Kategóriák

2013. július 29.

Sajttal töltött húsos-kolbászos pizzácska tejfölös alappal





Pizzaimádatunk töretlen, de mivel képtelen vagyok überelni azt a magyaros pizzát, amit rendelni szoktunk, ezért itthon nem szoktam készíteni. Eddig csak két alkalommal veselkedtem neki, jó is lett az eredmény, de mégse közelítette meg azt a bizonyosat. A régi, rozzant sütőnk nem is volt alkalmas kelt tészták sütésére, de mivel nemrég egy csudaklassz villanysütő került a helyére, és leteszteltem már egyéb kelt tésztákon, most bátorságot éreztem a pizzasütéshez is. Ezúttal nem hagyományos pizzamártással készítettem, hanem tejfölös alappal, mert egyszer már kóstoltam ilyet, és nagyon ízlett. A tészta szélének sajttal való megtöltése is izgatta a fantáziámat, ezért vegyítettem a kettőt. Az eredménnyel nagyon elégedett voltam, hipp-hopp bepusziltuk mind a 4 bébi buci pizzát – nem volt nehéz. :D És a poén a végén az volt, hogy a Kutyafül mintegy vallomásként elárulta, hogy mégis csak sikerült túlszárnyalni a kedvenc pizzánkat. :D Ez ám a dicséret! :)


Hozzávalók 4 kis pizzához:

a tésztához:
25 dkg finomliszt
1 tk. cukor
1 tk. só
1 tk. bazsalikom
1
½ ek. olívaolaj
1,5 dkg friss élesztő
1,5 dl víz

a tejfölös alaphoz:
2 púpozott ek. tejföl
1 mk. nyers, darált csípős paprika vagy ½ mk. őrölt csili

a feltéthez:
15 dkg megmaradt sült csirkehús (nálam grillfűszeres)
5 dkg csípős kolbász
15 dkg házi füstölt sajt, reszelve+4 dkg a tetejére
1 szelet pácolt, füstölt, húsos szalonna

elkészítés:

  1. Az élesztőt egy kis liszttel elkeverjük a langyos, cukros vízben, és letakarva felfuttatjuk.
  2. Az olajat és a felfutott élesztőt a sóval, bazsalikommal vegyített liszthez adjuk, és lágy tésztává dagasztjuk. Vékonyan kiolajozott tálban, letakarva, meleg helyen megkelesztjük.
  3. A megkelt tésztát finoman átgyúrjuk, 4 gombócot formázunk belőlük, és letakarva negyedórát pihentetjük. A tésztabucikat ezután 18 cm átmérőjű körlapokra nyújtjuk.
  4. Egy tésztalapot a munkalapra teszünk, a szélétől kicsit beljebb, körben elosztjuk a reszelt sajtot, és a széleket a sajtra ráhajtva, jól lenyomkodjuk. Így járunk el a többivel is, és letakarva addig pihentetjük, amíg a tölteléket elkészítjük.
  5. A felaprított sült húst és a kolbászt serpenyőben összesütjük. A tejfölt összekeverjük a csípős paprikával. A szalonnát felcsíkozzuk.
  6. A pizzácskák közepét és a belső peremét megkenjük csípős tejföllel, a tölteléket a tésztafészkekbe kanalazzuk, megszórjuk 1-1 dkg reszelt sajttal, és elosztjuk rajtuk a húsos szalonnát. Előmelegített sütőben megsütjük. Aprított petrezselyemzölddel díszítjük.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: hőlégkeverés
sütési idő: kb. 15 perc



2013. július 23.

Cat Café Budapest – egy cicás nap a fővárosban





Aki ismer bennünket, az tudja, hogy mélyen azonosulunk a „macskák nélkül az élet olyan, mint egy hideg üvegbura”-gondolattal, amit én annak idején egy meséből vettem át, és macskásítottam. Egyszóval ezek nélkül a nagyszerű és tökéletes teremtmények nélkül mi bizony nem tudunk élni, ezért aztán van is belőlük mindjárt négy.
Nekünk azonban nem volt elég a mi 4 macsekunk, képesek voltunk felmenni a fővárosba, csak hogy kilenc cirkánnyal többet lássunk, szám szerint tizenötöt. No de ne szaladjunk ennyire előre!

