, mert valóban nem hagytalak volna teakrém nélkül. ;)

      Törlés
  2. szia Gabi, azt szeretném megkérdezni, hogy a tésztába egy egész tojás és egy tojássárgája megy? Vagy az már a krémet illeti ...? És még hogy mennyi liszt kell abba a krémbe? Mindenképpen kiszeretném próbálni, csak én nem találtam meg a receptben .... köszi

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Ava! Nagyon köszönöm, hogy szóltál! Tiszta ciki, hogy épp az egyik lényeg maradt el! Bizony kihagytam a tojássárgáját és a lisztet! Most pótoltam. Szerencse, hogy a recept előtti szövegelésben utaltam rá, hogy a krémet honnan kölcsönöztem, így meg tudtam nézni, és kiderült, hogy arról a korábbi teakrémemről van szó, és az ottani mennyiségeket felezve készítettem el ennek a fánknak a töltelékét. A tésztából szerencsére nem maradt ki semmi. ;) Remélem, neked is ízleni fog! Jó sütögetést! :)

      Törlés