A neten bukkantunk erre a jópofa kávézóra, és nem volt kérdés, hogy ellátogatunk hozzájuk.
A Cat Café, azaz a macskás kávézó ötlete a '90-es évek legvégéről Tajvanról származik, onnan terjedt át Japánba (ahol a picinyke lakások és sok esetben az állattartási tilalom miatt nincs lehetőség a cicatartásra), majd Ausztráliába, míg nem Bécs után ez év februárjában végre Budapestre is betette a „tappancsát”.
A Cat Café Budapest kávéházat Balotay Krisztinának köszönhetjük, akinek egy tévéműsor adott ihletet a megvalósításhoz. A 15 cickamicka közül 7 a Hérosz Állatvédő Egyesület jóvoltából került a kávézóba.

A jól ismert házimacskákon kívül van közöttük Main Coon, illetve egy különleges, nálunk még nagyon ritka fajta, a Toyger. Előbbiek csodás hosszú szőrükkel, nagy méretükkel, utóbbiak pedig tigrisre emlékeztető bundájukkal hódítanak. Mindegyikük kedves és játékos természetű cica.
Kevéssel déli 12 óra előtt parkoltunk le fekete párducunkkal a VI. kerületben, a Révay utca 3. szám alatt. Ahogy a kávézóba beléptünk, egy kedves pincér fiú lépett elénk, aki röviden ismertette a Cat Café házirendjét, valamint megkért bennünket, hogy fertőtlenítsük a kezünket.
Aki egy kicsit is ismeri a macskákat, annak evidens, hogy a hangoskodás nem kívánt viselkedés a közelükben, mint ahogyan az is, hogy tilos zavarni őket, ha alszanak, vagy játszani velük, ha nem óhajtanak. Ha fel akarjuk őket emelni, akkor a fenekük alá kell tenni a kezünket. Fontos tudni, hogy 14 év alatti gyerek csak hétfőn 10-18 óráig léphet be ide, aminek mi kifejezetten örültünk, mert így legalább mi is nyugalomban tölthettük el az időt. Ezek a tudnivalók szerepelnek is a szabályok között, és illik azokat betartani, amennyiben nem akarjuk, hogy kitessékeljenek bennünket. És mi nem akartuk, ezért a számunkra könnyen betartható szabályok szerint jó 2 órát örömködhettünk itt.
A 2 órában pedig volt minden: rácsodálkozás a helyre, és gyönyörködés a sok szépséges cirkányban, fotózkodás és játék a macskákkal, evés-ivás, és további gyönyörködés, végül pedig boldog sóhajtozás távozáskor.


bejárati rész

bejárati rész és az emeletre vivő lépcső

süteményes pult és pihenősarok

a macskák játszótere

emeleti rész

az emeletről letekintve

ízelítő a falakat díszítő jópofa macsekrajzokból

A kávézó az igazat megvallva nem tartozik a legolcsóbbak közé, de ez érthető is, hiszen etetni kell az éhes macskaszájakat. Persze az etetés csak a személyzet számára megengedett, a látogatóknak szigorúan tilos.
A választható kávék között van egy cat-pucsínó nevű is, ami azon túl, hogy mogyorókrém is van benne, stílusosan macskatappancsokkal van díszítve. Ez ám a nekünk való koffein adag! A szendvicseken, palacsintákon és tortillákon kívül többféle sütit is kínálnak itt – különféle macskás motívumokkal díszítettet, ill. „rendes”, decens süteményeket is. Mi utóbbit választottuk, de csak mert kiment a fejünből, hogy „cicásosat” is lehet. Ottlétünkkor nem volt teljes a kínálat, de tudjuk, hogy általában többféle macsekos édesség várja a vendégeket.


"Cat-pucsínó" és sajtos-sonkás melegszendvics

macskás muffinok, áfonyás sajttorta és citromos torta

És akkor jöjjenek a macskuszok, ezek az imádnivaló bolondgombák!
Sajnos nem vehettük szemügyre mindegyikőjüket. Talán páran az alagsorban gubbasztottak, vagy úgy elbújtak, hogy nem láttuk őket? Ki tudja? De sebaj, így is megismerkedhettünk a többséggel, egészen pontosan 12 cirmogival. Legtöbbjük épp a délelőtti sziesztáját tartotta, ránk sem hederítettek, látszott, hozzá vannak szokva a vendégekhez. Négyen szinte mindvégig, amíg ott voltunk, az igazak álmát aludták, és csak a jutifalis (jutalomfalatos) zacsi zörgése zökkentette ki őket az álommanókkal való találkozásból. De akkor aztán az álmosságot lazán félredobva úgy rohantak az egyik asztalnál ülő vendégsereghez, mintha mindig is éberek lettek volna.
Nekem speciel a Main Coon az egyik kedvenc macskafajtám, belőlük láttunk is 5 különbözőt.
Egyikükről csodaszép portrékat készíthettem – talán épp erre várt a drága, mintha nem készült volna már róla 100 meg 100 fotó.


O'NEIL, a Main Coon kandúr



A másikuk lustálkodott egész délelőtt és kora délután is, majd pedig bebújt egy hengerbe, hogy ott kicsit felfedje nekünk édes arcocskáját.


AQUA, a bájolgó Main Coon fiú

Vörösebbik párja szerencsére élénkebbnek mutatkozott, bemutatta vízivási képességét, de többre sajnos nem volt hajlandó, sőt még el is bújt.


AZÚR, a Main Coon dorombolómester


A negyedik egy rózsaszín sátorban pihizett, esze ágában sem volt kijönni onnan, de amikor ezt mégis megtette, suttyomban lefotóztam.


NAOMI, a Main Coon topmodell

Az ötödik Main Coonnal csak futólag találkoztunk, ő úgy döntött, az alagsorban tölti a nap ezen részét, és miután a jutifali reményében néhány haverjával együtt letámadta az egyik vendéget, nem sokkal később el is oldalgott.


O'MARA, a Main Coon kiscsaj, amint pár pillanatra megmutatja magát

A különleges és méregdrága Toygerből három is van a kávéházban.
Az egyik rögtön a bejárattal szemben pihent, és olyan bájosan nézett, amikor megsímogattam, mint valami úrhölgy.


SIGNORA SUONO vagy más néven VOICE, a Toyger cicahölgy, aki a macsekcsapat legbeszédesebbje



A másik kistigris bezzeg kimérten és felsőbbrendű pillantással méregetett, de nem sértődtünk meg, hálásak voltunk, hogy ennek ellenére engedélyezett egy kis simit, ill. áldását adta pár teljes alakos képhez.


SAVIER, a kimérten bámuló Toyger kandúrbandi


A harmadik Toyger fajtájú cicuka magasról tojt ránk. Szó szerint magasan a fejünk fölött húzta a lóbőrt, és még jó, hogy szó szerint azért nem tojt le bennünket. Ő csak gumicukor talpacskáit és ernyedten lelógó farkincáját mutatta meg nekünk. Nagymestere az alvás közbeni különféle lábtartási módok bemutatásának.

BANDZSI, a kancsal Toyger hím tigrincs


A házimacskák, akiket itt megisemerhettünk, aludtak egy kicsit, aztán bemutatkoztak. A cirmosról így készülhetett alvós és éber fotó is. Ő nagyon kedves volt velem – a lábamhoz dörgölőzött, majd pedig az ölembe ült. El is bűvölődtem.


MIRCI, egy kedves, okos tekintetű kislány a házimacskák közül

A két trikolor egyike épp csak megmutatta magát - aludt, evett és rám sandított egyszer.


Vajon ő KITTY vagy KYRA? Nem tudni, de trikolor, az biztos.


A másikuk viszont modellt állt, -ült és -feküdt nekem, valamint bemutatta, milyen remekül ugrik fel az asztalra, és néz le rám az üvegen keresztül. Mindezen nagyszerű teljesítmények után pedig megmosdott és továbbállt.

KYRA vagy KITTY? Ez itt a kérdés.
Amíg ez kiderül, addig gyönyörködhetünk
a kislány különböző tevékenységeiben.






A negyedik házimacsek, a foltos is odáig volt a jutalomba kapott falatkákért, aminél jobban csak a külvilág érdekelte, és élénken tekingetett kifelé a kirakatüvegen, majd amikor eldöntötte, hogy inkább nem szökik meg, édesdeden elaludt egy kottaállványszerű emelvényen.

PONGÓ, a kandúr, aki minden macskásossághoz ért

balra fent: PONGÓ, O'MARA, O'NEIL és NAOMI jutifaliért kuncsorognak 
balra lent: VOICE és az egyik trikolor cica
jobbra: BANDZSI és SAVIER a magasban játszanak


A cirmogók után már csak a két pincér srác várt fotóapparátusom általi megörökítésre, és miután kedves mosolyukat lencsevégre kaptam, fizettünk és búcsút intettünk nekik és szőrös kis barátainknak.


a két pincér srác és a macskák:
O'MARA, PONGÓ, KYRA és KITTY


De jó is volt itt! Idejét sem tudom, mikor volt ilyen szinten üres a fejem – és nem csak az enyém, a Kutyafülé is. Nem gondoltunk semmire, otthon hagytuk a gondokat, és csakis a macsekokkal foglalkoztunk. Persze az egyéniségüket ilyen kevés együtt töltött óra alatt nem fürkészhettük ki, mégis igazi kikapcsolódás volt számunkra a Cat Café nyújtotta időtöltés – nem hazudott a kávézó honlapja, amikor ezt ígérte nekünk. Aki betér ide, annak ugyanilyen gondtalan percekben lehet része. Minden jelenlegi is jövőbeni macskarajongónak szívből ájánlom.



2013. július 17.

Fokhagymás-csirkehúsos pite újhagymával





Tavaly, amikor megvettem a mini piteformákat, nagy buzgalommal készítettem édes, ill. sós pitéket. Aztán valahogy feledésbe merült a használatuk, pedig nagyon finom ételeket lehet ilyen módon asztalra tenni. Ráadásul olyan kis helyesek ezek a mini pitécskék. A minap megint eszembe jutottak a kis formák, mert az egyik bevásárló központban megláttam ezeket a szemnek kedves sütőformákat, csak eggyel nagyobb kiadásban. Nekem nagyon tetszenek, akár minik, akár kicsik, ezért vettem gyorsan egy szettet.
A tésztát már több alkalommal is felhasználtam, mert abszolút bevált, de most másféle töltelékkel készítettem. Boldogan kombinálnám zöldségekkel is ezt a finom tésztát, pl. brokkolival, spárgával, endíviával vagy mással, de félek, akkor nem ennénk meg, ezért maradok a húsos vagy ahhoz hasonló töltelékeknél. A zöldségrajongóknak azonban javaslom, hogy próbálják ki mindenfélével, ami szemüknek-szájuknak ingere.
Nekünk teljesen kihűlve ízlett a legjobban.




Hozzávalók 3 db 12 cm-es piteformához:

Tésztához:
20 dkg finomliszt
10 dkg hideg vaj
½ mk. só
egy csipet cukor
1 kis tojás
½ ek. tej

Töltelékhez:
35 dkg csirkemellfilé
őrölt fehér bors

2,5 dkg vaj
3 szál újhagyma
4 nagy gerezd fokhagyma
majoránna
½ csokor petrezselyem

Öntethez:
1,5 dl tejföl
1,5 dl tejszín
1 mk. darált, nyers csípős paprika
1 tojás
1 tojássárgája



elkészítés:

  1. A sóval, cukorral vegyített lisztet elmorzsoljuk a kis kockákra vágott hideg vajjal, hozzáadjuk a tojást, a tejet, és jól nyújtható tésztává gyúrjuk.
  2. 2-3 mm vastagságúra nyújtjuk, és a piteformáknál  3 cm-rel nagyobb átmérőjű köröket vágunk a tésztába. (Úgy is elkészíthetjük, hogy a tésztát 3 darabra vágjuk, és egymás után mindegyiket akkora körlapokra nyújtjuk, amekkora a piteformánk a peremével együtt.)
  3. A tésztalapokat a formákba illesztjük, mindhárom tésztakosár alját villával megszurkáljuk, és nejlonzacskóba húzva hűtőbe tesszük.
  4. A töltelékhez az újhagymát karikára, a fokhagymát hajszálvékonyra szeleteljük. A húst apró kockákra vágjuk, és sóval, borssal ízesítjük.
  5. A hagymákat a felhevített vajon üvegesre pároljuk, rátesszük a húst, és fehéredésig sütjük.
  6. Megszórjuk majoránnával, kicsit még pirítjuk, végül belekeverjük az aprított petrezselymet.
  7. Az öntethez a hozzávalókat jól összekeverjük. A tésztakosarakat előmelegített sütőben 190°C-on 5-6 perc alatt elősütjük. A tésztakosarakba egy kevés öntetet kanalazunk, elosztjuk bennük a húst, és rákanalazzuk a maradék öntetet.
  8. A sütő hőmérsékletét mérsékeljük és pirulásig sütjük a pitéket. Rácson kicsit hűlni hagyjuk, majd kivesszük a formákból, és azon melegében vagy langyosan fogyasztjuk.
sütési hőfok: 170°C
sütési mód: hőlégkeverés
sütési idő: kb. 20 perc








2013. július 16.

Málnás sárgadinnye-saláta vaníliafagyival





Sem időm, sem kedvem nem volt a főzéshez, valami könnyűre vágytam. Ezt a finom és pofonegyszerű gyümölcssalátát dobtam össze, és megbolondítottam egy kis fagyival (amit a napokban készítettem), hogy még tartalmasabb legyen. Fura, de sokáig nem éheztem meg utána, és kimondottan jól esett, hogy nem terheltem meg a gyomromat.
A fagyit most nem sűrített tejjel csináltam – helyette tejszín került bele.
 


Hozzávalók 2 személyre:

1 kis sárgadinnye
3-4 ek. málna
2 gömb vaníliafagyi
2 ek. mogyoró krokant
mentalevelek

elkészítés:

  1. A dinnyét félbevágjuk, magját eltávolítjuk, és a húsából dinnyevájóval kis gömböket kanyarítunk ki (vagy ilyen eszköz híján kisebb kockákra vágjuk) és elosztjuk két tányérban.
  2. A málnát megmossuk, lecsepegtetjük, és a dinnyedarabkákra szórjuk. Behűtjük.
  3. A két személyre kitálalt saláta közepébe 1-1 gömb fagylaltot adagolunk, meghintjük mogyoró krokanttal, és mentalevelekkel díszítve tálaljuk.





2013. július 15.

Fehér torta málnával





Anyáék kirándulni voltak, aztán alig hogy hazaértek, rengeteg sárgabarackot kellett leszüretelniük a parasztházunk kertjéből. Anya ezért egész hétvégén rendíthetetlenül főzte a lekvárt, és nem jutott arra ideje, hogy vasárnapi ebédet is rittyentsen. Én vállaltam ezt a feladatot, és kérésére olyan ételt főztem, amire nagyon vágyott. Miközben az ebédet készítettem, rájöttem, hogy a desszertre nem is gondoltam. Vasárnapi ebéd azonban nem múlhat el édesség nélkül, ezért gyorsan ki kellett találnom valami könnyen és gyorsan elkészíthető finomságot. Mivel a Kutyafül épp hozott a piacról egy nagy adag málnát (már majdnem lemaradtunk róla), adódott az ötlet, hogy valamilyen málnás süteményt sütök. Csupa maradék hozzávalóból dolgoztam, felhasználtam a fagyikészítésből megmaradt kevéske házi mascarponét, egy kis túrót, ill. az utolsó zacskó tejszínt. A megmaradt tojásfehérje különösen jó szolgálatot tett, mert így nem kellett egész tojásokat használnom, ráadásul nagyon megszerettem a fehér piskótát, amióta barátnőm csudafinom, fehér piskótával készült sütijét megismertem. Így született meg ez a könnyű, krémes torta. Mivel már majdnem 11 óra volt, mire hozzáfogtam, így a krémnek nem volt ideje teljesen megkötni, gyorsan kellett dolgoznom, hogy időben elkészüljek vele. Ezért csak a krém ¾ részét tudtam rákenni a tortára, nem volt időm rákapcsolni a sütőforma peremét, hogy végül tökéletes külsejű tortát kapjak. Az enyém „földcsuszamlásos” lett. Azt javaslom, hogy akinek van rá módja, az a receptben leírtak szerint járjon el, és akkor még sokkal szebb lesz a sütije - magas piskóta magas krémmel lesz a jutalma. Mi a megmaradt krémet a tortaszelet mellé szedtük, hogy meglegyen az élmény.
Az ebéd nagyon jól sikerült, degeszre ettük magunkat, és a torta volt a meglepetés, mert Anya nem számított rá, hogy még sütök is. Elégedettséggel falatoztuk, miközben az úti beszámolójukat nagy hahotázások közepette hallgattuk.
Aki alacsonyabb piskótát szeretne, az 20 cm-es tortaformában is megsütheti, vagy ha úgy jobban tetszik, a 16 cm-eset vágja ketté, és töltse közé a krémet.






Hozzávalók 16 cm-es tortaformához:

Piskótához:
4 tojásfehérje
8 dkg finomliszt
8 dkg porcukor
1 mk. sütőpor
vaj és liszt a sütőformához

Krémhez:
15 dkg házi mascarpone
10 dkg túró
2,5 dl tejszín
10 dkg cukor
4 zselatinlap

Díszítéshez:
20 dkg málna
porcukor

elkészítés:

  1. A tojásfehérjét a porcukorral fényes, kemény habbá verjük, majd fokozatosan és óvatosan hozzáforgatjuk a sütőporos lisztet.
  2. A tésztamasszát a kivajazott, liszttel behintett tortaformába simítjuk, és előmelegített sütőben megsütjük. A kész piskótát kicsit hűlni hagyjuk, majd kivesszük a formából, és rácson hagyjuk teljesen kihűlni.
  3. A krémhez a zselatint pár percre hideg vízbe áztatjuk. A túrót villával áttörjük, majd a mascarponéval és a cukorral krémesre keverjük.
  4. 2 dl tejszínt habbá verünk, óvatosan a krémhez forgatjuk, majd hozzákeverjük a 0,5 dl felforrósított tejszínben feloldott zselatint. A krémet hűtőbe tesszük, amíg kenhető állagúra nem dermed.
  5. A krémmel körbekenjük a piskótát, és a tetejét feldíszítjük a megmosott, lecsepegtetett málnaszemekkel. Porcukorral hintve tálaljuk.
sütési hőfok: 160°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: kb. 25 perc











2013. július 12.

Sárgabarack tarte mandulakrémmel





A családunknak van egy parasztháza egy kis faluban. Anyáék még a boldog '80-as években vették a telket, amin a parasztház áll. A házikót fáradságos munkával, hosszú éveken át csinosítgatták. Nevelőapám lelkiismeretesen járt ki minden hétvégén a faluba, és megóvta, javította a ház állagát, ill. nagy gonddal és szeretettel művelte a kertet, amiben sokféle zöldség és gyümölcs termett. Anya szorgosan készítette a lekvárokat, befőtteket, a fölösleget pedig eladták, elajándékozták. Ahogy telt az idő, egyre több nyűggel járt számukra a kert gondozása, a házat pedig sosem használták arra, hogy ott pihenjenek nyaranta. Ezért úgy döntöttek, hogy lezárják életüknek ezt a részét, és túladnak a telken. Évekkel ezelőtt el is adták a szép paraszti bútorokat, de a ház egy darabig vevőre várt. Végül megtalálták a megfelelő tulajdonosjelöltet, akivel Anyáék megegyeztek, hogy a termés fele a miénk, a másik felét pedig ő kapja meg. Ilyen módon utoljára örülhetünk a sárgabaracktermésnek.
A barack egy kis részéből ezt a linzertortát készítettem - én így búcsúzom a régi háztól, aminek a kertjében imádott cicám, MAKKA nyugszik.
Az én barackjaim elég érettek voltak, képtelenség volt úgy megfelezni a szemeket, hogy épek maradjanak. A süti így aztán nem éppen a szépsége miatt lesz emlékezetes.






Hozzávalók 24 cm-es piteformához:

Tésztához:
16 dkg finomliszt
7,5 dkg cukor
egy csipet só
7,5 dkg hideg vaj
1 kis tojás

Mandularémhez:

2 tojás
3 dkg cukor
1 cs. vaníliás cukor
10 dkg blansírozott, darált mandula
60 dkg sárgabarack
cukor (a barack édességétől függően, de el is maradhat)

Kenéshez és a szóráshoz:
2 ek. narancslikőr (Cointreau) vagy barackpálinka
porcukor

elkészítés:

  1. A tésztához cukorral, sóval vegyített lisztet elmorzsoljuk a vajjal, majd hozzáadjuk a tojást, és gyors mozdulatokkal sima tésztává gyúrjuk.
  2. A tésztát nyújtás előtt fóliába csomagolva hűtőben is pihentethetjük, de nem szükséges - azonnal kibélelhetjük vele a sütőformát (akár úgy is, hogy nem nyújtjuk ki, hanem belenyomkodjuk a formába), és villával több helyen megszurkáljuk. A tésztával kibélelt sütőformát nejlonzacskóba húzva hűtőbe tesszük, amíg a krémet elkészítjük.
  3. A barackokat meghámozzuk, félbevágjuk, magjukat kivesszük. A mandulát ledaráljuk.
  4. A krémhez a tojásokat a kétféle cukorral habosra keverjük és hozzáadjuk a darált mandulát.
  5. A mandulakrémet a lehűtött tésztakosárba öntjük, a fél barackokat domború felükkel felfelé a krémre rendezzük (ha a barack savanykás, megszórjuk cukorral), és előmelegített sütőben megsütjük.
  6. A tortát rácsra tesszük, és a kidomborodó barackokat megkenjük a likőrrel/pálinkával. Így hagyjuk kihűlni, majd tálaláskor meghintjük porcukorral.
sütési hőfok: 170°C
sütési mód: hőlégkeverés
sütési idő: kb. 35 perc